Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Thajsko

Surat Thani: průvodce

30°C
Aktuálně
28°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Surat Thani

Surat Thani je název provincie nacházející se v jižní části Thajska. Toto území má rozlohu 12 891,5 kilometrů čtverečních a osídlování proběhlo už za doby malajských kmenů. V této oblasti bylo založeno království Srivijaya zhruba ve třetím století.

Název Surat Thani však nepatří pouze thajské provincii, ale také jejímu hlavnímu městu. To je situováno na pobřeží Thajského zálivu a od Bangkoku leží 651 kilometrů. Město jako takové má velikost 68,97 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 128 tisíc obyvatel. Tato metropole vznikla v roce 1915 a nese neoficiální název jako „město dobrých lidí“.

Kromě hlavního města provincie Surat Thani se zde nachází řada dalších měst. Je to například cestovateli vyhledávané Ko Samui, Tha Kham, Na San, historické město Talat Chaiya, Don Sak a Ko Pha Ngan.

Jaké nabízí Surat Thani památky a zajímavosti?

Co navštívit v Surat Thani

Při návštěvě provincie Surat Thani se budete pohybovat mezi řadou náhorních plošin, nížinami a vysokými horami s hustým lesním porostem. Čeká vás návštěva přilehlých ostrovů, čas strávený u vodních toků a pamětihodností. Když se vydáte do Surat Thani, neměli byste minout níže uvedené turistické cíle.

V samotném městě Surat Thani je k vidění řada náboženských působišť. Jsou jimi například Surat Thani City Pillar Shrine, Khao Tha Phet, Phra That Si Surat, Wat Phothawas a Wat Khao Phra Anon. Narazit zde můžete na spoustu tržnic, mezi které patří Pra Cha Rat Traditional Floating Market a Surat Thani Night Market. Relaxovat lze u vodní plochy Ko Lamphu nebo vyrazíte do mangrovových lesů Mangrove Forest.

Když budete chtít procestovat celou provincii Surat Thani, pak si udělejte zastávku u kláštera tekoucí vody zvaného Wat Than Nam Lai. Pohled na krásnou thajskou architekturu vám přinese i starobylá pagoda situovaná v chrámu Wat Boromathat Chaiya. Její stáří se odhaduje na více jak tisíc let.

Provincie Surat Thani je protnuta přemírou krásné přírody. Významný je kupříkladu Národní park Khao Sok, který má rozlohu kolem 620 kilometrů čtverečních a vznikl už v roce 1980. Je útočištěm mnohých exotických zvířat a ceněn je také pro zachovalost tamního deštného pralesa. Jen pro zajímavost, v tomto deštném pralese byl objeven jeden z největších květů zvaný Raffesii. Dalším oblíbeným národním parkem je Tai Rom Yen založený v roce 1991. V jeho případě se vám stane velkým lákadlem sto metrů vysoký vodopád s názvem Tah Fa.

Místem s dokonalými scenériemi je také jezero Rajpratha Dam, u kterého lze obdivovat spoustu skalisek vyčnívajících z vodní hladiny. Na jezeře se nachází doslova stovky malých ostrůvků, mezi nimiž můžete proplouvat, popřípadě se vydáte do pralesa některého z nich, a to s průvodcem v zádech.

V provincii Surat Thani jsou velkým lákadlem opičí školy, kde máte možnost dostat se do těsného kontaktu s primáty. Jedna z takových opičích škol se nachází asi 14 kilometrů od města Surat Thani. Když se budete pohybovat kolem řeky Tha Thong, můžete navštívit některou z tamních ústřicových farem.

Výlet si udělejte také na přilehlé ostrovy provincie Surat Thani. Poměrně oblíbenou atrakcí s řadou nejrůznějších památek je ostrov Ko Samui. Kousek od něj se nachází další desítky menších ostrovů spadajících do Národního parku Mu Ko Angthong. Zde budete objevovat jak proslulé zelené jezero, tak překrásné pláže. Takový výlet si lze protáhnout i na ostrov Ko Tao, Ko Nang Yuan nebo menší ostrůvek Ko Tae Nai. Sem se ze Surat Thani dopravíte lodní dopravou a užijete si velice pestrého podmořského světa. Výzvou pro milovníky exotiky se stane ostrov Ko Phangan, kde se nachází pralesní park Nam Tok Phaeng a okouzlující vodopád.

Když do provincie Surat Thani vyrazíte v ten správný čas, můžete se na vybraných místech zúčastnit známých festivalů, jakými jsou třeba Chak Phra Festival nebo Festival Rambutanu.

Specifika místní kuchyně

V provincii Surat Thani pochopitelně převládá thajské jídlo. Takže zde ochutnáte nudle s vepřovým nebo kuřecím masem, rybí pokrmy, rýži na mnoho způsobů, kuře na grilu a podobné pochutiny. Většina z nich bude trochu více pálivých. I zde si pochutnáte na celonárodním pokrmu Phat Tai, což jsou rýžové nudle s krevetami, tofu, chilli papričkami, vajíčkem a zeleninou.

Když navštívíte hlavní město provincie Surat Thani, nahlédněte do těchto oblíbených podniků, kde si určitě pochutnáte. Je to například Khao Horm, Risto Luca, Kampan Restaurant, Krua a Bang Por Restaurant a Marzano Pizzeria.

Počasí

Surat Thani je místem, kde si užijete dostatečného tropického klimatu. Počasí je zde poměrně stabilní. Za suché měsíce jsou považovány leden až duben. Mezi vlhké měsíce patří květen až prosinec. Nejvíce dešťových srážek spadne především v říjnu a listopadu, a to směrem k hlavnímu městu Surat Thani. Celoroční průměrné teploty se pohybují přes 30 °C, ty nejnižší pak klesají k 22 °C až 24 °C. Asi 150 dnů v roce je deštivých. Nutno však podotknout, že jde o nárazové přívalové deště, které mohou trvat jen pár desítek minut a zbytek dne je krásně.

Bezpečnost

V provincii Surat Thani, a především v jejím hlavním městě byste měli počítat s tím, že v těchto oblastech hrozí určité riziko teroristického útoku. Ty jsou vlastní právě pro jižní a hraniční provincie Thajska. Proto dbejte instrukcí zdejších organizací. Poslední útok ve městě Surat Thani proběhl v roce 2016.

Na všech frekventovaných místech si hlídejte své osobní věci a peníze. Rozhodně je nikde nenechávejte bez dozoru. Nebezpečným oblastem nebo chudinským čtvrtím ve městech se po setmění raději vyhýbejte. I v tomto ohledu dejte na rady zdejších lidí. To platí i pro případ, že se vydáte za turistikou do přírody a deštných pralesů. Tam totiž můžete narazit na nejrůznější tvory. V případě vydatnější dešťů pozor na lokální záplavy nebo sesuvy půdy.

Měna

Thajsko je obecně levnější zemí oproti České republice, a to platí také o provincii Surat Thani. Na většině míst nakoupíte opravdu levně, jen ve větších městech můžete počítat s určitou přirážkou. Ta však bude zanedbatelná. Zde je přehled orientačních cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 22 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 80 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 450 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Do provincie Surat Thani se dostane prostřednictvím letecké dopravy. Vaším cílem se stane letiště Surat Thani nacházející se asi 25 kilometrů od stejnojmenného hlavního města. Náklady na letenky jsou od 20 000 Kč. Ty můžete ponížit například tím, že využijete v akci letenky do Bangkoku a do Surat Thani se přepravíte některou z tamních leteckých společností. Když budete chtít vyrazit z letiště přímo do hlavního města, poslouží vám k tomu autobusy Phantip.

 • V provincii funguje železniční doprava. V Surat Thani se nachází celkem 32 železničních stanic.
 • Běžným dopravním prostředkem jsou autobusy nebo automobily, které si můžete pronajmout. Cena pronájmu je od 550 Kč za den.
 • Využívání místních taxi služeb se pohybuje kolem 10 THB za kilometr.
 • Kromě mezinárodního letiště Surat Thani zde funguje také druhé menší letiště Samui na ostrově Ko Samui.
 • Na ostrovy z provincie Surat Thani jezdí pravidelná trajektová doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Thajsko

 • 9,1Výjimečné
  Coral Cove Chalet
  Thajsko - Koh Samui
 • 8,6Skvělé
  The Green Park
  Thajsko - Pattaya
 • 8,7Skvělé
  Khao Lak Palm Beach Resort
  Thajsko - Khao Lak
 • 9,7Výjimečné
  Haadson Resort Khao Lak
  Thajsko - Khao Lak
 • 9,8Výjimečné
  Narai
  Thajsko - Bangkok
 • 8,2Skvělé
  Ibis Pattaya
  Thajsko - Pattaya
 • 8,9Skvělé
  Long Beach Garden
  Thajsko - Pattaya
 • 9Výjimečné
  Sunset Park Resort And Spa
  Thajsko - Pattaya
 • 8,4Skvělé
  Ibis Koh Samui
  Thajsko - Koh Samui
 • 7,5Dobré
  Loma
  Thajsko - Pattaya
 • 8,6Skvělé
  Arayaburi Boutique Resort
  Thajsko - Koh Samui
 • 8,6Skvělé
  Woodlands Hotel & Resort
  Thajsko - Pattaya

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré