Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Chorvatsko

Split: průvodce

33°C
Aktuálně
15°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Split

Split je jedno z hodně navštěvovaných chorvatských měst situovaných ve střední Dalmácii. Přístavní metropole mající rozlohu asi 79,33 kilometrů čtverečních je považována za druhé největší město Chorvatska. Z pohledu celkového umístění jej lze řadit do Splitsko-dalmatské župy.

Vznik tohoto historického a turistického cíle se pojí s třetím stoletím a za jeho založením stojí císař Dioklecián. Poté zde vládli Byzané až po roce 1069 se Split stal nedílnou součástí Chorvatského království. Svého času byl hlavním městem Dalmatské provincie.

Chorvatské město Split je ideální kombinací historie a rekreace, která je zde hojně využívána. Na jednu stranu zde najdete dostatek místa pro odpočinek u moře, na druhou je, co k vidění. Split je zároveň ideálním výchozím bodem pro návštěvu okolních ostrovů.

Jaké nabízí Split památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Splitu

Jedno z největších přímořských letovisek Chorvatska si vás získá nejenom svou blízkostí, ale také nabídkou pestrých zajímavostí. A právě ty souvisí s dobou založení Splitu, tedy s římským císařem Diokleciánem.

Je to antická stavba v podobě Diokleciánova paláce. Z původně honosného reprezentačního sídla se dochovaly mnohé části, které jsou mnohdy považovány za největší římské prvky světa. Délka i šířka stavby jsou více jak 200 metrů, takže v centru Splitu zabírají poměrně značné místo. Od roku 1979 je Diokleciánův palác na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V těchto palácových hradbách můžete spatřit Diokleciánovo mauzoleum, propracované sklepy, římský peristyl, zvonici, Jupiterův chrám a krypta mauzolea.

Kromě této dominanty Splitu se zde pochopitelně nachází i řada dalších historických staveb a zajímavostí které musíte vidět. Na Národním náměstí lze jmenovat například paláce Cambiů a Karepićů. Z náboženských objektů stojí za shlédnutí kostel sv. Františka a kostel sv. Trojice. Projít byste si určitě měli Náměstí Bratří Radićů, kde uvidíte Hrvojovou věž nebo noblesní palác s muzeem.

Split je z pohledu zajímavostí opravdu bohatě zásobeným městem. Dokazuje to římský akvadukt pocházející z třetího století na okraji města nebo čtvrť Veli Varoš. Právě v ní budete okouzleni tehdejší a velice specifickou architekturou umocňující dobový pocit z tohoto místa.

Ve Splitu vám mimochodem nebude chybět ani dostatek zeleně. Když se vydáte k západní straně města směrem na kopec Marjan, budete si jí užívat více než dost. V této lokalitě se mimochodem nachází i oblíbené pláže Kašjuni. Místo vybízející nejenom k panoramatickým výhledům, ale také k pohybovým aktivitám. Pokud chcete být na dosah mořským živoucím tvorům, navštivte ve Splitu jedno z největších akvárií v zemi.

Ve Splitu si budete obecně užívat spoustu zábavy. Celoročně se zde koná řada festivalů, a to především těch hudebních. Ochuzeni pochopitelně nebudete ani o noční život, k čemuž vybízí řada oblíbených klubů a barů. Vzhledem k tomu, že Split je přístavním městem, čeká vás i spousta působišť pro vodní radovánky. Vybírat si můžete hned z několika pláží. Oblíbené jsou například pláž Bačvice nebo Radisson Blue Resort.

Specifika místní kuchyně

Ve Splitu se setkáte především s přímořskou kuchyní. Ve městě se nachází přemíra taveren nabízejících mořské plody a ryby na mnoho způsobů. Výjimkou dokonce nejsou ani podniky zabývající se zdravou stravou. Na své si tedy přijdou jak vegetariáni, tak masožravci, protože možnost nechat si udělat pořádný steak tu pochopitelně je. Ve Splitu narazíte i na spoustu pizzerií a cukráren, kde jednoznačně vedou místní palačinky. Nakonec by to nebyl žádný výlet do Chorvatska, kdybyste si nemohli dát i oblíbenou porci zmrzliny.

Ve Splitu máte možnost navštívit některé z luxusnějších místních podniků. Tam spadá například Dvor, Konoba Nikola, ZOI a Augubio Congo. Jestliže budete chtít dát přednost spíše místní kuchyni, potom se zaměřte na restaurace Konoba Nevera, Artičok, Restaurant ALKA a Kaša Grill & Bar.

Počasí

Ve Splitu se pochopitelně domůžete ideálních klimatických podmínek pro nezapomenutelnou dovolenou u moře. Pokud do tohoto města vyrazíte v letních měsících, tedy od června do srpna, budete si užívat teplot nad 30 °C, které jsou zmírňovány příjemným přímořským klimatem. V létě padne nejméně srážek za celý rok. Ty se naopak projeví hlavně od listopadu do dubna. V tomto období klesají i teploty k dennímu průměru kolem 11 °C a v noci to může být až pod bodem mrazu.

Bezpečnost ve Splitu

Split lze s naprostou jistotou označit za bezpečné chorvatské město. Bezpečně se tu budete cítit nejenom během denních aktivit, ale také při procházkách nočními promenádami a uličkami města. Stejně jako kdekoliv jinde si dávejte pozor na své osobní věci, cennosti a peníze. To platí hlavně na přeplněných plážích nebo frekventovanějších místech v centru.

Podceňovat byste neměli ani tamní klima. Pokud do Splitu vyrazíte v létě, kdy maximální teploty mohou překračovat hranici 35 °C, myslete na pitný režim, v době největšího svitu vyhledávejte patřičný stín a výlety po okolí a do přírody raději plánujte hned z rána. Pokrývka hlavy a opalovací krém s vyšším faktorem jsou samozřejmostí.

Měna

Náklady na dovolenou ve Splitu se budou odvíjet od toho, co všechno si budete ve městě dopřávat. Ceny v supermarketech jsou lehce nad českým průměrem. Připlatíte si spíše v restauracích a v podnicích nacházejících se v centru. Zde je několik orientačních cen pro představu.

 • Voda 1,5 litru = 28 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 65 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
 • Cappuccino = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 210 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Split je od České republiky vzdálen zhruba 1 100 kilometrů. Tuto vzdálenost můžete urazit několika možnými způsoby. Jednou z variant jsou například autobusové linky. Ceny jízdenek začínají na 1 000 Kč. Do Splitu však můžete vyrazit i vlakem, a to přes Vídeň za cenu od 1 900 Kč. Spousta českých řidičů volí cestu vlastním automobilem. Tuto vzdálenost můžete urazit za přibližně 11 hodin. Vybírat si navíc můžete z několik oblíbených tras.

 • Z Prahy po dálnici na Záhřeb do Splitu.
 • Z Prahy po dřívější oblíbené trase přes Plitvická jezera a Knin.
 • Z Prahy přes Bosanskou Gradišku.

Jestliže nemáte rádi zdlouhavé cestování, pak můžete vsadit na tu nejrychlejší přepravu, a to prostřednictvím letadla. Vaším cílem se stane letiště Split, které se nachází asi 25 kilometrů od tohoto chorvatského města. Doba cesty se vám zkrátí jen na 1,5 hodiny. Počítat musíte s cenou za letenku od 6 000 Kč. Z letiště do centra města se následně dopravíte poměrně snadno.

 • Levná je autobusová linka č. 37. Cesta stojí kolem 3 €.
 • Rychlejší jsou expresní autobusy Pleso Prijevoz. Náklady na cestu jsou 4 €.

Ve Splitu můžete využít některého z níže uvedených typů dopravy.

 • Ve městě funguje veřejná autobusová doprava Promet Split. Náklady se pohybují od 1 €.
 • Ve městě jsou dvě autobusová nádraží. Jedno se jmenuje Sukoisanska a druhé leží u trajektového přístavu.
 • Ve Splitu funguje i splitská městská železnice.
 • Pokud budete chtít vyrazit na výlet po okolí, můžete využít pronájmu auta nebo motocyklu. Náklady na auto jsou od 650 Kč za den.
 • Split, a hlavně některá místa kolem města se vyplatí projet na jízdním kole. To také můžete získat v místní půjčovně.
 • Dražším model dopravy představují taxi služby, které mají taxu kolem 7 kun na kilometr.
 • Po městě lze pochopitelně cestovat i pěšky a vychutnávat si tamní atmosféru.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • 8,5Skvělé
  Penzion Joze
  Chorvatsko - Split
 • 8,1Skvělé
  Apartmány Bruna
  Chorvatsko - Split
 • Atrium
  Chorvatsko - Split
 • Radisson Blu Resort & Spa - Split
  Chorvatsko - Split
 • od 18 859 Kč
  Marvie
  Chorvatsko - Split
 • Brela, Vila Katarina
  Chorvatsko - Split
 • Apartmány Fani
  Chorvatsko - Split
 • Apartmán Leona
  Chorvatsko - Split
 • Apartmány Majola
  Chorvatsko - Split
 • Apartmán Dujam
  Chorvatsko - Split
 • Apartmán Zina
  Chorvatsko - Split
 • Apartmán Alvina
  Chorvatsko - Split

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé