Reykjavík - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Island

Reykjavík: průvodce

-3°C
Aktuálně
4°C
Průměrně

Reykjavík

Reykjavík je hlavním a zároveň největším městem Islandu. Jeho celková rozloha činí 273 kilometrů čtverečních a žije v něm kolem 130 tisíc obyvatel. Město je označováno, jako nejseverněji situované hlavní město světa. Z globálního hlediska představuje hospodářské a kulturní centrum vyhledávané turisty.

Město bylo založeno v roce 874. Na svědomí to má osadník Ingólf Arnarsson, který jej už v době svého vzniku pojmenoval Reykjavík. To ostatně v překladu znamená kouřová zátoka. V roce 1226 byl nedaleko vybudován klášter a v 18. století zde vznikla katedrála. Tehdejší osada se právoplatným městem stala v roce 1786 a od roku 1904 jde o město vlády ostrova.

Reykjavík je situován poblíž zálivu Faxaflói u Atlantického zálivu. Město je rozděleno na deset čtvrtí. Kromě mnoha školských zařízení zde vznikla i velká spousta sportovních klubů. Místní průmysl je z velké části spojen s rybolovem.

Jaké nabízí Reykjavík památky a zajímavosti?

Co navštívit v Reykjavíku

Hlavní město je plné nejrůznějších staveb moderní podoby a památek historické hodnoty. O objevování nových věcí zde rozhodně nebude nouze. To vše můžete kombinovat se zážitkovými výlety po okolí v podobě překrásné přírody.

Své putování po islandském Reykjavíku započněte například ve farním kostele a národní svatyni zvané Hallgrímskirkja. Jde o unikátní monumentální stavbu s výškou 74,5 metrů. Její vysvěcení proběhlo v roce 1986. Kaskádovité sloupy vnější architektury připomínají kosmickou raketu. Kontrastem této budovy bude moderní objekt zvaný Harpa, jenž byl dokončen v roce 2011. Moderní a prosklená dominanta Reykjavíku, kde vznikly kongresové sály, probíhají nejrůznější akce a podobné události.

Další zajímavou budovou je u kopce Öskjuhlíð objekt zvaný Perlan, kde se nachází muzeum, vyhlídka, lze se projít do ledovcové jeskyně a mnohé další věci. Velká budova je obohacena o šest velkých kulovitých nádrží s horkou vodou. Když se budete nacházet v centru města, pak zavítejte do oblasti Tjörnin k rybníku a malebným domkům. Ne nadarmo je toto místo označováno jako nejkrásnější v Reykjavíku.

Abstraktním prvkem se stává sluneční Voyager, což je socha z nerezové oceli představující loď směřující na sever. Architektonickým skvostem je také Nordic House neboli Severský dům postavený v roce 1968. V jeho případě můžete obdivovat uměleckou formu a procházet si nádherné části interiéru.

Místní život a historii zde budete moci poznávat prostřednictvím mnohých zajímavých muzeí. Jedním z nich je Islandské národní muzeum, jež mapuje minulost tamního obyvatelstva až 1 200 let nazpět. Ve spojení s přírodou lze objevovat třeba skanzen Árbæjarsafn. Muzeum založené na opuštěné farmě v roce 1957. Těšit se lze především na autentické objekty.

Dalším místem k poznávání je kupříkladu Námořní muzeum Reykjavík z roku 1947. Zde je možné projít po palubě MV Gullfoss a poznat historii námořnictví v plném rozsahu. Unikátní je Muzeum Saga s voskovými figurínami ztělesňujícími významné okamžiky Islandu. K vidění jsou především dobové nástroje, oblečení a podobně. Ve výčtu podobných objektů můžete pochopitelně pokračovat. Je to třeba Reykjavíkské umělecké muzeum, konkrétně jeho největší budova zvaná Hafnarhús, kde jsou situovány galerie. Hodně vám napoví také Sopečný dům nebo Muzeum Einara Jónssona, což byl jeden z významných islandských umělců.

Město Reykjavík nabízí spoustu originálních podob. Jsou to kupříkladu prohlídky velryb na širém moři, islandské scenérie v oblasti Esjan, přírodní památky v nedalekém Národním parku Pingvellir či pozorování Polární záře. Vedle nočního života si spoustu zábavy užijete v centru zvaném Whales of Iceland, kde se kromě vodních atrakcí nachází kolem 23 kytovců. Vynechat byste neměli ani zastávku u geotermální pláže Nauthólsvík nebo dáte přednost pozorování pouličního umění Street Art.

Specifika místní kuchyně

V Reykjavíku si vychutnáte tu pravou islandskou kuchyni. To znamená, že okusíte zavařené maso Hangikjöt nebo pověstnou sušenou tresku Harðfiskur. Ke snídani a řadě pokrmům je podáván místní chléb tmavé barvy Rúgbrauð. Jeho alternativou jsou oblíbené chlebové placičky zvané Flatkökur. Hodně specifickým druhem jídla je Hákarl neboli maso ze žraloka grónského. Je však pravdou, že tohle už je gastronomie pro otrlé. V Reykjavíku budete řadu pokrmů zapíjet buď místním pivem nebo dáte přednost pálence a kávě.

Ve městě je hromada restaurací, jež polahodí vaše chuťové pohárky. Zajít si můžete do Matarkjallarinn – Foodcellar, Grillmarkadurin, Fiskfélagid – Fish Company nebo vyzkoušíte Fiskmarkadurinn – The Fish Market. Opomíjeno pochopitelně není na tradiční restaurace typu Iceland Steed Food, Forrettabarinn a Resto.

Počasí

V Reykjavíku si budete plnými doušky užívat subpolární oceánské klima. Vzhledem k situování Islandu byste se měli připravit buď na dlouhé dny nebo na dlouhé noci v závislosti na tom, v jakém ročním období jej budete navštěvovat. Pokud se do Reykjavíku chystáte v průběhu léta, teploty se budou pohybovat mezi 13 °C až 25 °C. Naopak, když přijedete do města v zimě, teploty klesnou k 0 °C až 5 °C. Dešťové přeháňky jsou zde běžné v průběhu celého roku. Roční úhrn srážek je asi 850 milimetrů.

Bezpečnost

Co v Reykjavíku oceníte je bezpečnost. Ta předčí mnohá větší evropská města na plné čáře. Kriminalita je zde minimální, i přesto byste měli dávat pozor na své osobní věci, protože vždy se může najít nějaký nenechavec v městské hromadné dopravy, který vás bude chtít okrást. Město Reykjavík je bezpečné také v průběhu noci. Spousta restauračních zařízení a barů se nachází v blízkých oblastech, takže se nemusíte vydávat kamkoliv dál. Romantické proto mohou být noční procházky.

Měna

Islandské město Reykjavík patří určitě do kategorie dražších destinací světa. O tom se přesvědčíte nejenom v běžném supermarketu, ale také v restauracích a při využívání nejrůznějších služeb. Pro lepší představu vám přinášíme několik orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru v supermarketu = 35 Kč
 • Chleba = 75 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kategorie = od 450 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 60 Kč
 • Cappuccino = 105 Kč • Espresso = 75 Kč 
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 225 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 185 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 470 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 3 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 42 Kč

Doprava

Na Island potažmo do města Reykjavík musíte cestovat leteckou dopravou. Cílovou stanicí se vám stane letiště Keflavík, které se nachází v malé vesničce asi 50 kilometrů od Reykjavíku. Na toto mezinárodní letiště létají z Prahy přímé linky. Čas takového letu je kolem čtyř hodin a náklady na letenky začínají na 6 000 Kč. Po přistání máte tři možnosti, jak se dostat z letiště do Reykjavíku.

 • Autobusová linka č. 55 vás do města doveze za 70 minut a cena je kolem 1 700 ISK.
 • Autobus FlyBus jezdí kratší dobu asi 40 minut a cena za cestu je 2 500 ISK.
 • Využívat lze i Gray Line Airport Express s dobou jízdy 45 minut a cenou cca 2 400 ISK.

Až se dopravíte do Reykjavíku, nabízí se vám několik způsobů dopravy.

 • Veřejnou dopravu v podobě autobusů zajišťuje Strætó bs. • Většina lidí však dává přednost automobilům.
 • Auto si zde můžete pronajmout s cenou od 1 700 Kč. A to buď ve městě nebo přímo na letišti.
 • Přes město vede několikaproudová silnice, takže nedochází k zácpám, i když většina místních jezdí automobily.
 • Ve městě a všech jeho oblastech je dostatek parkovacích míst.
 • K dispozici jsou místní taxi služby. Nástupní taxa je cca 690 ISK a cena za kilometr kolem 276 ISK.
 • Ve městě Reykjavík ani na Islandu neexistuje veřejná železnice.
 • Využívat lze výletních lodí.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Island

 • Islandská pohlednice - letecké víkendy
  Island - Reykjavík
 • Gejzíry, ledovce, vodopády a fjordy Islandu - letecké víkendy
  Island - Reykjavík
 • Hotel Island
  Island - Reykjavík

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé