Goa - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Indie

Goa: průvodce

21°C
Aktuálně
25°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Goa

Goa je název indického státu, kteří mnozí označují za městský stát plný menších vesnic. Jde o bývalou portugalskou kolonii jinak zvanou Portugalská Indie. Ta má rozlohu asi 3 702 kilometrů čtverečních a žije zde přibližně 1,8 milionů obyvatel.

Goa leží v západní části Indie u Indického, respektive Arabského moře. Pyšní se pobřežím dlouhým až 101 kilometrů, nejvyšším vrcholem Sonsogor s výškou 1 167 metrů nad mořem a dvěma hlavními řekami Zauri a Mandovi. Zde dvou stran obepínají Gou dva indické státy Karnataka a Maháráštra.

Na území státu Goa se nachází několik dominantních měst. Je to Panaji, Margao, Vasco da Gama, Velha Goa a Mapusa. Kromě nich leží na území ještě menší vesnice. Celou plochu státu Goa lze označit za turisticky vyhledávanou.

Indický stát Goa budete prozkoumávat jako takové větší a členitější město. Za památkami a přírodními zajímavostmi musíte vždy vyrazit do konkrétní městské části, kde na vás bude čekat možnost objevování a silného kulturního zážitku.

Začít můžete třeba u hlavního města státu Goa zvaného Panaji. Obdivovat budete staré město a několik zajímavých pláží. K těm známým patří určitě Miramar Beach se zlatavým pískem a Dona Paula Beach. Ta se mimo jiné objevila i v několika filmech. Mezi významná působiště tohoto města se řadí Kostel Panny Marie Neposkvrněného početí na kopci, Goa státní muzeum, Fundação Oriente, Kala Academy, Goa Science Center and Planetarium a naproti Goa Urban Cooperative Bank to je Picturesque. Navštívit můžete také dvě oblíbené galerie. Jsou jimi Galerie Boa Arte a Galerie Gitanjali.

Hned poté se přesuňte do městečka zvaného Margao. Zde je k vidění obecní budova z roku 1770, domy tvořené v indicko-portugalském stylu a Kostel svatého ducha. Zavítat byste měli i na hlavní náměstí Margao nebo na kopec Monte Hill, odkud si dopřejete výhled na celé město. Mezi dvěma hotely se nachází Peace Cottage Fine Art Gallery a k vidění je vězení a místní soud pocházející z roku 1777. Tu pravou tamní atmosféru budete moci načerpat na bazaru zvaném Old Market. Když vyrazíte asi 5 kilometrů od města, skončíte na pláži Colva.

Mezi hodně známá města se řadí i Velha Goa, což je bývalé koloniální město státu Goa. Právě to se mimo jiné objevuje na seznamu světového dědictví UNESCO. Celé si jej bez sebemenšího problému projedete pěšky, díky čemuž vám neunikne žádná zajímavá památka. Mezi ně spadá určitě Kostel Panny Marie Růžencové, Kostel sv. Augustina, Kaple sv. Kateřiny a Bazilika Bom Jesus. Ve Velha Goa lze obdivovat i Archeologické muzeum a galerii portrétů, Pilar Seminary Museum, Muzeum zvukové a světelné galerie nebo Muzeum křesťanského umění. Nakonec si nechte Se 'Cathedral Church.

Ke krásným místům státu Goa patří bezpochyby město Mapusa. Když sem dorazíte v pátek, směřujte na páteční týdenní trh. K vidění je staletá městská knihovna Athaide a Kostel Panny Marie. Své chuťové pohárky zde uspokojíte na vyhlášeném rybím trhu. Mezi větší města spadá také Vasco da Gama, ale je pravdou, že to pro turisty není až zase tolik atraktivní. Za zmínku stojí snad pouze Muzeum námořních letadel, pláž Baina a Bogmalo, kde naleznete dostatek zábavních atrakcí.

Ostatně, pláže jsou jedním z velkých lákadel indického státu Goa. Mezi ty opravdu vyhledávané lze zařadit Arambol, Calangute, Agonda, Vagator a Anjuna, Candolim, Dona Paula, Colva, Palorem a Majorda.

Od pláží je to jenom kousek k ostatním přírodním unikátům. Je to například působiště zvané Bondla Wildlife Sanctuary, kde najdete menší zoologickou zahradu, Deer Safari Park a botanické zahrady. Vyrazte také do Cotigao Wildlife Sanctuary, Dr. Salim Ali Bird Sanctuary nebo Mahavir Wildlife Sanctuary. Tohle jsou místa, která si velice rychle oblíbíte. A v jejich výčtu nebude chybět ani vodopád Duch Sagar, který se řadí k těm nejvyšším vodopádům v Indii. Jeho celková výška je 306 metrů a na šířku má 30 metrů.

A kdybyste chtěli poznat indickou Gou do toho nejmenšího detailu, pak vám přinášíme ještě několik dalších tipů. Může to být například pevnost Fort Auada, Chapora Fort, kasino v Panjimu, ostrov Grande v Arabském moři, pevnost Cabo de Rama a Terekhol Fort. Mezi oblíbené turistické aktivity spadá Arambol Hippie Festival, návštěva klubu Hill Top Club v Anjuně, paragliding v Arambolu a Go Kart Racing v Arpora.

Specifika místní kuchyně

S přihlédnutím k historii tohoto indického státu je zřejmé, že goanská kuchyně je z velké míry ovlivněna portugalskou gastronomií. V jídelníčcích budete nachází katolické i ryze hinduistické pokrmy. Hodně oblíbené jsou zde ryby a mořské plody. Známá je ryba s rýží a kari. Narazit můžete na zeleninový guláš Khatkhate, čerstvý kokos a kokosový olej nebo sladké vánoční jídlo Bebinca. Při procházkách městy vyzkoušejte Ros omeletu, ale také jídla jako Amboli, Sannas, Hitt a Kailoleo. Vynikajícím nápojem je Feni neboli pití vznikající kvašením ovoce a kešu. S indickým státem Goa se pojí také nejrůznější druhy vína.

Ať už se octnete v jakémkoliv městě státu Goa, vždy dostanete příležitost, dobře se najíst. Když padnete na některou z následujících restaurací, určitě se u nich zastavte – Antuz Mahal, Sai´s, Mahek e Punjab, Frank Zappas Beach Shack, Kathi Junction, Indian Handi, Soul Curry Goa, The Thaali and Dosa House a Little Italy.

Počasí

Pro Gou je typické tropické monzunové klima. V průběhu celého roku je horko a vlhko, a to se týká především tropických oblastí v těsné blízkosti Arabského moře. Nejpříznivější počasí je během února až května, a to proto, že se vyhnete jakýmkoliv dešťovým přeháňkám. Průměrné denní teploty jsou mezi 26 °C až 32 °C. I když podobné hodnoty na teploměru zpozorujete v podstatě kdykoliv během roku, v ostatních měsících narazíte na monzunové počasí. Jihozápadní monzunové období je od června do září a nejdeštivějšími měsíci jsou červen a červenec s měsíčními srážkami kolem 900 milimetrů. Od října do ledna se tu objevuje post-monzunové klima. Celoroční úhrn dešťových srážek je asi 2 900 milimetrů a prší kolem devadesáti dnů v roce.

Bezpečnost

Indický stát Goa lze označit za bezpečný za předpokladu, že budete dodržovat několik základních věcí. Ty se týkají například oblékání u žen, které musí chodit více zahalené. Na plážích se k tomu tolik nepřihlíží, ale ve městech je lepší neodhalovat jisté partie těla. Ženy by po setmění neměly chodit ani sami v odlehlejších čtvrtích měst. Pozor si dávejte na drobnější kapesní krádeže, které se bohužel vyskytují na většině míst světa. Týká se to primárně přelidněných lokalit.

Připravte se na horší hygienické podmínky, než na jaké jsme jako Evropané zvyklí. Vždy konzumujte pouze pitnou vodu. Podceňovat byste neměli ani monzunové období, kdy přichází opravdu velké průtrže dešťových přeháněk. V některých lokalitách může docházet k rozvodnění vodních toků nebo k sesuvům půdy. Vždy dodržujte rady místních a patřičná bezpečnostní opatření.

Měna

Indický stát Goa koresponduje z pohledu cenových nákladů s ostatními oblastmi Indie. To znamená, že náklady na dovolenou jsou zde nižší, a to nejenom v porovnání s evropskými destinacemi, ale i s Českou republikou. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybraný sortiment.

 • Voda 0,5 litru = 9 Kč
 • Chleba = 12 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 50 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 26 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 11 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Espresso = 27 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 80 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 850 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 21 Kč

Doprava

Plánování dovolené v indickém státu Goa začněte rezervací letenky. Právě letecká doprava je ideálním způsobem, jak se dopravit do této bývalé portugalské kolonie. Vaším cílem se stane letiště Goa International Airport. Když poletíte z pražského letiště Václava Havla, bude vás čekat minimálně jedno mezipřistání. Doba takového letu se bude pohybovat mezi 14 až 22 hodinami. Náklady na letenku začínají na 14 000 Kč. Letiště Goa International Airport se nachází asi 24 kilometrů od hlavního města Panaji. Do něj se dopravíte povětšinou díky minibusům a taxíkům.

 • Městské autobusy fungují v Goa pouze ve velkých městech. 
 • Autobusy v omezenější míře zajišťují i přepravu mezi jednotlivými vzdálenými městy.
 • Své služby zde primárně nabízí hlavně soukromí dopravci, a to formou nejrůznějších minibusů, rikš, motocyklových a klasických taxi.
 • V indickém státu Goa se nachází dvě železniční tratě, které spojují města jako Vasco de Gama, Goa, Belgaum, Hubli, Karnataka, Margao a Konkan.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indie

 • 7,5Dobré
  Longuinhos Beach Resort
  Indie - Goa
 • Alila Diwa Goa
  Indie - Goa
 • Novotel Goa Dona Sylvia
  Indie - Goa
 • The Lalit Golf & Spa Resort
  Indie - Goa
 • Whispering Palms Beach Resort
  Indie - Goa
 • Baywatch Resort
  Indie - Goa
 • Treehouse Nova
  Indie - Goa
 • La Conceicao Grande Morjim
  Indie - Goa
 • Radisson Goa Candolim
  Indie - Goa
 • Aldeia Santa Rita
  Indie - Goa
 • Majestic Beach Comforts
  Indie - Goa
 • Riva Beach Resort
  Indie - Goa

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré