Island - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Evropa

Island: průvodce

6°C
Aktuálně
4°C
Průměrně

Island

Hodnocení průvodce: 9.5

Překrásné přírodní skvosty nacházející se na omezeném území. To je jasně vypovídající charakteristika. Island je severským ostrovem, jež na relativně malé ploše přináší bezpočet unikátů, od geotermálních lagun, překrásných vodopádů, až po lesklé ledovce, sopky a bezkonkurenční výhledy. Dovolená na Islandu je pro náročné cestovatele, kteří od své cesty očekávají osobní zkušenost, zelené myšlení a kulturní život. Vším tímto a mnohým dalším disponuje Island, kde se můžete procházet po horách a za okamžik se octnete v přírodou obklopených nížinách. Vodopády, gejzíry, dobrodružný život a minimální zalidnění. Takový může být poznávací zájezd na Island.

Geologicky mladý ostrov disponuje několika aktivními sopkami. Vyvěrající láva pak v kombinaci s chladnou vodou vytváří celkem zajímavé obrazce. K Islandu však patří nejenom vulkány, ale také řeky a jezera. Mezi ta významná patří jezero Lagarfljót, Gullofoss, Dettifoss a mnohé jiné. Island je navíc omílán Atlantickým oceánem a Severním ledovým oceánem, takže je určitě co k vidění. Břehy jsou lemovány Golfským proudem.

Průvodce pro oblíbené destinace: Island

Co navštívit na Islandu

Mapa Islandu sice nemusí vypadat moc rozlehle, přesto vám tato země nabízí bezpočet aktivit, jak trávit volný čas. Nejrozšířenější je samozřejmě turistika, která má na Islandu zelenou. Vydat na můžete na spoustu dobře značených trekových tras. Výjimkou samozřejmě není ani cykloturistika. Popřípadě dáte přednost relaxaci a odpočinku v některém z mnoha termálních gejzírů. Zájezdy na Island jsou však primárně spojeny s poznáváním míst, jež ve vás zanechají nezapomenutelné zážitky.

Jako první byste měli určitě navštívit hlavní město Islandu, jímž je Reykjavík. Tam stojí za zhlédnutí kostel Hallgrímskirkja nebo luteránská katedrála Dómkirkjan. Kousek od Reykjaviku se nachází tzv. zlatý okruh Golden Circle. Je to okružná cesta, na které najdete většinu nejznámějších památek. Jsou to gejzíry, vodopády a úžasné scenérie. Narazíte tam také na různé vesničky nebo kostely. Součástí této trasy je vodopád Gullfoss nebo gejzír Geysir. Ten je schopen tryskat vodu nad zemský povrch do výšky až 70 metrů. Jedno z velmi ojedinělých míst Islandu je pláž s černým pískem, na které stále leží vrak letadla. Toto místo najdete na poloostrově na západní části ostrova a jmenuje se Sólheimasandur

K největším aglomeracím Islandu patří městečko Akureyri. Naopak dechberoucí malebnost naleznete ve vesničce Vík í Mýrdal. Od měst a vesnic vás oprostí národní parky. Mezi ty oblíbené se řadí Þingvellir a Snæfellsjökull. Součástí Islandu je také sopečný ostrov Surtsey, který je označován, jako ostrov ohňového obra. Nejznámější trasa po pěší turistiku na Islandu jsou trecky Laugavegur a Fimmvörduháls, které na sebe přímo navazují. Oba dohromady jde projít za 4–5 dní a vedou mimo jiného přes duhové hory. 

Specifika místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že Island je ostrov, jsou jednou z hlavních pochutin mimo jiné ryby. Dále je to ostrovní zelenina, ovoce, ale také skopové maso. V gastronomii je vždy kladen důraz na kvalitu zpracování daného pokrmu. Labužníci si mohou dopřát například racka, kormorána, ale i tradiční hovězí maso. Mezi oblíbené pokrmy patří například zavěšené skopové maso nazývané Hangikjöt, nakládaný sleď Sild, mořský pták Lundi a sušené tresčí maso Harðfiskur. Ochutnat byste měli i žraločí maso Hákarl, polévku kjötsúpa a tradiční tmavý chléb Rúgbrauð. V jídelníčku Islanďanů se objevuje spousta mléčných výrobků, ale i játrové klobásy a mnohé další. Island je v tomto směru celkem pestrou a originální kulinářskou velmocí.

Počasí 

Vzhledem k situování země je třeba počítat s tím, že počasí na Islandu je chladnějšího rázu. To znamená, že pokud chcete poznávat ostrov za nejteplejšího období, vydejte se na něj ideálně v červenci nebo v srpnu, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 11 – 15 °C. V té době se můžete těšit i na dlouhý denní svit, takže toho stihnete daleko více. Opakem toho je leden, kdy jsou průměrné teploty kolem 0 °C, v severní části ostrova dokonce pod nulou. Hlavním omezením však bude denní svit v délce pouhých 4 – 5 hodin. Na druhou stranu se vám může poštěstit spatřit polární záři. Jestliže rozjímáte nad tím, zda vůbec má cenu brát si na Island plavky, tak vás ujistíme o tom, že ano. I v zimním období totiž můžete využít teplých vodních gejzírů.

Bezpečnost

Island se nikterak nevymyká z bezpečného standardu, pokud jde o kriminalitu v zemi. Ba naopak, díky menší hustotě osídlení ostrova na možné případy krádeží a podobné věci narazíte jen na vybraných místech nebo výjimečně. Stačí u sebe nenosit tak velkou hotovost a cennosti, čímž v plné míře eliminujete jakoukoliv ztrátu. Pozor si dejte určitě na užívání drog, protože ty jsou v zemi zakázané a hrozí veliké tresty.

Měna

Připravte se na to, že na Islandu není zcela obvyklé nechávat spropitné v restauracích a hospodách. Ba co více, některé jedince může spropitné dokonce urazit.

Doprava

Na Island se můžete vydat letecky. Let z Prahy do Reykjaviku trvá 5–7 hodin, protože musíte ve většině případů přestoupit. Ceny se pohybují kolem 7–9 tisíc. Mimo hlavní sezonu ale můžete narazit na slevové akce, kdy se dostanete ro Reykjaviku hlavně z německých letišť kolem 1500 Kč. Další možností dopravy je jet vlastím autem a nalodit se na trajekt. Taková cesta trvá značně déle. Na druhou stranu toho s sebou můžete vézt více. Odjíždí se většinou z dánského městečka Hirtshals a cesta na Island trvá 48 hodin. Do Dánska si z Prahy připočtěte ještě 12 hodin autem. Některé trajekty po cestě zastavují na Faerských ostrovech, takže si můžete cestu zpestřit další destinací. 

 • Oblíbeným způsobem, jak poznat ostrov, je půjčit si zde automobil a projet jej kolem dokola. 
 • Cena za půjčení auta na den se pohybuje mezi 1500–2000 Kč na den. 
 • Okolo Islandu vede silnice s číslem 1, kterou volí většina cestovatelů. Menší cesty do vnitrozemí jsou ve špatném stavu a dostanou se sem pouze automobily s náhonem na všechny 4 kola. Pokud se zhorší počasí, můžete v nezpevněných cestách islandského vnitrozemí snadno uvíznout. 
 • Kolem silnice číslo 1 můžete i zkusit stopovat. Mnoho cestovatelů tady tuto variantu volí. Island je velmi bezpečné místo pro stopaře. 
 • Pokud preferujete pěší turistiku, můžete se tu vydat i po svých na některý z vícedenních treků. Většina z nich je velmi dobře značená a po cestě najdete horské chaty pro přespání. 
 • V hlavním městě funguje spolehlivá síť autobusů. Všechny trasy můžete najít přehledně na těchto webových stránkách http://www.publictransport.is/. 
 • Přes Island se můžete dostat i letecky. Letecké společnosti tu nabízejí i domácí lety. Můžete letět do města Akureyri, Egilsstadir nebo Isafjordur.
 • Další možnost dopravy přes ostrov je autobusem. Autobusobou linkou se dostanete na mnoho míst. Místní cestovní kanceláře pořádají i organizované výlety na turistické destinace, na které vypravují zvláštní autobus. 
Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Island

 • Islandská pohlednice - letecké víkendy
  Island - Reykjavík
 • Gejzíry, ledovce, vodopády a fjordy Islandu - letecké víkendy
  Island - Reykjavík
 • Canopy By Hilton Reykjavik City Centre
  Island - Reykjavík
 • Fosshotel Reykjavík
  Island - Reykjavík
 • Oddsson
  Island - Reykjavík
 • 4,6Dobré
  Islandská pohlednice
  Island
 • Hotel Island
  Island - Reykjavík
 • Laxnes
  Island

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé