Venezuela

Caracas: průvodce

20°C
Aktuálně
23°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Caracas

Caracas je název hlavního města Venezuely. Oficiální pojmenování metropole je Santiago de León de Caracas, zkráceně CCS. Velikost 433 kilometrů čtverečních a počet obyvatel blížící se hranici dvou milionů jednoznačně vypovídá o tom, že jde zároveň o největší město v zemi.

Založení Caracasu proběhlo v roce 1560. Na svědomí jej má španělský cestovatel Francisco Fajardo. Město si posléze prošlo španělskou nadvládou, vyhlášením nezávislosti, ale také vojenskou diktaturou. Za léta vývoje se z metropole stalo vzdělávací, hospodářské, kulturní a vědecké centrum Venezuely.

Město Caracas leží podél řeky Guaire, a to v nadmořské výšce 760 až 1 140 metrů. Pozorovat lze obrysy stejnojmenného údolí, ale také venezuelského pohoří zvané Cordillera de la Costa. Samotné údolí se nachází poblíž Karibského moře. Centrum Caracasu je dlouhé osm kilometrů.

Co navštívit v Caracasu

Město Caracas je plné nejrůznějších pamětihodností, atrakcí a zajímavostí, jejichž poznávání vám zabere několik dnů. Kromě historických objektů stojí za návštěvu i řada přírodních ploch. Váš cestovatelský itinerář by měl obsahovat níže uvedené body.

Začít můžete například u stavby zvané Palacio Federal Legislativo, jíž se zkráceně říká Capitol. Jde o historický objekt s neoklasicistními štíty a zlatou kopulí. Vybudování tohoto federálního kapitolu proběhlo v roce 1872 až 1877, přičemž nejznámější je hala s názvem Salón Elíptico, kde jsou k vidění nástěnné malby a obrazy. Další památkou Caracasu je Paseo Los Próceres, což je monument neboli památník hrdinů situovaný v blízkosti Fort Tiuna a Vojenské akademie Bolívarovské armády. Jeho slavnostní otevření bylo v roce 1956.

Vaším cílem se musí stát i neuznávanější budova Venezuely, kterou je Národní Pantheon několik bloků od Plaza Bolívar. Z původního kostela se stalo místo odpočinku národního hrdiny, jímž byl Antonio Guzmán Blanco. Pantheon vznikl v 70. letech 19. století. Zamířit můžete také k rodišti Simona Bolívara, který se narodil v roce 1783, respektive k jeho zrekonstruovanému domu. Dnes je z něj muzeum, v němž se zachovaly koloniální interiéry a jsou zde vystaveny obrazy a jiné dobové předměty. Pokud zatoužíte po kulturním zážitku, padne volba na kulturní komplex Teresa Carreno, což je divadlo zaměřené na dramatická díla, koncerty, balet a opery.

Opakem historických objektů mohou být ty moderní, betonové a nadčasové. Dokazuje to například Parque Central Complex. Jde o pět výškových budov, kde se vám například z West Tower dostanete překrásného výhledu na Caracas. Zajímavá je také čtvrť El Hatillo, jenž byla dříve koloniálním městem. Právě tato malá oblast připomíná tamní architekturou tehdejší koloniální časy.

Středobodem venezuelského Caracasu je několik dominantních náměstí, kde můžete spatřit řadu městských památek. Ohniskem starého města je Plaza Bolívar s památkou zvanou El Libertador. Naopak geografickým centrem metropole je Plaza Venezuela. Na Plaza Caracas z roku 1983 stojí Simón Bolívar Center a bývalý městský trh byl na náměstí Plaza San Jacinto, jehož vznik se datuje rokem 1603. Zapomínat byste neměli ani na Plaza Los Palos Grandes. Pokud naopak stojíte o městskou zónu, kde se vám dostane pestrého výběru barů, restaurací, galerií a zábavy, směřujte do oblasti zvané Las Mercedes.

Jestliže dáváte přednost poznávání náboženských objektů, pak byste neměli minout stavbu Iglesia de San Francisco, což je kostel se zlaceným barokním oltářem. Dále je to místní katedrála The Caracas Cathedral jinak přezdívaná jako Metropolitní katedrála Saint Anne. Její původní podoba vznikla v 17. století. Pokud hledáte památku z oblasti židovské komunity, stane se vaším cílem Union Israelita de Caracas. Jedna z největších synagog ve městě. Naopak druhou největší mešitou v celé Latinské Americe je mešita Sheikh Ibrahim Al-Ibrahim. Její budování začalo v roce 1989 a dokončena byla v roce 1993.

Při návštěvě venezuelského města Caracas se pochopitelně nemusíte vyhýbat ani přírodním plochám, mezi nimiž jasně dominuje zelený ráj uprostřed metropole zvaný East Park. Jeho součástí je malá zoologická zahrada. Ujít si nenechte ani pohled na Parque del Este.

A jaká další unikátní místa a stavby je třeba v rámci Caracasu zmínit? Pokud vám zbyde čas na další prozkoumávání a objevování, zavítejte ke galerii zvané Galeria de Arte Nacional Venezuela. Dále je to jedna z nejvýznamnějších nákupních ulic Boulevard Sabana Grande. Okouzlující součástí města jsou také muzea – Museo de Bellas Artes de Caracas, Museo Casa John Boulton, Museo Los Galpones The Sheds, Museo de Arte Colonial, Museum William Phelps Caracas a Museo de Arte Contemporáneo de Caracas.

Výlet si můžete udělat také do okolí, třeba k hoře Cerro El Ávila oddělující město od Karibského moře. Díky její bujné vegetaci jde o pomyslné plíce města. Oblíbená je také lanovka Teleferico, návštěva místního baseballového týmu nebo tandemové paraglidingové lety s Paragliding Colonia Tovar Venezuela.

Specifika místní kuchyně

Když se při návštěvě Caracasu zaměříte na místní kuchyni, zjistíte, že je z velké míry hodně podobná té evropské. Velice často jsou podávána jídla smažená. Oblíbené je především maso. Vzhledem k tomu, že se země potýkala s potravinářskou krizí, mohou být porce o něco menší, než na jaké jste zvyklí. Pochutnat si můžete na rybách a mořských plodech. Známým pokrmem je například Empanada, jehož součástí bývají nádivky nejrůznějšího druhu, od těch masových, až po zeleninové. Velice známým pokrmem je Arepas, což jsou kukuřičné placky, na které narazíte na každém rohu. Chybět vám nebude ani pestrý a bohatý výběr nejrůznějšího exotického ovoce. Na zapití dobrého jídla můžete zkusit některé z místních piv. Hodně oblíbený a cenově dostupný je tu rum, který se zároveň stává nedílnou součástí nejrůznějších drinků.

V Caracasu si na své z pohledu gastronomie přijde naprosto každý. Dokazuje to spousta charakterově odlišných restaurací. S příznivými cenami se setkáte v podnicích, jakými jsou Urrutia, Antigua, La Cita a Mokambo. Specialisté na místní kulinářství jsou v El Alazan de Altamira, Alto, Arepa Factory a La Casa Bistro. Jestliže dáváte přednost luxusnímu stravování, potom byste měli zavítat do Maute Grill, La Isabela, Moreno a Casa Pakea.

Počasí

S venezuelským městem Caracas se pojí tropické savanské klima. Z pohledu teplot je asi jedno, kdy se do města vydáte. Celoroční průměrné teploty se pohybují mezi 17 °C až 25 °C, přičemž maxima mohou atakovat hranici kolem 35 °C. V noci dochází k výraznějšímu poklesu teplot a mohou se vyskytovat mlhy. Hlavní odlišností mezi jednotlivými měsíci jsou dešťové srážky, respektive jejich množství. Za celý rok jich spadne kolem 912 milimetrů. S větším úhrnem počítejte od června do října. Naopak nejmenší množství je od ledna do března.

Bezpečnost

Bezpečnost v Caracasu bohužel není na vysoké úrovni, a dokonce se řadí k těm horším na světě. Určitě zde pěšky nevycházejte po setmění do ulic. A také přes den se vyhýbejte některým lokalitám, kde je vyšší kriminalita. Jsou to hlavně slumy označované jako Ranchitos nebo Barrios. V žádném případě se neúčastněte většího shromažďování nebo častých demonstrací, protože při nich bývají používány zbraně a je to nebezpečné. Ubytování nehledejte v pověstné oblasti Sabana Grande, kde je větší míra kriminality. Pozor si dávejte také na přepadávání motocyklových taxi, což se může dít v zácpách nebo při přesunech z letiště.

Mezi lidmi se pohybujte oděni jako místní. Nesnažte se vyčnívat a rozhodně u sebe nenoste žádné cennosti a drahé věci. Stali byste se vyhledávanějším cílem místních zlodějů. Výjimkou není ani to, že narazíte na zkorumpované policisty a armádní složky.

Měna

Ceny v Caracasu jsou oproti České republice a jiným evropským destinacím rozhodně nižší. Méně tu zaplatíte jak za zboží v supermarketu, tak v restauracích a za služby. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 16 Kč
 • Chleba = 23 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 280 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 11 Kč
 • Espresso = 11 Kč
 • Cappuccino = 16 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 13 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 45 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 23 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 70 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 675 Kč za noc

Doprava

Do venezuelského Caracasu budete cestovat s pomocí letadla. Z pražského letiště Václava Havla vyrazte směr Simón Bolívar International Airport. Čekat vás bude jedno až dvě mezipřistání, takže doba letu se bude pohybovat mezi 13 až 20 hodinami.  Průměrná cena letenky je kolem 17 000 Kč. Letiště je od centra města vzdáleno asi 32 kilometrů. A jak se přepravovat v samotném městě?

 • Páteřním dopravním prostředkem se vám stane Metro Caracas. To má asi 47 stanic a pokrývá velkou část metropole.
 • Dále budete využívat hromadné dopravy v podobě autobusových linek. Kromě klasických autobusů zde jezdí také Metrobús kombinující trasy s metrem.
 • Alternativou autobusů jsou jejich menší varianty, minibusy a dodávky.
 • Cena za jednosměrný lístek se pohybuje od 1 USD. Využívat lze integrovaného systému jízdenek.
 • K přepravě můžete používat také lanovku Teleférico de Caracas.
 • Do vzdálenějších míst Venezuely vás přepraví vlaková doprava IFE.
 • Pokud vsadíte na místní taxi služby, připravte se na cenu kolem 1 USD za kilometr. Stejně vysoká je i nástupní taxa. Lepší je spoléhat se na doporučené taxíky.
 • Když si budete chtít v Caracasu půjčit auto, můžete to provést rovnou na letišti nebo v některé z autopůjčoven ve městě. Náklady na pronájem vozu začínají na 1 200 Kč za den.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné