Venezuela

Mérida: průvodce

20°C
Aktuálně
23°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Mérida

Mérida je hlavní město stejnojmenného venezuelského státu a obce Libertador. Celý oficiální název zní Santiago de los Caballeros de Mérida. Velikost města je 59,39 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 200 tisíc obyvatel.

Historie města Mérida se pojí s rokem 1558, kdy jej založil Juan Rodríguez Suárez. Vznik tehdejší osady byl na trochu odlišném místě, než leží město teď. A to asi 30 kilometrů mimo. Statut hlavního města státu Mérida si toto městečko nese od roku 1622.

Město Mérida leží v centru venezuelských And. Konkrétně v údolí řeky Chama. Městem protékají celkem čtyři řeky a menší vodní toky. Centrum města je spíše rovinatého charakteru. Okolí se pozvolna pne do výšky až 1 630 metrů nad mořem.

Co navštívit v Méridě

Venezuelské město Mérida si oblíbíte nejenom kvůli památkám, veřejným budovám, včetně těch náboženských, ale i díky přemíře zelených ploch. Město je totiž protnuto řadou zajímavých parků. Ve vašem cestovatelském itineráři by rozhodně neměly chybět tyto cíle.

Navštívit můžete například monumentální katedrálu Catedral de Mérida, na níž se začalo pracovat v roce 1800. Ohromující je především její barokní styl. Jde o hlavní katolický objekt svého druhu ve městě Mérida. Kromě ní můžete narazit i na ostatní důležité kostely. K těm postarším patří Kostel Panny Marie Carmen neboli Iglesia del Carmen, v rámci něhož lze obdivovat koloniální architekturu. Za zmínku stojí kostel v gotickém stylu Iglesia del Llano nebo kostel z 18. století zvaný Iglesia de Milla. Dále je to Iglesia de la Tercera a arcibiskupský palác před bolívarským náměstím. Právě tam se nachází Arcidiecézní muzeum.

Z historických a zajímavých staveb lze jmenovat budovu rektorátu tamní univerzity. Vynechat byste neměli Dům bývalých guvernérů v centrální čtvrti města. Jde o objekt postavený v koloniálním stylu. Zajímavý je také Vládní palác nebo býčí aréna z roku 1967. Té se říká Plaza Monumental Román Eduardo Sandia a pojme až 16 tisíc lidí. Dnes je využívána k nejrůznějším kulturním událostem ve městě.

V Mérida je několik zajímavých náměstí, které vám vždy nabídnou něco jiného a unikátního. Je to například Plaza Belén v koloniálním stylu. Hlavní náměstí Plaza Bolívar je středobodem historických a veřejných budov. Vynechat nesmíte ani Plaza Glorias Patrias nebo náměstí postavené na počest pěti žen označované jako Plaza Las Heroínas. Mnohdy je přezdívané jako Náměstí hrdinů a k vidění tu jsou nejenom řemeslné trhy. Nakonec si nechte Plaza de Milla známé pod skutečným názvem Plaza Sucre.

Když navštívíte venezuelského město Mérida, rozhodně nezapomeňte na místní lanovku Mérida Cable Car, která je velkou turistickou atrakcí. Stoupá z centrální čtvrti do Sierra Nevady a se svými 12,5 kilometry jde o jednu z nejdelších lanovek na světě. Její výstavba byla dokončena v roce 1958 a díky poslední modernizaci byla otevřena opět v roce 2016. Mezi další skvosty Méridy patří třeba malířský bulvár neboli Boulevard de los Pintores. Ulice, kde se shromažďuje přemíra umělců. Unikátním cílem se pro vás stane také akvarijní zahrada nebo botanická zahrada Mérida.

Město Mérida je proslulé také velkým množstvím parkových ploch, které vybízí k relaxaci. Zastavit se můžete v tom největším parku ve městě, jenž nese název Parque Metropolitano Albarregas. Jeho velikost je 612 hektarů. Dalším oblíbeným je Parque Domingo Peña, dětský park Parque Ciudad de los Niños a park pěti republik označovaný jako Parque de las Cinco Repúblicas. Právě na jeho ploše se tyčí sloup Bolívar. Jedním z menších parků je park armády Parque del Ejército. Vynechat byste neměli ani Parque La Isla, Parque Las tres Méridas, Parque la Marina, Parque Zoológico los Chorros de Milla a nakonec si nechte Parque Tibisay.

Ve městě je situováno několik agentur, které nabízí řadu dobrodružných zážitků a aktivit. At už je to paragliding, canyoning, rafting na divoké řece nebo půjčování horských kol. Oblíbené jsou tu španělské jazykové školy, ale také lezení na Pico Bolivar nebo Pico Humboldt. A pokud zatoužíte po nekonečných nákupech, směřujte do Mercado Principal.

Specifika místní kuchyně

Na místní gastronomii měli vliv nejrůznější kolonizátoři, od Španělů, přes Francouze, až po Italy. To se také promítlo do místní kuchyně, kterou tvoří nejenom klasické maso, ale také sušené maso, uzeniny, luštěniny, ryby, rýže a kukuřice. Pochutnávat si můžete třeba na sýrových tyčinkách Tequenos, avokádové salse Guasacaca a kukuřičných plackách Arepas, jejichž součástí je právě avokádová náplň. Pestrá kuchyně v Méridu je občas spojena s ostřejšími pokrmy. Na jídelním lístku byste měli okusit třeba Pabellón Criollo s černými fazolemi. Stravovat se můžete nejenom na ulicích, ale také v restauracích. K jídlu si můžete dát místní pivo nebo nápoj zvaný Merengada. Hodně populární je alkoholický drink zvaný Cuba Libre.

Pokud se rozhodnete zažít příjemný gastronomický zážitek, máme pro vás hned několik tipů. Jsou to například restaurace typu Paramo Grill, Pastelitos La Parroquia, La Casona Grill a La Vina. Za přiměřené ceny se dobře najíte také v Pizzeria Da Enzo, El Atico del Cine, Delicias Mexicanas, Restaurante La Abadia a Pastelitos Don Luis.

Počasí

Venezuelské město Mérida se pojí se subtropickým horským podnebím a tropickým monzunovým klimatem. Teploty jsou tu po celý rok víceméně konstantní. Denní průměr se pohybuje mezi 19 °C až 24 °C. Ty nejnižší teploty mohou klesat k 15 °C a ty nejvyšší naopak stoupají k hranici 30 °C. Při plánování návštěvy města Mérida byste měli brát v potaz období dešťů, které je nejčastěji od dubna do listopadu. Za nejdeštivější měsíce je považován květen, srpen a září. Celoroční úhrn dešťových srážek je 1 785 milimetrů. Nejméně prší od prosince do března.

Bezpečnost

Město Mérida patří z pohledu bezpečnosti k těm lepším ve Venezuele. Rozhodně se tu budete cítit bezpečněji nežli třeba v hlavním městě Caracasu. Pokud se budete pohybovat v hlavních zónách, můžete si některé části Méridy užít také po setmění. I když je obecně doporučováno v noci raději nikam nechodit. Snažte se oblékat tak, abyste zapadli mezi místní obyvatele a nikterak nevyčnívali. Minimalizujete tím jakékoliv riziko přepadení nebo okradení. Cennosti si raději nechávejte na hotelu. Ve frekventovanějších oblastech můžete narazit na drobné kapesní krádeže, takže dostatek pozornosti věnujte i svým osobním věcem.

Cena

Náklady na dovolenou ve venezuelském městě Mérida budou velice přijatelné. A to především v porovnání s evropskými destinacemi, potažmo Českou republikou. O cenách za vybraný sortiment a služby si uděláte lepší představu prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 22 Kč
 • Chleba = 19 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 190 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 55 Kč
 • Espresso = 19 Kč
 • Cappuccino = 27 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 16 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 19 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 60 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 10 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 700 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 13 Kč

Doprava

Cestu do venezuelského města Mérida budete řešit pochopitelně letecky. Vaším cílem se s největší pravděpodobností stane letiště Juan Pablo Pérez Alfonso v El Vigía, které v současné době obsluhuje Méridu. Letiště je od centra města vzdáleno asi 75 kilometrů. Tuto trasu můžete urazit například za pomoci autobusu nebo si půjčíte automobil.

 • K přepravě po městě lze využívat autobusové dopravy, kterou tvoří soukromí dopravci.
 • Alternativou jsou trolejbusy.
 • Cena jízdného začíná na 1 USD.
 • Autobusy mimo jiné využijete i při jízdě do vzdálenějších měst Venezuely.
 • Místní taxi představují dražší způsob dopravy. Nástupní taxa činí asi 1,3 USD a cena za kilometr je v průměru 1 USD.
 • Pokud využijete pronájmu automobilu, počítejte s cenami od 1 200 Kč za den.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné