Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Bahamy

Great Abaco: průvodce

31°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Great Abaco

Great Abaco je jedním z ostrovů stejnojmenného bahamského souostroví Abaco, které zabírá plochu 1 681 kilometrů čtverečních. Kromě něho jej tvoří i další ostrovy jako Little Abaco, Wood Cay, Elbow Cay, Lubbers Quarters Cay, Great Guana Cay, Green Turtle Cay, Castaway Cay, Walker´s Cay, Man-o-War Cay, Umrella Cay, Stranger´s Cay, Great Stirrup Cay, Little Grand Cay, Sandy Point a Moore´s Island.

Ostrov Great Abaco je třetím nejlidnatějším v celých Bahamách, kde žije více jak 17 tisíc obyvatel. Polovinu obyvatelstva tvoří černoši a polovinu běloši. Z pohledu náboženství zde nejčastěji narazíte na křesťanství.

Při objevování Španěly byly tyto ostrovy okupovány americkými indiány ze skupiny Aravaků. To bylo v 15. století. Od té doby se souostroví, potažmo ostrov Great Abaco stal vyhledávaným turistickým rájem, kde v poslední době dochází ke krokům vedoucím k vyšší ochraně přírody.

Co navštívit na Great Abaco

Ostrov Great Abaco lze označit, jako oblíbený ráj potápěčů a ostatních vodních aktivit, k nimž patří jachting, surfing nebo rybaření. Na ostrově a v jeho širokém okolí budete objevovat primárně hromadu přírodních krás, památek a zajímavostí. Ostatně, do rozsáhlého seznamu unikátností tohoto ostrova se můžete začíst nyní.

Pokud jde o nepřehlédnutelné dominanty Great Abaco, bude to jistě maják Elbow Reef Lighthouse, který je osvícen petrolejovým hořákem. Tento způsob osvětlení je jeden z posledních druhů na takových majácích. Jeho výstavba proběhla v roce 1863 a vnější vzhled je lemován červenými pruhy.

Abyste lépe zabředli do tamního života lidí, je vhodné poznat jejich zvyky. To lze provést třeba návštěvnou některého z místních muzeí. Tím nejznámějším je Muzeum Wyannie Malone, kde se dozvíte mnohé o historii, jež je doplněna spoustou fotografií. Další je Muzeum Albert Lowe otevřené v roce 1976 vlastně jako první muzeum na ostrově. Situováno je do objektu z roku 1825. Muzeum je hodně zaměřené na životní osudy jedné rodiny a její útrapy v době kolonizace. Tou třetí naučnou nemovitostí je Muzeum kytovců. Jeho zaměření je primárně na historii velryb.

K oblíbeným cílům na Great Abaco patří i sochařská zahrada s názvem Memorial Scuplpture Garden, kde je vystavena spousta soch v životní velikosti. Zavítat můžete ke staré slévárně nesoucí název Johnston´s Bronze Art Foundry, kde je nyní hospoda se zajímavou galerií. Propojení hospůdky s galerií je poměrně oblíbené, což dokazuje i Pete´s Pub & Gallery.

Mezi největší přírodní zajímavosti bahamského ostrova Great Abaco patří Národní park Pelican Cays, který byl založen v roce 1972. Jde o vodní park složený z oblastí Sandy Cay, Gaulding Cay a Channel Rock. Obdivovat lze korálové útesy i podvodní jeskyně. Tím dalším je Národní park Fowl Cays založený v roce 2009. Takto úchvatná rezervace představuje bariérový útes s dosahuje plochy 3,6 kilometrů čtverečních.

Zapomínat byste neměli na Národní park Abaco založený v roce 1994. Borové lesy se tu mísí se spoustou papoušků, včetně ohrožených druhů. Zavítejte také do menšího parku Black Sound Cay Reserve, který se nachází poblíž Green Turtle Cay. K jeho založení došlo v roce 1988 a i zde budete obdivovat pestré ptactvo. Kapitolou samou o sobě je bezbariérový útes s velkým množství barevných ryb zvaný Walker´s Cay National Park. A pokud chcete vidět přírodní rezervaci a neobydlenou hrází, směřujte k No Name Cay. Zážitkem se vám stane potápění u vraku parníku San Jacinto, jenž tu ztroskotal v roce 1865. Neopomínejte ani na Tilloo Cay National Reserve.

Great Abaco, to je pochopitelně spousta krásných pláží, které lemují okraje ostrova. Mezi ty vyhlášené oblasti patří Sandy Cay, Guana Cay, Nathan´s Bay nebo Treasure Cay Beach. Ta mimochodem spadá mezi deset nejkrásnějších pláží vůbec. Dále neopomínejte ani na Tahiti Beach, Winding Bay, Casuarina Beach, Garbanzo Beach, Banyan Beach a Bahama Palm Shores.

Kromě vodních aktivit a golfu jsou zde populární treky, které je možné absolvovat ve výše uvedených parcích. Turistickou zábavou se stává i noční život, hudba karaoke a podobné aktivity, z nichž mnohé jsou spojeny s tradicemi Great Abaco.

Specifika místní kuchyně

Kuchyně na ostrově Great Abaco je čistá, lehká a lahodná. Mnohými milovníky jídla označovaná, jako nejlepší na světě. Právě zde se totiž můžete vymanit ze zástupů velkých fastfoodů, i když ty tu také jsou. Při návštěvě tohoto místa dávejte přednost tradiční gastronomii, jíž tvoří primárně mořské plody a ryby. Ty jsou připravovány na spoustu způsobů a hodně často jsou podávány s rýží. Ať už to bude okoun, langusty a krabi. Nechybí pochopitelně ani dostatek zeleniny. Tropické ovoce je spíše součástí dezertů a sladkostí. Důkazem toho je například Guava Duff, sladký chleba zvaný Johnycake nebo místní koláče. K nim patří i tamní lahodná káva. Pokud jde o osvěžující nápoje v horku, zkuste Swicha. Toto pití je vytvořeno z chlazené vody, citronu a cukru.

Jestliže si chcete na Great Abaco dopřát tradiční gastronomie, máte určitě možnost. Zkuste zavítat do některé z vyhlášených restaurací, mezi něž se řadí Cracker P´s Bar And Grill, Treasure Sands Club, Wally´s Restaurant a A Touch of Class. Mezi cenově přijatelné se řadí podniky jako Da Blue Hole, Snappas Chill and Grill a The Bae.

Počasí

Jestliže se chystáte na bahamský ostrov Great Abaco, pak si buďte jisti, že si zde užijete kolem 320 slunných dnů v roce. Důležité je pouze to, v jakém období sem vyrazíte. Po celý rok si budete užívat nejen slunce, ale i mírného a osvěžujícího větru. Od prosince do května na Great Abaco panuje období sucha a průměrné denní teploty jsou kolem 25 °C až 28 °C. Od června o října přichází k ostrovu hurikány a větší množství dešťových srážek. Jde o vlhké období, kdy teploty šplhají přes 30 °C, takže je třeba připravit se i na vyšší vlhkost. Nejideálnější dobou z pohledu počasí je logicky prosinec až duben. Spousta turistů sem však vyráží i během září a října.

Bezpečnost

Ostrov Great Abaco je z pohledu bezpečnosti na průměrné úrovni. Pokud se budete přes den pohybovat v hotelových komplexech nebo na turisticky vyhledávaných lokalitách, pravděpodobně se s žádnými problémy nesetkáte. Možná snad kromě drobnějších kapesních krádeží, které lze však eliminovat tím, že si budete důkladně hlídat své osobní věci a cennosti. Jiná situace však může nastat po setmění, kdy se rozhodně nevyplatí chodit do odlehlejších čtvrtí, kde by vám mohlo hrozit přepadení. V noci je bezpečno hlavně v přímořských letoviscích.

Relativně vysoké nebezpečí na Great Abaco představují hurikány, které se tu objevují od června do listopadu a už v minulých letech napáchaly poměrně hodně škod. V takovou dobu buď na ostrov nejezděte nebo se dobře informujte, jak se v této nebezpečné situaci zachovat. Před výlety si vždy hlídejte výhled budoucího klimatu.

Měna

Great Abaco je tropickým rájem, kde si za nocleh, služby v restauracích a sortiment v obchodech připlatíte. Ceny jsou v porovnání s Českou republikou vyšší. Pro lepší představu o průměrných nákladech si přečtěte několik níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 32 Kč
 • Chleba = 70 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 60 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 110 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 95 Kč
 • Cappuccino = 100 Kč
 • Espresso = 75 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 3 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 28 Kč

Doprava

Dovolenou na bahamském ostrově Great Abaco budete plánovat letecky. Vzhledem ke vzdálenosti a dostupnosti této destinace je třeba počítat alespoň se třemi mezipřistáními. To se pochopitelně promítá do celkové doby letu. Pokud se vaším cílem stane letiště Treasure Cay International Airport, připravte se na cestu dlouhou asi 26 až 33 hodin. Letenky je mnohdy vhodné zakupovat samostatně a v akcích. Za tu standardní totiž můžete zaplatit od 40 000 Kč a více. A jak je to s dopravou na samotném ostrově Great Abaco?

 • Přepravovat se lze za pomoci minibusů.
 • Alternativou jsou taxi služby, které stojí nejen na letišti, ale u většiny hotelů. Ceny jsou obvykle smluvní.
 • Využít lze pronájmu golfového vozíku, se kterým pohodlně zdoláte blízké vzdálenosti.
 • Popřípadě vsadíte na půjčení automobilu, který stojí od 75 USD za den.
 • Myslete na to, že v Great Abaco se jezdí vlevo a provoz je tu díky tamním řidičům agresivnější a nebezpečný.
 • Využívat lze i pronájmu lodě nebo trajektové dopravy na ostatní bahamské ostrovy a vzdálenější místa.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bahamy

 • Breezes Bahamas
  Bahamy
 • Viva Wyndham Fortuna Beach
  Bahamy
 • Sheraton Nassau
  Bahamy
 • The Cove At Atlantis
  Bahamy
 • The Beach At Atlantis
  Bahamy
 • The Royal At Atlantis
  Bahamy
 • od 85 960 Kč
  Sandals Emerald Bay
  Bahamy
 • Melia Nassau Beach
  Bahamy
 • od 78 755 Kč
  Sandals Royal Bahamian Spa Resort
  Bahamy
 • The Coral At Atlantis
  Bahamy
 • Riu Palace Paradise Island
  Bahamy
 • Riu Paradise Island
  Bahamy

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné
9.3Výjimečné