Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Thajsko

Čiang Mai: průvodce

35°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Čiang Mai

Čiang Mai je město nacházející se v severní části Thajska asi 700 kilometrů od Bangkoku. Na toto turistické centrum můžete narazit také pod oslovením Chiang Mai. Rozloha města je 40 kilometrů čtverečních a počet obyvatel je přes 130 000.

Čiang Mai bylo založeno v roce 1296. Ihned po založení došlo k rozkvětu města, a to do roku 1556, kdy se stalo vazalským státem. Zemi totiž okupovali Barmánci, a to až do roku 1785. Nyní jde nejenom o turistické, ale také náboženské centrum a spousta místních Čiang Mai považuje za národní dědictví.

Město je situováno ve výšce 300 metrů nad mořem a pyšní se vynikající úrodností v okolí. Jedno z nejnavštěvovanějších míst Thajska leží poblíž vysoké hory Doi Inthanon, která má výšku 2 565 metrů nad mořem.

Jaké nabízí Čiang Mai památky a zajímavosti?

Co navštívit v Čiang Mai

Město Čiang Mai je vyhledávané nejenom pro své historické krásy. Dokonalá příroda v okolí vybízí k nejrůznějším turistickým výletům. Mimo jiné je centrem mnohých digitálních nomádů, jež zde nachází zázemí v místních kavárnách.

Město Čiang Mai je zajímavé tím, že na jeho území stojí přemíra nejrůznějších chrámů, z nichž velká spousta se dochovala ve velice dobrém stavu. Spousta těchto staveb je vytvořena v lannském stylu. Tím nejslavnějším chrámem ve městě je Wat Phra Doi Suthep pocházející z roku 1383. Ještě starším chrámem je Wat Chiang Man. Mezi další populární chrámy se řadí Wat Phra Singh, Wat Chedi Luang, Wat Chet Yot, Wat Suan Dok a hinduistický chrám Devi Mandi.

Pokud vás zajímá celková historie, a hlavně tradice této severní části Thajska, potom určitě nevynechte kulturní centrum Chiang Mai-Hang Dong. Právě v těchto prostorách se pravidelně konají představení, díky nimž nahlédnete na tance místních horských kmenů. S historií je spjato i Národní muzeum Čiang Mai nacházející se hned vedle chrámu Wat Chet Yot. Zde uvidíte spoustu soch, včetně slavného Buddhy.

Zastavit byste se měli také u památníku Khru Ba Siwichai. Dále vás bude zajímat Arbotetum Huai Kaeo. Příjemnou atmosféru načerpáte v paláci Phu Phing a zapomínat nesmíte ani na zoologickou zahradu Chiang Mai.

Ve městě Čiang Mai se můžete věnovat mnohým aktivitám. Pokud zrovna neskončíte s digitálními nomády v některé z příjemných kaváren ve městě, zajděte si třeba na relaxační masáže. Učit se zde můžete vaření, józe, ale i bojovým sportům v podobě thajského boxu. Vyhledávané jsou i nejrůznější kulturní akce jako Flower Festival, Festival světla Loy Krathong nebo Thajský nový rok Songkran. Milovníci nakupování dají přednost některé z tradičních tržnic Warorot Market, Chiang Mai Night Bazaar, Ton Lamyai Market a Sunday Walking Street.

I překrásné okolí vybízí k mnoha příjemným zážitkům. Naplánovat si můžete výlet na nejvyšší horu Doi Inthanon nebo si půjčte skútr a projeďte si pověstný okruh Ring Road. Po cestě si můžete udělat zastávky u dalších zajímavostí.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Čiang Mai dozajista podlehnete pouličním stánkům s jídlem, které jsou mnohdy pojízdné. Ochutnávat budete specialisty v kombinaci s nudlemi a masem nejrůznějšího druhu. Sami se možná budete divit, co všechno v rámci thajské kuchyně ochutnáte. Na své si přijdou jak masožravci, tak vegetariáni. Pokud k pouličnímu stravování nebudete mít moc velkou důvěru, potom vyrazte do některé z oblíbených restaurací.

Patří mezi ně například Pakon´s Kitchen, ZeZe Restaurant Lametayel Chiangmai a Tikky Cafe. K těm luxusnějším se řadí B Samcook Home 16, David´s Kitchen a Favola at Le Méridien Chiang Mai.

Počasí

Thajské město Čiang Mai se pojí s trochu odlišným klimatem, než na jaké jsme zvyklí v České republice, a to i včetně samotných ročních období. Ideální podnebí je zde od listopadu do března, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 27 °C až 30 °C. Počítejte s vyšší vlhkostí vzduchu. Kromě příjemnějších teplot budete mít radost i z téměř nulových přeháněk přes den. Když zaprší, tak spíše v noci. Opakem toho je období od dubna do října. Léta jsou v Čiang Mai doslova tropická a připravit se musíte na nepředvídatelné dešťové přeháňky. Konec léta je spjat s monzuny. Dovolenou v Čiang Mai byste proto měli plánovat s přihlédnutím k tamnímu klimatu.

Bezpečnost

Při návštěvě Čiang Mai se budete cítit bezpečně. Toto thajské město se vyznačuje průměrnou kriminalitou. Když budete dbát zásad bezpečného cestování, pravděpodobně nic vaší dovolenou v Čiang Mai nenaruší. Na doporučení místních lidí se vyhýbejte vybraným čtvrtím a lokalitám v noci. V přeplněných tržnicích, chrámech nebo v hromadné dopravě si dávejte pozor na své peníze a osobní doklady. Drobné pouliční krádeže zde nejsou ničím výjimečným.

Když Čiang Mai navštívíte v období monzunových dešťů, dávejte si pozor při plánování výletů v okolí. Raději se informujte na aktuální situaci v daném místě, zda nehrozí lokální záplavy nebo sesuvy půdy.

Měna

Město Čiang Mai je levnou destinací. Cenové náklady zde odpovídají běžnému průměru Thajska. Jak mnozí cestovatelé asi vědí, ceny za sortiment a služby jsou zde menší nežli v České republice. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených řádků.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 60 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 40 Kč
 • Espresso = 30 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 450 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Do města Čiang Mai se s největší pravděpodobností vydáte prostřednictvím letecké dopravy. Přímé lety z Česka pochopitelně neexistují. Nejprve se budete muset dostat do Bangkoku nebo některého z okolních thajských ostrovů, jakými jsou Krabi, Phuket a jiné. Doba letu sem může trvat přes deset hodin. Teprve odsud se lze dopravit letadlem na letiště Čiang Mai nacházející se asi 3 kilometry od stejnojmenného města. Let bude trvat přibližně hodinu a vyjde vás do 1 000 Kč. Z letiště do města se dostanete následovně.

 • Do Čiang Mai pravidelně jezdí červené dodávky. Cena se pohybuje kolem 40 bahtů.
 • Když využijete taxi služeb, cena dopravy se zvýší na 160 bahtů.
 • Stejné červené dodávky označované jako Songthaew budete využít při cestování po městě. Náklady za dopravu jsou kolem 20 bahtů.
 • Dražší alternativou je Tuk-tuk. Jízdné strojí zhruba dvojnásobek.
 • Ve městě se nachází také půjčovny jízdních kol. Na kole projedete spoustu zajímavých míst. Je ale vhodné se vyhnout dopravní špičce.
 • Rychlejším dopravním prostředkem je pronájem skútru, na kterém můžete vyrazit také do okolí.
 • Pokud byste cestovali mimo město, je možné využívat i služby typu Uber a Grab.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Thajsko

 • 9,1Výjimečné
  Coral Cove Chalet
  Thajsko - Koh Samui
 • 8,6Skvělé
  The Green Park
  Thajsko - Pattaya
 • 8,7Skvělé
  Khao Lak Palm Beach Resort
  Thajsko - Khao Lak
 • 9,7Výjimečné
  Haadson Resort Khao Lak
  Thajsko - Khao Lak
 • 9,8Výjimečné
  Narai
  Thajsko - Bangkok
 • 8,2Skvělé
  Ibis Pattaya
  Thajsko - Pattaya
 • 8,9Skvělé
  Long Beach Garden
  Thajsko - Pattaya
 • 9Výjimečné
  Sunset Park Resort And Spa
  Thajsko - Pattaya
 • 8,4Skvělé
  Ibis Koh Samui
  Thajsko - Koh Samui
 • 7,5Dobré
  Loma
  Thajsko - Pattaya
 • 8,6Skvělé
  Arayaburi Boutique Resort
  Thajsko - Koh Samui
 • 8,6Skvělé
  Woodlands Hotel & Resort
  Thajsko - Pattaya

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré