Samui - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Thajsko

Samui: průvodce

29°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Samui

Samui nebo také Ko Samui a Koh Samui. Přesně takhle se nazývá jeden z navštěvovaných thajských ostrovů, který je součástí souostroví Chumphon. Po Phuketu jde o druhý největší ostrov Thajska, jež má rozlohu 228,7 kilometrů čtverečních. Celkem zde žije přes 60 000 obyvatel.

Tento ostrov je v čínských mapách znázorňován už od roku 1687. Tehdy ještě nesl název Pulo Cornam. Původ současného názvu bohužel není znám. Postupem času se z ostrova Samui stalo poměrně vyhledávané turistické letovisko, které se mimo jiné zabývá i vývozem kokosů.

Ostrov leží v Thajském zálivu, asi 35 kilometrů od města Surat Thani. Povrch Samui je tvořen z velké míry džunglí. V jeho samotném středu se nachází nejvyšší hora Khao Pom, která dosahuje výšky 635 metrů nad mořem.

Jaké nabízí Samui památky a zajímavosti?

Co navštívit na Samui

Ostrov Samui je nejenom cílem, ale také přestupní stanicí na další ostrovy. V jeho útrobách naleznete především krásnou přírodu, historické stavby a zároveň se vám otevřou neomezené možnosti z pohledu záživných aktivit.

Při cestě na ostrov Samui si nenechte ujít návštěvu jednoho z nejznámějších chrámů, kterým je Wat Khunaram. Vedle tradiční architektury budete obdivovat i mumifikovaného mnicha pohřbeného roku 1973, jež je vystaven ve skleněné vitríně. Pokud budete směřovat do severní části ostrova až na ostrůvek Ko Farn, budete moci spatřit sochu Velkého Buddhy, která měří neuvěřitelných dvanáct metrů. Přímo od ní si užijete velice krásný výhled po okolí. Na Samui určitě nevynechte chrámový komplex Wat Plai Leam, Munified Monk, Leam Sor Pagoda a Chrám Wat Ratchathammaran.

Velkým lákadlem je také akvárium Samui a tygří zoologická zahrada zvaná Samui Aquarium and Tiger ZOO, kde poznáte jak podmořský svět v podobě želv a žraloků, tak tygry. Udělat si můžete třeba výlet k vodopádu Na Muang, který dosahuje výšky až sedmdesát metrů. Poblíž se nachází zábavní park. Právě na toto místo se lze vydat dopravit prostřednictvím slonů. V hlavním městě Nathon neopomínejte ani na tamní přístav.

Samui, to jsou pochopitelně i pláže, kde si budete užívat šnorchlování, potápění a nejrůznějších vodních radovánek. Jednou z nejznámějších pláží je určitě Chaweng Beach, která se táhne podél moře v délce asi sedmi kilometrů. Na ní si užijete písečného prostředí a mělkého přístupu do moře. Z dalších oblíbených pláží lze uvést Lamai Beach, Maenam Beach, Chaweng Noi Beach, Bophut Beach a Bang Por. Z pohledu vodního života jasně vede korálový útes na ostrově Ko Taen. Výlet si udělejte i do vzdálenějšího okolí, k čemuž vybízí ostrov Ko Phangan a Národní park Mu Ko Ang Thong.

K dalším oblíbeným aktivitám na thajském ostrově Samui patří masáže, kurzy vaření, ale také populární fotbalový golf. Každý den pak můžete zakončit příjemnou atmosférou nočního života v některém z přímořských letovisek.

Specifika místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že se na ostrově Samui pěstují ve velkém kokosy, musíte počítat s tím, že řada pokrmů je obohacena o tuto plodinu, potažmo o kokosové mléko. Jinak si budete vychutnávat především thajskou kuchyni, pestré dary moře a ryby. Přímořská letoviska a pláže nabízí i jiné druhy kuchyní, jakými jsou ty francouzské, britské a německé. Vedle pouličních stánků můžete volit prověřené a často vyhledávané restaurace.

K těm rozhodně patří Karma Sutra, The Fish Restaurant, Supattra Thai Dining a Hemingway´s on the Beach. Za luxusnější podniky na ostrově Samui lze označit restaurace PASSA, El Gaucho Argentinian Steakhouse a ChezFrancois.

Počasí

Klima v Thajsku je tropického charakteru. Počítat musíte s tím, že na rozdíl od ostatních destinací světa na ostrově Samui je ideální klima od listopadu do března. Teploty v tomto období jsou kolem 25 °C a deštivé srážky nejsou tak výrazné a časté. Tento ostrov je spjat i se dvěma suchými obdobími, které jsou od ledna do března a pak v průběhu července a srpna. Největší deštivé přeháňky přichází v průběhu října a listopadu, k tomu byste měli přihlížet při plánování dovolené na Samui. Je však pravdou, že když zvolíte čas od ledna až do začátku srpna, určitě si jej užijete, včetně maximálních teplot přesahujících hranici 32 °C.

Bezpečnost

Ostrov Samui lze označit za bezpečný za předpokladu, že zde budete dodržovat jisté zásady. Například se vyhýbejte jakýmkoliv urážkám vyšší moci, což může být trestáno vězením. Stoprocentně se vyhněte drogám, za které hrozí dokonce trest smrti. Na frekventovanějších místech si hlídejte své osobní věci a peníze. Nikdy je nenechávejte bez dozoru na pláži, protože na kapesní zloděje narazíte kdekoliv.

Určitý druh nebezpečí souvisí také s monzunovými dešti. V tomto období je třeba plánovat výlety po ostrově s důslednou přípravou. Dávejte si pozor na lokální záplavy a možné sesuvy půdy. Za nebezpečnou je na ostrově považována také místní doprava, která je trochu chaotická.

Měna

Na ostrově Samui se určitě nebudete potýkat s příliš vysokými cenami za zboží ani služby. Náklady na většinu sortimentu jsou buď stejné jako v České republice nebo někdy dokonce i nižší. Představu o cenových nákladech si můžete udělat díky níže uvedeným příkladům.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 70 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 75 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 600 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Z České republiky se na ostrov Samui dopravíte jedině letecky. Vaším cílovým místem bude letiště Koh Samui, jehož strůjcem byla letecká společnost Bangkok Airways, což je ve světě poměrně neobvyklé. Toto letiště se nachází asi dva kilometry od nejznámějšího letoviska Chaweng. Počítejte s tím, že cesta se vám i s příslušnými přestupy protáhne na 21 hodin. I ceny letenek jsou poměrně vysoké. V lepším případě a při využití akce máte možnost získat letenku od 15 000 Kč. Po přistání na letiště Koh Samui využijte sdílených dodávek nebo taxíků pro přepravu na dané místo určení.

 • Po ostrově Samui lze poměrně spolehlivě využívat turistické minibusy označované jako Shuttle Bus. Fungují mezi hotely, plážemi a turistickými letovisky.
 • Levnější a asi i trochu méně komfortní jsou nákladní vozy vybavené lavičkami na korbě.
 • Když budete využívat taxi služeb, dávejte si pozor na to, aby taxikář měl zapnutý taxametr. Občas se vyplatí domluvit si cenu dopředu.
 • Pokud chcete být samostatní, volte pronájem skútru, jehož náklady jsou kolem 200 bahtů na den.
 • Dávejte si pozor na trochu rušnější provoz, jízdu vlevo a některé nezpevněné úseky mimo města.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Thajsko

 • 9,1Výjimečné
  Coral Cove Chalet
  Thajsko - Koh Samui
 • 8,6Skvělé
  The Green Park
  Thajsko - Pattaya
 • 8,7Skvělé
  Khao Lak Palm Beach Resort
  Thajsko - Khao Lak
 • 9,7Výjimečné
  Haadson Resort Khao Lak
  Thajsko - Khao Lak
 • 9,8Výjimečné
  Narai
  Thajsko - Bangkok
 • 8,2Skvělé
  Ibis Pattaya
  Thajsko - Pattaya
 • 8,9Skvělé
  Long Beach Garden
  Thajsko - Pattaya
 • 9Výjimečné
  Sunset Park Resort And Spa
  Thajsko - Pattaya
 • 8,4Skvělé
  Ibis Koh Samui
  Thajsko - Koh Samui
 • 7,5Dobré
  Loma
  Thajsko - Pattaya
 • 8,6Skvělé
  Arayaburi Boutique Resort
  Thajsko - Koh Samui
 • 8,6Skvělé
  Woodlands Hotel & Resort
  Thajsko - Pattaya

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré