Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Egypt

Marsa Matrouh: průvodce

26°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Marsa Matrouh

Marsa Matrouh je egyptské město známé také pod názvem Marsa Matruh nebo Mersa Matrúh. Leží ve stejnojmenném guvernorátu Matrouh, kde představuje hlavní metropoli. Přímořské město se nachází z hlediska situování spíše směrem na západ. Například Alexandrie je vzdálena 240 kilometrů, město Sallum nějakých 222 kilometrů. K městu se lze dostat nejenom ze severu po moři, ale také z jihu přes Západní poušť. Ve městě žije přes 68 tisíc lidí, s přilehlými částmi je to přes 140 tisíc obyvatel.

Historie Marsa Matrouh sahá do egyptských časů a vlády Alexandra Velikého. Tehdy šlo o pouhou rybářskou vesničku, která se postupně začala přetvářet v město. Její původní název byl Amunia. V průběhu let získalo město i mnohá další pojmenování – Paraitónion, Paraetonium nebo Al-Baretum. Během druhé světové války padlo město na krátký čas do rukou Němců. Dnes představuje turisticky vyhledávané přímořské letovisko s přístavem.
 

Jaké nabízí Marsa Matrouh památky a zajímavosti?

Co navštívit v Marsa Matrouh

Egyptské město Marsa Matrouh si vás podmaní svou architekturou, pamětihodnostmi, ale také tradiční atmosférou. Zároveň si budete užívat pobytů strávených na písečných plážích u moře. Zkrátka od každého něco.

Vaší pozornosti jistě neunikne zřícenina chrámu krále faraona Ramesse II., který vznikl někdy v roce 1200 před naším letopočtem. Milovníci staré architektury najdou zalíbení ve Velké mešitě. V rámci náboženských objektů lze zmínit také Koptskou kapli. Město Marsa Matrouh disponuje řadou míst s pohřbenými předky. Na vysokém kopci můžete navštívit věžovou pevnost, která se pyšní stěnami z mramoru. Dále je to památník podobný pevnosti nebo tisíce náhrobků vytesaných do skály.

Pokud patříte k milovníkům vojenské historie, zamiřte do Rommelova muzea. Jeskyně vytesaná ve skále byla přepracována na muzeum. Jde o místo, kde německý generál Rommel spřádal své vojenské plány. Jestliže dáváte přednost spíše odkazu na egyptskou historii, přijde vám vhod Městské muzeum.

S egyptským městem Marsa Matrouh souvisí také utopené město Caesar a utopený palác Kleopatry. Minout byste neměli ani historické kotviště zhotovené Ptolemaiovci, kde je k vidění ještě několik zachovalých námořních zařízení. Typickou atmosféru egyptské metropole lze čerpat na staré tržnici. Tam si užijete smlouvání s místními prodejci. Koncem srpna se v Marsa Matrouh koná Egyptský folkový festival, což je další z mnoha jedinečných zážitků. Za zmínku stojí ještě Air Force Chalets nebo Sidi El-Awwam Mosque.

Město Marsa Matrouh se zároveň může stát vaším výchozím bodem pro absolvování a plánování nejrůznějších výletů. Když už se budete nacházet v této egyptské metropoli, byl by hřích nenavštívit slavnou Alexandrii. Vydat se můžete také do města El Alamein. Velkou zajímavostí je Oáza Síwa. Spousta olivovníků, tři stovky vodních pramenů, ale i ruiny města Shali

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě Marsa Matrouh si užijete opravdové egyptské gastronomie. Hotelové resorty vám pochopitelně přinesou i zásobu evropského jídla, ale vyplatí se okusit místní speciality. A nemusíte kvůli nim pouze na místní tržnice. Nabídky tamních restaurací jsou hojné. Když se řekne Egypt, není to pouze Kofta a Kebab. Na přetřes přichází i jiné speciality. V jídelním lístku se zaměřte na Kushari, Hamam Mahshi, egyptskou verzi falafel zvanou Tameya a nepohrdněte ani jídlem faraonů označovaným jako Ful Mudamas. Pro doplnění uvedeme ještě jídlo zvané Hawawshi, Shawarma a chybět nesmí ani Fatta.

V případě nápojů počítejte s omezením těch alkoholicích, až na výjimky v hotelích. Tradičním nápojem je tu bezpochyby čaj nebo káva připravovaná na mnoho způsobů. Popřípadě dáte přednost vychlazené balené vodě.

Počasí v Marsa Matrouh

V Marsa Matrouh si užijete horké pouštní klima, které je však doprovázeno větry ze Středozemního moře. Tato kombinace je tak mnohem snesitelnější. V létě se připravte na sucho a vysoké teploty. Ty s přehledem překračují 30 °C. Dešťové srážky jsou v podstatě nulové. S těmi se výjimečně setkáte v zimě, kdy může hrozit i nějaké to krupobití. Průměrné zimní teploty jsou kolem 18 °C přes den. V noci může být o deset stupňů méně. Zimy jsou tedy mírné a vlhčí. I na základě těchto informací lze plánovat dovolenou v Marsa Matrouh.

Bezpečnost v Marsa Matrouh

Když budete dodržovat základní pravidla, stane se zájezd do Marsa Matrouh nezapomenutelným. Přihlížejte k zákazu konzumace vepřového masa a pití alkoholu na veřejnosti. Ctěte tamní náboženství, což platí i pro ženy v rámci oblékání. Týká se to spíše posvátnějších míst. V noci se zdržujte na frekventovanějších místech. Pokud se budete oddávat oblíbenému potápění v této lokalitě, dbejte na bezpečnostní rady místních.

Měna

V Marsa Matrouh se platí egyptskou librou stejně, jako v ostatních částech Egypta. Využívat však můžete i dolarů, které jsou na mnoha místech přijímány. Hotelové resorty a obchody nabízí také možnost bezhotovostních plateb. Přesto je vhodné mít s sebou dostatečnou zásobu hotovosti. Pokud vás zajímá, jak je to s náklady v tomto přímořském letovisku, začtěte se do níže uvedených příkladů.

 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = Od 950 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 70 Kč
 • Cappuccino = 16 Kč
 • Jídlo pro dva v restauraci střední kategorie = 200 Kč
 • Chleba = 10 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodu = 5 Kč
 • Benzín = 9 Kč za 1 l

Doprava v Marsa Matrouh

Do egyptského města Marsa Matrouh se nejrychleji dopravíte letadlem. Míří sem primárně charterové lety. Cesta z Prahy může trvat přibližně tři až čtyři hodiny. Pokud byste trávili dovolenou v Káhiře, do Marsa Matrouh vede železnice, takže i tímto způsobem lze přicestovat. Směřovali byste na nádraží Marsiun Matruh Railway Station. Do Marsa Matrouh míří i dálkové autobusy z jiných egyptských měst. Směrodatné je autobusové nádraží West Delta Bus Station.

 • Z letiště do hotelu obvykle budete mít zajištěný odvoz v rámci zájezdu.
 • Po městě se lze přesouvat povětšinou pěšky.
 • Náklady na městskou dopravu se pohybují kolem 11 Kč za lístek.
 • Rychlejší jsou místní taxi služby, které si účtují cca 7 Kč za kilometr. Připravit se musíte na smlouvání.
 • Vzhledem k situování města není výjimkou ani lodní doprava.
   


 

   

  
 


Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • od 16 790 Kč
  Hotel Regal Heights
  Egypt - Marsa Matrouh
 • Hotel Jaz Almazino
  Egypt - Marsa Matrouh
 • Hotel Jaz Almaza Beach
  Egypt - Marsa Matrouh
 • Hotel Jaz Crystal
  Egypt - Marsa Matrouh
 • Hotel Jaz Oriental
  Egypt - Marsa Matrouh
 • Hotel Jaz Tamerina
  Egypt - Marsa Matrouh
 • Aqua Heneish Beach Resort
  Egypt - Marsa Matrouh
 • od 18 390 Kč
  Hotel Rixos Alamein
  Egypt - Marsa Matrouh
 • od 30 439 Kč
  Cleopatra Luxury Resort
  Egypt - Marsa Matrouh
 • od 11 490 Kč
  Hotel Borg El Arab Beach
  Egypt - Marsa Matrouh
 • od 42 039 Kč
  Jaz Sakhra
  Egypt - Marsa Matrouh
 • od 20 190 Kč
  Borg El Arab Beach
  Egypt - Marsa Matrouh

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce