Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Afrika

Gambie: průvodce

40°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
GM flag

Gambie

Hodnocení průvodce: 7.9

Gambie je nejmenším státem afrického kontinentu. Místo, které si okamžitě zamilujete pro jeho exotičnost, klid a harmonii. K tomu mimochodem přispívají i velice vstřícní obyvatelé okupující plochu o velikosti přes 11 000 kilometrů čtverečních. Dovolená v Gambii je především o poznávání a neotřelosti. Bohaté pobřežní rezervace, malebné laguny, místní kmeny a všehochuť fauny a flóry. Tohle všechno na vás dýchne svou podmanivostí a jistou ospalostí. Usmívající se pobřeží Afriky, jež můžete prozkoumat z mnoha úhlů pohledů od A až do Z.

Na území Gambie toho z geografického hlediska moc nenaleznete. Většina země je pokryta aluviálními nížinami, které se pomalu sklání k řeze Gambia, jež patří k těm největším v zemi. Velká část státu v délce asi 80 kilometrů se pojí s Atlantickým oceánem. Jediným sousedem Gambie je Senegal. Nejvyšší bod tohoto státu je ve výšce 53 metrů nad mořem. Gambie se skládá z pěti hlavních krajů, mezi něž se řadí Lower River, Central River, North Bank, Upper River a Western.

Co navštívit v Gambii

Pokud nepatříte k vyznavačům pohybových aktivit, pak se vaším cílem v Gambii stanou větší města, kde se můžete oddávat nakupování a poznávání místních pamětihodností. Velkým lákadlem je samozřejmě přímořská oblast, která se pojí s řadou vodních aktivit, od potápění, přes šnorchlování až po výlety na lodích. Zde se můžete oddávat i tamnímu nočnímu životu. Větší dobrodruzi pak zavítají více do vnitrozemí, kde lze poznávat přírodní krásy Gambie.

Je to kupříkladu Národní park Gambia River v blízkosti města Janjanbureh. Ještě starší je pak Národní park Nyssang Forest Park opodál. Pokud máte zálusk na zvířecí rezervace, vyrazte do národního parku Kiang West, kde se nachází přemíra opic, ptáků a ostatních tvorů. K významným přírodním skvostům Gambie patří i ptačí rezervace Tanji a Přírodní rezervace Abuko, kde lze spatřit chameleony a krokodýly. Oblíbený je také lesní park Bijilo. Pokud zavítáte do hlavního města Gambie, jímž je Banjul, máte možnost spatřit Oblouk 22, Národní muzeum, mešity King Fahad Mosque a Baitus Salam Mosque. Zajímavostí je také katedrála Roman Catholic Cathedral. A pokud byste chtěli vidět zříceninu pevnosti Fort James, zavítejte na říční ostrov Kunta Kinteho. Pokud se chcete oddávat příjemné relaxaci na plážích, jednoznačně zvítězí letoviska jako Cape, Kololi, Kotu a Point.

Místní kuchyně

Gambijská gastronomie je založena především na tamních pochutinách vypěstovaných v zemi. Hodně často se setkáte s ingrediencemi, jakými jsou maniok, luštěniny, buráky, ale také ryby a mořské plody. K tomu okusíte i řadu domácích pálivých omáček. Ochutnat můžete třeba vynikající omáčku podobnou českému guláši, jež se nazývá Benachin. Právě v ní najdete zvláštní kombinaci přísad od ryb, přes dýně, mrkev, až po citronovou šťávu a zelí. Jestliže dostanete chuť na rybu s jarní cibulkou, rýží a arašídovou omáčkou, vyhledejte pokrm zvaný Mbahal. Nakonec se nebojte okusit ani lahodné sladkosti. K těm dominantním se řadí kupříkladu Thiakry, což je sladký pokrm z kuskusu, koření a čerstvého mléka. V Gambii zkrátka obšťastníte své chuťové pohárky.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce