Průvodce pro Ostrov Margarita - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Venezuela

Ostrov Margarita: průvodce

23°C
Aktuálně
23°C
Průměrně

Ostrov Margarita

Ostrov Margarita neboli Isla de Margarita. To je největší venezuelský ostrov situovaný v Karibském moři. Leží u severovýchodního pobřeží země a jeho hlavním městem je Nueva Esparta, jinak zvané La Asunción. Velikost ostrova je 1 020 kilometrů čtverečních, což odpovídá průměrné délce 78 kilometrů a šířce 20 kilometrů. Žije zde kolem půl milionu obyvatel.

Evropany byl ostrov objeven v roce 1498, a to slavným Kryštofem Kolumbem. Svého času v roce 1816 tu měl svou základnu hrdina Simón Bolívar. V dnešní době živí ostrov Margarita primárně stavebnictví, rybolov a cestovní ruch.

Isla de Margarita se skládá ze tří částí. Ta východní je nejdominantnější a označována jako Paraguachoa. Právě zde leží největší město Porlamar. Středové šíji se říká La Restinga a západní oblast je známá jako Macanao. Nejvyšším vrcholem ostrova je Cerro San Juan s výškou 960 metrů nad mořem.

Co navštívit na Ostrově Margarita

Ostrov Margarita skrývá bohaté přírodní dědictví a prostřednictvím několika větších měst nabízí cestovatelům spoustu památek, atrakcí a pestrého vyžití. Vašimi hlavními cíli se z pohledu měst stanou Porlamar, Pampatar, La Asunción a Juan Griego. A na co důležitého se při návštěvě ostrova Isla de Margarita zaměřit?

Odrazovým můstkem se může stát například pevnost Castillo de San Carlos Borromeo, která byla vybudována v letech 1663 až 1684. Tato zachovalá španělská pevnost je typickým představitelem tehdejší vojenské architektury. Poutavá je například replika vstupních dveří, jenž váží více jak 800 kilogramů. Dalším zajímavým místem je dům Casa Museo Santiago Marino, kde se v roce 1788 narodil stejnojmenný hrdina a v jehož útrobách můžete zpozorovat starožitný nábytek a nahlédnout do minulosti.

Z koloniálních pevností lze jmenovat zříceninu Fortín de la Galera. Tato pevnost byla zničena v roce 1817. K pevnosti na vrcholu vede pěší stezka a dopřávat si odtud budete nezapomenutelného západu slunce. Když vyrazíte kousek za město La Asunción, nenechte si ujít další populární pevnost Castillo de Santa Rosa. Její význam byl v tehdejších dobách naprosto zřejmý. Ochrana před pirátskými útoky. K vidění je tu několik brnění a hlavně, krásné výhledy. V Pampataru si zase nenechte ujít kulturní zážitek v podobě nejrůznějších výstav realizovaných v Casa de la Cultura.

Na ostrově Margarita pochopitelně neminete ani přemíru místních muzeí, kde budete moci pohlédnout do poutavé historie. Typickým příkladem je Museo Marino. Jde o námořní muzeum, které je jako stvořené pro návštěvu s dětmi. Užívat si budete pohled na mořský život, ale také výstavy korálů a dalších věcí spojených s mořskou tematikou. Vaším dalším cílem se stane Museo Nueva Cádiz. Jde o jedno z nejstarších muzeí vůbec, kde na vás čeká hromada exponátů spjatých s historií a kulturou v tomto regionu.

Ve výčtu muzeí pochopitelně můžeme pokračovat. Tím dalším je Museo de Arte Contemporáneo Francisco Narváez. Skutečná turistická památka ostrova Margarita leží v centru města v moderní budově. Její součástí je bohatá sbírka nejrůznějších obrazů a soch. Zavítat byste měli také k Museo Diocesano.

A co dalšího na ostrově ještě objevovat? Z pohledu staveb to může být Basilica of Our Lady of El Valle, Faro de Pampatar, La Asunción Cathedral, Cerro Matasiete, Bahia de Juangriego, Iglesia de San Jose de Paraguachi, Iglesia San Juan Evangelista a Iglesia San Juan Bautista.

Ochuzovat se pochopitelně nemusíte ani o přírodní skvosty ostrova Margarita. Nezapomenutelný výlet si naplánujte do národního parku zvaného Parque Nacional Cerro El Copey jihozápadním směrem od města La Asunción, kde v kopcovitém terénu poznáte krásnou flóru a faunu. Vynechat byste neměli národní park Parque Nacional Laguna de la Restinga, kde vás čeká spousta mangrovů a více jak 100 druhů ptáků, včetně laguny.

Zastávku si udělejte v malém městečku El Valle del Espíritu Santo, které je pomyslným duchovním symbolem ostrova Isla de Margarita. Užívat si můžete třeba rybaření, k čemuž vybízí rybářský přístav Punta de Piedras s řadou malebných domků. Zde se mimochodem nachází i nadace oceánografické experimentální stanice.

Ostrov Margarita, to jsou také nekonečné pláže, kde si každý turista přijde na to své. Ať už je to v podání nekonečné relaxace nebo vodních aktivit. Vyhlášená je například pláž Playa El Agua a Playa El Yaque. V jejich výčtu by však šlo jistě pokračovat – Playa Parguito, Playa Guacuco, Playa Caribe, Playa Zaragoza, Coche Beach, Playa Punta Arenas, Playa La Caracola, Playa de Pamapatar, Playa de Galera a Playa de Restinga. Spoustu zábavy přináší také aquapark National Water Park, delfinárium Waterland Mundo Marino a zábavní park Hacienda Macanao.

Specifika místní kuchyně

Ostrov Margarita se stává rájem pro chuťové buňky. Místní gastronomie je velice lahodná a díky tomu, že jde o ostrov, také plná ryb a mořských plodů. Narazit tu můžete na spoustu místních specialit, které jsou tvořeny například černými fazolemi Pabellón Criollo. Servírovány vám budou celé ryby, ale také mušle, krevety nebo chobotnice. Vynikající pochutinou je Tostadas a Tequenost. Dopřávat si budete také poměrně velkého výběru nejrůznější zeleniny. Díky tomu vznikají kombinace oblíbených salátů. Vyhledávané jsou také olivy, sýry nebo sladké koblihy. Kromě klasických nápojů typu Coca-Cola a dalších, máte možnost okusit venezuelské pivo a spoustu výjimečných koktejlů. Populárním nápojem je Cuba Libre a Merengada.

Na ostrově funguje přemíra restaurací zaměřujících se na odlišné styly vaření. Se spoustou tradičních receptur se setkáte v podnicích typu La Casa de Esther, Sharks Beach Bar El Yaque, Arepas de Los Hermanos Moya a El Fondeadero. Mezi luxusní gastronomické poklady patří Portarossa Mgta, Juana La Loca, Amaranto a II Mercado Bianco. Pokud hledáte rychlé, chutné a levné občerstvení, zaskočte do Gaia Ristorante, Pida Pizza a Positano.

Počasí

Na ostrově Margarita si budete užívat příjemného slunného klimatu. Průměrné denní teploty se tu pohybují kolem 30 °C až 32 °C v průběhu celého roku. Přes noc klesá ručička teploměru k 22 °C, v době nejsilnějšího slunce to může být naopak maximum za hranicí 35 °C. I z tohoto důvodu je vhodné nepodceňovat ochranu těla v podobě opalovacích krémů. Od července do října se připravte na silnější a častější dešťové přeháňky. Toto období je na ostrově Margarita považováno za zimní a deštivé.

Bezpečnost

I když je Venezuela obecně spojena s vyšší kriminalitou a zločinností, ostrov Margarita je v tomto směru světlou výjimkou. Kriminalitu lze označit za průměrnou a vy se tu budete cítit dobře. A to nejenom ve dne. Je však pravdou, že v noci je doporučován pohyb spíše v rámci turistických resortů a letovisek, popřípadě na hlavních třídách. Ani zde nepodceňujte kapesní krádeže a při trávení času na pláži nenechávejte své věci bez dozoru. Cennosti si raději uložte v hotelovém trezoru. Z pohledu očkování se nemusíte zabývat ničím atypickým. Vzhledem ke slunnému klimatu je vhodné chránit pokožku za pomoci opalovacích krémů. Vyhněte se jakémukoliv kontaktu s drogami, za což tu hrozí vysoké tresty. Pokud byste byli přece jenom přepadeni, v žádném případě neklaďte odpor.

Měna

Na ostrově Margarita počítejte s trochu vyššími cenami, než s jakými se setkáte na pevnině. Důvod je zcela zřejmý. Jde o dovolenkový ráj, který vás i přesto nezaskočí oproti cenám v Evropě. Pro lepší představu o nákladech na vybrané zboží a služby uvádíme několik příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 19 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 250 Kč
 • Cappuccino = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 95 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 65 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 20 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 900 Kč za noc

Doprava

Pokud se chytáte navštívit venezuelský ostrov Margarita, měli byste směřovat na letiště Del Caribe-Santiago Mariño, které leží asi 20 až 25 kilometrů od města Porlamar. Jde o menší letiště, kam směřuje z Evropy několik leteckých společností a které je využíváno také pro vnitrostátní lety. Pokud byste se zrovna nacházeli na pevninské části Venezuely, můžete využít lodní dopravy, například z Puerto La Cruz.

 • Autobusová doprava zde funguje primárně ve dne, a to od 6 do 20 hodin.
 • Alternativou klasických autobusů jsou minibusy, s nimiž se můžete dostat na spoustu zajímavých míst.
 • Cena jízdného začíná na 1 USD.
 • Využívány jsou také Por Puesto neboli sdílené taxi služby. Ty jsou levnější než klasické taxíky.
 • Pokud využijete běžný taxík, počítejte s nástupní taxou cca 1 USD a se stejně vysokou cenou za ujetý kilometr.
 • Na ostrově Margarita si můžete půjčit skútr nebo motocykl.
 • Když budete chtít využít pronájmu automobilu, počítejte s cenou od 1 200 Kč za den.

Jižní Amerika - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
8.8Skvělé
9.3Výjimečné