Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Finsko

Oulu: průvodce

6°C
Aktuálně
5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Oulu

Oulu je šestým největším městem Finska, což dokazuje jeho rozloha 1 513,4 kilometrů čtverečních. Situováno je především v severnější části země, konkrétně na pobřeží Botnického zálivu Baltského moře. Na relativně velké ploše zde žije přibližně 200 000 obyvatel.

Historie města Oulu se začala psát ve čtrnáctém století. Například v roce 1375 zde byla postavena významná pevnost Kastelli. V roce 1590 zde vznikl hrad, jehož tvůrcem byl Peter Bagge. Samotné město bylo založeno až v roce 1605. V současnosti se řadí mezi finská města s nejrychlejším rozvojem.

S městem se pojí tzv. Fenomén Oulu. Toto místo se od přírodních zdrojů transformovalo do světa IT a nejrůznějších technologií, což dokazuje řada místních firem. V posledních letech zde byla výrazně modernizována infrastruktura při zachování původní podoby města.

Jaké nabízí Oulu památky a zajímavosti?

Co navštívit v Oulu

Město Oulu se pro vás v první řadě stane silným kulturním zážitkem, který budete kombinovat nejenom se sportem, ale především s poznáváním místních pamětihodností a zajímavostí. Nyní vám přinášíme výčet těch nejpopulárnějších z nich.

Jako první byste se měli vydat do samotného srdce Oulu, tedy na náměstí Kauppatori Trhu, kde na vás čekají stylové dřevěné stodoly, trhy, obchůdky, restaurace, kavárny a mimo jiné výhled na krásnou zeleň. Na náměstí je k vidění originální socha policisty.

Z místních pamětihodností jednoznačně vede katedrála Oulu Cathedral, která má za sebou poměrně dlouhou historii a spoustu skvostů skrývá uvnitř sebe sama. Vedle Oulu Market Hall dejte přednost i naučným stezkám, o něž se po městě postará několik významných muzeí.

Jedním z nich je Muzeum Severní Ostrobotnie, které vzniklo v roce 1896. Právě zde budete moci nahlédnout do dějin tohoto místa a spatřit spoustu zajímavých expozic. Dalším klenotem Oulu je vědecké Centrum Země Znalostí, kde jsou velice zajímavým způsobem prezentovány přírodní jevy a originální vynálezy. Vidět jich zde můžete kolem 180. Výlet si udělejte i do 15 kilometrů vzdáleného Muzea v Turksaari. Jde o muzeum situované v přírodě, jež prostřednictvím několika dřevěných budov prezentuje historii finského obyvatelstva.

Podívat byste se měli také do místního přístavu nebo botanické zahrady. Ta je situována na břehu jezera Kuivasjärvi. Více jak čtyři tisíce rostlin vám připraví doslova nezapomenutelný přírodní zážitek. Míst plných zeleně se v Oulu nachází více než dost. Jmenovat lze například zahradu Hupisaaret Islands, okolí řeky Oulujoki, kde se lze věnovat turistice, pláž Nallikari nebo místo zvané Rajahauta.

V Oulu na vás čeká i poměrně pestrý kulturní zážitek. Vedle zmíněných muzeí zde navštivte galerie, městské divadlo, knihovnu nebo se staňte nedílnou součástí některé z pořádaných akcí. Za zmínku stojí třeba hudební festival Rock Qstock, Poro Feria Festival nebo mezinárodní festival dětského divadla. Na své si přijdou i milovníci hokeje, protože v Oulu je extraligový tým Kärpät Oulu.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie v Oulu má spoustu podob. Je logické, že tu primární zaujímá především finská kuchyně, kterou si můžete dopřávat v pouličních stáncích, ale také v restauracích. Hodně rozšířené je zde i mezinárodní a etnická kulinářství. Jmenovat lze například kuchyni tureckou, ruskou, indickou, vietnamskou a čínskou. Na své si tak přijde opravdu každý.

K oblíbeným místním restauracím zaměřeným na tradiční jídla patří Sokeri-Jussin Kievari, Torilla, Ravintola Nallikari a Ravintola Uleaborg 1881. Pokud si budete chtít dopřát luxusnějšího pokrmu, vyrazte do restauračních podniků, jakými jsou Oula Kitchen & Bar, Restaurant Hugo a Ravintola Istanbul Oriental.

Počasí

Jestliže plánujete dovolenou v Oulu a rádi si užíváte hřejivého počasí, vydejte se do tohoto finského města v červenci nebo v srpnu. Průměrné teploty jsou kolem 19 °C až 22 °C. Velice přijatelné klima je také v červnu a v září, kdy se ručička teploměru přes den zastaví na hodnotě 14 °C až 17 °C. Za chladnější měsíce lze považovat březen, říjen a listopad. V lednu a únoru očekávejte sníh a teploty od -10 °C do -6 °C. Připravte se na to, že počasí v Oulu je po celý rok spojeno s dešťovými přeháňkami, kromě zimy, kdy přichází ty sněhové. Průměrný úhrn srážek za měsíc je kolem 70 – 80 milimetrů.

Bezpečnost

Oulu je bezpečným finským městem. Žádné riziko vám zde nehrozí ve dne ani v noci. Stačí dbát základních bezpečnostních opatření. Třeba na přelidněných místech si raději dávejte pozor na své osobní věci a peníze, které mimochodem nenechávejte nikde povalovat bez dozoru. Oulu je bezpečným městem nejenom při návštěvě v létě, ale také v zimě.

Měna

Cestování do tohoto finského města určitě není ničím výrazně drahým. I přesto byste však měli počítat s trochu většími náklady oproti České republice. Pro představu vám přinášíme několik příkladů cen za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 38 Kč
 • Chleba = 45 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kategorie = od 310 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 50 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 155 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Cappuccino = 90 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 260 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 750 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 39 Kč

Doprava

Do finského města Oulu se nejlépe dopravíte za pomoci letecké přepravy. Přímé spoje z Prahy nelétají, takže počítejte s jedním přestupem. Obvykle je to ve Stockholmu nebo v Helsinkách. Doba takové letu má trvání asi 4 hodiny a cena je od 5 000 Kč. Z Helsinek lze do Oulu dojet také za pomoci vlaku. Pendolinem trvá cesta přibližně 6 hodin. Z letiště Oulu se do centra stejnojmenného města dostanete za pomoci autobusových linek č. 8 a č. 9.

 • V Oulu se nachází vlakové nádraží Oulun rautatieasema.
 • Nejvyužívanější je autobusová doprava. V okrajových částech města jezdí klasické autobusy, v centru spíše menší minibusy.
 • Cena jízdenky se liší podle zón, v jakých se budete přepravovat. Náklady jsou od 3,1 EUR do 8,3 EUR.
 • Důležité části města si můžete projet i malým barevným vláčkem PotnaPekka. Ten nabízí dvě oblíbené trasy. Cena za jízdné je kolem 6 EUR.
 • V Oulu a jeho okolí je přemíra cyklostezek, takže jedním z možných dopravních prostředků je také pronájem jízdního kola.
 • Taxi služby v Oulu stojí přibližně 1,6 EUR za kilometr.
 • Pokud budou vaše cíle i za hranicemi města, nemusíte se spoléhat pouze na hromadnou dopravu. Využít lze také pronájem auta. Náklady jsou kolem 1 800 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Finsko

 • Holiday House Rukaköngäs 25 (Kuusamo)
  Finsko
 • Haven
  Finsko - Helsinky
 • Arthur
  Finsko - Helsinky
 • Clarion Hotel Helsinki
  Finsko - Helsinky
 • Scandic Paasi
  Finsko - Helsinky
 • Kivalonmaa A
  Finsko
 • Original Sokos Helsinky
  Finsko - Helsinky
 • Radisson Blu Royal Helsinky
  Finsko - Helsinky
 • Scandic Hotel Simonkenttä
  Finsko
 • Scandic Kaisaniemi
  Finsko
 • Marski By Scandic
  Finsko
 • Za polární září na sever Finska s návštěvou Vesničky Santa Clause
  Finsko - Laponsko

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé