Spojené arabské emiráty

Průvodce pro Dubaj

32°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Dubaj

Dubaj je asi nejznámějším z měst Spojených arabských emirátů. Nachází se na pobřeží Perského zálivu a žije v něm kolem 2,73 milionů obyvatel. Dubaj je hlavním městem stejnojmenného emirátu. Město je velice často nazýváno jako Dubai City, aby nedocházelo k záměně s označením emirátu.

Město Dubaj j...

Dubaj je asi nejznámějším z měst Spojených arabských emirátů. Nachází se na pobřeží Perského zálivu a žije v něm kolem 2,73 milionů obyvatel. Dubaj je hlavním městem stejnojmenného emirátu. Město je velice často nazýváno jako Dubai City, aby nedocházelo k záměně s označením emirátu.

Město Dubaj je rozděleno na dvě části, a to prostřednictvím zátoky zvané Dubai Creek. Samotné město se dělí na čtrnáct čtvrtí. Většina místních obyvatel žije kvůli vyšším cenám ve městě v přilehlých oblastech nebo okrajových částech.

S městem Dubaj se velice často pojí nejrůznější NEJ. Ne nadarmo má město řadu příznačných superlativů, jakými jsou třeba nejvyšší budova světa, nejvýše položený výtah světa, nejdelší vlakový systém světa, největší obchodní centrum světa, největší cukrárna světa, nejluxusnější hotel světa a mnohé jiné.

Čtěte více
Rychlé informace
Úřední jazyk arabština
Rozloha 4 114 km²
Oficiální měna dirham (AED)
Hlavní náboženství islám
Časové pásmo UTC+4
Podnebné pásmo tropické
Létá přímá linka z Prahy? ano

Zajímavá místa a památky destinace Dubaj

Co lze dělat v Dubaji

Dubaj je městem, kde prožijete vše, nač si vzpomenete. Od zábavy, přes relaxaci, až po nakupování a poznávání nejrůznějších památek a zajímavých objektů. Těch se v Dubaji mimochodem nachází více než dost.

Začít můžete třeba u stošedesátipatrového mrakodrapu Burdž Chalífa, který dosahuje výšky až 828 metrů. V samotné věžičce se nachází vyhlídka. Dalším unikátním místem Dubaje je Burdž Al-Arab, což je pětihvězdičkový hotel označovaný jako plachetnice, jíž svým tvarem připomíná. Tato vyhlášená stavba se nachází ve čtvrti zvané Džumeira. V této souvislosti máte možnost navštívit také uměle vytvořené dubajské ostrovy nesoucí název Palm Islands. Právě zde se nachází luxusní nákupní centra a rezidenční čtvrtě.

Nakupování je ostatně v Dubaji hodně oblíbenou činností. Využít k tomu můžete spoustu moderních, ale také tradičních míst. Typickým příkladem je rozsáhlý komplex zvaný Dubai Mall, kde se mimo jiné nachází akvárium a kino. Pak můžete vyzkoušet místa jako Madinat Jumeirah, Dubai Gold Souk, obrovské nákupní středisko Mall of the Emirates, Souk Madinat Jumeirah a Global Village.

Dostatečného poznávání města a vůbec Spojených arabských emirátů se vám dostane prostřednictvím muzea Dubai Museum, obdivovat můžete architekturu Jumeirah Mosque, Al Fahidi Historical District, muzeum Saeed Al Maktoum House a park Dubai Parks nad Resorts.

Všelijakých unikátů je v Dubaji více než dost. Přesvědčit vás o tom může místo zvané Jumeirah Lake Towers, dva mrakodrapy s výškou přes 300 metrů Emirates Towers a Dubai Frame. Jde o velice originální rozhledu ve tvaru rámu, jejíž hlavní konstrukce je tvořena dvěma věžemi o výšce 150 metrů. Vyrazit můžete na umělé souostroví The World, kde vás čekají čtyři kilometry překrásného pobřeží Perského zálivu nebo zavítáte do čtvrti Dubai Marina.

Město Dubaj, to je také nekonečná zábava všeho druhu. Začít lze například tím, že si v Dubaji zalyžujete. Ano, takovou možnost vám v tomto tropickým počasí dávají nejenom písečné duny, ale opravdový sníh nacházející se v areálu zvaném Ski Dubai. Hned poté vyrazte do aquaparku, na vodní horské dráhy a surfovací vlny, což vám umožní Wild Wadi Water Park. Kromě projížděk na velbloudech jsou výzvou i místní akvária The Lost Chambers Aquarium a Dubai Aquarium & Underwater Zoo. Něco podobného nabízí i delfinárium Dubai Dolphinarium.

V případě zábavy lze pokračovat do parků IMG Worlds of Adventure, LEGOLAND Dubai a Motiongate. Pobyt v Dubaji si můžete zpestřit tamní operou nebo dáte přednost safari parku Dubai Safari Park, popřípadě u vás zvítězí uměle vytvořený deštný prales The Green Planet by Meraas. Navštívit byste měli také místní suky – Souq Al-Bahar, Deira a Bur Dubai Souq.

Nakonec se neochuzujte ani o překrásné pláže Dubaje, mezi něž se řadí Jumeirah Public Beach, Kite Beach a Marina Beach. Tam spojíte odpočinek a relaxaci s řadou nejrůznějších vodních sportů.

Specifika místní kuchyně

Dubajská gastronomie je postavena na spoustě zeleniny, výrazném koření a mase. Nepočítejte však s tím vepřovým, které je zakázáno konzumovat. Jednoznačně vede maso drůbeží, hovězí, velbloudí a jim podobná. Maso je připravováno na spoustu způsobů. K těm tradičním jídlům patří například masová směs se zeleninou a rajčaty, která se nazývá Shawarma. Specialitou je plněná dýně jehněčím masem. A jako sladkou třešničku po obědě si můžete dát pudinkový desert.

V Dubaji se nachází řada luxusních restaurací, mezi které patří Toro Toro, Ahlan First Class Lounge a Maiden Shanghai. Mezi tradiční podniky se řadí The Talk Restaurant, Arabian Tea House Restaurant & Café a First Hut Seadfood Restaurant.

Počasí

Denní teploty v Dubaji nikdy neklesají pod 25 °C. Počítat tedy musíte s patřičnými tropy, a to především v letních měsících, kdy může ručička teploměru dosahovat hranice až 50 °C. V ten moment je teplota moře kolem 30 °C. Proto je mnohdy lepší vyrazit na dovolenou do Dubaje během jara nebo podzimu, kdy jsou teploty snesitelnější a klesají k 28 °C až 32°C. V zimě spadnou noční teploty k 18 °C. S dešťovými přeháňkami zde rozhodně nepočítejte. Ty vám dovolenou v Dubaji rozhodně nezkazí.

Bezpečnost

Dovolená v Dubaji bude spojena s patřičnou bezpečností, na to se můžete spolehnout. Kriminalita je zde velice nízká, protože nejrůznější prohřešky jsou zde ihned trestány, všude se nachází spousta kamer a je vidět dostatek bezpečnostních složek. Aby vaše cesta do Dubaje proběhla bez obtíží, je třeba respektovat několik místních pravidel.

Rozhodně byste neměli odhazovat nedopalky mimo koš, na plážích musíte mít plavky a ženy by v mešitách měly mít zahalené vlasy a ramena. Vyhněte se jakémukoliv prodeji na ulici a mějte na paměti, že internet je v zemi monitorovaný. Určitým nebezpečím může být poměrně silný odliv v moři, takže pozor i na takové drobnosti.

Měna

Dubaj patří spíše do kategorie dražších destinací světa. Zboží v obchodech nemusí být tak drahé, připlatíte si spíše v restauracích nebo za lepší služby. Ceny jsou pak v porovnání s Českou republikou vyšší. Pro představu uvádíme několik orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Cigarety Marlboro = 125 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 20 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 250 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 280 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 170 Kč
 • Cappuccino = 105 Kč
 • Espresso = 75 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr 15 Kč

Doprava

Do Dubaje se dostanete prostřednictvím letecké dopravy. Z Prahy létá hned několik leteckých společností směrem mezinárodní letiště Dubai International Airport, které patří k těm největším a nejrušnějším na světě. Délka letu se pohybuje mezi pěti až šesti hodinami. Cenové náklady na letenku jsou v rozmezí 7 500 Kč až 10 000 Kč. Letiště v Dubaji je od centra města vzdáleno asi tři kilometry, takže dopravit se tam můžete buď prostřednictvím autobusu, červené linky metra nebo místním taxíkem. A jak se pohybovat po Dubaji?

 • V Dubaji je propracovaný systém veřejné dopravy.
 • Základ všeho tvoří plně automatizované metro. Využívány jsou dvě linky – červená a zelená.
 • Dalšími dopravními prostředky jsou autobusy a tramvaje.
 • Základní cena jízdného je 2 AED. V MHD je využíváno několik typů jízdních karet – červená karta, stříbrná karta, zlatá karta a modrá karta pro místní. Liší se výhodností jízdného, ale také jízdní třídou.
 • Při cestování ve více lidech se vyplatí místní taxi služby. Nástupní taxa začíná na 6 AED a cena za kilometr se pohybuje kolem 1,6 AED.
 • Značnou část Dubaje si můžete projet na kole. Využít lze více jak 85 půjčovacích stanic.
 • Ve staré oblasti Dubaje funguje lodní taxi pro více osob. Takovým loďkám se říká Abra.
 • Pokud si budete chtít v Dubaji pronajmout automobil, počítejte s náklady od 750 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Spojené arabské emiráty

 • 8,5Skvělé
  Beach Hotel Sharjah
  Spojené arabské emiráty - Sharjah
 • 8,8Skvělé
  Citymax Hotel Al Barsha At The Mall
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,8Skvělé
  Nassima Royal Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,4Skvělé
  Avari Dubai Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,8Skvělé
  Hotel Cosmopolitan
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,3Skvělé
  Marco Polo Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 9Výjimečné
  Flora Grand Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 9,2Výjimečné
  Towers Rotana
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 9,1Výjimečné
  Savoy Central Hotel Apartments
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 9,1Výjimečné
  Ramada Plaza Jumeirah Beach Residence
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 7,5Dobré
  Comfort Inn Hotel Dubai
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,1Skvělé
  Versailles
  Spojené arabské emiráty - Dubai

Asie - další destinace

6.5Dobré
8.7Skvělé
8.3Skvělé
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé