Nové Dillí - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Indie

Nové Dillí: průvodce

26°C
Aktuálně
25°C
Průměrně

Nové Dillí

Nové Dillí je hlavním městem Indie. V angličtině je označováno jako New Delhi. Jde o jednu z devíti oblastí metropole a teritoria Delhi, což může být mezi turisty trochu zavádějící. Toto teritorium má velikost 573 kilometrů čtverečních, kdežto část v podobě samotného hlavního města Nové Dillí zabírá jen 42,7 kilometrů čtverečních.

Nové Dillí je hlavním městem od roku 1911. Do té doby byla hlavní metropolí Indie Kalkata. Poté, co Nové Dillí získalo tento statut, došlo k řadě výrazných přestaveb na jeho území. Spousta z nich vznikala pod rukama slavného architekta Edwina Lutyense.

Hlavní město Indie je situováno na Indo-gangetické rovině v nivách řeky Yamura. Jde o vnitrozemské město, které je trochu náchylné na zemětřesení. V okolí je pohoří Aravali a hřeben Dillí. Ten je považován za pomyslné plíce této oblasti.

Co navštívit v Novém Dillí

Nové Dillí je nedílnou součástí teritoria Delhi, takže při poznávání se vám nabízí opravdu přehršel možností. Vidět můžete slavná muzea, hrobky, parky, historické komplexy a jiné památky. V rámci dovolené v New Delhi se vyplatí poznat celou oblast Delhi.

Začít můžete třeba tou nejznámější turistickou atrakcí, kterou je Red Fort. Červená pískovcová pevnost jinak označovaná jako Lal Qila byla dokončena v roce 1648. Kromě překrásných zahrad plných zeleně zde můžete obdivovat několik významných staveb. Je to například bazar Chatta Chowk, síň soukromého publika Diwan-i-Khas, barevný palác Rang Mahal, soukromý palác Khas Mahal, ale i Jewel Palace neboli Mumtaz Mahal. V severní části celého komplexu se ukrývá ještě malý palác s čajovnou zvaný Daawat Khana. V pevnosti si nenechte ujít ani návštěvu Muzea hnutí za nezávislost Swatantra Sangrama Sangrahalaya.

Chcete-li se zaměřit na historii dynastie Slave, pak zavítejte do komplexu Qutub, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Tou nejobdivuhodnější budovou je Qutub Minar. Minaret s výškou 72,5 metrů může střídat největší mešita v Dillí, jíž je Quwwat-ul-Islam Mosque. Dále je to sedmimetrový železný sloup Iron Pillar, věž Ala-i-Minar a čtvercová kupolovitá budova Ala-i-Darwaza. Mimo tento komplex se tu nachází ještě významná hrobka Imáma Zamina.

V Novém Dillí a metropolitní oblasti Delhi si můžete udělat výlet i k jiným památkám. Je to například památník India Gate a památník Raj Ghat. Výzvou je zřícenina staré pevnosti Purana Qila, hlavní přehlídková trasa zvaná Rajpath, ale také astronomická observatoř Jantar Mantar. Mezi turisty je hodně populární komplex Azaad Hind Gram a masivní pevnost Tughlaqabad Fort.

Tohle všechno můžete završit návštěvou některého z tamních muzeí, jenž se zaměřují na historii, přítomnost a zajímavé oblasti. Je to třeba Muzeum umění Kiran Nadar, Indie Habitat Center, objekt přibližující mučení Gándhího Gandhi Smriti, Mezinárodní muzeum panenek, Národní muzeum, Národní vědecké centrum, Národní železniční muzeum a Pamětní muzeum Nehru. S místními tradicemi se více seznámíte prostřednictvím Národního muzea řemesel a ruční práce. Příznivci Tibetu naopak mohou zavítat do objektu zvaného Tibet House.

Celé Nové Dillí a jeho okolí je poseté řadou náboženských staveb. Je to třeba Lotosový chrám Bahá'í, chrámový komplex Chattarpur Mandir, Gurudwara Bangla Sahib i důležité místo pro uctívání Sikh zvané Gurudwara Sis Ganj. Nachází se zde i několik katedrál, jakými jsou Katedrála Nejsvětějšího Srdce, Katedrála sv. Petra a Cathedral Church of Redemption postavená v letech 1927 až 1935. Naproti Červené pevnosti máte možnost zajít do největší mešity Indie, kterou je Jama Masjid. Během procházek Novým Dillí, potažmo Delhi, si nenechte ujít ani Chrám Sai Baba, Chrám Lakshmi Narayan a Chrám Swaminarayan Akshardham.

Na jihu Dillí je vaší povinností zastavit se u Humaynovi hrobky. Za zmínku stojí ale i Lodhi Estate, budova parlamentu Sansad Bhawan nebo univerzita Jawaharlal Nehru. Dopřávat si budete i dostatku zeleně, jíž v srdci Nového Dillí prezentuje Lodhi Garden. K velkým a krásným parkům patří Nehru Park, Waste to Wonder Park nebo zavítáte do parku Deer Park, který leží směrem k vesnici Hauz Kaus. Za zmínku stojí populární bazar Palika Bazaar, ale i Národní zoologický park.

Specifika místní kuchyně

V Novém Dillí si pochutnáte na tradiční indické kuchyni. To znamená, že okusíte přemíru vegetariánských pokrmů. Na své si ale pochopitelně přijdou i masožravci. Setkáte se s řadou neobvyklých příprav jídla, spoustou koření, a hlavně patřičnou pálivostí, která k indické gastronomii neodmyslitelně patří. Běžná tradiční jídla a národní pokrmy zná bezpochyby každý. V Novém Dillí však okusíte i méně známé pochutiny, jakými jsou třeba koláčky Idli. Dále to budou palačinky Dosa, Vada nebo jídlo zvané Pongal. V případě sladkostí lze zmínit Obbattu. Vyšší pálivost tamních pokrmů máte možnost redukovat prostřednictvím lahodného jogurtového nápoje k zapíjení.

Mezi vyhlášené specialisty na místní gastronomii se řadí restaurace Pindi, Thyme, Dvar Indian Restaurant a K3. K těm luxusnějším podnikům v Novém Dillí patří Spring, Imperfecto Shor – cafe, Dili 32 a AnnaMaya. Když budete dávat přednost spíše nižším cenám, vyzkoušejte restaurace Zeppelin a Auro Kitchen & Bar.

Počasí

Horké polosuché klima je pro Nové Dillí naprosto typické. Projevuje se horkými léty a podobně teplými zimami. V letním období od června do srpna si užijete průměrné denní teploty mezi 35 °C až 45 °C. S většími dešťovými srážkami je třeba počítat od července do srpna. Nejchladnějšími měsíci v roce jsou prosinec a leden, kdy průměrné teploty přes den klesají k 20 °C. Překvapit vás mohou ale i maxima 30 °C, a naopak v noci minima 7 °C. Celoroční úhrn dešťových srážek je 760 milimetrů. Z pohledu počasí je nejlepší dobou k návštěvě Nového Dillí říjen až březen.

Bezpečnost

Při návštěvě města Nové Dillí je třeba dodržovat jistá bezpečnostní pravidla. Mnozí turisté radí, že to chce zdravý selský rozum. Je nutné ctít tamní zvyklosti a přihlížet k místnímu náboženství. To se týká především oblékání u žen, pro které v Indii platí trochu jiná práva nežli v Evropě. Ženy by se rozhodně neměly pohybovat bez doprovodu. Prozkoumávání města je lepší nechat na den než se pokoušet o procházky v noci. Dávejte si pozor také na kapesní krádeže na místech s velkým množstvím lidí. Mějte při sobě raději kopie cestovních dokladů a originály si nechávejte v hotelovém trezoru. To platí také o cennostech. Vyhýbejte se jakémukoliv shromažďování lidí a demonstracím. Není vhodné jezdit stopem.

Z živelných katastrof připadají v úvahu silnější deště v kombinaci s povodněmi nebo drobnější zemětřesení. S tím vším musíte při návštěvě Nového Dillí jednoduše počítat.

Měna

Nové Dillí je cenově velice přijatelnou destinací. Za zboží a služby v obchodech i v restauracích zaplatíte méně nežli v České republice. Zde je několik příkladů průměrných cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 10 Kč
 • Chleba = 10 Kč
 • Espresso = 30 Kč
 • Cappuccino = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 80 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 65 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 5 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 550 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 24 Kč

Doprava

Při cestě do Nového Dillí využijte leteckou dopravu. Z letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Indiry Gándhíové, které se nachází asi 23 kilometrů od centra této metropole. Náklady na letenku začínají na 13 000 Kč a doba letu se pohybuje kolem 15 hodin a více. Při přesunu z letiště do Nového Dillí můžete využít těchto dopravních prostředků.

 • Oranžová linka metra Airport Express. Náklady jsou kolem 60 INR.
 • Kyvadlový autobus Delhi Aerocity. Cena jízdy cca 30 INR.
 • Taxi vás odveze za 400 INR a služba Uber za 350 INR.

V Novém Dillí máte poměrně na výběr, jak se dostat z jednoho místa na druhé.

 • K dispozici je spousta autobusových linek. Na první pohled se může zdát tento systém dopravy poměrně složitý.
 • Od roku 2005 zde funguje několik linek metra.
 • Jízdné v rámci veřejné dopravy je od 30 INR.
 • Nejdražším dopravním prostředkem jsou místní bílé nebo černo-žluté taxíky. Nástupní taxa kolem 50 INR a cena 15 INR za kilometr.
 • Levnější je Uber. Další alternativou se mohou stát auto-rikši nebo speciální HOHO autobusy projíždějící kolem hlavních památek.
 • Další z možností je pronájem automobilu, motocyklu nebo skútru.
 • Vzhledem k rušné dopravě jde ale o poměrně adrenalinový a nebezpečný zážitek.
 • Náklady na půjčení automobilu jsou od 1 500 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Indie

 • 7,5Dobré
  Longuinhos Beach Resort
  Indie - Goa
 • Alila Diwa Goa
  Indie - Goa
 • Novotel Goa Dona Sylvia
  Indie - Goa
 • The Lalit Golf & Spa Resort
  Indie - Goa
 • Whispering Palms Beach Resort
  Indie - Goa
 • Baywatch Resort
  Indie - Goa
 • Treehouse Nova
  Indie - Goa
 • La Conceicao Grande Morjim
  Indie - Goa
 • Radisson Goa Candolim
  Indie - Goa
 • Aldeia Santa Rita
  Indie - Goa
 • Majestic Beach Comforts
  Indie - Goa
 • Riva Beach Resort
  Indie - Goa

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré