Egypt

Asuán: průvodce

22°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Asuán

Asuán je v podstatě nejjižnějším městem Egypta. Pohraniční město, které bylo mnohdy označováno, jako brána černé Afriky. Na poměrně velké ploše v nadmořské výšky 99 metrů žilo před deseti lety asi 300 tisíc obyvatel. Jedná se o vnitrozemské město situované na řece Nil, jehož poloha byla v dřívějších dobách strategická. Například díky tomu, že se poblíž nacházely kamenolomy s žulou sloužící pro výstavbu nejrůznějších objektů.

Město Asuán je zasazeno do Asuánského guvernorátu, kde tvoří jeho hlavní metropoli. Jde o první Nilský katarakt, kde bují vegetace právě díky této řece. Bez řeky lze Asuán považovat za jedno z nejsušších míst světa, které je vůbec obydleno. V dávných dobách zde hrála hlavní roli říční doprava a tento obchodní bod byl mnohdy označován, jako Sunt. Brána do divoké Núbie, kde karavany odpočívaly na svých cestách.
 

Jaké nabízí Asuán památky a zajímavosti?

Co navštívit v Asuánu

Asuán je protnut řadou zajímavých pamětihodností. Jsou to především starodávné vykopávky, které při toulkách městem a okolím upoutají vaši pozornost. Egypt, to nejsou pouze hranice turistického letoviska, ale také kouzlo historických měst, jímž Asuán rozhodně je.

Významné jsou bezpochyby asuánské ostrovy. K těm nejznámějším patří Elefantina, na němž se nachází vykopávky starého města Abu. Jeho historie sahá do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Spoustu zajímavých exponátů můžete vidět v místním muzeu. Abu ovšem není tím jediným místem, které si na ostrově nenechte ujít. Zavítejte i do staré vesnice Siou a Koti.

Dalším z pozoruhodných cílů je Kitchenerův ostrov, kam se budete vydávat primárně za unikátní botanickou zahradou. Asuán, to je také klášter sv. Simeona ze 7. století, respektive jeho zřícenina. Kostel se nachází v relativní blízkosti mauzolea Agy Chána. S Asuánem souvisí i nedokončený . Při jeho budování došlo k prasknutí obelisku a jeho práce se zastavili. Přitom mělo jít o monumentální dílo s výškou až 42 metrů. Ostatně ze starověkých lomů pochází mnohé stavební prvky.

Více do minulosti Egypta jako takového a města Asuán můžete nahlédnout prostřednictvím Núbijského muzea. Zajímavostí jsou i fátimovské hrobky pocházející z 11. a 12. století. Pokud patříte k milovníkům četby Agathy Christie, zamiřte k hotelu Old Cataract, kde byla ubytována.

Vaše toulky Asuánem a poznávání historických památek ovšem nemusí končit jenom na tomto místě. Vypravit se můžete i do nejbližšího okolí města. Typickým příkladem je ostrov Philae, kde budete obdivovat chrám bohyně Eset postavený v roce 350 před naším letopočtem. Nedaleko se nachází také přestěhované chrámy, jakými jsou Kertassi a Kalábša. Za zmínku stojí i Násirovo jezero. Přesně tímto výrazem je označována Vysoká přehrada, na níž svého času vznikla vodní elektrárna.

Černá brána Afriky se zároveň může stát vaším odrazovým bodem pro plavby po Nilu, které jsou nezapomenutelným zážitkem. A je jedno, zda se vydáte směrem na jih k Násirově jezeru nebo budete plout na sever do Luxoru. Podobných zážitků v Asuánu zažijete více než dost. Oblíbená jsou například místní tržiště, kde zakoupíte spoustu ručně vyráběných produktů. Tohle všechno zahaleno do romantické atmosféry.

Specifika místní kuchyně

V Asuánu se vrátíte k egyptským kořenům, a to nejenom v rámci historických památek a všeho kolem sebe, ale také prostřednictvím jídla. Tradiční kuchyně vás bude doprovázet od rána až do večera. Vyzkoušet můžete přemíru pestrých pokrmů zhotovených z místních surovin. Vedle egyptské klasiky v podání kebabu vyzkoušejte pokrmy jako kofta, tahini, šavarma a falafel. Jako dezert si můžete dát rýžový nákyp om ali, krupicový koláč basboussa nebo dáte přednost mahalabeja. Vše zapijte černým čajem a egyptskou kávou.

Asuán je plný kvalitních restaurací, které cílí primárně na tradiční kuchyně. V tom moderním pojetí vás osloví podniky jako Panorama Restaurant & Bar, Mezze Restaurant a El Masry. Pokud dáváte zelenou hlavně lokálnímu stravování, za zmínku restaurace Oriental Kebabgy a El Dokka.

Počasí v Asuánu

Město Asuán lze s naprostou jistotou označit, za jedno z nejsušších míst na světě. Zaprší zde jednou za několik let. Zároveň se jedná o nejteplejší místo v Egyptě. Už od jara zde startují teploty na hodnotách přes 30 °C. Zároveň přichází silnější větry z pouště. Léta jsou zde extrémní a horká. Denní teploty se šplhají přes 47 °C, v noci pak klesají jen k 30 °C. Jedno z nejslunnějších míst vám tedy nedává moc prostoru pro klimaticky nenáročnou dovolenou. Jaro a podzim budou z pohledu teplot lepší volbou. Za zmínku ale stojí i zima, kdy denní teploty klesají ke 20 °C. V noci však i k 5 °C. Pro Evropana ale ideální klima.

Bezpečnost v Asuánu

Když navštívíte Asuán, dodržujte několik základních pravidel. Nepohybujte se sami v odlehlejších částech. To platí dvojnásob pro ženy. Ty by měly dbát na patřičné zahalování těla kvůli náboženství Egypťanů. Poslouchejte rady místních a do některých lokalit raději vyrážejte s průvodcem. Pokud propadnete kouzlu místních trhů, vždy si hlídejte cennosti a osobní věci. Asuán jako takový lze obecně označit za bezpečný, jen je zapotřebí dodržovat jistá doporučení.

Měna

Hotely a restaurace v Asuánu budou přijímat i platební karty. Na mnoha místech si vystačíte s americkými dolary, jinak můžete používat egyptskou libru. Nezapomínejte na to, že jste v Egyptě. To znamená, že každá malá pomoc je vždy spojena s bakšišem, který od vás budou místní vyžadovat. Za tento zvyk ovšem můžete postřehnout ochotu a vstřícnost. Cenové náklady se nikterak neliší od jiných vnitrozemských měst Egypta. Oproti Česku jsou velice přijatelné.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 750 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 85 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 7 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kvality = 400 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 12 Kč
 • Chleba = 16 Kč
 • Benzín = 9 Kč za 1 l

Doprava

Asuán je egyptským městem, které má vlastní letiště. To znamená, že se sem můžete z Prahy dopravit letadlem. Počítejte ovšem se dvěma přestupy a náklady od 15 000 Kč za letenku. Popřípadě můžete přiletět do Egypta na jiné mezinárodní letiště a odsud cestovat do Asuánu po souši.

 • Asuán je dostupný prostřednictvím silniční dopravy.
 • V Asuánu se nachází železnice napojená na ostatní egyptská města.
 • Místní veřejná doprava je spojena s náklady od 5 Kč.
 • Využít můžete i taxi služeb. Ty si účtují poplatek cca 10 Kč za kilometr.
 • Pronájem vozu vychází od 600 Kč na den.
 • Ve městě funguje také říční doprava po Nilu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • od 26 810 Kč
  8,3Skvělé
  Jaz Casa Del Mar Beach
  Egypt - Hurghada
 • 8,9Skvělé
  Baron Palms
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,1Skvělé
  Sindbad Club Aqua Hotel & Spa
  Egypt - Hurghada
 • 7,9Dobré
  Hotel Dreams Beach Marsa Alam
  Egypt - Marsa Alam
 • 8,7Skvělé
  Dreams Vacation
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 9Výjimečné
  Hotel Strand Taba Heights Beach & Golf Resort
  Egypt - Taba
 • od 35 789 Kč
  9,1Výjimečné
  Baron Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,9Dobré
  Aurora Oriental Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Rehana Royal Beach Resort & Spa
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,7Dobré
  Tropitel Dahab
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Lotus Bay
  Egypt - Hurghada
 • 8,1Skvělé
  Otium Amphoras
  Egypt - Sharm El Sheikh

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce