Bělorusko

Mohylev: průvodce

7°C
Aktuálně
5.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Mohylev

Mogilev je město v Bělorusku nacházející se ve východní části země na řece Dněpr. Třetí největší město Běloruska zabírá plochu 110,5 kilometrů čtverečních a žije v něm přes 380 tisíc obyvatel. Mogilev je znám pod názvem Mohylev, Mahiljov nebo Mogiljov.

Založení města proběhlo v roce 1267. Od 14. století spadalo pod Polsko a po roce 1772 se stalo nedílnou součástí Ruska. Postupem času došlo ke značnému rozvoji v oblasti průmyslu. Od roku 1991, kdy Bělorusko vyhlásilo samostatnost, je Mohylev dominantním městem této země.

Město Mohylev leží od ruských hranic 76 kilometrů a od Smolenské oblasti asi 105 kilometrů. Ve městě funguje známý fotbalový klub FC Torpedo Mogilev a pochází odsud řada významných osobností. Patří mezi ně zpěvačka Lidiya Zablotskaya, mezinárodní velmistr šachů Lev Polugaevsky a matematik Issai Schur.
 

Co navštívit v Mohylevu

Běloruské město Mogilev na vás dýchne svou historickou atmosférou, nabídne vám řadu malebných uliček, poodhalí unikátní architekturu tamní doby a zavede k mnoha zajímavým místům. Mogilev si zamiluje bezpochyby každý.

Jestliže toužíte po historické atmosféře, vyrazte na procházku do ulice Lenina, která byla známá už v 16. stoletím, jen dříve nesla zcela jiná označení. Třeba Inzhenernaya, Vetryanaya nebo Bolshaya Sadovaya. Právě zde si budete prohlížet řadu krásných budov, jež vznikaly mezi 16. a 19. stoletím. Dominantní je i Náměstí hvězd, kde jsou sluneční hodiny z dvanácti židlí, Památník hvězdářů a mnohé další věci.

Okouzlující je například Katedrála tří svatých v Mohylevu, která byla postavena ve tvaru kříže. Jde tedy o sedmibokou katedrálu, do níž lze vcházet ze tří stran. Nalézt zde můžete spoustu replik svatých věcí nebo obraz sv. Euphorosyna z Pototska. Ten je z roku 1910. Tato pravoslavná katedrála vznikla ve 20. století. Mnohem starší je však Katedrála sv. Stanislava. Ta se pyšní freskami z 18. století a je tvořena v klasicistním stylu. Ohromující jsou nejenom malby na stropě katedrály, ale také její vnější podoba.

Vaším dalším cílem se stane Klášter sv. Mikuláše. Ten už se začíná pozvolna objevovat na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se v něm nejenom obytné místnosti, ale především velká zvonice a historické řezbářské práce pocházející ze 17. století. Za shlédnutí určitě stojí také Palác arcibiskupa Georgy Konissky, který vznikal v letech 1762 až 1785. Z architektonického hlediska jde o nepřehlédnutelnou dominantu Mogilevu, kde budete pozorovat řadu stavebních prvků, barokní vzhled, kresby na stěnách i specifické výklenky. Zde se nachází kancelář a knihovna arcibiskupa.

Zapomínat byste zde neměli ani na budovu radnice, Nikolský ženská klášter, sochu strážce sochařské stanice a tamní muzea. Jedním z nich je například Etnografické muzeum. Oblíbené je Muzeum umění Vitolda Belynitského-Birulya. Navštívit můžete také klasické Mogilevovo muzeum umění, kde je k vidění řada zajímavých děl. Z pohledu kulturního zážitku jednoznačně vede Mogilevovo činoherní divadlo, které bylo první svého druhu v Bělorusku. Jeho otevření proběhlo v roce 1888.

Zajímavý je také nedaleký památník s názvem Buinichi Field Memorial, který připomíná oběti vojáků při obraně v roce 1941. Součástí tohoto památníku je Foucaultovo divadlo a relativně nedaleko se nachází Jezero slz. Mezi poutavé cíle ve městě a v blízkém okolí se řadí park Piačerski forest park, Zamkovaya Gora, park Eksrim-Park, jezero Pecherskoye Ozero a zábavní park Mahiliou Carousels.

Specifika místní kuchyně

Ptáte se, co můžete očekávat od gastronomie v běloruském městě Mogilev? Budou to určitě houby, vepřové maso, brambory a kuchyně ovlivněná Ruskem. Hodně používaný je také česnek a kmín. Ochutnat zde můžete známou polévku Boršč s červenou řepou, speciální bramboráčky Draniki, palačinky Bliny a hodně kombinací masa a brambor. Místní kulinářství je rozhodně syté a bohaté, o čemž se můžete přesvědčit sami. Z alkoholických nápojů vede vodka nebo pití zvané Kvas. V podstatě na všech místech můžete ochutnat také běloruské pivo.

Když se rozhodnete zajít si na dobrý oběd, můžete vyzkoušet některou z těchto restaurací – Irish Pub Ale House, Van Gog, LONDON byy Burger Pizza a Shale. Mezi lepší restaurace patří Bar Wine´s a Bellagio.

Počasí

Počasí v Mogilevu je víceméně totožné, jako v ostatních částech Běloruska. Počítat musíte s mírným kontinentálním klimatem, jehož podoba je následovná. Průměrné jarní teploty jsou od 12 °C do 18 °C. Léta jsou teplejší a stupnice teploměru bude ukazovat mezi 24 °C až 33 °C. V říjnu už je teplota kolem 10 °C až 15 °C. Zimy jsou v Mogilevu spíše chladnější. Teplota klesá k -8 °C až -3 °C. Nejchladnějším měsícem je pochopitelně leden. Nejvíce dešťových srážek spadne během června a července. Celkový celoroční úhrn je kolem 620 milimetrů.

Bezpečnost

Dovolená v Mogilevu se pro vás stane bezpečnou, pokud se budete držet základních bezpečnostních pravidel cestovatele. Na frekventovanějších místech si dávejte větší pozor na své osobní věci, protože stejně jako kdekoliv jindy, i zde můžete narazit na kapesní zloděje. Pokud jde o bezpečnost v noci, tak vyhledávejte raději turisticky frekventovanější lokality, nikoliv ty okrajové a odlehlé. Mogilev se pyšní průměrnou kriminalitou, takže nic neobvyklého by vám zde nemělo hrozit.

Měna

Mogilev je v porovnání s ostatními městy Běloruska spíše levnější metropolí. Ceny jsou zde srovnatelné nebo nižší oproti České republice. A to platí nejenom při nákupu v supermarketu, ale také při návštěvě restaurací. Větší představu si můžete udělat prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 13 Kč
 • Chleba = 11 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 18 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 35 Kč
 • Espresso = 18 Kč
 • Cappuccino = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 165 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 17 Kč

Doprava

Běloruské město Mogilev je od České republiky vzdáleno asi 1 400 kilometrů. Nabízí se tedy jízda autem nebo autobusem s přestupem. Ta však může trvat poměrně dlouhou. Výjimkou není ani železnice. Nejrychlejší však bude asi letecká doprava. Dobré spojení s Mogilevem zajišťuje třeba Minsk vzdálený asi 200 kilometrů. Do Minsku můžete z České republiky doletět za 1,5 hodiny a cena letenky se bude pohybovat kolem 5 000 Kč. Letenky v akci mohou být o něco levnější.

 • Při cestování po městě můžete využívat veřejné dopravy ve formě autobusových a trolejbusových linek.
 • Průměrné ceny jízdného začínají na 0,25 EUR.
 • Mogilev představuje důležitou železniční spojku na trase Petrohrad – Homel – Kyjev.
 • Místní taxi služby si účtují cenu 0,25 EUR za kilometr a nástupní taxa bývá kolem 1,4 EUR.
 • Pokud zvolíte let letadlem, můžete si na letišti v Minsku pronajmout vůz a cestovat do Mogilevu svépomocí.
 • Půjčení automobilu stojí od 1 100 Kč za den.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé