Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Egypt

Gíza: průvodce

29°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Gíza

Gíza je významným egyptským městem. Z pohledu velikosti jde o třetí největší město, ve kterém žije kolem 3,3 milionů lidí. Gíza se nachází přibližně dvacet kilometrů pod Káhirou, a ještě ve spojení s Helwánem a Šubra al-Chejmaou tvoří jednotné a velké spojení označované jako Velká Káhira.

Město Gíza prošlo během své existence značným vývojem. A to už od britské okupace v osmnáctém stolení. Postupem času byly rozvíjeny silnice, otevřeny nejrůznější parky pro veřejnost a budována zdravotnická zařízení. Gíza se může pyšnit i svou průmyslovou podobou. Dokazuje to například výroba cigaret, strojní a chemický průmysl.

Tou největší doménou Gízy jsou však památky a staroegyptské monumenty. Právě v tomto městě a v jeho okolí se nachází jedny z největších historických cenností Egypta. Mnohé z nich jsou zařazeny na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Jaké nabízí Gíza památky a zajímavosti?

Co navštívit v Gíze

Město samo o sobě není až zase takovým lákadlem pro turisty, jako spíše jeho okolí. Konkrétně jde o pyramidový komplex, který tvoří mimo jiné nejenom symbol Egypta, ale také sedmý div světa. S největší pravděpodobností budou vaše kroky směřovat právě sem.

Pyramidy z období starověkého Egypta jsou staré více jak 4 500 let. Určitě začnete u nejznámější pyramidy, kterou je ta Cheopsova. Ta se skládá z dvou milionů kvádrů a má výšku 137 metrů. Druhou nejvyšší je Chefrenova pyramida s výškou 136,5 metrů a třetí je Menkaureova pyramida s výškou 62 metrů. Zapomínat nesmíte ani na nepřehlédnutelnou Velkou sfingu. Jde o sochu lva s lidskou hlavou, která je 21 metrů vysoká a 74 metrů dlouhá. K jednotlivým pyramidám se pochopitelně pojí nejrůznější tradice a pověsti.

Kromě pyramid v Gíze můžete podniknout výlet i do další významné atrakce tohoto města. A tou je zoologická zahrada, jež byla vybudována už v roce 1891 a byla vlastně prvním projektem obdobného charakteru na africkém kontinentu, a dokonce i v celém Středomoří.

V samotném centru Gízy se můžete zaměřit na některou z mešit, chrámů a ostatních historických objektů, které už ale nesklízí takový úspěch jako právě věhlasné pyramidy. Díky blízké vzdálenosti od Káhiry se vám dostává možnosti navštívit i toto hlavní město a objevovat jeho skvosty, jakými jsou Káhirská univerzita, Egyptské muzeum, Mešita Muhuammada Alího, The Hanging Church, Náměstí Osvobození, Cairo Opera House a jiné stavby.

Čas v Gíze lze trávit na vybrané z tamních tržnic nebo dáte přednost uměle vybudovaným parkům, kterých je po území města více než dost.

Specifika místní kuchyně

Pokud při návštěvě Gízy zatoužíte po tradičních pokrmech, máte celkem na výběr. Není to pouze Koshari, jak by si mohl, kdo myslet. Ochutnat můžete také Falafel, Ful Medammes nebo Mashi pro vegetariánsky založené cestovatele. Masožravci vsadí třeba na Shawarma, milovníci sladkého si dopřejí Macaroni Béchamel. Velice často se setkáte i s jídlem Fattah jež je označováno za slavnostnější nebo s pokrmem Molokhia. Ochuzeni nebudete ani o ryby, což dokazuje delikatesa zvaná Feseekh.

Jestliže chcete vsadit na restaurace s dobrým hodnocením a lahodným jídlem, navštivte v Gíze podnik s názvem La Gourmandise, El-Domiaty, Oya Lounge, Latino Restaurant cairo a Nile Pharaoh Crusing Restaurant. Jak můžete správně tušit, kromě tradiční kuchyně budete mít možnost ochutnat i jiná světová jídla.

Počasí v Gíze

Počasí v Gíze je tropického a subtropického charakteru. Ve výsledku můžete počítat s velice suchým klimatem a vysokým horkem, které se v letních měsících pohybuje kolem hranice 40 °C přes den a 20 °C v noci. Přiměřené množství vlhkosti do vzduchu přináší blízkost řeky Nil. V létě s deštěm moc nepočítejte, občasné dešťové přeháňky mohou přijít spíše v zimě. A i těch není mnoho. Pokud však přijde větší průtrž mračen, obvykle si vyžádá drobnější záplavy. V zimě se teploty pohybují v rozmezí od 10 °C do 15 °C. Pro jarní měsíce v Gíze je charakteristický silnější vítr přicházející ze Sahary. To způsobuje obecně větší prašnost v celém městě, protože s větrem přichází i písek.

Bezpečnost v Gíze

Gíza svou bezpečností situací bohužel spadá do stejné skupiny jako nedaleká Káhira. Cestování po městě a jeho blízkém okolí je lepší se zkušeným průvodcem, protože se vyhnete mnohým nepříjemnostem. Zaznamenány byly případy, kdy Egypťané obtěžují turisty u pyramid a snaží se jim nabízet předražené služby. Mnohdy takové incidenty končí i agresí, když odmítnete. Napadání se může týkat i samotného centra města. Někdy se mohou výtržníci dobývat třeba do vašeho auta.

Při poznávání tohoto města a jeho okolí proto platí jasná bezpečnostní opatření. Hlídejte si své osobní věci, cestovní doklady a peníze. Využívejte služeb agentur nebo zkušených průvodců. Z poslední doby je znám teroristický útok na autobus vietnamských turistů směřující k pyramidám v Gíze.

Určitě se vyhýbejte nočním procházkám a raději se pohybujte jen ve větších skupinkách nebo na turisticky frekventovanějších místech. Právě tam máte záruku většího výskytu policejních a hlídkových jednotek.

Měna

Pro placení v Gíze budete potřebovat egyptskou libru. Spoléhejte se především na hotovost nežli na platební karty. Cenové náklady na dovolenou v Gíze budou oproti České republice nízké. O tom se můžete přesvědčit na několika níže uvedených příkladech.

 • Voda 1,5 litru = 7 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Domácí točení pivo 0,5 litru = 38 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru 10 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 85 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 900 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 10 Kč

Doprava

Při cestě do Gízy budou vaše první kroky směřovat na letiště v Káhiře, které se nachází od městě asi 25 kilometrů. Využívat můžete přímých letů z Prahy nebo těch s přestupem s odletem z Berlína. Ceny se pohybují od 5 000 Kč do 7 000 Kč. Přímé lety jsou pochopitelně kratší v délce trvání čtyř hodin. Ty s přestupem vám zaberou více času, asi dvojnásobek. Z letiště do Gízy se musíte přesunout buď z autobusového nádraží na kraji letiště nebo dáte přednost taxi službám. Ty jsou pochopitelně daleko dražší. Za autobus zaplatíte kolem 2 – 4 EGP, za taxíka klidně i 150 EGP. Ten bude ale daleko komfortnější a spolehlivější.

Při cestování po městě lze využívat několik způsobů přepravy.

 • Tím nejoblíbenějším typem dopravy je bezpochyby metro, které Gíza sdílí se sousední Káhirou. Náklady na dopravu jsou 1 – 2 EGP.
 • Ve městě funguje i hustá síť autobusů a mikrobusů s podobnými cenami.
 • Mikrobusy zajišťují vyšší cestovatelský komfort oproti klasickým autobusům.
 • Vzdálenější přesuny můžete realizovat místní železnicí.
 • Vzhledem k trochu chaotické dopravě je lepší si auto nepronajímat, ale využít taxi služeb.
 • Ověřenými taxi službami jsou Abu Rawash position, Nile Taxi – Sequoia, Social Insurance Bureau – Sayarat Imbaba a Nilematrix.
 • Kromě nákladnějších taxíků můžete volit i službu UBER, kterou si objednáte prostřednictvím mobilní aplikace.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • od 21 299 Kč
  8,3Skvělé
  Jaz Casa Del Mar Beach
  Egypt - Hurghada
 • 8,9Skvělé
  Baron Palms
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,1Skvělé
  Sindbad Club Aqua Hotel & Spa
  Egypt - Hurghada
 • 7,9Dobré
  Hotel Dreams Beach Marsa Alam
  Egypt - Marsa Alam
 • 8,7Skvělé
  Dreams Vacation
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 9Výjimečné
  Hotel Strand Taba Heights Beach & Golf Resort
  Egypt - Taba
 • od 27 290 Kč
  9,1Výjimečné
  Baron Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,9Dobré
  Aurora Oriental Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Rehana Royal Beach Resort & Spa
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,7Dobré
  Tropitel Dahab
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Lotus Bay
  Egypt - Hurghada
 • 8,1Skvělé
  Otium Amphoras
  Egypt - Sharm El Sheikh

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce