Egypt

Průvodce pro Luxor

20°C
Aktuálně
22°C
Průměrně

Luxor

Luxor je egyptským městem, které je Egypťany mnohdy nazýváno jako Ta Ipet nebo Vaset. Nachází se asi 780 kilometrů pod hlavním městem Káhirou. Luxor představuje ve stejnojmenném guvernorátu hlavní metropoli. Leží na

Luxor je egyptským městem, které je Egypťany mnohdy nazýváno jako Ta Ipet nebo Vaset. Nachází se asi 780 kilometrů pod hlavním městem Káhirou. Luxor představuje ve stejnojmenném guvernorátu hlavní metropoli. Leží na břehu řeky Nil a mezi mnohými turistky je označováno jako největší muzeum světa situované pod otevřeným nebem. Dokazuje to přemíra nejrůznějších pamětihodností.

V dávných dobách se Luxor přezdíval jako město sta bran. Někteří jej také označovali jako jižní Heliopolis. Velkého rozmachu a důležitosti se mu dostávalo až v jedenácté dynastii. V sedmém století před naším letopočtem naopak upadl jeho význam po napadení a zdevastování. Teprve poté přišla obnova a rozmach do současné podoby. Historická stránka Luxoru je opravdu pestrá, což dokazují nejrůznější památky. Městu se mimo jiné daří také po ekonomické stránce.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Káhira
Úřední jazyk arabština
Rozloha 1 010 000 km²
Oficiální měna Egyptská libra (EGP)
Hlavní náboženství islám
Časové pásmo UTC+2
Podnebné pásmo subtropické
Létá přímá linka z Prahy? Ano

Zajímavá místa a památky destinace Luxor

Co lze dělat v Luxoru

Luxor je výzvou především pro milovníky egyptské historie. V tomto městě a jeho okolí spatříte úchvatné památky thébské historie, které se zachovaly v poměrně zajímavém a kvalitním stavu. Právě zde máte jedinečnou možnost spatřit tamní starou kulturu na vlastní oči. Když se vysloví pojem Luxor, okamžitě se všem vybaví dvě nejznámější pamětihodnosti stojící za návštěvu. Tou první je bezpochyby chrám Luxor, který je zasazen do centra tohoto města. Toto místo přináší nevídaný zážitek nejenom ve dne, ale také v noci. Druhým nejvýznamnějším místem Luxoru je chrám v Karnaku. Jeho příjezdová cesta je lemována pozůstatky malých sfing. Tato unikátní svatyně vzdálená asi tři kilometry od města byla zasvěcena bohu Amunovi. Pokud navštívíte Karnak, budete se pohybovat na obrovské ploše. Chrámový komplex ukrývá až deset chrámů, což dělá z tohoto místa největší náboženské působiště světa. Luxorský chrám a Chrám v Karnaku se nachází na východn&iacut

Luxor je výzvou především pro milovníky egyptské historie. V tomto městě a jeho okolí spatříte úchvatné památky thébské historie, které se zachovaly v poměrně zajímavém a kvalitním stavu. Právě zde máte jedinečnou možnost spatřit tamní starou kulturu na vlastní oči.

Když se vysloví pojem Luxor, okamžitě se všem vybaví dvě nejznámější pamětihodnosti stojící za návštěvu. Tou první je bezpochyby chrám Luxor, který je zasazen do centra tohoto města. Toto místo přináší nevídaný zážitek nejenom ve dne, ale také v noci. Druhým nejvýznamnějším místem Luxoru je chrám v Karnaku. Jeho příjezdová cesta je lemována pozůstatky malých sfing. Tato unikátní svatyně vzdálená asi tři kilometry od města byla zasvěcena bohu Amunovi. Pokud navštívíte Karnak, budete se pohybovat na obrovské ploše. Chrámový komplex ukrývá až deset chrámů, což dělá z tohoto místa největší náboženské působiště světa.

Luxorský chrám a Chrám v Karnaku se nachází na východním břehu řeky, kde mimo jiné leží také Muzeum mumifikace a Luxorské muzeum skrývající sáhodlouhou historii města a jeho okolí.

Pokud byste se naopak pohybovali směrem na západní břeh řeky, máte možnost spatřit přemíru dalších poutavých míst a historických objektů. Jsou to například Údolí králů a Údolí královen. Vyhýbat byste se neměli ani Hrobce šlechticů Tombs of Nobles, kde se mimo jiné nachází více jak 400 hrobek, a to především ze šesté dynastie. Za zmínku stojí i Amonův chrám. Dále je to Chrám v Madinat Hábú, Ramesseum, Chrám Sethiho I., Dér el-Bahrí, Dér el-Medína a Memnonovy kolosy.

V okamžiku, kdy si na chvíli odpočinete od probádávání starých objektů, čeká vás v Luxoru silný kulturní zážitek, na kterém se podepisuje nejenom tamní gastronomie, ale také tradice a možnost účastnit se nejrůznějších společenských akcí.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě Luxoru si můžete dopřávat mnoha tradičních pokrmů. Mezi polévkami vede ta čočková Shurbit ´adas, kuřecí Shurbit firekh nebo zeleninová Shurbit khudaar. Luxorská kuchyně si zakládá na jisté pestrosti a rozmanitosti. Dokazuje to pasta z lilků Babaghanoug, nakrájené maso s rajčatovou omáčkou Shakshouka, směs nudlí Kushari nebo mleté maso Hawawshi.

V Luxoru můžete objevit i pro tuto zemi méně tradiční pokrmy, kam patří palačinky neboli speciální pizzy Fiteer, makarónský dort Makarona a játra Kidba. Kromě sladké rýže okusíte v podobě přílohy pečivo Baklava a Basbousa. Popřípadě pečivo namočené v mléce Omm Ali.

Mezi nejlepší restaurace ve městě patří podniky jako 1886 Restaurant, Corniche Restaurant, La Fleur, Al-Sahaby Lane Restaurant, Gerga´s Garden, Sofra Restaurant & Cafe a The Lantern Room Restaurant.

Počasí

Klima v Luxoru je opravdu horké a slunné, na což byste se měli připravit ještě před samotným příjezdem do země. Pokud město navštívíte v letním období, pohybují se průměrné maximální teploty kolem 41 °C. Minima klesají pouze k 23 °C v noci. Se srážkami rozhodně nepočítejte. Když se čas od času vyskytne nějaký ten vítr, bude obvykle doprovázen pískem z pouště. Pokud nemáte rádi tak horké podnebí, musíte návštěvu Luxoru plánovat na jaro nebo podzim, kdy jsou teploty snesitelnější. Pokud jde o zimu, maximální průměr je kolem 22 °C a minimální cca 5 °C. Srážky se městu víceméně vyhýbají, jedinou výjimkou v minimálním množství je měsíc říjen.

Bezpečnost

Luxor se pro vás stane bezpečným městem pouze za předpokladu, že budete dbát jistých bezpečnostních opatření. Jakékoliv výlety k památkám raději plánujte přes odpovídající organizace. V těchto oblastech se můžete spolehnout na vysoká bezpečností opatření, někdy až příliš vysoká a častá. Například při cestování do Údolí králů a na podobná místa.

Při pohybu ve městě se raději zdržujte v turisticky vyhledávaných lokalitách a rozhodně se vyhněte těm okrajovým. Tam hrozí nebezpečí předení. Do takových míst není vhodné chodit ani po setmění. Lepší jsou skupinové výlety nežli „sólo akce“. Řídit se můžete i doporučeními delegátů. Určitě se vyhněte velkým shromážděním lidí. Při putování po městě si důkladnější hlídejte své osobní věci, peníze a jakoukoliv elektroniku.

Měna

Z čeho budete mít při návštěvě Luxoru radost jsou ceny za ubytování, restaurace a služby nejrůznějšího charakteru. To samé platí při nakupování v supermarketech. Oproti České republice jsou zde pořizovací náklady rozhodně nižší, což dokazuje i několik níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 5 Kč
 • Chleba = 20 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 6 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 45 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 35 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 85 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 300 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 10 Kč

Doprava

Luxor je městem, které se od České republiky nachází ve vzdálenosti asi 4 700 kilometrů. Jakákoliv doprava kromě té letecké tedy nepřipadá v úvahu nebo je hodně nekomfortní a na dlouho. Na letiště Luxor International se dopravíte během 12 hodin, když budete odlétat z Vídně. Z Prahy vás čekají dva přestupy a doba letu bude dvojnásobná. Ceny jsou od 10 000 Kč a výše podle toho, zda využijete některou z nabízených akcí nebo si letenky zarezervujete dříve. Letiště Luxor International je od města vzdáleno asi 6 kilometrů, takže do centra se dopravíte buď autobusovou dopravou nebo vsadíte na taxi služby.

Pokud budete do Luxoru cestovat třeba z Káhiry nebo Alexandrie, můžete k tomu využít vlakového spojení od 100 EGP a výše. Naopak z Hurghady sem jezdí pravidelné dálkové autobusové linky. A jak cestovat po městě?

 • K cestování po městě lze využít městskou hromadnou dopravu. Autobusy nebo minibusy.
 • Pokud byste někam cestovali vlakem, hlavní nádraží se nachází na Al Mahata.
 • Využívejte pouze ověřené taxi služby Happy trips in Egypt, Europcar Luxor, Al Azayzeh travel a podobných.
 • Ceny za taxi služby se pohybují od 2 EGP na kilometr.
 • V Luxoru nelze využívat služeb Uber.
 • Povětšinou se vyplatí cestovat s průvodcem, a to kvůli bezpečnosti.
Čtěte více

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • od 13 990 Kč
  9,5Výjimečné
  Hotel Club Magic Life Kalawy Imperial
  Egypt - Hurghada
 • od 14 390 Kč
  9,3Výjimečné
  Jaz Makadina
  Egypt - Hurghada
 • od 17 631 Kč
  9Výjimečné
  Albatros Palace Resort
  Egypt - Hurghada
 • od 13 490 Kč
  9Výjimečné
  Hotel Sunrise Royal Makadi Resort & Spa
  Egypt - Hurghada
 • od 12 590 Kč
  9Výjimečné
  Hotel Sunrise Marin Resort Port Ghalib
  Egypt - Marsa Alam
 • od 17 721 Kč
  8,8Skvělé
  Hotel Hilton Nubian Resort
  Egypt - Marsa Alam
 • od 13 390 Kč
  8,9Skvělé
  Three Corners Fayrouz Plaza
  Egypt - Marsa Alam
 • od 16 190 Kč
  8,7Skvělé
  Brayka Bay Reef
  Egypt - Marsa Alam
 • od 18 390 Kč
  9Výjimečné
  Pickalbatros Citadel Sahl Hasheesh
  Egypt - Hurghada
 • od 14 375 Kč
  8,7Skvělé
  Sunwing Waterworld Makadi
  Egypt - Hurghada
 • od 13 366 Kč
  8,7Skvělé
  Port Ghalib Resort
  Egypt - Marsa Alam
 • od 14 090 Kč
  8,9Skvělé
  Hotel Fantazia Resort
  Egypt - Marsa Alam

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Průvodce pro Demokratickou republiku Kongo