Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Afrika

Zanzibar: průvodce

26°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
TZ-11 flag

Zanzibar

Hodnocení průvodce: 9.6

Zanzibar je překrásným ostrovem, který na vás dýchne svou jedinečnou a exotickou atmosférou. Pod tímto souhrnným názvem si můžete představit dva ostrovy přinášející kulturní a přírodní poklady. Stejnojmenný Zanzibar jinak nazývaný Unguj a druhý ostrov Pemba. Oba jsou považovány za úchvatné drahokamy zasazené do blankytně modrého oceánu. Jsou to právě dech beroucí pláže jako vytržené z exotické pohádky, kde můžete načerpávat dostatek nových sil a oddávat se nekonečné relaxaci.

Ostrov Zanzibar vás vtáhne do své jedinečné korálové atmosféry, a to nejenom zmiňovanými zátokami, místy s delfíny a nejkrásnějšími plážemi na světě. Bude to také historie pocházející z Evropy, Afriky, Indie a Arábie. Všechny tyto kontinenty se pevně vryly do tamního prostředí, kultury, gastronomie a místních zvyklostí. Poznejte nejenom krásy hlavního historického města Zanzibar, ale i mnohé dominanty této destinace.

Průvodce pro oblíbené destinace: Zanzibar

Co navštívit na Zanzibaru

Zanzibar je ostrovem nabízejícím bezpočet překrásných pláží, takže ty jednoznačně vybízí k provozování libovolných vodních aktivit. Vedle plavení se na lodích samozřejmě vítězí potápění a šnorchlování. Populární je také vypůjčit si motorku a prozkoumat ostrov z jejího sedla. Mnohdy vás totiž zavede na úchvatná a překrásná místa. Ta lákají ke zkoumání nejrůznějších přírodních a historických pamětihodností dle mapy Zanzibaru.

Exotický Zanzibar si oblíbíte poměrně rychle. Navštívit můžete nejprve hlavní město Zanzibar City, kde byste se měli vypravit do historického centra označovaného, jako Stone Town. Procházet budete nejenom malebnými uličkami. Zajímavostí se vám stane třeba Sultánský palác, pevnost Old Fort nebo starý Kamenný most. Pokud se o tamní kultuře chcete dozvědět něco více, zavítejte do Palace Museum. Popřípadě dejte přednost galerii The Beautiful Eyes či zoologické zahradě Cheetah´s Rock. Tohle město je historií doslova protnuté. Nabízí se třeba návštěva domu Dr. Livingstona, anglikánská katedrála Church of Christ a mnohé další.

Hlavní město, potažmo Zanzibar si oblíbíte díky mnoha unikátním místům. Vypravit se můžete třeba do perských lázní z konce 19. století označovaných jako Hamamni. Z centrálního tržiště Darajani Market můžete směřovat na ostrov Prison Island, kde je situována překrásná pláž. Pokud máte rádi delfíny a chcete načerpat tradiční atmosféru místních lidí, zamiřte do rybářské vesnice Kizimkazi na jihu Zanzibaru. 

Výzvou se vám stane i nedaleké okolí. Typickým příkladem je korálový park Chumbe Island, kde se rozprostírá rozmanitá flóra a fauna. Zde ostatně vznikla první mořská chráněná oblast v Tanzanii. Z vašeho cestovatelského itineráře by rozhodně neměl vypadnout ani atol Mnemba mající tvar srdce. Na něm se můžete věnovat poznávání podmořského dna. Kapitolou samou o sobě je Národní park Jozani, který je v podstatě jediným pozůstatkem původního pralesa. Travnaté oblasti se zde mísí s mokřady, mangrovníky a křovinami. Pozorovat tu můžete věnovat velkému množství exotických živočichů. Atraktivní lokalitou s několika menšími jeskyněmi je oblast zvaná Mangapwani, kde se mimo jiné nachází i překrásné pláže.

Při výletech po ostrově směřujte také do jeho severní části, která je nedotčená. Skončit můžete třeba v Ras Nungwi. Kromě korálových útesů navštivte želví rezervaci. Na Zanzibaru se nachází plantáže s kořením. To je následně využíváno nejenom při přípravě nejrůznějších pokrmů, ale i k léčebným účelům.

Zanzibar, to jsou především pláže s bělavým pískem omílaným průzračným mořem. Pokud chcete navštívit ty nejkrásnější místa na ostrově, přinášíme vám jejich seznam – Matemwe, Nungwi, Kendwa, Michamwi a Paje. Rozhodnete-li se zkoumat svět pod hladinou, zamiřte do oblasti Kiwengwa, vodní sporty si pak užijete na pláži Pwani Mchangani. Nezapomínejte ani na jedno z nejkrásnějších letovisek Pingwe, kde se nachází známá restaurace The Rock. Pomyslnou tečkou na závěr bude pláž Bwejuu.

Výlet si můžete naplánovat i na druhý a méně známý ostrov Pemba, kam vyrazíte za poznáváním, ať už lodí nebo letadlem. Navštívit můžete město Chake Chake, prohlédnete si ruiny Pujini Ruins ze 14. století a zavítáte do překrásné lesní rezervace Ngezi.

Kuchyně na Zanzibaru

Multikulturní prostředí na Zanzibaru se promítá mimo jiné také do gastronomie. Dovolená na Zanzibaru tak bude spojena s několika základními ingrediencemi, mezi které patří hlavně rýže, brambory a kukuřičná kaše. Na své si přijdou především milovníci skopového, kozího a hovězího masa, jenž je velice často kombinováno s vybranou zeleninou. Vzhledem k tomu, že Zanzibar je ostrov, nechybí samozřejmě ani bohatá nabídka mořských plodů. Velice oblíbeným pokrmem je Nyama Choma čili kozí maso na grilu. Spousta místních si pochutnává na karbanátcích z tresky smažených na másle. Ty nesou název Samakai wa kusonga. V případě polévky jistě nepohrdnete pokrmem Supu ya kuku, což je velice silný kuřecí vývar doplněný o zeleninu a maso. Velkou specialitou je i Pilav. Jde o směs tří druhů masa a rýže ve spojení s odlišnými druhy koření.

Propadnete-li chutím zanzibarské gastronomie, rozhodně do svého jídelníčku zakomponujete také chobotnice. Ty jsou nejčastěji podávané uzené. Ve výčtu dalších místních specialit samozřejmě můžeme pokračovat. Je to například hovězí curry známé jako m´chuzi wa nyama. Sladkou delikatesou jsou banány s vanilkovým pudinkem pojmenované n´dizi no kastad. Patříte-li ke skutečným labužníkům, dáte si žraloka na pepři s chlebem a datlemi nebo okusíte maso v kombinaci s kukuřicí, kmínem, rajčaty a mangem. Tento pokrm je známý jako Boku-boku. Pokud vás zajímá, jaké nápoje si na Zanzibaru budete dopřávat, pak jsou to stoprocentní ovocné šťávy z různých exotických plodin. Kromě vody, čaje a kávy můžete ochutnat i něco alkoholického, jako je pivo Tangawizi a Safari, popřípadě palmové víno.
 


 


 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Zanzibar

 • 9Výjimečné
  Emerald Dream Of Zanzibar
  Zanzibar
 • od 61 500 Kč
  Tulia Zanzibar Unique Beach Resort
  Zanzibar - Pingwe
 • Nur Beach
  Zanzibar
 • Smiles Beach Hotel
  Zanzibar - Nungwi
 • Kichanga Lodge
  Zanzibar - Pwani Mchangani
 • Tanzanite Beach Resort
  Zanzibar - Nungwi
 • Spice Island Hotel & Resort
  Zanzibar
 • Mwezi Boutique Resort (Jambiani)
  Zanzibar
 • Fruit And Spice Wellness Resort Zanzibar
  Zanzibar - Pwani Mchangani
 • od 7 538 Kč
  Sea Cliff Resort & Spa
  Zanzibar
 • Kasha Boutique Hotel
  Zanzibar
 • Zanzibar Queen Unique
  Zanzibar

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce