Sfax - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Tunisko

Sfax: průvodce

17°C
Aktuálně
18.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Sfax

Sfax je druhým největším městem Tuniska. Mnohými cestovali je označováno jako hlavní město jižního Tuniska. Samotné město má rozlohu asi 56 km2. Jeho historie sahá až do roku 849, kdy se stalo dominantou tamní oblasti. Toto přístavní město leží u Středozemního moře.

Hlavní ekonomika města je založena nejenom na turismu, ale také na produkci olivového oleje a rybolovu. Hodně se tu rozmohla těžba ropy a fosfátů. Tuto oblast tedy lze označit za průmyslovou. I přes toto oslovení v sobě ukrývá přemíru historických krás a skvostů.

Z tehdejší malé osady se stalo významné město Tuniska s necelými 400 000 obyvateli. Jeho území dokonale pojí historickou část s tou moderní, takže na své si přijde každý cestovatel

Jaké nabízí Sfax památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Sfaxu

Ten, kdo se rozhodne strávit dovolenou ve Sfaxu touží jak po krásných plážích, tak po objevování dávné historie tohoto města. Po možnosti načerpat atmosféru tradic a místních zvyklostí plnými doušky.

Když vyrazíte do samotného centra Sfaxu, čeká na vás ten největší kus historie. Stačí, když projdete branou Bad Diwan a octnete se ve staré medíně. Ta je ukrytá za hradbami a dnes ji neokupují téměř žádní trvalé žijící obyvatelé. Ohromující pevnost neboli kasba stojí rozhodně za podívanou. Její vznik se datuje dvanáctým stoletím. Právě v jádru této medíny se nachází minaret Vysoké mešity, jehož historie sahá až do čtrnáctého století.

Ve Sfaxu můžete vidět spoustu zajímavostí, mezi které patří například Muzeum tradiční architektury. Zajímavá je také místní radnice, v níž se zase nachází Archeologické muzeum. Díky nim máte příležitost vydat se do minulosti Sfaxu a poznat toto město do nejmenšího detailu. K tomu mimochodem přispěje i muzeum Dar Jellouli. Za zmínku stojí mauzoleum Sídí Abú el-Hasana.

Takovým pomyslným centrem všeho dění v nové části Sfaxu je náměstí Place de la République, kam je situován pomník prezidenta Habíbi Burgibi. Pokud si budete chtít užít patřičného ruchu města a nekonečného nakupování, vyrazte do ulice Rue de la Grande Mosquée. Naopak ulice Rue Borj Ennar vám nabídne možnost zakoupit nejrůznější tematické suvenýry. Právě skrze tuto ulici se dostanete ke stejnojmenné pevnosti Borj Ennar. Synonymem určité elegance ve Sfaxu je ulice Avenue Hedi Chaker, která navazuje na hlavní tepnu města, ulici Avenue Habib Bourguiba.

V okamžiku, kdy se nabažíte významných památek Sfaxu, je nejvyšší čas se přesunout na pláže, kde se vám dostane dostatku relaxace a pohybových aktivit.

Specifika místní kuchyně

Ve Sfaxu si můžete pochutnat na mnohých tradičních pokrmech spjatých právě s tímto městem. Je to například jídlo zvané Lablabi, které vzniká spojením kousků chleba, cizrny, olivového oleje, vejce a tuňáka. Dále je to Charmoula, což jsou rozemleté rozinky, olivový olej a cibule nejčastěji podávané s rybami. Vychutnat si můžete kulinářskou specialitu Bezine, což je speciální druh smetany podávaný převážně ráno k snídani. Obvykle s vynikajícím dochucovadlem v podobě medu.

Lidé ve Sfaxu s oblibou konzumují chléb Latif nebo pečivo Sfaxian Pastry. Pochutnat si můžete i na pečivu s cukrem, sezamem a rozinkami zvaném Laklouka. Hlavní součást jídelníčku představují hlavně ryby. Po dobrém jídle musí pochopitelně přijít i dobrý zákusek. Vynikajícím a poptávaným dezertem je Jwejem, což je dezert v kombinaci se sušenými ovocem.

Ve městě je určitě řada restauračních podniků, které stojí za návštěvu. Jmenovat lze například Le Corail, Restaurant Baghdad, Borj Dhiafa, Le Grill, Restaurant Cercina, Saffoud Abid nebo podnik zvaný Discovery, kde si budete moci dopřávat lahodných snídaní.

Počasí ve Sfaxu

Vzhledem k tomu, že se Sfax nachází v Tunisku, máte velkou záruku toho, že si v tomto městě užijete opravdu slunnou dovolenou. Dokazují to celoroční teploty. Největší teplo je pochopitelně v létě, kdy se ručička teploměru šplhá k 32 °C až 36 °C. V tomto období nenarazíte v podstatě na žádné přeháňky. A to od června až do září. Jaro a podzim jsou teplotně mírnější, což dokazují průměrné teploty 23 °C až 26 °C. Ideální čas na prohlídku nejrůznějších pamětihodností ve městě. A jak vypadá zima ve Sfaxu? Ta je příjemně teplá, protože teploty přes den atakují maxima 15 °C až 18 °C. Leden až březen jsou asi jedinými měsíci, kdy ve městě spadne více kapek deště.

Bezpečnost ve Sfaxu

Město Sfax lze považovat za bezpečnější místo Tuniska. Minimálně v okamžiku, kdy se budete pohybovat v hotelových resortech nebo vyrazíte k hlavním památkám města. Po setmění určitě není vhodné procházet odlehlejší čtvrti, kde hrozí riziko přepadení. Lepší je organizovat hromadnější výlety k památkám, třeba přes cestovní kancelář nebo místní agenturu. Sfax není ideálním místem pro jakékoliv individuální výlety, natož po okolí.

Když už se budete pohybovat na hlavních třídách, tržištích a u památek, mějte pod dozorem své osobní věci, doklady, peníze, elektroniku a cennosti, aby nedošlo k jejich odcizení.

Měna

I Sfax následuje svou cenotvorbou řadu ostatních tuniských měst. To znamená, že náklady na pořízení nejrůznějšího zboží a služeb jsou velice přijatelné. Oproti České republice zde nakoupíte rozhodně levněji. Dražší sortiment pochopitelně očekávejte na hlavních třídách a v turisty vyhledávaných lokalitách. Je však pravdou, že spoustu věcí můžete usmlouvat na nižší cenu. Zde je výčet orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 5 Kč
 • Chleba = 4 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 20 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Espresso = 8 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 40 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 15 Kč

Doprava

Pokud byste chtěli vyrazit do tuniského Sfaxu po zemi, počítejte s nájezdem 2 500 až 3 500 kilometrů a s nutností plavit se po moři. Možná i proto volí všichni cestovatelé leteckou přepravu. Jen šest kilometrů od města Sfax se totiž nachází letiště Sfax-Thyna. Přímé lety z Prahy jenom stěží naleznete, takže musíte počítat alespoň s jedním přestupem. Díky tomu se doba cesty prodlouží na nějakých osm hodin. Z letiště do města pak můžete využít místních autobusových linek nebo dáte přednost taxi službám. A jak se pohybovat po městě?

 • Ve Sfaxu fungují pravidelné linky městské autobusové dopravy. Ty jezdí spolehlivě mezi předměstím a centrem města.
 • Pokud se chcete podívat do vzdálenějších měst, vyjíždí odtud dálkové autobusy. Směrem Tunis, Gabes, El Jem a Sousse.
 • Ve městě je provozována i úzkorozchodná železniční síť. Ta směruje do Gafsy, Tunisu, Tozeuru a Gabesu.
 • Využívat lze i místních taxi služeb. Ceny se pohybují od 0,75 dináru za kilometr. Volte pouze prověřené taxíky, třeba na doporučení daného hotelu.
 • Osobní lodní doprava je omezena, převažuje spíše ta nákladní.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Tunisko

 • 8,2Skvělé
  El Mouradi Beach
  Tunisko - Hammamet
 • 7,5Dobré
  Green Palm Golf And Spa
  Tunisko - Djerba
 • 7,5Dobré
  Les Dunes Djerba
  Tunisko - Djerba
 • 7,9Dobré
  Menara Hammamet
  Tunisko - Hammamet
 • 7,2Dobré
  Cosmos Tergui Club
  Tunisko - Port El Kantaoui
 • od 13 489 Kč
  The Mirage Resort & Spa
  Tunisko - Yasmine Hammamet
 • od 13 439 Kč
  Miramar Petit Palais
  Tunisko - Djerba
 • od 14 270 Kč
  Nerolia & Spa
  Tunisko - Skanes
 • od 18 879 Kč
  Iberostar Kantaoui Bay
  Tunisko - Sousse
 • od 11 768 Kč
  Le Zenith
  Tunisko - Hammamet
 • od 14 590 Kč
  Tui Blue Scheherazade (Ex Sensimar)
  Tunisko - Sousse
 • od 14 490 Kč
  Cesar Thalasso
  Tunisko - Djerba

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce