Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Egypt

Káhira: průvodce

38°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Káhira

Nejlidnatější město Afriky a zároveň hlavní město Egypta. Přesně taková je Káhira v celé své kráse. Rozmanitá, dech beroucí a nabytá nejrůznějšími historickými skvosty. Minulost města sahá až do desátého století našeho letopočtu. Tehdy se začaly formovat prvopočátky Káhiry v severozápadní části země, a to konkrétně při pravém břehu řeky Nil. Postupem času se Káhira rozrostla natolik, že se její součástí staly i nilské ostrovy Róda a Gezíra.

Současná podoba Káhiry má rozlohu více jak 528 km2 a žije v ní přes 12 000 000 obyvatel. S naprostou jistotou ji lze rozdělit na starou a novou část. Ta moderní se nachází hlavně u Nilu, což dokazuje spousta luxusních hotelů a vysokých mrakodrapů. Historická část Káhiry je natolik významnou oblastí, že byla už v roce 1979 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Jaké nabízí Káhira památky a zajímavosti?

Co navštívit v Káhiře

Návštěva Káhiry je především o poznávání. To můžete spojit s velice silným kulturním zážitkem. Jak v podobě společenských akcí, objevování místních zvyklostí, tak s gastronomickým potěšením. Než se však do těchto činností pustíte, okuste nejprve významné části Káhiry na vlastní kůži.

Milovníci historie si určitě nenechají ujít Egyptské muzeum, jehož počátky jsou datovány rokem 1858. Odtud se můžete vydat do archeologické oblasti Heliopolis nacházející se na předměstí Káhiry. S pozůstatky významných osob Egypta souvisí i oblasti nazývané Jižní město mrtvých a Severní město mrtvých, kde se nacházela původně pohřebiště.

Jestliže vaše kroky do Káhiry cílí především za historickými skvosty, potom si nenechte ujít mešitu Al-Azhar, která se řadí asi k těm největším přednostem tohoto města. Její vznik proběhl už v roce 972. Dále to může být mešita Muhammada Alího v Citadele v Káhiře, Koptské muzeum a mešita sultána Hassana. Tyto objekty mají krásnou a nevídanou podobu stejně, jako třeba mešita El-Rifai, objekt zvaný Bab Zuweila, Madrassa z Qalaun, Madrassa z as-Salih Ayyub a Al-Muizz li-Din Allah Street. Vaším cílem se může stát i visutý kostel Al-Muallaka nebo mešita Íbn Tulúnova.

Káhira je protnuta velkým množstvím nejrůznějších muzeí, ať už je to Národní vojenské muzeum, Muzeum policie a Muzeum dopravy. Nechybí kulturní a vzdělávací centra světového formátu. Třeba Americká univerzita v Káhiře, Muzeum islámského státu, Káhirská univerzita a jiné.

Omezovat se nemusíte pouze samotným centrem Káhiry a jejími okrajovými částmi. I nejbližší okolí města vybízí k poznávání a dobrodružství. Třeba slavný Róda Island s palácem prince Mohameda Alího. Popřípadě se vaším cílem stane ostrov Zamalek, kde se nachází Muzeum moderního egyptského umění, spousta nákupních center a Palác umění. Takže spojení kultury se zábavou. Velice blízké jsou i pověstné pyramidy v Gíze.

Ve městě se můžete věnovat i jiným činnostem nežli jen obcházení starých pamětihodností. Vsadit můžete třeba na nezapomenutelný zážitek v káhirské opeře. Za zábavou vyrazte do káhirské zoologické zahrady nebo navštivte sportovní centrum al-Ahly, popřípadě Gezira Sporting Club. Ochuzovat se nemusíte ani o relaxaci na čerstvém vzduchu v obležení zeleně. To vám umožní třeba park Al-Azhar, který představuje pomyslné plíce Káhiry.

Specifika káhirské kuchyně

V ulicích Káhiry si budete moci dopřávat ryze egyptskou kuchyni, která přináší několik místních specialit. V případě polévek vede určitě silný zeleninový vývar, jemuž se říká Molocheju. Lidé si velice rádi dopřávají nejrůznějších zeleninových a sýrových salátů, které konzumují ze společné misky. Té se říká Mezeh. Když v Káhiře usednete ke snídani, rozhodně vás neminou pověstná vajíčka a fazole. Vynikající se také arabský chléb Aysh. Z masitých pokrmů nejčastěji narazíte na ingredience v podobě kůzlete a jehněte. U tamních obyvatel hodně vedou silně kořeněná jídla. Ani zde nebudete ochuzeni o národní pokrm Koshari v podobě luštěnin, rajčatové omáčky a rýže. Nakonec by neměla chybět ani sladká tečka ve formě Baklavy, což je sladké lískové těsto s oříšky a medem.

V Káhiře můžete navštívit odlišné typy restaurací. Pokud dáváte přednost tradičním pokrmům, zkuste podniky, jakými jsou Koshary Abou Tarek, Bab Al Qasr, Al Khal Egyptian Restaurant a Esplanade Cafe Restaurant. Jestliže vyhledáváte spíše luxusní gastronomický zážitek, potom by vaše kroky měli směřovat k podnikům, jakými jsou Sachi, The Grill Restaurant & Lounge a Fayruz Lebanese Restaurant.

Počasí v Káhiře

Počasí v Káhiře odpovídá situování tohoto města, které leží na pomezí subtropického a tropického pásu. Pokud do města vyrazíte v létě, měli byste se připravit na opravdu hřejivé klima, protože teploty se zde šplhají přes hranici 40 °C. Kdybyste se do Káhiry chystali v průběhu března a dubna, budou teploty jistě snesitelnější. Na druhou stranu musíte počítat se silnějšími větry přicházejícími v tomto období směrem od pouště. To znamená, že sebou přináší i trochu písku. Tyto větry jsou označovány jako chamsíny. V zimě klesají průměrné teploty pod 10 °C. To je asi jediná doba, kdy můžete narazit na občasné nebo dešťové přeháňky. Přes léto se s nimi téměř nesetkáte.

Bezpečnost v Káhiře

Při návštěvě Káhiry byste měli být jistě obezřetní a důkladně si vybírat městské části, které chcete navštívit. Ideální je pohybovat se pouze v turisticky frekventovanějších oblastech, u hlavních památek a podobně. Rozhodně se vyhněte osamoceným procházkám na předměstích. To platí i pro noční výlety po městě. V tomto směru hrozí nebezpečí přepadení, popřípadě se můžete dostat do jiných problémů. Ze nebezpečné lze označit třeba náměstí Tahrír a ubytování v této lokalitě.

Přes den je Káhira bezpečnou zemí i pro samotné ženy. I zde však platí důrazné „pozor“ na to, kde se pohybujete. Obecně byste si na všech místech měli hlídat své osobní věci před pouličními zloději. A to jak peníze, elektroniku, tak cestovní doklady. Při využívání různých služeb je lepší dohodnout si cenu předem.

Měna

Při návštěvě Káhiry budete mít určitě radost z toho, že pořizovací náklady různého sortimentu a služeb jsou v porovnání s Českou republikou nižší. Ve městě budete platit egyptskou librou. V moderních čtvrtích se vám dostane možnosti platit kartou, v odlehlejších částech Káhiry byste u sebe měli mít vždy alespoň nějakou hotovost. Zde je výčet několika orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 7 Kč
 • Chleba = 13 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 55 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 9 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Espresso = 30 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 90 Kč

Doprava v Káhiře

Vzhledem k tomu, že Káhira je od České republiky vzdálena 4 000 kilometrů, nabízí se jako jediné schůdné řešení dopravy letadlo. Z Prahy můžete letět přímo na letiště Káhira nacházející se jenom 18 kilometrů od města. Náklady na letenku jsou přibližně 7 000 Kč až 8 000 Kč. Doba letu se pohybuje kolem 4 hodin. Pokud byste chtěli ušetřit, můžete letět z Berlína za cca 5 000 Kč s přestupem. Potom se doba letu prodlužuje zhruba na dvojnásobek. Z letiště Káhira se do města dostanete následujícími způsoby.

 • Nejlevnější je přeprava za pomoci autobusové dopravy. Nutno ale podotknout, že asi i nejkomplikovanější. Musíte se prostřednictvím letištního autobusu dostat k autobusovému terminálu.
 • Náklady na cestu do Káhiry se pohybují kolem 1 až 2 EGP.
 • Rychlejší, pohodlnější a dražší je využít taxi služeb nebo UBERU. Cena se pohybuje mezi 100 až 130 EGP.

V Káhiře vám budou k dispozici tyto možnosti dopravy.

 • Mezi hlavními památkami a významnými oblastmi se dopravíte za pomoci káhirského metra. Tři základní linky jsou rozšiřovány o další.
 • Cena jízdného je jednotná nezávisle na délce jízdy. Jízdenka stojí 1 EGP.
 • Pokud se chcete pohybovat i mimo hlavní části Káhiry, popřípadě v jejím okolí, vyplatí se vsadit na autobusovou dopravy.
 • Hlavní autobusové nádraží je Midan Tahrir.
 • Například autobusy směřující k pověstným pyramidám v Gíze mají číslo 355 a 357. I zde platí stejně nízké ceny jízdného jako u metra.
 • Oproti autobusům můžete zvolit i trochu pohodlnější variantu v podobě městských mikrobusů pro méně lidí.
 • Alternativou je vlakové nádraží. To hlavní je Ramses Station.
 • V některých částech Káhiry narazíte ještě na pozůstatky tramvají v podobě několika spojů.
 • Pokud využijete taxi služeb, počítejte s cenami kolem 5 EGP. K pyramidám v Gíze se lze dostat taxíkem za 35 EGP.
 • Alternativou je služba UBER.
 • Raději se spoléhejte na prověřené taxikáře, které vám doporučí třeba v hotelu. Snižujete tím riziko, že by se vás snažil někdo okrást.
 • Při pěších přesunech po Káhiře dávejte pozor na projíždějící auta. Ve městě nejsou přechody, takže chodec zde nemá rozhodně žádnou přednost.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • od 16 270 Kč
  The Oasis Hotel Pyramids
  Egypt - Káhira
 • Mamlouk Pyramids
  Egypt - Káhira
 • od 15 399 Kč
  Cairo Pyramids
  Egypt - Káhira
 • od 22 370 Kč
  Ramses Hilton
  Egypt - Káhira
 • od 17 470 Kč
  Al Fouad Palace
  Egypt - Káhira

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce