Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Egypt

Sharm el Sheikh: průvodce

34°C
Aktuálně
22°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Sharm el Sheikh

Sharm el Sheikh, perla Rudého moře, je přístavní město nacházející se na jižním cípu Sinajského poloostrova. Dříve ospalá rybářská vesnička má dnes rozměry velkoměsta s tím rozdílem, že většinu jeho obyvatel tvoří turisté. Sharm el Sheikh totiž láká cestovatele po tisících. 

A není se čemu divit. Zlatavé písečné pláže omývané průzračnými vodami Rudého moře, bezpočet obchodů a restaurací, které jenom lákají k návštěvě. Ale i všechny krásy Egypta a států obklopující Rudé moře nadosah ruky skrz výlety lodí. 

Sharm el Sheikh má rozhodně co nabídnout většině lidí, kteří o dovolené v Egyptě uvažují. 

Jaké nabízí Sharm el Sheikh památky a zajímavosti?

Co navštívit v Sharm el Sheikhu

Sharm el Sheikh se samo o sobě nemůže pochlubit historickými památkami, jelikož město nabylo na významu až v posledních letech. Proto, pokud chcete zůstat poblíž vašeho letoviska, budete se muset spokojit s moderními radovánkami. 

Pokud se rádi oddáváte slunění a koupání, v Sharm el Sheiku budete mít paradoxně těžké pořízení. Většina pobřeží je zakoupena různými hotely, a přestože jsou některé pláže přístupné i pro veřejnost, jsou většinou beznadějně zaplněné. 

K městu náleží, coby kamenem dohodil, také několik dalších menších letovisek. Zejména se jedná o Naama Bay, Sharks Bay a Sharm el Maya

Právě na těchto plážích si můžete do sytosti užívat mnohé atrakce, pro které je Rudé moře přímo stvořeno. Ať už vám jde o podmořskou faunu či flóru, či si pouze chcete užít pobyt pod mořskou hladinou, je dobré si vyzkoušet potápění nebo šnorchlování. Pokud se zajímáte o podmořský život, ale nechcete se u toho namočit, je zde pro vás k dispozici plavba lodí s proskleným dnem, kde můžete nerušeně pozorovat tvory z hlubin. 

Celé letovisko je přímo nabité různými rezorty, které nabízejí nadstandartní služby. Noční život je zde velmi aktivní, naleznete zde bezpočet kasín, nočních klubů i diskoték. 

Pokud nechcete strávit celou dovolenou v jednom letovisku, jste také na správném místě. Sharm el Sheikh je ideálním výchozím bodem pro výlety za zajímavostmi daného regionu. Některé známé památky budou sice vzdálenější, ale pořád dostupné prostřednictvím plavby po Rudém moři. 

Jako první výlet se tedy samozřejmě nabízí návštěva ikonického pyramidového pole v Gíze. Hrobky faraonů ze Staré říše lákaly návštěvníky po staletí, takže pokud jste ještě nespočinuli zrakem na Sfinze, Cheopsově pyramidě, či okolních chrámech, jistě zvažte jejich návštěvu. Z Sharm el Sheikhu se k nim dostanete nejprve přes Rudé moře, a poté dále přes Káhiru až do Gízy

O něco níže na Nilu se nachází slavné Údolí králů a královen. Zde si můžete prohlédnout hrobky následníků faraonů, kteří postavili pyramidy, mimo jiné velmi známou Tutanchamonovu hrobku

Součástí jižního Egypta jsou i chrámy v Karnaku a Luxoru, ležící na místě původního egyptského hlavního města. Tyto dva chrámy se dodnes zachovaly ve velmi dobrém stavu a můžete zde tak obdivovat krásu a majestátnost těchto monumentů. 

Pokud budete pokračovat ještě více na jih, narazíte na město Asuán, u kterého se nachází známá Násirova přehrada, pojmenovaná podle egyptského prezidenta, za jehož vlády byla zkonstruována. Nedaleko této přehrady se nachází chrámový komplex Abú Simbel, který byl původně zasvěcen uctívání egyptského faraona Ramesse II. 

Dnešní poloha chrámu ovšem neodpovídá té původní, neboť místo, kde chrám stával, je nyní pod hladinou přehrady. Vzhledem k tomu, že se Egypt nechtěl vzdát tohoto kulturního dědictví, byl celý chrám rozebrán a přesunut právě na místo, kde stojí dnes. Následně zde byl sestaven přesně tak, jak vypadal po celou dobu své existence. 

Pokud chcete strávit část dovolené nákupy, můžete využít nákupní centra v Sharm el Sheikhu, ale je možné se vypravit i do větších měst. Nabízí se samozřejmě Káhira, jako hlavní město a živoucí centrum Egypta, ale vzhledem k poloze letoviska na pobřeží Rudého moře se hodí i návštěva Ejlatu, jediného izraelského přístavu na Rudém moři. Zde budou nákupy obzvlášť výhodné, jelikož se jedná o bezcelní a bezdaňovou zónu. 

Specifika místní kuchyně

V Sharm el Shiekhu si můžete užívat vyhlášenou egyptskou kuchyni. Ta je směsí arabských vlivů a receptur, které jsou typické pro tuto zemi již po mnohá tisíciletí. Základem egyptské kuchyně jsou obiloviny jako pšenice a proso, dále pak rýže a zelenina. 

Za typický druh masa se v Egyptě považuje skopové, ale i kozí a jehněčí maso. Setkáte se zde samozřejmě i s masem kuřecím a hovězím, ale vzhledem k převládajícímu islámu nikdy s vepřovým. Podobně je to s alkoholem. 

Klasická egyptská snídaně se skládá z vajec, fazolí a nakládané zeleniny. Můžete přidat také pečivo s džemem a sýry

U oběda je pak typické začít polévkou, v Egyptě se velmi často setkáte se zeleninovou zvanou Molocheja, čočkovou či rybí. Na pobřeží Rudého moře budou pochutiny z mořských plodů dominovat. 

Jako hlavní chod se zejména při svátečních příležitostech objeví pečené jehněčí či skopové maso, silně kořeněné a podávané s arabským chlebem, který se v Egyptě nazývá aysh. Při méně neobvyklých příležitostech je možné se setkat s klasickým kebabem, či s koftou, což jsou smažené kuličky z jehněčího masa, opět silně kořeněné. Dále se samozřejmě můžete setkat s rybami, které jsou většinou podávané v celku. 

I moučníky jsou v Egyptě velmi chutné. Můžete zde ochutnat sladké dobroty, které jsou typické pro téměř celý Blízký východ, ale zároveň i několik čistě místních. Baklava patří mezi ty známější pokrmy, zatímco s Om-ali se setkáte pouze v Egyptě. Jedná se o směs rýže, zapečené s mlékem, rozinkami a oříšky. V Egyptě je také velmi oblíbený čistý bílý jogurt, smíchaný s medem a čerstvým či nakládaným ovocem

I z hlediska nápojů je v Egyptě dostatek možností. Můžete si zakoupit dovážená piva, i ta místní, která většinou poznáte podle arabského názvu. Exotičtější je potom zibib, což je v zásadě anýzem ochucené víno, vyráběné pouze ze slupek. Datlová brandy je také zážitek, který by si správný milovník alkoholu neměl nechat ujít. 

Čaj i káva jsou v Egyptě všudypřítomné. Speciálním nápojem je potom ten, zvaný karkade. Vyráběný ze sušených lístků ibišku se může pochlubit zajímavou chutí. 

Počasí v Sharm el Sheikh

Pokud vám něco dovolenou v Sharm el Sheikhu a obecně v Egyptě nezkazí, je to počasí. Celá země leží v subtropickém podnebném pásu, a může se celoročně pochlubit velmi vysokými teplotami a minimem srážek. V Egyptě lez rozlišit tři roční období. 

Zimu, která trvá od listopadu do března, při které se teploty pohybují okolo 25° C a lze se setkat i se srážkami. Na Sinaji, kde prší pouhých několik dní v roce, je toto období nejpříjemnější a nejvlhčí. Další dvě období jsou dvě léta. To první, mírnější, probíhá od března do července, a druhé, při kterém denní teploty většinou neklesají pod 35° C, trvá od  července až do konce října. 

Do Egypta a zejména na Sinaj se proto vyplatí vyrazit buď v zimě, nebo během prvního léta. Během léta druhého už jsou podmínky opravdu nesnesitelné. 

Bezpečnost Sharm el Sheikh

Egyptem v posledních letech otřásly teroristické útoky i nepokoje, ale situace se opět vrací do normálu. Přesto je lepší dávat pozor, a nenechat nic náhodě. Turistická letoviska a významné památky jsou dobře střeženy, a proto byste měli zůstat primárně tam. Vyhýbejte se chudinským čtvrtím, veřejným shromážděním a demonstracím

V oblasti Sinajského poloostrova se zdržujte výhradně v turistických letoviscích. Dále uzpůsobte své oblečení a chování tomu, že jste v islámské zemi. Pozor na významné svátky, zejména Ramadán

Dejte si pozor i na běžnou kriminalitu spojenou s turismem. Kapsářství v Egyptě kvete, proto s sebou nenoste větší obnosy peněz a originály dokladů. Pokud je s sebou musíte mít, využijte moneybelt, či si jiným způsobem držte peníze co nejvíce u těla. 

Nekomunikujte s prodavači na ulici, ti se často zaměřují na turisty, a buď je podvádí, nebo rovnou okrádají. 

Měna

V Egyptě se platí egyptskými librami, kdy jednu egyptskou libru pořídíte zhruba za 1,34 korun. Ceny v Egyptě jsou jinak velmi příznivé. Ušetříte téměř u všech nákupů. Bochník chleba pořídíte již za 10 korun, litr mléka dokonce za 15 korun. V restauraci střední úrovně zaplatíte za tříchodové menu zhruba 180 korun. I alkohol a ovoce pořídíte v průměru levněji než v Čechách. 

V Egyptě je zároveň třeba počítat se spropitným, které většina personálu považuje za samozřejmost. Není to vaše povinnost, ale patří to k místním zvykům. Většinou se nechává 10 % z celkové ceny účtu

Doprava do Sharm el Sheikh

Do Egypta a zejména na Sinaj se většina cestovatelů dopraví letecky. Jakmile jste ale na místě, je třeba se dále rozhodnout, jakým způsobem se budete pohybovat po Egyptě, nechcete-li celou dovolenou strávit v letovisku. 

Vzhledem k odlehlosti Sharm el Sheikhu bude většina vašich výletů začínat nástupem na loď. Ta vás zaveze na egyptskou pevninu, kde budete využívat další dopravní prostředky. 

 • Egypt je protkaný vcelku hustou sítí veřejné dopravy, zejména té autobusové. Ta je ale většinou pro běžného turistu naprosto nepoužitelná, především kvůli jazykové bariéře. 
 • Zejména ve velkých městech se tak vyplatí využít služeb taxíků. Ty stojí okolo 130 korun za jízdu, výjimkou je cesta na letiště, která bývá výrazně dražší. 
 • Je možné využít i mikrobusy, které jezdí většinou ve větších městech, případně do významných turistických lokalit. Jezdí většinou přeplněné, ale zastaví vám i mimo vyznačené zastávky. Platí se až při výstupu, a velmi záleží na tom, jak daleko jste jeli. Řidiči často zkusí vyžadovat nesmyslné doplatky, ale vždy je rázně odmítněte. 
 • Na delší vzdálenosti je možné v Egyptě cestovat vlakem, letadlem a případně lodí po Nilu
 • Nejlevnější variantou jsou vlaky, u kterých se ceny pohybují na podobné úrovni, jako v Čechách. Je ale třeba počítat se skromnějšími podmínkami a lístky včas rezervovat, jinak byste se do vlaku nemuseli dostat. 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • 8,9Skvělé
  Baron Palms
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,7Skvělé
  Dreams Vacation
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • od 27 189 Kč
  9,1Výjimečné
  Baron Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,9Dobré
  Aurora Oriental Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Rehana Royal Beach Resort & Spa
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,7Dobré
  Tropitel Dahab
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,1Skvělé
  Otium Amphoras
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Hotel Nubian Village
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 8,2Skvělé
  Iberotel Lido
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • 7,6Dobré
  Shores Hotel Golden Sharm
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • od 15 890 Kč
  Swiss Inn Resort
  Egypt - Sharm El Sheikh
 • Novotel Palm
  Egypt - Sharm El Sheikh

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce