Marsa Alam - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Egypt

Marsa Alam: průvodce

28°C
Aktuálně
22°C
Průměrně

Marsa Alam

Marsa Alam je populární egyptské letovisko, které se nachází v nadmořské výšce deset metrů. Leží u Rudého moře v severovýchodní části země v gubernátoru Al-Bahri al-Ahmari. Ve městě žije přibližně deset tisíc obyvatel. Původně šlo o malou rybářskou vesničku. Ta svůj největší rozmach zaznamenala po otevření zdejšího mezinárodního letiště v roce 2003. Hotelové komplexy, pláže a spousta vyžití kolem udělaly z Marsa Alam turistické středisko se vším všudy.

Egyptské město je situováno přibližně 250 kilometrů od slavného města Hurghada. V oblasti, kde se Arabská poušť spojuje s Rudým mořem. Prostředí je označováno, jako Obratník Raka. Okolí města bylo už v dřívějších dobách populární pro těžbu nerostných surovin. Těžila se zde spousta věcí a dnes jsou to například doly na žulu a mramor. Marsa Alam je ideálním výchozím bodem pro výlety do okolí. Díky průzračnému moři a pestrému podmořskému světu je tato lokalita velice často přezdívána, jako egyptské Maledivy. Hlavně z tohoto důvodu si dovolenou v Marsa Alam vybírá stále více cestovatelů.
 

Jaké nabízí Marsa Alam památky a zajímavosti?

Co navštívit v Marsa Alam

Marsa Alam je typické turistické letovisko, které zrovna neoplývá přemírou historických památek. Ostatně, ty v bývalé rybářské vesničce ani v minulých letech nebyly vybudovány. Přesto má toto místo hodně co nabídnout, a to nejenom podání v krásných pláží a čistého moře.

Zaměřit se můžete na poznávání přírodních krás, o což se postará Národní park Wadi El Gemal se svojí rozlohou 7,5 tisíce kilometrů čtverečních. Jeho součástí jsou pestré korálové útesy. K vidění je více, jak 450 korálů, kde žije přes 1 200 druhů ryb. Pestrobarevný svět pod vodou vás tedy rozhodně nemine. Výjimkou nejsou ani vzácná suchozemská zvířata. Součástí národního parku je celkem pět ostrovů. Kromě jiného se v něm nachází také místo zvané Mons Smaragdus a římské ruiny.

Další pozoruhodnou oblastí je Gabal Elba, kde je hned několik vrcholů s výškou od 1 409 do 1 526 metrů nad mořem. Srážky nad horami vytváří mlživý opar a jsou zárukou bohatého ekosystému. Tento národní park byl vyhlášen už v roce 1986 a je předpokladem rozmanité fauny a flóry.

Město Marsa Alam je jako stvořené pro výlety do Horního Egypta. Ať už se přiblížíte k řece Nil nebo k některým významným památkám. Z Marsa Alam jsou plánovány výlety do Údolí králů, Luxoru a Karnaku. Výjimkou nejsou ani Memnonovy kolosy. Jednou z relativně blízkých a populárních památek je chrám Sethiho I. ležící u vesnice Kura. Mnohdy je označován, jako chrám v Kurně. Procházet se můžete mezi pozůstatky tohoto zádušního chrámu zasvěcenému bohu Amonreovi a kultu Sethiho.

Nejvíce nadšení budou bezpochyby milovníci vodního světa. Marsa Alam toho v tomto směr nabídne více než dost. Vaším pomyslným odrazovým můstkem se stane přístav Port Ghalib. Když zavítáte do oblasti zvané Marsa Egla, můžete pozorovat karety velké. Poblíž přístavu se nachází populární místo zvané Marsa Mubarak. Jestliže toužíte spatřit žraloky kladivouny, vydejte se k útesu Elphinstone. Ten leží asi 12 kilometrů od Abu Dabbab. Tyto korálové útesy jsou pestré z pohledu podmořského života.

Korály a vraky lodí jsou u ostrova Zabargad. Mezi ideální místa k potápění se řadí Deadelus Reef a Abu Galawy. A pokud byste chtěli pozorovat delfíny, vydejte se k útesu Sataya, popřípadě zavítejte k laguně Shaab Samadai, což v překladu znamená domov delfínů. Marsa Alam je ideálním působištěm pro šnorchlování a provozování řady vodních sportů. Jedním z nich je například windsurfing.

Specifika místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že se vydáváte do přímořského letoviska, lze očekávat, že se domůžete pestré kuchyně složené z rybích pokrmů a mořských plodů. Zároveň se nevyhnete tradiční egyptské kuchyni, kterou je samozřejmě třeba ochutnat. Spojení tamního prostředí a typického gastronomického zážitku je k nezaplacení. Vsadit můžete na cizrnové pyré se sezamem označované jako hummus, na bulgur s petrželkou tabouleh i salata baladi. Jídlo pro vegetariány skládající se z cibule, rajčat a okurek. Masožravci si naopak přijdou na své, když zvolí koftu, šawarmu a kebab. V případě tradičních nápojů lze hovořit o kávě ahwa nebo ibiškovém čaji karkade.

V Marsa Alam se budete s velkou pravděpodobností stravovat v hotelových restauracích. Vyrazit ovšem můžete i za změnou v podobě vyhlášených gastronomických podniků. Zmínit lze například restauraci Sofra, Hakuna Matata Restaurant & Cafe, Culinarium Sea Food Restaurant a El Ferdous Fish Restaurant.

Počasí v Marsa Alam

I když je egyptské město Marsa Alam trochu vzdálené od tropické zóny, připravte se na pouštní klima, které je spojeno především s vysokými denními teplotami. V podstatě od května do září se vyšší průměrné teploty pohybují na hranici 34 °C a výše. Kdybyste do Marsa Alam vyrazili v zimě, počítejte s teplotami mezi 18 °C až 24 °C. V létě klesají noční teploty k 25 °C, v zimě k 13 °C. Teplý vzduch bude na každém kroku. O srážkách v tomto turistickém letovisku nemůže být žádná řeč, a to v žádné části roku. Příjemná je i teplota moře. Podle toho, v jaké době sem dorazíte se teplota vody pohybuje mezi 22 °C až 29 °C. 

Bezpečnost v Marsa Alam

V rámci bezpečnosti musíte při návštěvě Marsa Alam dodržovat jistá pravidla. V hotelových resortech se budete cítit maximálně v bezpečí. Když budete vyjíždět mimo resort, volte raději populární a frekventovaná místa. Zapomeňte na jakékoliv noční potulování a vydávání se do neznámých oblastí na vlastní pěst. Pokud chcete poznat oblasti mimo Marsa Alam, dejte přednost organizovaným zájezdům, kde je kladen důraz na bezpečnost. Nezapomínejte, že se nacházíte v zemi s islámským náboženstvím, takže v mnoha situacích mimo hotelové resorty je třeba se podle toho chovat. Obecně lze toto letovisko označit za bezpečné.

Měna

V Marsa Alam si užijete nadstandard, který bude oproti Evropě podstatně levnější. Cenové náklady jsou zde nižší, což oceníte i v porovnání s Českou republikou. Platit můžete nejenom egyptskou librou, ale mnohé služby lze uhradit také americkými dolary. Připravte se i na bakšiš, tudíž je vhodné nosit u sebe dostatek drobných mincí. Nevyhnete se ani pověstnému egyptskému smlouvání. I když na mnoha místech už zaplatíte kartou, mějte vždy nějakou hotovost.  O cenových nákladech si uděláte lepší představu prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 700 Kč za noc
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 6 Kč
 • Cappuccino = 25 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 70 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kvality = 280 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 10 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Benzín = 10 Kč za 1 l

Doprava v Marsa Alam

Nejlepší dopravní spojení s Marsa Alam je pochopitelně to letecké. Z Prahy se turistického letoviska dostanete bez mezipřistání za čtyři hodiny a patnáct minut. Náklady na letenku začínají na 5 000 Kč. Letiště poblíž Marsa Alam je spíše menšího charakteru. Využívat můžete hned několik způsobů dopravy.

 • Z letiště obvykle jezdí organizované spoje do konkrétních hotelů.
 • Individuální dopravu lze řešit prostřednictvím místních taxi služeb. Náklady na cestu do hotelu se budou pohybovat od 70 do 100 EGP.
 • Taxi služby můžete díky relativně nižší ceně využívat také k přesunům po letovisku.
 • Levnější alternativou jsou mikrobusy.
 • Když zvolíte pronájem automobilu, počítejte s náklady kolem 1 000 Kč na den.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Egypt

 • 7,9Dobré
  Hotel Dreams Beach Marsa Alam
  Egypt - Marsa Alam
 • od 13 590 Kč
  Sirena Beach Resort & Spa
  Egypt - Marsa Alam
 • od 16 190 Kč
  Hotel Jaz Grand Marsa
  Egypt - Marsa Alam
 • Labranda Sataya
  Egypt - Marsa Alam
 • Hotel Bliss Marina Resort
  Egypt - Marsa Alam
 • Kairaba Sataya
  Egypt - Marsa Alam
 • od 11 790 Kč
  Hotel Blend El Phistone Beach Resort
  Egypt - Marsa Alam
 • od 18 590 Kč
  Hotel Fantazia Resort
  Egypt - Marsa Alam
 • od 16 390 Kč
  Hotel Three Corners Happy Life Resort
  Egypt - Marsa Alam
 • od 24 790 Kč
  Hotel Gorgonia Beach Resort
  Egypt - Marsa Alam
 • od 12 990 Kč
  Hotel Three Corners Sea Beach Resort
  Egypt - Marsa Alam
 • od 14 690 Kč
  Hotel Three Corners Fayrouz Plaza Beach Resort
  Egypt - Marsa Alam

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce