Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Oceánie

Tonga: průvodce

29°C
Aktuálně
24.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
TO flag

Tonga

Hodnocení průvodce: 9.7

Království Tonga je název ostrovního státu. Několik ostrovů nacházejících se v jižním Pacifiku je zárukou silně exotického a nezapomenutelného zážitku. Nepoškozená, krásná a dech beroucí příroda v kombinaci s plážemi. Místo, kde okusíte líbeznou autentičnost a sžijete se s velice pohodovým tempem života. Dovolaná na Tonze je unikátním kulturním a odvážným zážitkem. Všudypřítomná radost a svoboda ve vás zanechají příjemné pocity. Nedotčené pláže, drsné svahy a tajemný podmořský svět se stanou na malý okamžik vaším vysněným domovem. Tonga si vás podmaní ve všech ohledech a obvykle nabídne daleko více než čekáte.

Za názvem Tonga se skrývá až 177 různě velikých ostrovů. Základem jsou tři skupiny Vava´u, Tongatapu a Ha´apai. Asi jen 36 ostrovů je osídleno. Z geografického hlediska jde o korálové a sopečné ostrovy, kde se mísí především hornatý povrch s atoly. Na ostrově Kao se nachází největší vrchol Království Tonga v 1 030 metrech nad mořem. Největší ostrov ses nazývá Tongatapu a má velikost 257 km2.

Co navštívit na Tonze

Ostrovní stát Tonga přináší spoustu atrakcí nejrůznějšího typu. Od archeologických nalezišť, přes historické stavby, až po jeskyně, pláže a jiné přírodní dominanty. To všechno je zárukou téměř neomezeného vyžití, ať už se vaším cílem stanou pohybové aktivity nebo poznávání.

V případě tohoto ostrovního státu byste neměli vynechat žádný z hlavních ostrovů, protože každý z nich nabízí něco unikátního a nezapomenutelného. Pokud začnete prozkoumáváním ostrova Tongatapu, určitě vyrazte ke královskému paláci v Tonga, který byl postaven v roce 1867. Jde o originální viktoriánskou stavbu ze dřeva, jež je považována za vrchol Tonganské vznešenosti. Zavítat musíte k vesnici Holonga, kde stojí skromná mohyla na počest kapitána Cooka. Ten k břehům Tonga dorazil v roce 1777. Pokud se vydáte k severozápadnímu cípu ostrova, neminete památník Abel Tasman Monument.

Na ostrově Tongatapu vás čeká přemíra přírodních skvostů. Začít můžete například u velkých blowholes u moře, které nesou název Mapu a Vaea. Známý je tu přírodní most u moře zvaný Hufangalupe nebo obří dešťový strom v centru Nuku'alofa. Jde o strom Albizia saman. Ujít si nenechte úchvatné megality. Tím známým je určitě Ha'amonga 'a Maui složený z kamenů vysokých až šest metrů. Nejstarší megalitické mohyly jsou Langi v Afa. Místo, kde jsou pochováni králové dynastie nese název Langi v Lapahi. Zde jsou k vidění korálové desky, jenž do sebe dokonale zapadají. Nakonec si nenechte ujít pravděpodobně první osadu na Tongatapu nesoucí název Nukuleka Lapita. Dle tamních nálezů je zřejmé, že toto působiště bylo obýváno již 900 let před naším letopočtem. Pro doplnění ještě uvedeme pláž Ha´atafu, archeologické zbytky Mu´a a oblíbené letovisko Pangaimotu.

Vaším dalším cílem ostrovního státu Tonga bude ostrov Vava'u. Právě zde se nachází známá Ene´io botanická zahrada, kde je k vidění více jak 550 druhů rostlin. Milovníci tamního umění a řemesel nesmí vynechat galerii Ark Vava´u. Krásný výhled nabízí rozhledna Toafa a vodním radovánkám se oddáte na pláži Ano a Hinakauea. Z originálních staveb jednoznačně vede katedrála sv. Josefa Neiafu. Tento krásně zdobený náboženský objekt vznikl v polovině 19. století.

Na ostrově Vava'u je stále aktivní sopka s polem ve středu zvaným Pole Fonualei Fumarole. Dále je to Home Reef stoupající nad mořem. Právě na tomto místě jsou horká kráterová jezera. Vydat se můžete i za poznáním toho, co je pod zemí. Umožní vám to například jeskyně Marines, která je opředena legendami. Na menším ostrůvku Kapa je to jeskyně Swallows, jenž byla částečně zatopena a dnes představuje zajímavý cíl pro potápěče.

Poté se v rámci Tonga přesuňte na ostrov Eua, který je doslova protnut jeskyněmi. Je to například 80 metrů vysoká jeskyně Ana Abu, které se jinak říká Smoing Cave. Je to podle časté stoupají mlhy uvnitř jeskyně. Zajímavá je mořská jeskyně Cathedral Cave, kde to životem jen bují nebo můžete dát přednost užší jeskyni Makalea dlouhé asi 40 metrů. Podobně zajímavým působištěm je Matalanga ´a Maui.

Ostrov Eua je plný přírodních skvostů a zajímavostí. Jmenovat lze Národní park Eua, jehož rozloha je 499 hektarů a z velké míry je pokrytý tropickým lesem. Ve východní části si užijete pohledu na dech beroucí útesy. Zavítat můžete i do jižní části ostrova k přírodnímu oblouku u moře Liangahuo a Maui. K vidění je přemíra velkých stromů banyánů.

Podrobnějšímu poznávání byste měli podrobit i menší souostroví Tonga zvané Ha'apai. Konkrétně je to ostrov Lifuka, kde se nachází starověké místo dřívějšího osídlení zvané Tongoleleka. Nalezeno zde bylo více jak 50 tisíc střepů keramiky pocházející z roku 850 před naším letopočtem. Za obří mohylou postavenou v 15. století vyrazte na ostrůvek Uoleva, kde jsou nepřehlédnutelné kamenné bloky charakteristické právě pro Tongu. Na ostrově Telekivava'u jsou petroglyfy na pláži stejně, jako severně od ostrova Foa. U druhých jmenovaných jde o 50 petroglyfů označovaných jako Houmale'eia petroglyphs.

Tonga, to je ráj nejrůznějších aktivit, ať už těch dobrodružných a adrenalinových, tak těch poklidných a poznávacích. Čas můžete trávit při vodních radovánkách a sportech, pod vodou při potápění a šnorchlování nebo v rámci nezapomenutelných treků.

Místní kuchyně

Tonžská gastronomie je pochopitelně založena z velké části na mořských plodech, měkkýších a rybách. Hodně oblíbené je kuřecí a vepřové maso. Místní obyvatelé konzumují především vlastnoručně vypěstované plodiny. Mezi ně se řadí sladké brambory, kořenová zelenina, ale i spousta exotického ovoce. Jsou to kupříkladu banány a kokosy, včetně kokosového mléka. Tamní pochutiny jsou připravovány na bezpočet způsobů. Kromě běžných pokrmů si můžete pochutnávat i na sladkých koblihách Keki. K pití vám nejčastěji poslouží dovážené víno z Austrálie, pivo, ale také dobrá káva. Jestliže hledáte tipy na dobrou restauraci na Tonze, zavítejte do některého z těchto podniků – Bellavista Cafe & Restaurant, Friends Cafe, Marco´s Pizza & Pasta, Waterfront Restaurant, Cafe Escape, Billfish Bar & Restaurant, Seaview Lodge a Chef Zero.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Tonga

    Nenalezeny žádné záznamy.

Oceánie - další destinace

9.6Výjimečné
9.8Výjimečné
Cookovy ostrovy
Cookovy ostrovy: průvodce
9.3Výjimečné
9.6Výjimečné
9.2Výjimečné
9.7Výjimečné
Marshallovy ostrovy
Marshallovy ostrovy: průvodce