Evropa

Finsko: průvodce

0°C
Aktuálně
5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
FI flag

Finsko

Hodnocení průvodce: 9.6

Poznejte Finsko v celé svojí kráse. Nahlédněte do útrob země, která se pyšní ohromující přírodou, severským charakterem a čistotou. Nespoutaná, divoká a ryzí příroda je zdrojem nezapomenutelných zážitků. Finsko se může stát vaší cílovou destinací nejenom v létě, ale také v zimě. V obou ročních období vám totiž nabídne bezpočet krás v podobě stylových měst, speciálních kulturních akcí, ale také možnosti okusit vrcholky zasněžených hor a oddávat se zdraví přínosnému saunování. Dovolená ve Finsku si vás získá svou nedotčeností, architekturou a pestrou faunou. Poddejte se objevování hlubokých klenotů severní části Evropy a vyzkoušejte vzrušující pachuť Finska na vlastní kůži.

Finsko je mnohdy označováno, jako země tisíců jezer a ostrovů. Typickým představitelem je čtvrté největší jezero Evropy zvané Saimaa. Destinace se zároveň pyšní i řadou horských oblastí, což dokazuje rovných čtrnáct finských tisícovek. Největší hora Halti se nachází v 1 328 metrech nad mořem. Finsko, to ovšem není jen rozlehlé vnitrozemí plné přírodních krás a skvostů. Tato země je omílána i mořem. Je to Baltské moře na jihozápadě, Botnický záliv na západě a Finský záliv na jihovýchodě.

Průvodce pro oblíbené destinace: Finsko

Co navštívit ve Finsku

Finsko je natolik rozmanitou zemí, že dokáže ohromit naprosto každého milovníka pohybových aktivit. Pokud se do Finska vydáte v zimě, bude vaše náplň celkem zřejmá. S největší pravděpodobností podlehnete sjezdovkám, lyžování, běžkám nebo populárnímu hokeji. V tomto období je hodně vyhledávané i saunování, jež má ve Finsku svou dlouhou tradici. Jestliže zemi navštívíte v létě, pak můžete rybařit, plavat nebo si půjčit kola a vydat se na některý z nezapomenutelných cyklistických výletů. Na své si bezpochyby přijdou i turisté vydávající se do divoké přírody.

Finsko je překrásnou zemí, která má kromě přírody i spoustu architektonických skvostů. Pokud chcete poznat finská města, jedním z největších taháků se stanou Helsinky, Vantaa, Kauniainen a Espoo. Právě hlavní metropole toho nabízí více než dost. Poznat můžete helsinskou katedrálu, park Esplanadi, Senátní náměstí a Dům hudby. Procházet se budete od zálivu Töölönlahti, až po katedrálu Uspenski. Helsinky vám umožní nahlédnout do historie a přinesou patřičnou dávku poznávání prostřednicím muzeí. Je to Mannerheimovo muzeum, Národní muzeum a Muzeum umění Atheneum.

Při cestování po Finsku si do itineráře zapište několik významných bodů. Stane se jím například kostel ve městě Petäjävesi, který vznikal v letech 1763 až 1765. Ten vyniká svým luteránským vzhledem. Osloví vás i Stará Rauma se svým historickým centrem plným dřevěných domů. Přístav začal vznikat už v 17. století. Ve městě Espoo na vás čeká komplex technické univerzity a vesnice Verla? Ta naopak ukrývá staré papírny s unikátní architekturou, kde se můžete podívat, jak se vše vyrábělo. 

V rámci finských měst byste neměli opomíjet ani na nejstarší městečko zvané Turku, kde se mimochodem nachází hrad pocházející z 13. století. Stará dřevěná finská architektura je vlastní také pro městečko Porvoo, kde se majestátně tyčí katedrála ze 14. století. Pokud dáváte přednost hradním stavbám, určitě se zaměřte na hrady Hämeenlinna a Savonlinna. Ten leží nedaleko Helsinek a jeho úkolem byla ochrana města. Zbudován byl v roce 1748.

Věděli jste o tom, že ve Finsku se nachází více jak 200 tisíc jezer? Především střední a východní část země je kvůli tomu označována, jako jezerní oblast. Obrovské je například jezero Saimaa. Tyto lokality se pochopitelně pojí i s řadou národních parků a doslova divokou finskou přírodou. Typickým příkladem je Národní park Koli, v němž se zaměřte na panoramatický výhled zvaný Ukko-Koli. Jestliže chcete vidět více jak 5 000 let staré malby, směřujte do Kolovesi. Mnohým vás osloví také Národní park Linnansaari, kde lze naopak pozorovat tuleně. Z 37 národních parků Finska byste neměli vynechat ani Národní park Nuukio plný skal, lesů, jezer a bažin. Příjemná je jeho dostupnost a necelých třicet kilometrů značených tras.

Při návštěvě Finska neopomínejte ani na část označovanou jako Laponsko. Tato oblast je jako stvořená pro pěší turistiku. Hlavní laponské město se nazývá Rovaniemi a nechybí tu ani vesnička Santa Claus Village. Pozorování polární záře a přemíra sobů je naprostou samozřejmostí. Laponsko si vás podmaní svými překrásnými parky – Národní park Urho Kekkonen, Národní park Pallas-Yllästunturi a Národní park Oulanka. To je jenom malá ochutnávka toho, co zde můžete spatřit.

Málokdo také ví, že nedílnou součástí Finska jsou finské ostrůvky, které jsou mimochodem zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Ty můžete pozorovat nejenom z letadla, ale i při plavbách kolem břehů Finska. Mezi Švédskem a Finskem se nachází ještě Ålandské ostrovy, jichž je několik tisíc. Finsko díky své rozmanitosti dokáže nabídnout každému něco.

Místní kuchyně

Finská kuchyně je z velké části ovlivněna geografickým umístěním této destinace. To znamená, že se setkáte s poměrně velkým výběrem sladkovodních a mořských ryb, ale také s vepřovým a losím masem. Nejčastějšími ingrediencemi jsou zeleninové výrobky, ječmen, pšenice a lesní plody. Finové si doslova zakládají na kvalitní stravě. U předkrmů jasně vede uzený losos, popřípadě marinovaný losos. Z polévek je to ta hrachová, špenátová a rybí. Jako hlavní chod můžete ochutnat Strogatov, což jsou kousky hovězího masa s cibulí a nakládanou okurkou, Palapasti v podobě dušeného hovězího masa s mrkví a smetanou nebo Karjalanpaisti. To je směs vepřového a hovězího masa. Ve finské kuchyni objevíte často i žitný chléb, mléčné produkty a spoustu sladkého. Pro příklad jsou to sladké žemle Laskiaispulla a Runenbergův dortík.

Finský jídelníček je skutečně rozmanitý, takže pokud podlehnete jeho chuti, máme pro vás několik dalších tipů. V rámci předkrmu můžete okusit Baltské herinky, které do jisté míry připomínají klasické zavináče. Vynikající je také žitný chléb Ruisreikäleipä nebo karelský piroh Karjalanpiirakka. Ochutnejte i finskou variantu ovocného Kiisseli. Z alkoholických nápojů vede vodka, svařené víno Glögi a tradiční pivo Sahtia. Domácí nealkoholické pivo je označováno Kotikalja. Ve Finsku je oblíbeným nápojem finská káva, která se obvykle pije s mlékem i bez mléka.
 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Finsko

 • Holiday House Rukaköngäs 25 (Kuusamo)
  Finsko
 • Haven
  Finsko - Helsinky
 • Arthur
  Finsko - Helsinky
 • Clarion Hotel Helsinki
  Finsko - Helsinky
 • Scandic Paasi
  Finsko - Helsinky
 • Kivalonmaa A
  Finsko
 • Original Sokos Helsinky
  Finsko - Helsinky
 • Radisson Blu Royal Helsinky
  Finsko - Helsinky
 • Scandic Hotel Simonkenttä
  Finsko
 • Scandic Kaisaniemi
  Finsko
 • Marski By Scandic
  Finsko
 • Za polární září na sever Finska s návštěvou Vesničky Santa Clause
  Finsko - Laponsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé