Zanzibar City (Stone Town) - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Zanzibar

Zanzibar City: průvodce

29°C
Aktuálně
26°C
Průměrně

Zanzibar City

Zanzibar je hlavním městem stejnojmenného souostroví Zanzibar. Zároveň je také jeho ekonomickým a kulturním centrem. Nachází se na západním pobřeží ostrova Unguje, který je hlavním ostrovem tohoto souostroví. Druhý ostrov, který leží severněji, se nazývá Pemba. Celé souostroví Zanzibar se nachází jihovýchodně od Afriky. 

Město Zanzibar je tvořeno dvěma částmi, Stone Town a Ng´ambo. Stone Town tvoří historické jádro města, které je plné skvostné architektury. Naopak Ng´ambo je novější část města, která je převážně tvořena novějšími budovami.

V tomto městě se mísí a sjednocuje několik kultur. Lze se zde setkat s arabskými, africkými, indickými i evropskými kulturními prvky. Populace města v roce 2002 činila 205 870.

Jaké nabízí Zanzibar City památky a zajímavosti?

Co navštívit v Zanzibar City

Toto krásné město Vám nabízí mnoho zážitků, které zde můžete zažít. Ať už se jedná o poznání architektonických staveb, ochutnání zdejších delikates, nebo prozkoumání přírodních krás.

Ze dvou částí, které jsou výše zmíněné, má více co nabídnout část Stone Town. Ta je plná skvostných staveb. Jednou z těch nejzajímavějších je Livingstone house. Jedná se o budovu z roku 1860, která v minulosti sloužila jako lékárna. 

Sultan's Palace je jednou z nejhlavnějších historických budov, která se též nachází v části Stone Town. Za zmínku stojí také The Arab fort. Jedna z nejstarších budov Stone Town, která je zároveň nejnavštěvovanější památkou města. 

Můžete zde také ochutnávat místní delikatesy ve zdejších restauracích nebo navštívit jeden z mnoha místních obchůdků, kterých je v části Ng´ambo mnoho. 

Nejkrásnější činností, které se můžete ve městě Zanzibar oddávat, je převážně relax a odpočinek. Toto město Vám nabízí mnoho hotelů a pláži, které jsou jako stvořené pro čas určený k odpočinku a nabrání nových sil. Při návštěvě Zanzibaru tyto možnosti rozhodně využijte. 

Specifika místní kuchyně

Ve zdejší kuchyni se odráží mísení kultur, které v minulosti na tomto území probíhalo. Díky své poloze jsou zde velmi časté a oblíbené mořské plody. Zdejší pochoutkou z mořských plodů je chobotnice vařená v kokosovém mléce. Velmi často se zde podává hovězí, skopové, nebo kozí maso s brambory a zeleninou. Oblíbenou přílohou je zde také rýže. Mezi zdejší specialitu se řadí Samakai wa kusonga, tedy rybí karbanátky smažené na másle.

Sladkým dezertem jsou většinou banány, manga a ananasy pečené v troubě. Nejoblíbenějším dezertem jsou pečené banány s vanilkovým pudinkem zvané n´dizi no kastad.

Počasí 

Jelikož se Zanzibar nachází nedaleko rovníku, počítejte zde s minimem teplotních výkyvů. Klima je zde celoročně tropické. Průměrné teploty na Zanzibaru se pohybují okolo 26,9 ° C. Od dubna do května je zde časté období dešťů. Nejčastěji se turisté do tohoto města vydávají od ledna do března. Právě v březnu dosahuje teplota vody nejvyšších hodnot. 

Bezpečnost

Na Zanzibaru probíhá velké mísení kultur. To však není důvod k obavám. Dochází zde k běžné kriminalitě. Převážně se jedná o krádeže. Nejčastěji zde dochází k odcizení vozidel. Setkáte se zde však i s kapesními zloději. Před těmi buďte obezřetní.

Jistým rizikem zde mohou být přírodní katastrofy. Největší hrozbou je zde tsunami. I přes to, že již delší dobu zde k žádné vážnější katastrofě nedošlo, je třeba si být tohoto rizika vědom.

Měna 

Ustanovenou měnou je tzv. tanzanský šiling  (TZS)Aktuální kurz je cca 100 TZS za 1,30 Kč. Obecně se dá říct, že je v Zanzibaru o něco málo levněji, než Česká republika. Záleží však na konkrétních produktech. Levnější je na Zanzibaru například maso, pečivo a exotické ovoce. Naopak za vyšší cenu zde pořídíte například rýži, vejce a mléko. Zde se můžete podívat na pár příkladných položek. 

 • Voda (1,5 l) - 15 Kč 
 • Pomeranče ( 1 kg) - 15 Kč 
 • Kuřecí prsa ( 1 kg) - 65 Kč
 • Vejce ( 12 Ks) - 84 Kč 
 • Jídlo v levnější restauraci - 149 Kč 
 • Místní pivo (0,5 l) - 26 Kč 
 • >Taxi (1 km) - 50 Kč 

Doprava

Návštěvníci se na Zanzibar nejčastěji dopravují letecky. Pokud cestujete z Evropy, tak se minimálně jednomu přestupu nevyhnete. Nejčastěji v Addis Abebě, Dubaji nebo v Dauhá. Celková doba letu se pohybuje okolo 14 hodin. Za tento čas překonáte vzdálenost necelých 10 000 kilometrů.

Samotné město Vám nabízí různé možnosti přepravy.

 • Nejlevnější a místními nejvíce využívaný způsob dopravy po městě Zanzibar je za pomocí miniautobusů. Na ceně se odráží komfort jízdy, neboť tyto miniautobusy bývají abnormálně přeplněné.
 • Dále můžete využít taxi služby, které jsou však dražší, než jsou již zmiňované miniautobusy.

TIP: Cenu vždy dohodněte před samotným nástupem do vozu, vyhnete se zbytečným nepříjemnostem.

 • Třetí a poslední možností, jak zde cestovat, je pronájem vlastního auta, či motocyklu. Jediná podmínka je, že musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Ale pozor, stav silnic je zde velice špatný a jezdí se zde vlevo!

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Zanzibar

 • 9Výjimečné
  Emerald Dream Of Zanzibar
  Zanzibar
 • od 58 451 Kč
  Tulia Zanzibar Unique Beach Resort
  Zanzibar - Pingwe
 • Nur Beach
  Zanzibar
 • Smiles Beach Hotel
  Zanzibar - Nungwi
 • Kichanga Lodge
  Zanzibar - Pwani Mchangani
 • Tanzanite Beach Resort
  Zanzibar - Nungwi
 • Spice Island Hotel & Resort
  Zanzibar
 • Mwezi Boutique Resort (Jambiani)
  Zanzibar
 • Fruit And Spice Wellness Resort Zanzibar
  Zanzibar - Pwani Mchangani
 • Kasha Boutique Hotel
  Zanzibar
 • Zanzibar Queen Unique
  Zanzibar
 • Twisted Palms And Lodge
  Zanzibar

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce