Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Afrika

Tanzanie: průvodce

16°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
TZ flag

Tanzanie

Hodnocení průvodce: 9.4

Tanzanie je zemí s bohatým přírodním bohatstvím. Fascinující, dobrodružná a nekonečná. Těmito slovy lze charakterizovat destinaci plnou divokých zvířat a dech beroucí kultury. Při návštěvě Tanzanie není ničím neobvyklým, že potkáte šimpanze skákající v korunách stromů, hrochy v bahenních lázních nebo slony na cestě. Přírodní pohádka je kombinována s idylickými plážemi, rozmanitým pobřežím a sídly sultánů. Při poznávání Tanzanie okusíte netradiční a jedinečnou atmosféru místních národů, zabřednete do specifických kultur a dopřejete si všestranné pohostinnosti. Tanzanie je důstojnou a přátelskou zemí. Takový pomyslný ráj na zemi s pastelovými barvami a harmonickými rytmy Afriky.

Mapa Tanzanie na vás dýchne svou rozmanitostí, a to nejenom přírodní, ale také geografickou. Na velké územní rozloze naleznete savany, lesy, ale také řadu vodních toků. Je to například přítok Nilu Kagera nebo Viktoriino jezero. Za zmínku stojí i řeky Eyasi, Tanganika a Malawi. Významnou součástí Tanzanie jsou mangrovové lesy, ale i další součásti země. Ty jsou tvořeny třemi významnými ostrovy Mafia, Pemba a Zanzibar.

Co navštívit v Tanzanii

Svoji cestu po Tanzanii nejspíše zahájíte ve městě Dar es Salaam, kde přistanete na mezinárodním letišti. Doporučujeme si vyhradit alespoň jeden den na prohlídku města. Naleznete zde například Makumbusho museum, kde si prohlédnete tradiční obydlí jednotlivých domorodých kmenů. Na ulici narazíte na spoustu místních umělců, akrobatických vystoupení a stánkařů. Vykoupat se můžete na pobřeží Indického oceánu například na pláži Coco s bělostným pískem.

Město Arusha je považováno za hlavní město safari. Nachází se zde spousta penzionů, luxusních hotelů a restaurací. Pod horou Meru, která je druhou největší horou Tanzanie žijí příslušníci domorodých kmenů a přistěhovalci z různých částí světa, což dává oblasti kosmopolitní nádech. Město je skvělým výchozím bodem pro cesty do národních parků a výstup na horu Meru je kvalitní přípravou pro zdolání nejvyšší hory Afriky.

Kilimandžáro je nejen nejvyšší horou Afriky, ale je zároveň největším volně stojícím masivem světa. Při výstupu se setkáte s dalšími dobrodruhy, ročně se pokusí horu pokořit téměř třicet tisíc lidí, z nichž uspěje méně než třetina. Výstup je pro fyzicky zdatné jedince, cesta trvá šest až deset dní v závislosti na kondici. Organizovaný výstup není levnou záležitostí, nicméně v ceně máte průvodce, nosiče, kuchaře, plnou penzi a ubytování v kempu.

Největším národním parkem v zemi je Serengeti. Každý rok nabízí skvělou podívanou ve formě obrovských stát zeber a pakoňů migrujících za potravou. Nejoblíbenější je střední část parku se zalesněnými údolími, kde se vyskytuje nejvíce zvěře. V parku se nachází vyježděné cesty a máte možnost se zde ubytovat.

Kráter Ngorongoro je turisty považován za přírodní skvost, kde můžete pozorovat přes třicet tisíc zvířat ve svém přirozeném prostředí. Jde o téměř dvacet kilometrů širokou kalderu, kráter vybuchlé sopky. V kráteru je lidem zakázán trvalý pobyt, jedinou výjimku má kmen Masajů. Rádi vás vezmou do svých vesnic a představí svůj způsob života, nicméně je to byznys, za který budete muset zaplatit vysokou částku.

Viktoriino jezero je druhým největším sladkovodním jezerem světa a největším na kontinentu. 51 % pobřeží leží na území Tanzanie. Na jezeře najdete největší sladkovodní ostrov Ukerewe. Pokud budete mít štěstí, spatříte v rákosí při březích hrochy, raději se k nim nepřibližujte moc blízko, jde o velmi nebezpečná zvířata.

Pokud se chcete vyhnout turistickému ruchu, zavítejte do Usambarských hor, které jsou opomíjeny v porovnání s Kilimandžárem. Cesta je opět pro fyzicky zdatné turisty. Přes banánové plantáže máte možnost vystoupat do mlhou zahaleného horského pralesa. Setkat se tu můžete s místními kmeny, které jsou v posledních letech vytlačováni agresivními pěstiteli kávy a čaje.

Místní kuchyně

Kuchyně v Tanzanii vychází z tradičních kmenových pokrmů, které jsou zejména na pobřeží ovlivněny indickou kuchyní. Tradiční indické placky čapátí zde zdomácněly a místní je používají jako přílohu nebo místo příboru pro nabírání různých dušených směsí.

Na pobřeží se podávají čerstvé ryby, jsou zde různé trhy s čerstvými úlovky a téměř každá restaurace zde nabízí úlovek dne. U pouličních stánků koupíte výborné zralé ovoce, jako jsou banány, mango, papája, avokádo, ananas a čerstvé kokosy.

Tanzanie je jedním z producentů kávy, která přispívá k rozvoji hospodářství. Nejkvalitnější kávu koupíte pod označením AA, vyznačuje se mírnou aciditou a plnou chutí. Tři čtvrtiny místní produkce tvoří káva arabika, která je vysoce ceněna. Dále se setkáte s místním čajem a vínem. Tanzanie je druhým největším africkým producentem vína, pěstují se zde odrůdy shiraz a cabernet sauvignon. Místní vína nejsou celosvětově rozšířena.

Zanzibar má svoji vlastní kuchyni ovlivněnou indickými, portugalskými a perskými vlivy. Specialitou je místní pizza, která se ovšem té italské téměř nepodobá. Jde o placku s masem, cibulí a zeleninou, která se přeloží a smaží. Setkat se tu můžete s tradičními indickými pokrmy biryani , samosa nebo různými variantami kari.
 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Tanzanie

 • Mandhari Villa & Resort
  Tanzánie
 • od 54 910 Kč
  Royal Zanzibar Beach Resort
  Tanzánie - Zanzibar
 • Palumbo Reef
  Tanzánie
 • od 47 490 Kč
  VOI Kiwengwa Resort
  Tanzánie - Zanzibar
 • od 52 500 Kč
  Diamonds Mapenzi Beach
  Tanzánie - Zanzibar
 • PalumboReef Beach Resort
  Tanzánie - Zanzibar
 • Palumbo Waves
  Tanzánie - Zanzibar
 • Constance Aiyana
  Tanzánie
 • Sea Crest
  Tanzánie

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce