Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Chorvatsko

Pag: průvodce

22°C
Aktuálně
15°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ostrov Pag

Na severu Dalmácie se nachází Pag, který je pátým největším ostrovem v Chorvatsku. Zajímavý je už jeho tvar. Na některých místech je široký pouze několik málo kilometrů, ale jeho délka přesahuje padesát kilometrů.

Pag není nejnavštěvovanější destinací, ale to je spíše jeho výhoda. Jiné oblasti na chorvatské straně Jaderského moře jsou obleženy turisty, ale Pag bývá i uprostřed sezóny méně vyhledávaný. Přitom má vše, co od dovolené u moře můžete očekávat. Slunce zde dokonce svítí až 280 dní v roce.

Písečné pláže, dostatek sluníčka i památky a městečka, kde můžete objevovat místní kuchyni a nakoupit dostatek suvenýrů či dobrot, aby vám na dovolenou zůstala vzpomínka i po návratu. Pag má tedy co nabídnout téměř každému, kdo na něj zavítá.

Jaké nabízí Ostrov Pag památky a zajímavosti?

Co navštívit na Pagu

Hlavním centrem všeho dění je na ostrově stejnojmenné město. Pag bylo založeno již v raném středověku, ale největšího rozkvětu dosáhlo až v 16. a 17. století. Již tehdy to bylo rušné obchodní městečko, kde se obchodovalo hlavně se solí.

Z této doby zůstalo ve městě několik velmi zajímavých památek, celá zástavba si také zachovala typický středomořský ráz. Málem byste ani nepoznali, že jste v Chorvatsku. Zejména v samotném historickém jádru města je toto velmi patrné.

V Pagu lze ale obdivovat i další zajímavé stavby. Kostel Nanebevzetí Panny Marie z konce 14. století dominuje centru města, spolu s Vévodským soudním dvorem. Co ale ocení většina návštěvníků, je 30 kilometrů pláží, které se nacházejí v okolí města. Většina pláží je písečných, ale najdete zde i oblázkové a štěrkové.

Pokud máte zájem spíše o pobyt v moderním městě, určitě se zastavte v Novalji, kde si můžete užívat místních barů, restaurací a nočních klubů. Noční život na ostrově Pag se obecně soustředí na pláž Zrće, která se nachází 3 kilometry právě od města Novalja. Tato pláž někdy bývá nazývána „Ibizou Chorvatska“, jelikož se zde nachází nespočet diskoték, klubů a sjíždějí se sem DJové z celého světa.

Velmi známá je také Čista plaža, která je ideální zejména pro rodiny s dětmi. Mnozí lidé považují tuto lokalitu za nejkrásnější v celém Chorvatsku. Můžete se zde těšit zejména na jemný písek a průzračnou vodu.

Další velmi známá oblast na ostrově Pag se rozkládá vedle vesničky Lun. Jedná se o místo, kde se nachází největší olivový háj Chorvatska, který čítá zhruba 80 tisíc olivovníků. Některé z nich jsou staré až několik tisíc let.

Ostrov nenabízí příliš příležitostí k turistice, ale jeho nejvyšší vrchol, skalistý kopec jménem Svatý Vid, vám umožní prohlédnout si celý ostrov, zatímco si na cestě k němu protáhnete nohy. Je možné si také zapůjčit kolo a zdolat ho v sedle.

Pokud trávíte dovolenou na Pagu, jsou pro vás možností i výlety na jiná letoviska či města v Chorvatsku. Přímo se nabízí Zadar, který je centrem Dalmácie a je s Pagem spojený dálnicí. Zadar je páté největší město v Chorvatsku a živý dopravní, obchodní i turistický uzel celé této oblasti. Naleznete zde jak možnosti skvělého koupání, výborného jídla, ale i kultury a nespočet historických památek.

Dále můžete navštívit další ostrovy, které se nacházejí v okolí Pagu. Jedná se zejména o ostrov Rab, který je notorický známý množstvím písečných pláží. Pokud tedy máte v oblibě koupání, rozhodně se na Rab vydejte.

Existují ale i další ostrovy, které si zaslouží vaší pozornost. Cres kupříkladu pravidelně hostí několik druhů kriticky ohroženého ptactva. Zároveň se v okolních vodách běžně vyskytují delfíni, jako na jednom z mála míst v Jaderském moři.

Specifika místní kuchyně

Chorvatsko je zemí mnoha protikladů, a nejlépe je to vidět právě v oblasti kulinářství. Pag se nachází v regionu Dalmácie, takže se zde setkáte zejména s kuchyní inspirovanou mořem a italskými vlivy, ale i několik místních specialit.

Velmi oblíbeným a běžným hlavním chodem je na Pagu tzv. ryba na gradele. V zásadě se jedná o rybu na grilu, připravovanou spolu se zeleninou. Ovšem v Chorvatsku je taková příprava ryby spíše společenská událost, spojená s hudbou a zejména pitím alkoholu.

Oblíbenou ingrediencí je na Pagu mangold. Je hlavní součástí pokrmu zvaného soparnik, což je těsto plněné mangoldem. Připravuje se ve speciální peci, která připomíná tu na pizzu. Během přípravy se těsto pokryje žhavými uhlíky a popelem. Když je těsto upečené, na závěr se pomaže olivovým olejem smíšeným s česnekem.

Pašticada je dalším pokrmem, se kterým se na Pagu setkáte. Jedná se o plátky hovězího masa, které jsou připravovány během celých dvou dnů. Nejprve se maso potře česnekem, pokryje slaninou a vloží do směsi octa a vína. V takovémto nálevu zůstane maso celou noc a na druhý den se smaží.

Na Pagu se také dochoval původní druh ovce, kterému se daří na jinak nehostinných skaliskách celého ostrova. Z mléka těchto ovcí se potom vyrábí renomovaný a světoznámý Pažský sýr. Ten je často podáván spolu s olivami z pažských olivovníků.

Pokud máte rádi sladké, na Pagu si také přijdete na své. Chorvatsko je pověstné svými koláči a záviny, ale i pokrmy, které vám připomenou domov. Například švestkové knedlíky se zde připravují podobně jako na Moravě, tedy s mákem, rozehřátým máslem a občas také posypané strouhankou.

Naopak koláče zde najdete snad ve všech představitelných variacích. Středomořské klima nabízí nespočet ingrediencí, jako jsou mandle, fíky, pomeranče a další citrusy, med či rozinky. Možností je opravdu nespočet.

Chorvatsko a tedy i ostrov Pag vám mohou nabídnout několik velmi známých a oblíbených druhů alkoholu, kterými můžete zapít dobré jídlo po dni na slunci. Nejznámější je samozřejmě rakije, se kterou se můžete setkat úplně všude. Tento bylinný likér je často pálen v domácnostech Chorvatů, takže pozor na to, s jakou kvalitou se můžete setkat.

Mezi další druhy alkoholu patří loza. Tento likér se vyrábí ze zbytků vinných hroznů, které se nespotřebují během výroby vína.

Počasí

Podnebí na pobřeží Chorvatska, a tím pádem i na Pagu, je velmi teplé. Vyznačuje se zejména horkými, slunečnými léty a mírnými, deštivými zimami. To je způsobeno zejména tím, že je místní podnebí ovlivňováno mořskými proudy.

Teploty v létě se pohybují okolo 25 až 29 stupňů, což znamená, že se zdejší léta rozhodně nemohou rovnat s léty v jiných destinacích. Naopak teploty v zimě nikdy neklesnou pod 0 stupňů.

Bezpečnost

Chorvatsko je obecně velmi bezpečnou zemí, ve které se setkáte pouze s běžnou kriminalitou. Zejména v Dalmácii a na ostrovech je dokonce i její výskyt naprosto minimální. Samozřejmě je třeba se při dovolené řídit zdravým rozumem a nenechat nic náhodě.

Dávejte si zejména pozor na zavazadla a cennosti. Vyhýbejte se tlačenicím a frekventovaným místům, kde ani nepostřehnete, že jste o něco přišli. Cennosti, peníze ani elektroniku nestavte na odiv, a rozdělte je v zavazadlech a kapsách na několik míst, ať se vám nestane, že přijdete o všechno.

Měna

V Chorvatsku se platí Eurem. Ceny v Chorvatsku se pohybují na celkově příznivé úrovni, podobné jako v České republice. Za většinu běžných potravin si připlatíte pouze menší obnos, pouze u alkoholu bude rozdíl v ceně markantnější. Naopak, návštěva restaurací všech úrovní vás přijde v průměru na méně, než v Čechách.

Spropitné není nutné v Chorvatsku dávat, pouze obsluze v restauracích a kavárnách se občas dává 10 % z ceny. V hotelu či taxíku to není vůbec třeba.

Doprava

Pokud uvažujeme o dopravě do Chorvatska, obecně nám přijdou na mysl auto či autobus. Samozřejmě je možné využít i letadlo, ale předchozí dvě možnosti jsou nejobvyklejší. Pokud vyrazíte na Pag autem, máte v zásadě dvě možnosti. Buď absolvovat celou cestu autem, s tím, že na Pag se dostanete po dálničním mostě, či využít pro poslední část cesty trajekt. Tento způsob cestování je ale spojen s platbou dálničních známek a mýtného, což se připočte k ceně za pohonné hmoty a času, který na cestě strávíte.

Pokud se rozhodnete cestovat autobusem, cenově to vyjde velmi podobně, ale budete ušetřeni stresu, spojeného s řízením.

 • Jakmile jste na Pagu, máte několik možností cestování. Pokud jste přijeli autem, je vaše volba vcelku jasná, můžete ho nadále využívat i k delším výletům, jen nezapomeňte při jízdě po dálnici zaplatit mýtné.
 • Pokud hodláte cestovat na některý z přilehlých ostrovů, můžete využít trajekt. Ceny za osobu se pohybují okolo 3 €, na kratších trasách, ale delší výlety se mohou prodražit. Pokud chcete cestovat i se svým vozem, připlatíte si okolo 13 €.
 • V Chorvatsku a tedy i na Pagu je možné využívat autobusovou dopravu. Velmi kvalitní služby poskytují tzv. „Žluté autobusy“, které jsou klimatizované a čisté. Jízdné se pohybuje v řádech desítek kun, ale samozřejmě záleží na délce cesty. Děti platí ovšem polovinu, pokud je jim méně než 6 let, neplatí vůbec.
 • Na Pagu je možné využívat i kola, cyklostezky jsou zde v dobrém stavu. Pokud do místa, kam se hodláte vydat, cyklostezka nevede, nebojte se vyrazit po silnici, provoz zde většinou není zas tak hustý.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 8,9Skvělé
  Vila Konobine
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • 9,4Výjimečné
  Apartmány Antonela
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • 8,5Skvělé
  Apartmány Romana
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • 8,6Skvělé
  Apartmánový Dům Lidija
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • Apartmány Antonia
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • od 16 190 Kč
  Apartmány Lili
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • Apartmány Vitomir
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • Vila Goga
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • od 5 576 Kč
  La Luna
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • Anamarija 5 18231
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • od 7 164 Kč
  Apartmány Salea (Kustici)
  Chorvatsko - Ostrov Pag
 • Apartmány Asta (Metajna)
  Chorvatsko - Ostrov Pag

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé