Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Indie

Bengalúru: průvodce

41°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bengalúru

Bengalúru je indickým městem o rozloze 709 kilometrů čtverečních, ve kterém žije 8,5 milionů lidí. Jde o hlavní metropoli indického státu Karnátaka. Třetí největší metropole Indie vystupovala do roku 2006 pod původním názvem Bangalore.

Město Bengalúru leží v průměrné nadmořské výšce kolem 900 metrů nad mořem. Velká část města je spíše rovinatého charakteru. Tím nejvyšším vrcholem je Vidyaranyapura Doddabettahalli s výškou 962 metrů nad mořem. Kromě menšího přítoku Arkavathi Bengalúruem neprotékají žádné řeky. Město má několik vodních nádrží a sladkovodních jezer.

Založení Bengalúru proběhlo v roce 1537, kdy tu byla založena bahenní pevnost, jako předchůdce moderního města. Po vzniku indického státu Karnátaka v roce 1956 se Bengalúru stal jeho hlavním městem. Metropole je velice často označována, jako Silicon Valley of India.
 

Co lze dělat v Bengalúru

Město Bengalúru je prezentováno, jako turistické město, které je doslova protnuto řadou historických památek a zajímavostí. Skončit můžete na překrásných místech, popřípadě se budete věnovat některé z oblíbených aktivit.

Mezi dominantní stavby Bengalúru patří legislativní dům Vidhana Soudha, který se vyjímá svým modernějším vzhledem a použitím novodobých stavebních materiálů. K ikonám této metropole patří i ultramoderní objekt zvaný Vikasa Soudha. Ten byl vybudován v roce 2005. Opakem něho je historická budova letního paláce sultána Tipu. Ta zde stojí od roku 1790 a je zhotovena převážně ze dřeva, jenž se vyjímá na zdobených balkonech. Zavítat musíte i k paláci Bangalore. Ten je velkou turistickou atrakcí. A opomíjet byste neměli ani na památník Seshadari Iyer vytvořený z červeného pískového kamene.

Co však v Bengalúru primárně oceníte budou chrámové stavby. Těch se zde nachází více než dost a pochází z různých období. V Basavanagudi je to Temple Bull, který byl postaven proto, aby místním přinesl lepší úrodu. S pravidelností se v něm koná každoroční festival. Tím dalším je chrám Mahábódhi Society, kde můžete objevit bohatou knihovnu zaměřenou především na buddhismus. V malebném prostředí je situován také chrám ISKCON Hare Krišna prezentující se jako kulturní komplex.

Z pohledu architektury nesmíte vynechat chrám VenkataramanaSwamy, který je situován jen kousek od paláce Tipa Sultan. Nejstarším chrámem v Bengalúru bude s největší pravděpodobností Dodda Ganapathi. Poté si užijte jedinečné prostředí starobylého chrámu Vasanthapura a také chrámové jeskyně Gavi Gangadeshwara. Chrám Shiva je střediskem mnohých kulturních akcí a při jeho návštěvě vás nemine ani jeskynní procházka.

Ve výčtu Bengalúruských chrámů by šlo jistě pokračovat. Je to například chrám Banaswadi Hanuman, chrám Babusapalya Dodda Ganesha, na mamutím skalnatém kopci stojí chrám Ragi Gudda a v oblasti RajaRajeshwari Nagar to bude chrám Sri Raja Rajeshwari. Jestliže chcete vidět největší monolitickou sochu lorda Naaga, pak musí vaše kroky směřovat ke chrámu Mukti Naga. Krásný je i starověký chrám DakshinaMukhy Nandeeshwara a jižně od Bengalúru je to chrám Meenakshi Sundaram.

K vidění jsou tu pochopitelně i některé církevní stavby. Tou asi nejznámější bude Kostel Nejsvětější Trojice, který byl vybudován v roce 1851. Tím nejstarším kostelem na území tohoto indického města je Bazilika Panny Marie, v rámci níž budete moci obdivovat gotické prvky a okna z barevného skla. Překrásná je také Katedrála sv. Františka Xaviera. Ta je naopak největší církevní budovou ve městě. Nakonec si můžete nechat Shelter House Church a Infant Jesus Shrine.

Pokud byste zatoužili po přírodě, vyrazte k Ulsoorskému jezeru a Sankey Tank. Dále je to Botanická zahrada Lalbagh, Cubbon Park nebo Národní park Bannerghatta, který si můžete projet autobusem. Za uměním a divadlem se vydejte do Bangalore Palace Grounds a do divadla Jagriti. Pakliže toužíte po relaxaci, jednoznačně zvítězí lázeňská místa jako Aroma Home Spa, Kenko Reflexology & Spa, Aayu Siddhi a Sundaythespa.

V indickém městě Bengalúru se budete moci věnovat nejrůznějším aktivitám. Oblíbené jsou treky, cykloturistika, horolezectví, kayaking a sledování kriketového zápasu. Vypravit se lze také na místní výstavy a veletrhy. Těmi nejznámějšími jsou Aero India, trh obrazů Chitra Santhe a pověstná arašídová výstava Kadlekai Parishe.

Specifika místní kuchyně

Do indické kuchyně připravované v Bengalúru se nepochybně zamilujete. Velice často je zde pracováno se surovinami, jakými jsou kardamom, cizrna, kurkuma, pepř, čočka, fazole, rýže, zázvor, česnek, kari, jogurt a mnohé další. Z polévek okuste pálivou Rassam, z vegetariánských jídel vyzkoušejte Khičrí, Pakora, Ság, Alú gobhi a Uppuma. Pokud dáváte přednost kuřecímu masu, zvítězí u vás jídla Kófty, Birjání, Maláí, Tandoori a Tikka. Doporučit lze také salát Čjavanpraš nebo přílohy Pápar, Čápátí, Dósa a Nán. A pokud zatoužíte po lahodném dezertu, vsaďte na Rasgula, Barfí, Džalébí, Zarda a sladké kuličky zvané Rasmáláí. K pití se nabízí šťáva z nezralého manga Ám panna, limonáda s kořením Džal džíra, kyselé mléko Lassí a sladké rýžové pivo Handia.

Mezi přemírou tamních restaurací si dokáže vybrat naprosto každý. Na tradiční pokrmy se zaměřují podniky jako Tim Tai, Byg Brewski Brewing Company a Whitefiled Bar and Grill. Naopak k těm luxusnějším podnikům se řadí The Creek, Kababs & Kurries, Cubbon Pavilion a The Royal Afghan.

Počasí

Tropické savanské klima přináší střídání suchého a vlhkého období. To je počasí v Bengalúru. Nejteplejšími měsíci v tomto indickém městě jsou duben až červen, během nichž se průměrné teploty pohybují kolem 22 °C až 34 °C a ty maximální dosahují hodnot 40 °C. Od konce tohoto období je třeba počítat s příchodem deštivějšího podnebí, které trvá zhruba do konce října. Nejvíce dešťových srážek spadne v srpnu, a to asi 212 milimetrů. Celkový úhrn za rok činí přibližně 985 milimetrů. Za nechladnější měsíce lze považovat prosinec a leden. Průměrné teploty jsou mezi 15 °C až 25 °C, přičemž rozmezí těch nejnižších a nejvyšších může být od 8 °C do 32 °C.

Bezpečnost

Bengalúru lze označit za relativně klidné indické město. Během dne byste se tu měli cítit bezpečně. V noci se pohybujte spíše na hlavních turistických třídách. Pohyb v odlehlejších čtvrtích raději vynechte. Z pohledu kriminality totiž hrozí přepadení. Setkat se můžete i s drobnějšími krádežemi, které hrozí primárně na přelidněných místech, jakými jsou trhy, památky, prostředky hromadné dopravy a další. Bedlivě si hlídejte osobní věci a peníze. Cennosti a originální cestovní doklady raději nechávejte v hotelovém trezoru. Přihlížejte také k tamním náboženským zvyklostem. Podle nich se chovejte a oblékejte. To platí především pro ženy, které se zde mohou stávat terčem tamních mužů. Proto je lepší, když nikam nechodí bez doprovodu.

Měna

Bengalúru je levným indickým městem, kde za dovolenou moc peněz neutratíte. To se týká jak nakupování v obchodech, tak návštěv místních restaurací. Náklady jsou menší oproti České republice, což dokazují níže uvedené příklady.

 • Voda 1,5 litru = 9 Kč
 • Chleba = 11 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 11 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 5 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Espresso = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 50 Kč
 • Pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 640 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Cestu do Bengalúru řešte prostřednictvím letecké dopravy. Z letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Kempegowda International Airport Bengalúru. To se nachází asi 40 kilometrů od metropole. Doba letu se odvíjí od délky mezipřistání. Čekat vás bude minimálně jedno, takže na cestě strávíte 11 až 15 hodin. Náklady na letenku začínají na 13 000 Kč.

 • Veřejná doprava je v Bengalúru řešena prostřednictvím autobusů. Povětšinou jde o starší modely vozů.
 • Kromě jiného zde funguje metro Namma Metro v celkové délce přes 40 kilometrů. Využívat je možné 40 stanic.
 • Ve městě je k dispozici několik železničních zastávek. Prostřednictvím vlaků se můžete vydat i do vzdálenějších měst Indie.
 • Náklady na městskou dopravu se pohybují od 30 INR.
 • Přepravovat se lze za pomoci městských taxi služby. Nástupní taxa je 50 INR a cena za kilometr je 16 INR.
 • Alternativou jsou auto-rikši nebo motocyklové taxi.
 • Pokud uvažujete o pronájmu automobilu, připravte se na hodně složitý a nepřehledný provoz ve městě. V Bengalúru narazíte na časté zácpy a ucpané silnice.
 • Půjčení automobilu stojí od 850 Kč na den. Levněji si můžete půjčit třeba motocykl.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indie

 • 7,5Dobré
  Longuinhos Beach Resort
  Indie - Goa
 • Alila Diwa Goa
  Indie - Goa
 • Novotel Goa Dona Sylvia
  Indie - Goa
 • The Lalit Golf & Spa Resort
  Indie - Goa
 • Whispering Palms Beach Resort
  Indie - Goa
 • Baywatch Resort
  Indie - Goa
 • Treehouse Nova
  Indie - Goa
 • La Conceicao Grande Morjim
  Indie - Goa
 • Radisson Goa Candolim
  Indie - Goa
 • Aldeia Santa Rita
  Indie - Goa
 • Majestic Beach Comforts
  Indie - Goa
 • Riva Beach Resort
  Indie - Goa

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré