Průvodce pro Island | cKlub.cz
Evropa

Island: průvodce

14°C
Aktuálně
4°C
Průměrně

Island

Hodnocení průvodce: 9.5

Překrásné přírodní skvosty nacházející se na omezeném území. To je jasně vypovídající charakteristika. Island je severským ostrovem, jež na relativně malé ploše přináší bezpočet unikátů, od geotermálních lagun, překrásných vodopádů, až po lesklé ledovce, sopky a bezkonkurenční výhledy. Dovolená na Islandu je pro náročné cestovatele, kteří od své cesty očekávají osobní zkušenost, zelené myšlení a kulturní život. Vším tímto a mnohým dalším disponuje Island, kde se můžete procházet po horách a za okamžik se octnete v přírodou obklopených nížinách. Vodopády, gejzíry, dobrodružný život a minimální zalidnění. Takový může být poznávací zájezd na Island.

Geologicky mladý ostrov disponuje několika aktivními sopkami. Vyvěrající láva pak v kombinaci s chladnou vodou vytváří celkem zajímavé obrazce. K Islandu však patří nejenom vulkány, ale také řeky a jezera. Mezi ta významná patří jezero Lagarfljót, Gullofoss, Dettifoss a mnohé jiné. Island je navíc omílán Atlantickým oceánem a Severním ledovým oceánem, takže je určitě co k vidění. Břehy jsou lemovány Golfským proudem.

Průvodce pro oblíbené destinace: Island

Co navštívit na Islandu

Mapa Islandu sice nemusí vypadat moc rozlehle, přesto vám tato země nabízí bezpočet aktivit, jak trávit volný čas. Nejrozšířenější je samozřejmě turistika, která má na Islandu zelenou. Vydat na můžete na spoustu dobře značených trekových tras. Výjimkou samozřejmě není ani cykloturistika. Popřípadě dáte přednost relaxaci a odpočinku v některém z mnoha termálních gejzírů. Zájezdy na Island jsou však primárně spojeny s poznáváním míst, jež ve vás zanechají nezapomenutelné zážitky.

Jako první byste měli určitě navštívit hlavní město Islandu, jímž je Reykjavík. Tam stojí za zhlédnutí kostel Hallgrímskirkja nebo luteránská katedrála Dómkirkjan. K největším aglomeracím Islandu patří městečko Akureyri. Naopak dech beroucí malebnost naleznete ve vesničce Vík í Mýrdal. Od měst s vesnic vás oprostí národní parky. Mezi ty oblíbené se řadí Þingvellir a Snæfellsjökull. Velice populární je vodopád Gullfoss nebo gejzír Geysir. Ten je schopen tryskat vodu nad zemský povrch do výšky až 70 metrů. Součástí Islandu je také sopečný ostrov Surtsey, který je označován, jako ostrov ohňového obra.

Místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že Island je ostrov, jsou jednou z hlavních pochutin mimo jiné ryby. Dále je to ostrovní zelenina, ovoce, ale také skopové maso. V gastronomii je vždy kladen důraz na kvalitu zpracování daného pokrmu. Labužníci si mohou dopřát například racka, kormorána, ale i tradiční hovězí maso. Mezi oblíbené pokrmy patří například zavěšené skopové maso nazývané Hangikjöt, nakládaný sleď Sild, mořský pták Lundi a sušené tresčí maso Harðfiskur. Ochutnat byste měli i žraločí maso Hákarl, polévku kjötsúpa a tradiční tmavý chléb Rúgbrauð. V jídelníčku Islanďanů se objevuje spousta mléčných výrobků, ale i játrové klobásy a mnohé další. Island je v tomto směru celkem pestrou a originální kulinářskou velmocí.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Island

 • 4,6Dobré
  Islandská pohlednice
  Island
 • Hotel Island
  Island - Reykjavík
 • Laxnes
  Island

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé