Západní Sahara - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Západní Sahara: průvodce

28°C
Aktuálně
21.6°C
Průměrně

Západní Sahara

Hodnocení průvodce: 7.4

Západní Sahara je specifickým státem, a to nejenom kvůli svému prostředí, ale spíše neurčité samosprávě. Pokud pominete tento fakt, stanete se součástí charakteristické atmosféry, okusíte tamní zvyklosti a můžete pohlédnout na osobitou faunu a flóru. Dovolená v Západní Sahaře bude o kontrastech mezi skalnatými výběžky, oceánskými průsmyky a palmovými háji. Při cestování po zemi na vás dýchne jistá energetičnost a nadšení zahalené v tropickém vánku. Jednotlivé lokality Západní Sahary se stanou velkým lákadlem pro všechny typy cestovatelů.

Z geografického hlediska je Západní Sahara rozdělena do tří odlišných oblastí. Jednou z nich je kamenitá pouštní část nacházející se od hřebenu Atlasu k údolí Zemur. Tu druhou tvoří spíše říční lokality a pastviny, jimž jednoznačně vévodí řeka Dra. Pokud se vydáte do vnitrozemí, počítejte s hornatou krajinou a písečnými dunami. Západní Sahara je do jisté míry zemí nikoho. Sousedí s Mauretánií, Marokem a Alžírskem, z nichž každý si dělá nárok na správu určité části území. K Západní Sahaře patří ještě dva poloostrovy u měst Al-Kuvíra a Dachla. Velkou plochu země omílá Atlantický oceán.

Co navštívit v Západní Sahaře

Podél pobřeží je vybudováno dostatečné zázemí pro vodní sporty. Tím největším centrem bude pravděpodobně město Dakhla. Na své si přijdou především vyznavači surfování. Spousta krás se však najde i pod hladinou moře, takže využít můžete potápěčských kurzů a šnorchlování. Na své si přijdou i kite surfaři. V některých místech se lze věnovat dokonce rozšířenému rybaření. Mapa Západní Sahary zároveň prozrazuje, že vydat se můžete do ostatních koutů země, kde na vás čekají mnohá překvapení.

Je to například pověstné údolí Saguia El Hamra, kde spatříte úchvatné vodní laguny. Zajímavá je například mořská pevnost Casa del Mar nacházející se u přímořského městečka Tarfaja. Vyhnout byste se neměli ani městu Smara, kde lze spatřit palác Ma El Ainin a velkou místní mešitu Great Mosque. Dominantou Západní Sahary je také město Dachla, v němž se nachází jeden z nejzajímavějších přístavů v zemi a zároveň je protnuto spoustou tradic. Milovníci rozmanité architektury zákonitě musí navštívit hlavní město Al-Ajún, ve kterém se nachází třeba španělský koloniální kostel. Obdivuhodný je ještě park Collina des Oiseaux, ale i hlavní náměstí Place du Mechouar.

Místní kuchyně

Při stravování v Západní Sahaře narazíte především na tamní kuchyni vycházející z tradic berberských kmenů. Máte tak jedinečnou příležitost, okusit místní specialisty. Mezi nimi rozhodně nehledejte vepřové maso, které je z náboženských důvodů nepřípustné. Mnohem častěji se setkáte s ostatními druhy masa a rybami. I když se místní snaží využívat jen svých surovin, přesto se jich velká část dováží z okolních zemí. Hodně používané jsou ořechy, kuskus, ale také velbloudí mléko, zelenina a ovoce. V některých částech Západní Sahary můžete narazit na ryze typickou španělskou gastronomii, která sem byla zavlečena.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce