Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Jižní Amerika

Venezuela: průvodce

27°C
Aktuálně
23°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
VE flag

Venezuela

Hodnocení průvodce: 7.9

Venezuela má téměř všechny předpoklady stát se turistickým centrem, avšak vzhledem k současné hospodářské krizi a vysoké kriminalitě není zrovna ideálním místem k návštěvě. Venezuela leží mezi pohořím And a nížin jezera Maracaibo na severozápadě přes centrální planiny Los Llanos ve středu země až po Guyanskou vysočina na jihovýchodě. V současnosti probíhá ve Venezuele měnová reforma, která buď tuto krásnou zemi zase postaví na nohy, nebo definitivně položí.

Průvodce pro oblíbené destinace: Venezuela

Co navštívit ve Venezuele

Když na chvíli zapomeneme na krizi, nabízí Venezuela třeba krásné pláže na karibském pobřeží, které poskytuje hromadu příležitostí ke šnorchlování, potápění, kitesurfingu či widsurfingu. Pro turisty je největším lákadlem Guyanaská vysočina se stolovými horami a nejvyšším vodopádem světa – Angelovým vodopádem, který je však vhodné navštívit v období dešťů, protože jinak se může stát, že zaplatíte velkou sumu peněz za vyschlý pramen. Nádhernou přírodu nabízí deštné pralesy v okolí Orinoka a jeho přítoků.

Pomyslným středobodem Venezuely je pochopitelně Caracas. Město propojující chudinský svět s tím bohatým. Moderna s tradicí, a to v podání vybraných oblastí. Za vidění stojí primárně Univerzitní město, které je mimochodem součástí světového dědictví UNESCO. Daleko malebnější je město Coro. To je dominantou venezuelského státu Falcón. Obdivovat zde budete hlavně koloniální architekturu a historické centrum. Město bylo založeno už v roce 1527.

Když se vydáte směrem do hor, nelze minout horské městečko Mérida, kolem něhož vede spousta turistických tras. Vyhlášené je pro největší počet prodávaných zmrzlin na světě. Cestovatele zaujme primárně svými malebnými uličkami. V okolí se lze věnovat nejrůznějším pohybovým aktivitám. Nabízí se paragliding, rafting, jízda na horském kole a podobně. Pokud naopak toužíte po nočním životu a ruchu velkoměsta, zamiřte do města Maracaibo. To je druhou největší metropolí ve Venezuele.

Poznávání Venezuely je spojeno s řadou turistických atrakcí. Kapitolou samou o sobě je například ostrov Perla neboli Isla Margarita, který byl objeven Kryštofem Kolumbem. Významná je také koloniální pevnost Fortin Solano, jejíž vznik se pojí s rokem 1766. V roce 1965 byla prohlášena za národní památku. Vynechat byste neměli ani místo zvané Royal Fortress of Santiago de Arroyo de Araya. Mezi turisty je známé město soumraku zvané Barquisimeto. Poblíž něho můžete pozorovat menší vodopád The Wine Waterfall.

Venezuela, to jsou ale primárně přírodní zajímavosti, které se stanou cílem mnohých cestovatelů. Vypravit se můžete do oblasti Orinoco Delta, což je jedna z nejdelších řek Ameriky. Zde na vás čeká ryzí džungle, spousta druhů zvířat a také místní lidé kmene Warao. Pro milovníky hor bude výzvou nejvyšší vrchol Mount Roraima, což je stolová hora s krásným výhledem. 

Spoustu zajímavostí nabízí místní parky. Jedním z nich je kupříkladu Národní park Morrocoy, který kombinuje překrásné písečné pláže s korálovými útesy. Vydávat se můžete na dobrodružství mezi malé ostrůvky plné života. Dále je to Národní park Médanos de Coro National Park. Ten je naopak známý svými velkými písečnými dunami, přičemž ty nejvyšší mají přes čtyřicet metrů. Každý asi správně tuší, že tohle je pravá výzva k sandboardingu. V národním parku Canaima můžete vidět vodopád Salto Aponguao s výškou 105 metrů. To vše je dokreslováno jedinečnými přírodními scenériemi. A co dalšího si nenechat ujít? Třeba park Avila National Park, historickou památku National Pantheon, přírodní místo East Park a souostroví Los Roques Archipelago.

Čas ve Venezuele můžete trávit nejenom na trecích a v husté džungli. Vynechat byste neměli ani vyhlášené pláže, kde na vás čeká relaxace, odpočinek, potápění a spousta ostatních vodních radovánek. K tomu nejlepšímu, co můžete ve Venezuele navštívit patří pláže Cayo Somrero, Mero, Cayo Playuelita, Bahía de Cata, Cayo Boca Seca, Punta Brava a Punta Arenas. Pokud máte rádi klid, palmy v zádech, čisté moře a výhled na zalesněné kopce, zavítejte na pláž Choroni.

Místní kuchyně

O Venezuelské kuchyni se v současné době krize příliš hovořit nedá. Lidé stojí fronty i na základní suroviny, tudíž můžete být rádi, když se vám povede sehnat něco k snědku. Malý gastronomický zážitek tak zažijete pouze v luxusních drahých restauracích nebo z místních surovin, ke kterým se zrovna dostanete. Obecně se venezuelská kuchyně příliš neliší od té evropské. Častá jsou masová a smažená jídla. Jedno z mála tradičních jídel, které můžete okusit jsou kukuřičné placky známé jako arepas. Chutnější jsou pak teplé smažené empanadas plněné různými náplněmi od rybí, masové a sýrové až po zeleninovou. Další venezuelské národní jídlo je pabellón z nakrájeného hovězího, rýže, fazolí a smaženého banánu. Levné a chutné jídlo představuje exotické ovoce, které nabízí více i méně známé druhy – všelijaké citrusy, ananas, papáju či guyajabu. Venezuela je známá také hojnou konzumací ryb, mořských měkkýšů a korýšů v tradičních úpravách. Ve Venezuele býval velký výběr kvalitních karibských rumů různých značek a vynikajících koktejlů z nich vytvořených. Zajímavostí je pro nás ve Venezuele rozšířené pivo Polar Light/Polar Ice, které se ani zdaleka nepodobá našemu pivu, zato výborně zchladí.

Jestliže chcete venezuelskou gastronomii poznat do nejmenšího detailu, máme tu pro vás pár dalších tipů na vynikající jídla. Vyzkoušejte například croissanty plněné šunkou s příznačným názvem cachitos. O kvalitním karamelovém pudinku quesillo se asi nemá cenu zmiňovat. Pokud patříte k těm, kdo rádi mlsají, určitě neodoláte pokrmu zvanému bienmesabe, což je mandlový dezert tvořený z bílků. A kdybyste se ve Venezuele náhodou octli o Vánocích, pak jednoznačně vede vánoční pokrm hallaca, což je naplnění těsto z kukuřice zabalené do banánového listu. V regionu Llanos by byl hřích neochutnat maso z kapybary. Nakonec rozšíříme i výčet venezuelských alkoholických nápojů, mezi které patří pití z cukrové třtiny Papelón con limón a rýžový alkoholický nápoj Chica de arroz.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné