Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Island

Východní Island: průvodce

4°C
Aktuálně
4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Východní Island

Island je překrásným ostrovem, který toho na ploše 103 125 kilometrů čtverečních má opravdu hodně co nabídnout. Vulkanicky aktivní ostrov leží na pomezí dvou litosférických desek a patří mezi geologicky mladé ostrovy. Díky tamním ledovcům je Island označován, jako Ledová země, což je na místě, protože jde o největší ledovcovou oblast Evropy.

Island je třeba díky jeho velikosti poznávat po částech. Pokud už máte za sebou hodně známé západní pobřeží, je nejvyšší čas, přesunout se na východ.

Jaké nabízí Východní Island památky a zajímavosti?

Co navštívit na východním Insladu

Východní pobřeží vás tak trochu vytrhne od rušnosti západních měst. Na východě oceníte méně hektické životní tempo. Určitě sem směřuje menší množství turistů. Přitom je toho spoustu k objevování. Od historických rybářských vesnic, přes vodopády, členité hory až po bohatou faunu a flóru.

Jedním z dominantních a překrásných míst je Národní park Skaftafell, kde se nachází dostatek turistických tras. Díky příznivým povětrnostním podmínkám poznáte každý kousek této malebné krajiny. Minout byste určitě neměli vodopád Svartifoss. Pokud se chcete dostat na nejvyšší vrchol Islandu zvaný Hvannadalshnjúkur, stane se pro vás Skaftafell odrazovým můstkem. Milovníci hor si mimo jiné přijdou na více podobných krás východní části Islandu. Na poloostrově Stokksnes je to například Vestrahorn Mountain. Jedna z nejuznávanějších hor na Islandu, jejíž výška je 454 metrů. Poblíž je i soukromá pláž, kde se můžete za malý poplatek procházet.

Přírodní podívanou vám zprostředkuje vodopád situovaný v oblasti zvané Eastfjords. Jde o druhý největší vodopád v zemi s výškou 120 metrů. Udělat si tak můžete krásnou hodinovou procházku přímo z parkoviště. Hned poté lze vyrazit k největšímu lesu východní části Islandu. Ten nese název Hallormsstaðarskógur. Tento hustý les je chráněn a nabídne vám možnost nezapomenutelné procházky s všudypřítomným klidem.

Za turistický ráj této oblasti je mimo jiné označována lokalita Borgarfjorður. Skála kolem města, spousta pověstí o elfech, památník známého umělce nebo návštěva místního kostela. Nic z toho vás rozhodne nemine. Za překrásnými výhledy se pak vydejte do Mjóifjorðuru, kde žije jenom asi 40 lidí. Překrásný fjord, kolem něhož okusíte opravdu ryzí a dokonalou přírodu východního pobřeží Islandu. Vaše turistické expedice mohou pokračovat i mezi Stórurðovým labyrintem, respektive mezi balvany a skalními útvary. Kouzelné místo doplněné o mechové louky.

Z přírodních unikátů byste neměli minout Malé uši neboli dokonalé působiště zvané Mjóeyri. To leží na okraji města Eskifjörður. Tuto oblast lze prozkoumat s průvodcem nebo si půjčíte loďku a zarybaříte si. Zkrátka dokonalá atmosféra se vším všudy.

Pěkný zážitek na východním pobřeží Islandu vám zprostředkuje také místo zvané Seyðisfjörður, které je označováno jako kulturní centrum Skaftafellu. Město skandinávského charakteru, kde na umění narazíte na každém kroku. Ochuzovat se mimochodem nemusíte ani o islandskou architekturu. Důkazem toho je Skriðuklaustur v údolí Fljótsdalur. Právě zde je situován klášter s velice tradiční a stylovou architekturou.

V oblasti východního pobřeží Islandu byste neměli minout ani jezero Lagafljót s rozlohou 53 kilometrů čtverečních poblíž Egilsstaðir. Dále je to kráterové jezero Viti, vodopád Hengifoss s výškou 128 metrů, kde se nachází slavná čedičová stěna. Ujít si nesmíte nechat pohled na pyramidovou horu Búlandstindur nebo navštívíte geotermální bazén Laugarvellir Hot Natural Waterfall. Východní pobřeží Islandu zkrátka vybízí k nejrůznějším aktivitám.

Specifika místní kuchyně

Na východním pobřeží Islandu si pochutnáte především na jehněčím mase a mořských plodech. Ryby jsou zde připravovány na nejrůznější způsoby a výjimkou není jejich sušení nebo kvašení. To ostatně dokazuje místní specialita pro otrlé zvaná Hákarl. Mezi používané ingredience patří mléčný kysaný výrobek skyr nebo brambory. Jestliže chcete okusit tradiční pokrmy této lokality, potom v jídelních lístcích hledejte názvy jako Hangikjöt, Slátur, Thorramatur a Randalin. K dobrému jídlu patří pochopitelně i dobrý nápoj. Tím se ve východní části Islandu stane třeba tamní pivo. Populární je značka Egils. Pokud byste zatoužili po něčem ostřejším, vsaďte na islandskou vodku Ursus.

Také východní region Islandu přináší řadu proslulých a vyhlášených restaurací, v nichž byste se měli zastavit. Vyzkoušet můžete podniky jako Pakkhus Restaurant, Klausturkaffi, Otto, Kaffi Hornid, Bistro Skaftfell, Kaffi Lara – El Grillo Bar a Ishusid Restaurant Pizzeria.

Počasí

Ve východní části Islandu je třeba počítat se subarktickým klimatem. Pokud se budete pohybovat v jihovýchodní oblasti ostrova, bude klima teplejší. V severovýchodních lokalitách je vlhčí a doplněné sněhovými přeháňkami. Směrem do vnitrozemí je pak nejchladnější. Průměrné teploty se obvykle liší podle místa, kde se nacházíte. Ručička teploměru v létě bude ukazovat průměr 13 °C až 15 °C. Naopak v zimě se připravte na teploty kolem bodu mrazu, spíše méně. Dovolenou na východním pobřeží Islandu proto plánujte s přihlédnutím k daným klimatickým podmínkám.

Bezpečnost

Z pohledu kriminality se není asi čeho obávat. Východní pobřeží Islandu je ještě méně rušné než to západní a Island je obecně velice bezpečnou zemí. Nemusíte se zde bát ani v noci nebo na opuštěných turistických stezkách. Obezřetnější buďte spíše v přírodě. Ať už jde o divoké řeky či nezpevněné cesty, nepředvídatelné díry a charakter tras při horských túrách, kde by mohlo hrozit riziko pádu. Zvýšená opatrnost platí v přírodě více než ve městě.

Měna

Když vyrazíte na východní pobřeží Islandu, počítejte s tím, že si určitě připlatíte oproti jiným evropským destinacím. Ceny jsou zde vyšší, a to se týká nejenom supermarketů, ale také restaurací a ubytování. Dokazují to níže uvedené příklady.

 • Voda 1,5 litru = 40 Kč
 • Chleba = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 65 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 185 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 195 Kč
 • Coca-Cola 033 litru = 55 Kč
 • Espresso = 75 Kč
 • Cappuccino = 95 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 465 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 3 100 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 40 Kč

Doprava

Pokud se chcete co nejrychleji dostat na východní pobřeží Islandu, zvolte cestu přes hlavní mezinárodní letiště ostrova. To se nachází v západní části v Reykjavíku. Právě tam přestoupíte na vnitrostátní let a budete směřovat na letiště Egilsstadir Airport. Do Reykjavíku je to zhruba čtyři hodiny letu z pražského letiště Václava Havla. Odtud na východní pobřeží doletíte asi za hodinu. Po celé východní oblasti se pak můžete přesouvat několika možnými způsoby.

 • Nepočítejte se železniční přepravou, které nefunguje v žádné části Islandu.
 • Z veřejné dopravy se lze spoléhat na autobusy, ať už v případě městské hromadné dopravy, tak těch dálkových.
 • Cena jízdného ve města začíná na 400 ISK.
 • Ve velkých městech fungují i taxi služby. Ty si účtují nástupní taxu cca 600 ISK a 300 ISK za jeden kilometr.
 • Kromě vnitrostátních letů na delší vzdálenosti lze využívat lodní dopravu podél pobřeží.
 • Nejlepším dopravním prostředkem je asi automobil, s nímž se nebudete nikterak omezovat.
 • Pronájem vozu na letišti Egilsstadir Airport stojí od 2 000 Kč na den.
 • Na cestu do různých oblastí se informujte, protože některé silnice jsou sjízdné jenom v létě.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Island

 • Islandská pohlednice - letecké víkendy
  Island - Reykjavík
 • Gejzíry, ledovce, vodopády a fjordy Islandu - letecké víkendy
  Island - Reykjavík
 • Canopy By Hilton Reykjavik City Centre
  Island - Reykjavík
 • Fosshotel Reykjavík
  Island - Reykjavík
 • Oddsson
  Island - Reykjavík
 • 4,6Dobré
  Islandská pohlednice
  Island
 • Hotel Island
  Island - Reykjavík
 • Laxnes
  Island

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé