Egypt - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Egypt: průvodce

37°C
Aktuálně
22°C
Průměrně

Egypt

Hodnocení průvodce: 8.9

Egypt je exotickou destinací nabízející hřejivý sluneční svit, překrásné průzračné moře a velice osobitou kulturu. Země, která vás při jejím poznávání vynese do nebeských výšek nejenom výstupy na vrcholky hor, ale hlavně tím, co uvidíte. Ať už se v Egyptě vydáte do jakékoliv vybrané destinace, vždy pocítíte značnou blízkost k historii. Silné pouto mezi současnými a minulými životy. Zlatavý písek, neotřelá a specifická gastronomie, zázemí luxusních hotelových středisek a možnost vyrazit do civilizací nepolíbených oblastí. Takový je Egypt v celé svojí kráse, jež prezentuje klenot severovýchodního cípu Afriky.

Dovolená v Egyptě by měla probíhat především v kombinaci s poznáváním těch největších dominant země. Starověký Egypt v novodobém pojetí, to je směs největších krás vybraných míst. Na jedné straně je to Středozemní moře, z druhé strany zase Rudé moře. Nehostinná poušť Sahara je kontrastem k nejdelší řece Nil. To všechno pak doplňují historické objekty, ba dokonce celá města, která vám přiblíží Egypt z trochu jiného úhlu pohledu.

 

 

Průvodce pro oblíbené destinace: Egypt

Co navštívit v Egyptě

Vzhledem k tomu, že turistickou pýchou Egypta je spousta přímořských letovisek na vysoké úrovni, i kdybyste neměli zájem o poznávání země, přijdete si na své. Tato hotelová centra připravují pro zákazníky řadu zábavných programů, od sportovních aktivit, přes potápění, jízdy na vodních skútrech, až po výlety mezi písečné duny. Tam samozřejmě pojedete jak jinak, než s pořádnou dávkou adrenalinu v žilách – na čtyřkolkách, motorkách, v terénních autech a na velbloudech.

Egypt je však sám o sobě velkým lákadlem dobrodruhů a milovníků poznávání, o tom není žádných pochyb. Nenavštívit některá z níže prezentovaných míst by byl doslova hřích. Když se řekne Egypt, každému se jistě vybaví pyramidy. A kam jinam vyrazit než za těmi nejoblíbenějšími pyramidami v Gíze? Ty se nachází na seznamu Sedmi divů světa a musí je vidět každý. Poblíž nich si nenechte ujít ani Sfingu. Sochu s výškou 74 metrů, která vám vyrazí dech. Je toho opravdu hodně co můžete vidět v Egyptě.

Egypt se pyšní řadou fascinujících památek. Jednou z nich je například chrámový komplex v Karnaku. Jeho výstavbu realizovalo deset faraonů a prvopočátky vzniku se pojí s rokem 1950 před naším letopočtem. Luxorský chrámový komplex je zároveň výchozím bodem pro výlety do okolí. Typickým příkladem je Údolí králů a Údolí královen. Místa, na nichž je pohřbena faraonská šlechta. V Luxoru mimochodem spatříte i Muzeum mumifikace a Memnonovy kolosy. Když jde o chrámy, neměli byste zapomínat ani na ty v Abu Simbel. Archeologické naleziště je situováno na břehu Násirova jezera a má jej na svědomí faraon Ramesse II.

Velkým lákadlem Egypta je pochopitelně hlavní metropole Káhira. Ke třem nejznámějším dominantám tohoto města patří bazar Chán al-Chalílí, mešita Muhammada Alího a v neposlední řadě Egyptské muzeum. Právě to vám představí historii Egypta, jako na zlatém podnose. Zajímavých měst je v Egyptě více než dost. Co byste řekli na Asuán na řece Nil? Vedle Núbijského jezera a Asuánské přehrady budete obdivovat i nedaleký ostrov Elefantina. Na ostrově Philae stojí chrám Bohyně Isis. Další z chrámových komplexů, který si při poznávání Egypta nesmíte nechat ujít.

Když padla zmínka o Údolí králů a královen, neměli bychom zapomínat ani na Údolí velryb. Jedná se o známou paleontologickou lokalitu. Egypt, to je také země písku, který ukrývá Sahara. Největší poušť světa dosahující rozlohy přes devět milionů kilometrů čtverečních. Jestliže vás to táhne spíše k přírodě, vyrazte na plavbu po řece Nil. Zajímavá je chráněná oblast Nabq a Národní park Gebel Elba. Podívat se můžete i pod mořskou hladinu, což dokazuje Chráněná podmořská oblast Ras Nasrani. Egypt je obecně rájem pro potápěče, takže podobných míst tu najdete více než dost. Jedinečný je také Národní park Sv. Kateřina na Sinajském poloostrově.

Egypt je zkrátka nespoutanou zemí plnou úchvatných krás. Ať už vyrazíte do nejdůležitějšího přístavu Alexandrie nebo se vydáte do jedné z nejstarších egyptských metropolí Memphisu poblíž Káhiry. Nakonec si nechte nejsevernější část země, respektive oblast Rudého moře, kde je řada turistických letovisek. Dovolenou v Egyptě můžete trávit libovolným způsobem.

Místní kuchyně v Egyptě

Egyptskou kuchyni lze s jistotou označit za ryze arabskou. To znamená, že v ní naleznete hlavně suroviny, jakými jsou skopové a kozí maso, rýže, kachny, husy, zelenina, ale i čerstvé ryby a sýry. Naopak Egypťané nekonzumují vepřové maso a do pokrmů nepřidávají ani žádný alkohol. Velice oblíbené je kořeněné maso – kebab, gyros, kofta nebo fatafel. Mezi polévkami jednoznačně vede ta zeleninová zvaná Molekija. Vynikající přílohou je pak pita či arabských chléb vyznačující se svou vynikající chutí. Tomu se v Egyptě říká Aysh. Pokud si po lahodném obědě budete chtít dát i sladkou tečku nakonec, připravte se na hodně sladké moučníky.

Ve výčtu lahodných pokrmů Egypta by šlo jistě pokračovat. Jestliže chcete prožít skutečný egyptský gastronomický zážitek, určitě nevynechte tahinu, což je pasta ze sezamu. Pokud dáváte přednost pastě z cizrny, osloví vás hummus. Jedním z nejznámějších sýrů je mish. Zmíněné sladké moučníky mají i reálnou podobu, například v podání známé baklavy. Mezi listy tenkého těsta je med, slazený sirup a nasekané ořechy. Pochutnat si můžete na sladkém kuskusu nebo dezertu z krupicového těsta. Ten se jmenuje basbousa. Absence alkoholu nahrává v egyptské kuchyni trochu jiným druhům nápojů. Za zmínku stojí například kvalitní káva a čaj. Tím nejznámějším je bezpochyby ibiškový čaj označovaný jako karkade. I když byste to možná nečekali, v této slunné zemi můžete narazit dokonce i na vinařství. Egyptská kuchyně je zkrátka specifická a její lahodné chuti odolá jenom málokdo.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • 8,3Skvělé
  Jaz Casa Del Mar Beach
  Egypt - Hurghada
 • 8,9Skvělé
  Baron Palms
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,1Skvělé
  Sindbad Club Aqua Hotel & Spa
  Egypt - Hurghada
 • 7,9Dobré
  Hotel Dreams Beach Marsa Alam
  Egypt - Marsa Alam
 • 8,7Skvělé
  Dreams Vacation
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 9Výjimečné
  Hotel Strand Taba Heights Beach & Golf Resort
  Egypt - Taba
 • od 24 990 Kč
  9,1Výjimečné
  Baron Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,9Dobré
  Aurora Oriental Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Rehana Royal Beach Resort & Spa
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,7Dobré
  Tropitel Dahab
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Lotus Bay
  Egypt - Hurghada
 • 8,1Skvělé
  Otium Amphoras
  Egypt - Sharm El Sheikh

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce