Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Turkmenistán: průvodce

25°C
Aktuálně
17.1°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
TM flag

Turkmenistán

Hodnocení průvodce: 8.2

Turkmenistán je specifickou zemí Střední Asie, s níž se pojí řada nejrůznějších pověr a tradic. Možná i proto je destinace mnohými cestovateli označována za záhadnou až spirituální. Kombinace bizarních symbolů minulého režimu a nekonečných pouští je opravdu úchvatná. Grandiózní památky vám vyrazí dech a překrásné výhledy do krajiny polahodí vaši duši. Dovolená v Turkmenistánu bude ve všech ohledech jiná nežli v jakékoliv podobné destinaci. A možná právě to, že tato země patří k těm méně navštěvovaným ve Střední Asii z ní dělá unikát svého druhu. Poznejte tradice, velkou pohostinnost tamních obyvatel a přírodní jevy, na něž jinde zkrátka nenarazíte.

Je to až neuvěřitelné, ale téměř devadesát procent plochy Turkmenistánu je pokryto stepí a pouštěmi. Většina území s civilizací leží především v nížinách. I přesto je tu okraj Íránské vysočiny a ostatní kopcovité vrcholky. Velké území je spjato s vodními plochami, které tvoří například řeky Atrak, Amudarji a mnohé další. To je takový pomyslný základ pro Karakumský kanál. Objevte kouzlo téměř neprobádané a místy hodně divoké země, jež je výzvou pro všechny nadšené cestovatele.

Co navštívit v Turkmenistánu

Vzhledem k tomu, že většina území je spojena s přírodou, máte dvě možnosti. Buď se budete oddávat ruchu velkoměst, kde jednoznačně vede nakupování nebo se pustíte do objevování této krásné země. A co takhle ze hřbetu koně, což je jedna z velice populárních aktivit. Turkmenistán může mnohé nabídnout i milovníkům horolezectví, protože k dispozici je dostatek charakterově odlišných stěn. Vaší největší aktivitou se stanou pravděpodobně treky, jež můžete směřovat v podstatě kamkoliv.

Jeden z vašich treků může cílit například do kaňonu Yangykala, což je ve své podstatě jedna z nejpozoruhodnějších přírodních částí Zambie. Výzvou pro vás bude i pomyslná brána na pekel, která se nachází v poušti zvané Karakum. Milovníci vodních ploch jistě zvolí výlet k jezeru Baharden. V zemi je navíc i několik významných památek UNESCO. Ty se mimochodem nachází ve městě Nisa. V rámci pamětihodností si určitě nenechte ujít významnou oázu turistů, kterou je město Merv. Pokud zavítáte do hlavního města Ašchabad, čeká na vás prezidentský palác, památník nestrannosti a mnohé další objekty. V Turkmenistánu je zkrátka stále co objevovat.

Místní kuchyně

Turkmenská gastronomie je celkem zajímavá a lahodná. Mezi dvě nejpoužívanější složky patří bezpochyby mléčné výrobky a maso. To vše se pak kombinuje s dalšími tamními ingrediencemi. Jestliže si chcete pochutnat na tradičních jídlech, potom se zaměřte na speciální rizoto se skopovým masem nazývané Plov. Chutné jsou i plněné beraní žaludky masem, jimž se říká Garyn. Mezi populární pochutiny patří ještě smažené šátečky Čebureki, kebab nazývaný jako Šašlik a masový vývar se zeleninou Šurpo. Pokud se budete v Turkmenistánu pohybovat spíše u Kapského moře, hodně často se vám na talíři objeví také rybí pochoutky. Mezi ně patří rozhodně jeseter a candát.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré