Hurghada - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Egypt

Hurghada: průvodce

25°C
Aktuálně
22°C
Průměrně

Hurghada

Hurghada je jedno z nejznámějších turistických letovisek v Egyptě. Město nacházející se na pobřeží Rudého moře nepatří k těm největším a zároveň nenabízí v podstatě žádné památky. Přesto si získalo pozornost mnohých cestovatelů z celého světa. Trvale zde žije přibližně 260 tisíc obyvatel. Z původně malé rybářské vesničky bylo vytvořeno město s nadstandardním zázemí pro rekreaci. Od 80. let minulého století mu přišli na chuť Egypťané. V 90. letech to pak byli turisté z Evropy a jiných končin světa. Kouzlo města spočítá především v propojení egyptské atmosféry s přírodními zajímavosti, dostupností turistických cílů a plnohodnotným zázemím pro trávení dovolené.

Egyptské město Hurghada se dělí na pět oblastí. Centrum města představuje Sakkala. Staré město je označováno jako El Dahar. Moderní část nese označení El Kawsar a severní oblast je El Ahia a El Hetal. Nakonec je tu pěší zóna s názvem El Mamsha. Hurghada má délku asi 32 kilometrů podél moře, do vnitrozemí příliš nevstupuje. Město je plné novějších hotelů, barů, restaurací, obchodů, ale i starých tržišť. Pro dovolenou v Egyptě je to tedy ideální destinace.
 

Jaké nabízí Hurghada památky a zajímavosti?

Co navštívit v Hurghadě

I když je Hurghada spíše novodobějším egyptským městem, přesto má řadu poutavých historických památek a spoustu ostatních zajímavostí. Rozhodně sem nemusíte vyrážet pouze za písečnými plážemi, průzračnou vodou a relaxací u moře. Možností je více než dost.

Pokud chcete nejprve poznat život tamních lidí, zamiřte do historické části města El Dahar. V této čtvrti nasajete skutečnou egyptskou atmosféru. Navštívit můžete starou arabskou mešitu, místní obchody a koptský kostel. Za zmínku stojí tamní tržiště, kde si užijete pověstné smlouvání a budete mít na dosah řadu rukodělných tradičních produktů.

Při návštěvě Hurghady zavítejte také k mešitě El Mina Masjid, která už je novodobějšího vzhledu nežli stavby situované v oblasti El Dahar. Objektem z počátku 20. století je katedrála sv. Shenoudy. Francouzskou architekturu postřehnete ihned na první pohled. Se slovem nestarší mohou v Hurghadě souviset nejenom stavby, ale i pláž. Právě tou nejstarší je Old Vic Beach, kde oceníte především pozvolný vstup do vody. Mezi další oblíbená plážová místa se řadí Mojito Beach a Dream Beach.

Jestliže máte rádi promenády u moře, osloví vás Nová Marína, kde se mimochodem nachází i vynikající rybí trh. Za nákupy můžete do centra Sakkala a jeho okolních uliček s obchůdky nebo dáte přednost spíše nákupnímu centru Senzo Mall v podobě velkého komplexu. Hurghada, to je ale i příjemná zábava v podání aquaparku Jungle Aquapark. Ten je vzdálen asi dvacet kilometrů. Milovníci vody by neměli zapomínat ani na velké akvárium Hurghada Grand Aquarium.

Je pravdou, že Hurghada je ideálním výchozím bodem pro cestování do nejbližšího okolí. I to je plné zajímavých cílů a krás. Za zmínku stojí třeba 25 kilometrů vzdálené soukromé hotelové město El Gouna, kde si budete užívat potápění a vodních sportů. Vyrazit můžete i do turistického letoviska Soma Bay, ke krásnému korálovému útesu u vesnice Sharm El Naga a na písečné pláže plné klubů v Makadi Bay.

Kolem Hurghady se nachází charakterově odlišná místa, takže na své si přijde opravdu kdokoliv. Dokazuje to třeba plážový ostrov El Mahmya. K němu se lodí dostanete za 45 minut. Jestliže prahnete po historii, směřujte k pomyslné bráně do historie Egypta, jíž představuje jedno z nejstarších měst El Qoseir. Jinak se můžete věnovat všemu, co se vám zlíbí. Potápění, výletům na písečné duny, surfování a podobně.

Specifika místní kuchyně

I když je Hurghada přímořským turistickým letoviskem, rozhodně se tu neochudíte o tradiční egyptskou kuchyni. Jak asi správně tušíte, ta je oproštěna od vepřového masa a alkoholu. Pochutnávat si budete na místních specialitách složených ze zeleniny, skopového, kozího a jehněčího masa, ryb a mořských plodů z Rudého moře. Snídaně v Hurghadě jsou vydatné a pestré. V nabídce jídel se zaměřte třeba na baklavu, kebab, machalllu, atajíf a kořeněné karbanátky falafell. Mezi plody moře jednoznačně vedou parmice, humři, olihně a sépie. S alkoholickými nápoji se setkáte primárně v resortech a hotelových restauracích. Z tradičních nápojů je to pití ze sušených květů nebo silná a hořká káva.

Ve městě fungují desítky kvalitních restaurací, které stojí za návštěvu a kde si rozhodně pochutnáte. K vyhlášeným podnikům patří třeba Nino´s Restaurant, Syake Sushi Hurghada, Makai Tukai Restaurant, Moby Dick, Sofra a Waves Restaurant & Lounge Bar.

Počasí v Hurghadě

Subtropické až pouštní klima má celkem jasnou charakteristiku. Počítejte s horkým klimatem. Léta jsou vhodná spíše pro milovníky vysokých teplot. Konkrétně jde o období od června do září. Teploty zde běžně překračují hodnotu 36 °C. Daleko příjemnější je jaro a podzim, kdy se denní teploty pohybují mezi 22 °C až 26 °C. Na srážky zde úplně zapomeňte. Ani návštěva Hurghady v zimě vás nikterak nezaskočí. Denní teploty jsou mezi 16 °C až 20 °C. Pouze teplota v noci může být nižší kolem 10 °C až 13 °C. Teplota moře v zimě je 22 °C a v létě pak 29 °C.

Bezpečnost v Hurghadě

Hurghada je vyhledávaným turistickým letoviskem, což se kladným způsobem promítá do bezpečnosti ve městě. Pohybujte se spíše po hlavních a frekventovaných tazích. To platí dvojnásob především v noci, kdy není vhodné navštěvovat odlehlejší zákoutí města. Respektujte tamní náboženství, které vylučuje jakýkoliv alkohol na veřejnosti. Ženy by měly po městě chodit zahalenější, v prostředí hotelových resortů jsou podmínky otevřenější. Do některých náboženských objektů je vstup povolen pouze muslimům.

Měna

Hurghada je cenově přijatelným egyptským městem. Oproti evropským metropolím zde za nižší cenu dostanete podstatně vyšší standard, ať už jde o stravování, ubytování a ostatní služby. Připravte se na to, že na mnoha místech budete smlouvat o ceně. Jde o tradici, která je pro tuto zemi naprosto vlastní. Stejně, jako bakšiš v podobě malého poplatku za všemožné úkony. V obchodních domech a lepších restauracích, včetně hotelů můžete platit kartami. Na trzích je lepší mít u sebe dostatek hotovosti. Přehled několika orientačních cen přinášíme níže.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 080 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 90 Kč
 • Menu pro dvě osoby v restauraci střední kvality = 550 Kč
 • Coca-Cola 0,33 l = 12 Kč
 • Chleba = 19 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 8 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 l = 60 Kč
 • Benzín = 11 Kč za 1 l

Doprava v Hurghadě

V Hurghadě se nachází druhé největší letiště v zemi. Při nákupu letenky z Prahy počítejte s cenovými náklady od 7 000 Kč za let bez mezipřistání. Doba letu se pohybuje lehce přes čtyři hodiny. Pokud letíte s cestovní kanceláří, budete mít s největší pravděpodobností zajištěnou dopravu z letiště do hotelu. Při cestě svépomocí se můžete spolehnout na klasické taxi služby. Cena se podle smlouvání bude pohybovat mezi 70 až 200 EGP. V případě sdíleného taxi klesají náklady na 30 EGP. A jak je to s dopravou v samotném městě?

 • Městskou hromadnou dopravu zde zastupují mikrobusy.
 • Náklady na jednosměrný lístek se pohybují kolem 5 EGP.
 • Díky levnějším nákladům na pohonné hmoty jsou místní taxi služby pro turisty cenově dostupné.
 • Cena za ujetý kilometr začíná na 3 EGP a ve většině případů můžete cestu usmlouvat.
 • Přímo na letišti Hurghada si lze pronajmout vůz. Cenová náklady začínají na 1 000 Kč za den.
 • Využívat můžete i lodní dopravu vhodnou pro přesuny na ostrovy a vybraná místa.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • 8,3Skvělé
  Jaz Casa Del Mar Beach
  Egypt - Hurghada
 • 8,1Skvělé
  Sindbad Club Aqua Hotel & Spa
  Egypt - Hurghada
 • 8,2Skvělé
  Lotus Bay
  Egypt - Hurghada
 • 7,1Dobré
  Red Sea Taj Mahal Resort & Aqua Park
  Egypt - Hurghada
 • 7,7Dobré
  Pharaoh Azur Resort
  Egypt - Hurghada
 • 7,3Dobré
  Hotel Sea Garden
  Egypt - Hurghada
 • 7,1Dobré
  King Tut
  Egypt - Hurghada
 • 7Dobré
  Riviera Plaza Abu Soma
  Egypt - Hurghada
 • 7,3Dobré
  Roma Hotel
  Egypt - Hurghada
 • 6,9Dobré
  Harmony Makadi
  Egypt - Hurghada
 • 7,8Dobré
  Hawaii Palm Aqua Park
  Egypt - Hurghada
 • 6,9Dobré
  Jewels Sahara Boutique Resort
  Egypt - Hurghada

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce