Indie

Džajpur: průvodce

24°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Džajpur

Džajpur neboli Jaipur je hlavní město indického státu Rádžasthán. Mnohdy přezdívané jako růžové město zabírající plochu 467 kilometrů čtverečních. Žije zde přes pět milionů obyvatel a od hlavního města Indie New Delhi je vzdáleno asi 268 kilometrů.

Historie Džajpuru sahá do roku 1727, kdy došlo k jeho založení. Hned od počátku bylo město důkladně promyšleno a naplánováno. Dokazují to široké a pravidelné ulice, situování jednotlivých částí metropole a celé její struktury.

Město Džajpur se vypracovalo k tomu, že se v posledních letech stalo vyhledávaným turistickým letoviskem a je součástí tzv. Zlatého trojúhelníku. Ten tvoří ještě další dvě města – Dillí a Agra. Město jako takové leží ve výšce 431 metrů na mořem.

Co navštívit v Džajpuru

Město Džajpur je doslova protnuto řadou zajímavých památek a míst, které rozhodně stojí za návštěvu. Dokazuje to kupříkladu historické centrum. To je od roku 2019 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Právě uvnitř starého města na vás čeká první dominanta v podobě Městského paláce. Ten leží poblíž Hawa Mahal. Jde o velký palácový komplex, který obsahuje několik částí a budov, jenž si projděte. Je to třeba Muzeum textilu Mubarak Mahal, Chandra Mahal, unikátní síň Diwan-e-Khas a Ridhi Sidhi Pol. Při cestě do zahrady Sisodia Rani se zastavte u vodního paláce zvaného Jal Mahal v samotném centru jezera Mansarovar. To vše mohou dotvářet i překrásné hyacinty na vodní ploše.

Indické město Džajpur je doslova protnuto přemírou nejrůznějších chrámů. Jedním z významných je Chrám Govind Devji. Ten je spojen s řadou legend. Jeho přesné situování je v zahradách Jainiwas. V severní části metropole byste neměli minout Chrám Moti Doongri představující hlavní náboženské středisko pro lidi z Džajpuru. Chrám se nachází na kopečku zvaném Moti Dungri neboli Pearl Hill. Mezi další populární chrámy patří Akshardham Temple a Chrám Lakshmi Narayan, který je spíše z těch novějších. Obdivovat v jeho případě můžete krásnou řezbářskou práci a bílý mramor. Na okraji Džajpuru leží i Chrám Galwh Bagh, kam se pořádající výlety pro turisty.

Mezi hlavní památky indického města Džajpur spadá Jantar Mantar, což je obrovská hvězdárna vybudovaná v letech 1727 až 1734 a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Obdivovat můžete také královské kremační místo označované jako Gaitore nebo objevíte jedinečnou atmosféru místního bazaru Iswari Minar Swarga Sal.

Město Džajpur, to je také poznávání, třeba v podobě Muzea ručního tisku Anokhi, které je situováno u starého Amberu a jeho součástí je příjemná kavárnička. Své prostory vám nabídne Ústřední muzeum Albert Hall a Muzeum vosku Jaipur, což je vlastně voskové muzeum významných osobností spjatých s Indií. A pokud zatoužíte po relaxaci a odpočinku na nějakém příhodném místě plném zeleně, určitě zavítejte do zahrad Ram Niwas nebo Vidyadhar. Patřičnými krásami oplývá i Central Park, Marriage Garden a zahrady Sisodia Rani. V Džajpuru je mimo jiné také zoologická zahrada.

Mezi oblíbené aktivity se řadí nakupování na již zmiňovaných bazarech v centru města, ale také zvuková a světelná show Amber Fort a návštěva divadla Raj Mandir. Stát se můžete součástí literárního festivalu Jaipur Literature Festival.

Přemíru krás naleznete na okraji Džajpuru nebo v delší vzdálenosti v rámci jednodenního výletu. Je to třeba Pevnost Amber Fort prezentující masivní komplex v hindu-muslimském stylu. K městu mimochodem neodmyslitelně patří také další dvě pevnosti a těmi jsou Fort Nahargarh a Jaigarh Fort. Asi 15 kilometrů od Džajpuru je situován Chrám Jain Mandir, který je často spojován s jedinečnými zázraky. Vynechat byste neměli hinduistické poutní místo zvané Galtaji, kde vás čeká chrám s malovanými stěnami, zaoblenými střechami a vyřezávanými sloupy.

Specifika místní kuchyně

V Džajpuru se setkáte s vynikající indickou kuchyní. Vzhledem k situování města v severní části země si budete dopřávat především chlebové placky všeho druhu. V této lokalitě jsou oblíbené luštěninové polévky. Hlavní jídla jsou tvořena masem a doplněna o kořeněné omáčky, včetně zeleniny a směsi koření. Ochutnat můžete třeba speciální indické rizoto, jehož verze může být pálivá, ale také nasládlá. Když si budete chtít zamlsat, počítejte s tím, že součástí sladkostí jsou obvykle ořechy a sušené ovoce. Vzhledem k tomu, že Indie je označována jako země vegetariánů, přijdou si na své také ti, kdo nemají rádi maso.

Ve městě Džajpur máte možnost navštívit řadu vybraných podniků, které se honosí svou speciální gastronomií různého typu. Milovníci jídla by si ve městě neměli nechat ujít restaurace jako Fresca, Baluchi, The Rajput Room, Suvarna Mahal, Govindam Retreat, The Roya Root, Hawk View Restaurant & Bar a Karma Kasuri at Karma Haveli.

Počasí

Při návštěvě Džajpuru si užijete skutečně slunných dnů s vysokými teplotami. Vliv na to má primárně horké polosuché klima. Nejteplejšími měsíci v roce jsou květen a červen, kdy se mohou průměrné denní teploty 33 °C až 40 °C šplhat klidně k 48 °C. Naopak nejchladnější je pravděpodobně prosinec a leden, kdy teploty klesají k 15 °C až 22 °C. Výjimkou nejsou maxima 31 °C. Naopak v noci mohou teploty klesnout klidně k bodu mrazu. V této době spadne asi nejméně dešťových přeháněk. Ty přichází spíše v dlouhém letním období. Nejvíce prší v červenci a v srpnu. Celoroční úhrn dešťových srážek je 635 milimetrů.

Bezpečnost

Indické město Džajpur se jako takové pojí s průměrnou kriminalitou. Turisté si zde musí dávat pozor na několik věcí. Třeba v noci se nepohybujte v odlehlejších lokalitách, což se týká především žen. Ty by měly být obezřetné a neměly by chodit do některých částí města sami. Ve dne by vám nemělo nic hrozit, pouze drobné kapesní krádeže. Raději nedávejte na odiv žádné cennosti a své osobní věci si včetně peněz dostatečně hlídejte. Pozor na některé podvodné obchody na ulici, třeba při výměně valut a nákupu služeb. Snadno byste se mohli stát součástí podvodu. Ženy by se měly vyhnout nošení příliš vyzývaného oblečení. S trochou zdravého rozumu a opatrnosti vás zde nic negativního nepotká.

Pokud do Džajpuru vyjedete v létě, nepodceňujte ani příliš vysoké teploty přes den. Při výletech po městě a okolí je vhodné mít se sebou dostatečnou zásobu pitné vody. K pití využívejte pouze balenou vodu.

Měna

Cenové náklady v Džajpuru jsou pro českého turistu velice přijatelné. Za zboží a služby zde zaplatíte méně nežli v České republice, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím několika níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 8 Kč
 • Cigarety Marlboro = 95 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 75 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 11 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 5 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 65 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru = od 235 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Vzhledem k velké vzdálenosti Indie od České republiky připadá v úvahu jediný dopravní prostředek, s nímž se co nejrychleji dostanete do Džajpuru. A tím je letadlo. Vyrazit můžete přímo z letiště Václava Havla, odkud se s jedním přestupem přesunete na letiště Jaipur International Airport. Počítat musíte s cenou letenky od 15 000 Kč. Doba letu se pohybuje kolem 18 hodin a více podle počtu mezipřistání. Letiště se od centra města Džajpur nachází asi 12 kilometrů, takže vám přijdou vhod následující způsoby přepravy.

 • Veřejná doprava na letiště nezajíždí.
 • Využívat lze klasické taxi služby s cenou kolem 200 rupií.
 • O něco levnější je Uber s cenou asi 150 rupií.

V indickém městě Džajpur se vám nabízí tyto dopravní prostředky.

 • Ve městě jsou provozovány autobusy veřejné dopravy pod záštitou společnosti Jaipur City Transport Services Limited.
 • K dispozici je více jak 400 pravidelných a nízkonákladových linek.
 • Od roku 2015 je v provozu také místní metro. Je to devět stanic, které budou následně rozšiřovány.
 • Cena jednosměrné jízdenky začíná na 15 rupiích a výše podle ujeté vzdálenosti.
 • V Džajpuru je vlakové nádraží, odkud můžete směřovat do ostatních velkých měst Indie, jakými jsou Dillí, Hyderabad, Bombaj, Kalkata, Bengaluru a dalších. Alternativu přestavují dálkové autobusy.
 • Dražším dopravním prostředkem ve městě jsou taxíky. Nástupní taxa je v průměru 49 rupií a cena za kilometr asi 12 rupií.
 • Levnější je služba Uber.
 • Turistům se v Džajpuru nabízí také pronájem vozu. Využít můžete půjčoven na letišti nebo v centru města. Náklady jsou od 1 200 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indie

 • 7,5Dobré
  Longuinhos Beach Resort
  Indie - Goa
 • Alila Diwa Goa
  Indie - Goa
 • Novotel Goa Dona Sylvia
  Indie - Goa
 • The Lalit Golf & Spa Resort
  Indie - Goa
 • Whispering Palms Beach Resort
  Indie - Goa
 • Baywatch Resort
  Indie - Goa
 • Treehouse Nova
  Indie - Goa
 • La Conceicao Grande Morjim
  Indie - Goa
 • Radisson Goa Candolim
  Indie - Goa
 • Aldeia Santa Rita
  Indie - Goa
 • Majestic Beach Comforts
  Indie - Goa
 • Riva Beach Resort
  Indie - Goa

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré