Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Tunisko

Džerba: průvodce

20°C
Aktuálně
18.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Džerba (Djerba)

Džerba je české označení pro tuniský ostrov Djerba situovaný ve Středozemním moři. Díky jeho rozloze 520 kilometrů čtverečních je jasným favoritem z pohledu velikosti ostrovů severní Afriky. Dostupný je dokonce i z pevniny, a to prostřednictvím nasypané staré hráze. Oproti cestě po moři však turisté dávají přednost spíše letecké dopravě.

Ostrov Džerba je vyhledávaný především pro své překrásné pláže. Ty se nachází v mnoha letoviskách, v nichž žije asi 120 000 obyvatel. Spousta z nich mimo jiné nabízí i kvantum historických objektů k vidění, takže zde můžete spojit zábavu s poznáváním.

Hlavní pěstovanou plodinou na ostrově Džerba jsou olivy. Nejpopulárnějším zvířetem je krokodýl, kterých je zde chováno více jak 400 kusů. S ostrovem se pojí i další zajímavosti, jako je třeba natáčení filmu „Eden a potom“ v roce 1970 nebo exteriéry Mos Eisley z prvních Hvězdných válek. Hlavním městem Džerby je město Houmt Souk.

Jaké nabízí Džerba (Djerba) památky a zajímavosti?

Co navštívit na Džerbě

Džerba je velice často označována za prázdninový ráj pro mladé i rodiny s dětmi. Exotické místo, které dokáže každému turistovi nabídnout něco, a to ve spojení s velice příjemným klimatem. Dokazují to mimochodem následující řádky.

Když se vydáte na ostrov Džerba, určitě se vyplatí procestovat minimálně tyto vybrané části, kde se nachází vždy něco zajímavého k vidění. Je to například vesnice Guellala, kde jsou tradiční keramické dílny a vy jako cestovatelé dostanete možnost, vytvořit si něco svého. Osobitou architekturu s překrásnými uličkami uvidíte ve městě Nefty. Právě zde můžete vyšplhat do ohromující oázy a odtud si dopřávat výhledu na kaňon Selja Gorge. Půjde o nezapomenutelný panoramatický pohled.

V obci Er-Riadh byste si neměli nechat ujít synagogu el-Ghriba, která je pravděpodobně asi nejstarší a nejznámější. Jinak se jich zde nachází větší množství. Navštívit lze muzeum Guellala nebo dáte přednost kulturnímu zážitku. Ten na vás čeká na místě zvaném Midoun, kde se mezi bílými objekty starého města pořádají trhy a taneční představení. Spoustu klidu a uhlazené architektury si dopřejete ve městě Zarzis, kde můžete navštívit písečné pláže, ale také datlové sady a zelené zahrady.

Zapomínat byste neměli na již zmiňovanou krokodýlí farmu. Díky velkému množství krokodýlů jde o jednu z největších farem ve Středozemním moři. Nakonec nevynechte ani ty nejlepší pláže ostrova Džerba. Mezi ně patří určitě Plage de la Seguia nebo pláž Sidi Maharés. Ta je dokonce dlouhá až třináct kilometrů a zakončená stylovým a vysokým majákem.

Na Djerbě se lze věnovat nejrůznějším pohybovým aktivitám. Z běžných nákupů a populárních trhů si můžete odskočit třeba na golfová hřiště nebo dáte přednost vodním sportům. Pronajmout si můžete jak skútr, tak motorový člun. Hodně oblíbený je windsurfing. Ve výsledku podlehnete i noční zábavě, kterou obvykle realizují hotelové resorty.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie na Džerbě má svůj charakter a svoji tradiční podobu. Například snídaně jsou zde hodně sladkou záležitostí. Pochutnávat si budete na nejrůznějších marmeládách, medu, rozinkách, slazeném kakaovém prášku, chalvě a barevných pudincích. Jako přílohu k hlavním jídlům budete nejčastěji dostávat kuskus. Chybět vám však nebude specialista z pálivých papriček Harissa nebo rajčatové kostičky Mechouia. Kuchyně na Džerbě je z velké míry ovlivněna středomořskými a arabskými vlivy. Je však pravdou, že zde najdete i prvky Itálie a Francie. V každém případě si pochutnáte.

Dokazují to například tyto stylové podniky, jakými jsou Voyages En Asie a Restaurant La Mamma v Midoun, Chez Pascalle et Tonio v Mezraia, Les Palmiers v Houmt Souk a Restaurant Tenounine v Guellala.

Počasí na Djerbě

Víte, proč se Džerba stává cílem mnohých turistů? Je to především kvůli vynikajícímu klimatu. Tento ostrov se pyšní asi tím nejvyváženějším počasí v celém Tunisku. Přes rok je zde více jak 320 slunných dnů a ty letní jsou spojeny s vyššími teplotami. Během léta se průměr pohybuje kolem 28 °C až 30 °C. Užívat si budete i teplého moře. Už kolem května se mohou maxima šplhat k 30 °C, tudíž jaro vybízí k návštěvě Džerby. Příjemné teploty se zde drží až do října. Ani zimu však nelze označit za zcela tradiční, protože denní teploty jsou mezi 12 °C až 16 °C. V noci mohou klesat k 5 °C. Jediným nepříjemným omezením budou větry v březnu, které na Džerbu zavanou i trochu písku.

Djerba a bezpečnost

I když je Džerba dovolenkovým rájem, je zapotřebí zde dodržovat jistá bezpečnostní opatření. Raději se vyhýbejte většímu shromažďování lidí, které by mohlo být obecně v Tunisku důvodem k realizaci teroristického útoku. Až se budete pohybovat po městech a mezi památkami, hlídejte si své osobní věci, protože mezi místními se může nacházet spousta zlodějů.

Při návštěvách historických objektů byste své oblečení měli přizpůsobit tamnímu muslimskému náboženství, což platí především pro ženy. Obezřetní buďte také při smlouvání v rámci využívání nejrůznějších služeb. Nebezpečno je svým způsobem i na silnicích, jelikož místní řidiči často nedbají jakýchkoliv pravidel.

V případě bezpečnostních informací je vhodné upozornit také na konzumaci pitné balené vody. Vyhýbejte se kohoutkové, ze které můžete mít zažívací potíže.

Měna

Dovolenou na Džerbě si užijete nejenom kvůli krásnému počasí, přírodě a historickým objektům. Bude to i díky velice přijatelným nákladům. Ceny v supermarketech a mnohých restauracích jsou totiž nižší nežli v evropských destinacích, potažmo v Česku. Přesvědčit vás o tom může několik níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 7 Kč
 • Chleba = 5 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 25 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 900 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 18 Kč

Doprava na Djerbu

Pokud si naplánujete cestu na Džerbu, budete volit pravděpodobně jediný způsob dopravy na ostrov, a to prostřednictvím letecké dopravy. Vaším cílem se stane letiště Džerba Zarzis nacházející se kousek od hlavního a zároveň největšího města ostrova Houmt Souk. Je pravdou, že na Džerbu směřují v převážné míře charterové lety cestovních kanceláří. Samostatná letenka je totiž poměrně nákladná a může překročit hranici 20 000 Kč. Z toho tedy plyne jediné. Budete mít zajištěn i odpovídající odvoz do vašeho hotelového komplexu, a to povětšinou za pomoci autobusové dopravy. Po ostrově se pak můžete pohybovat následujícími způsoby.

 • Nejlevnější jsou pochopitelně autobusové linky. Ty jsou poměrně pravidelné a jejich náklady jsou od 1 dináru. Dostanete se jak z města do města, tak přímo k plážím.
 • Dražší alternativou jsou taxi služby, kdy se cena pohybuje od 0,5 dináru za kilometr. U delších výletů jsou ceny smluvní.
 • Narazit můžete také na přepravu v podobě sběrných taxíků, které posbírají více lidí najednou. Obvykle jde o dvanáctimístné mini dodávky. Ceny za jízdenku jsou od 2 dinárů.
 • V rámci přepravy přes celý ostrov lze upotřebit dálkových autobusů. Za každých šest hodin strávených v autobuse zaplatíte průměrné 15 – 17 dinárů.
 • Pokud chcete být svými vlastními pány, můžete si ostrov Džerba projet sami. Turistům jsou k dispozici půjčovny automobilů. Náklady na jednodenní pronájem se pohybují od 60 dinárů.
 • Vydat se můžete i mimo ostrov Džerba, a to prostřednictvím trajektové námořní dopravy. Na pevninu se dostanete zhruba za 20 minut.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Tunisko

 • 8,2Skvělé
  El Mouradi Beach
  Tunisko - Hammamet
 • 7,5Dobré
  Green Palm Golf And Spa
  Tunisko - Djerba
 • 7,5Dobré
  Les Dunes Djerba
  Tunisko - Djerba
 • 7,9Dobré
  Menara Hammamet
  Tunisko - Hammamet
 • 7,2Dobré
  Cosmos Tergui Club
  Tunisko - Port El Kantaoui
 • od 11 389 Kč
  The Mirage Resort & Spa
  Tunisko - Yasmine Hammamet
 • od 13 439 Kč
  Miramar Petit Palais
  Tunisko - Djerba
 • od 14 270 Kč
  Nerolia & Spa
  Tunisko - Skanes
 • od 15 290 Kč
  Iberostar Kantaoui Bay
  Tunisko - Sousse
 • od 11 768 Kč
  Le Zenith
  Tunisko - Hammamet
 • od 14 590 Kč
  Tui Blue Scheherazade (Ex Sensimar)
  Tunisko - Sousse
 • od 14 490 Kč
  Cesar Thalasso
  Tunisko - Djerba

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce