Island

Západní Island: průvodce

-4°C
Aktuálně
4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Západní Island

Island je ostrovním státem, který leží na pomezí Atlantského a Severního moře. Jeho celková plocha je 103 125 kilometrů čtverečních a jde o jeden z nejřidčeji zalidněných ostrovů světa. Vzhledem k jeho velikosti se vyplatí Island poznávat po částech. Jednu z nich tvoří Western Island neboli západní Island a jeho pobřeží, kde se toho nachází k vidění více než dost.

Pokud se vydáte na západní pobřeží Islandu oceníte výhodné situování letiště Keflavík, které se pro vás stane záchytným dopravním bodem.

Jaké nabízí Západní Island památky a zajímavosti?

Co navštívit na západním Islandu

Při poznávání západního Islandu na vás čeká spousta romantických míst, přírodních scenérií a lokalit s dlouhou historií. Nacházet se budete mezi vysokými horami, ledovci, lávovými poli a dokonalými zelenými plochami.

Vydat se můžete například do velké a mělké zátoky zvané Breiðarfjörður, kde je několik málo obydlených ostrůvků. Naleznete zde typické islandské domy a užijete si místí atmosféru. Zavítat byste měli i do střediska Borgarfjörður, které poukazuje na osídlování Vikingů. Nachází se zde malý obchůdek se suvenýry. Z těch krásných míst lze jmenovat i malou vesnici Reykholt, kde je situován geotermální bazén a kostel. Za podívanou stojí působiště Zemědělské univerzity Islandu v Hvanneyriu. Zde se ručně vyrábí řada produktů z vlny.

Mezi přírodní skvosty západní části Islandu patří určitě vodopád Hraunfossar. Jde o kaskádovitý vodopád dlouhý 900 metrů, který je zakončen v řece Hvítá. Voda teče po lávovém poli Hallmundarhraun. Toto místo je asi 17 kilometrů od Reykholtu a utvořit si zde můžete překrásné fotografie. Ty mimochodem mohou vznikat i 10 kilometrů od Hellnaru, kde jsou unikátní čedičové skalní útvary označované jako Lóndrangarské skály. Ten nejvyšší skalní útvar dosahuje velikosti 75 metrů.

Majestátní podívanou přináší 700 tisíc let starý ledovec Snæfellsjökull. Ten je na poloostrově Snæfellsnes a spadá do národního parku Snæfellsjökull. Jeho otevření proběhlo v roce 2001. Právě zde se budete oddávat jízdě na sněžném skútru nebo se vydáte na dobrodružnou túru. Opakem výšek mohou být nížiny, a to hodně hluboké. Na mysli máme jeskyni Vatnshellir. Jde o lávovou jeskyni, jenž vznikla před 6 až 8 tisíci lety. Dostat se do ní můžete prostřednictvím úzkého a dlouhého schodiště. V případě jeskyní lze zmínit i tu ledovou, která nese název Langjökull. Ta je 500 metrů dlouhá a je oblíbenou turistickou atrakcí.

A na jaká další místa vyrazit na západním Islandu? Co byste řekli třeba na mléčnou farmu Erpsstaðir, kde můžete ochutnat mléčné bonbony a vynikající zmrzlinu? Poté si zajeďte k místu narození prvního Vikinga, jemuž se říká Eiríksstaðir. Vaše cesty mohou vést do oblíbené destinace Húsafell, kde jsou v létě zaznamenávány ty největší teploty na Islandu.

Mezi dominanty této části ostrova patří vysoký kráter Grábrók dosahující výšky až 170 metrů. Na jeho vrchol, jenž vznikl před 3 400 lety se dostanete prostřednictvím nenáročné stezky. Hned poté směřujte k lávovému poli v Borgarfjörðuru, kde je pověstný lesklý vodopád. Velkým lákadlem jsou i lávové lomy, jimž dominuje jeskyně Víðgelmir. Ta vznikla zhruba před 1 000 lety a z rozhlehlé plošiny zde můžete obdivovat její nedotčenost a přirozenost. Velkou zajímavostí jsou přírodní geotermální lázně. Na západní části Islandu je nejsilnější horký pramen v celé Evropě, který nese název Deildartunguhver. Vyvěrá z něj až 180 litrů za sekundu. Připravte se na to, že toto místo je spjato s přemírou páry. Opomíjet byste neměli ani na fjord Hvalfjörður nacházející se severně od Reykjavíku. Z pořádné výšky můžete nahlédnout na spoustu řek, potoků a mimo jiné na vodopád Glymur. A pokud si chcete užít přímořského prostředí, zavítejte k Akranesu, kde je oblíbená pláž Langisandur.

Západní Island, to může být i poznávání tamního rodinného pivovaru v Borgarfjörður. Návštěva zemědělské oblasti a farmářských trhů Farmes Market, podívaná na islandské koně u Sturlu Reykir nebo islandské kozy v Háafellu.

Specifika místní kuchyně

Na západním Islandu se samozřejmě setkáte s jídelníčkem bohatým především na rybí produkty. Výjimkou není ani klasické maso doplněné o spoustu čerstvých ingrediencí pocházejících z přírody. Vychutnávat si budete uzené jehněčí maso Hangikjöt, nakládané sledě, jimž se říká Sild, vynikající žitný chléb Rúgbrauð nebo dáte přednost jehněčí polévce Kjötsúpa. Gastronomie tohoto kraje je připravena uspokojit chutě jakéhokoliv náročného turisty. Ti neodvážnější si můžou dát místní specialitu v podání grónského žraloka velikého neboli Hákarl.

Pokud směřujete při své návštěvě do západní části Islandu, pak se při cestování zaměřujte na tradiční restaurace typu Sjavarpakkhusid, Bjargarsteinn Mathus, Narfeyrarstofa a The Settlement Center Restaurant. Jestliže pojedete kolem, nevynechte ani podniky Meistarinn, Finsens fish & chips a Stapinn Cafe.

Počasí

Při návštěvě západního Islandu musíte počítat s tím, že klima je zde z části ovlivňováno teplým Golfským proudem, což se velice často promítá do deštivějšího počasí. Nejvíce prší pravděpodobně na jihozápadě. Za rok to může být mezi 1 000 až 2 500 milimetry srážek. V létě se setkáte s průměrnými teplotami kolem 15 °C až 18 °C. Maxima se dostávají na některých místech pochopitelně výš. Co se týče zimy na západním pobřeží Islandu, průměrné teploty jsou mezi -1 °C až 2 °C. Nechybí ani patřičná pokrývka sněhu.

Bezpečnost

S kriminalitou na západním Islandu asi nebudete mít žádný problém. Jde totiž o území s nejnižší kriminalitou na světě. Ani ve větších městech se nesetkáte s žádnými neduhy. Kapesní krádeže na frekventovanějších místech jsou zde výjimečné. Z hlediska kriminality se není čeho obávat.

Větším nepřítelem se vám může stát sama příroda. Podceňovat byste neměli deštivé klima při plánování túr. Vždy sebou mějte vhodné oblečení a dávejte pozor především na horských stezkách. Čas od času se může v některých oblastech projevit vulkanická činnost a drobné zemětřesení. I s tím je třeba počítat a takové faktory sledovat už dopředu.

Měna

Ceny v obchodech a restauracích jsou na západním Islandu poměrně vysoké. Do jisté míry odpovídají průměru ostrova. Ve větších městech je určitě dráž. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 33 Kč
 • Chleba = 70 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 480 Kč 
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 185 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 220 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 55 Kč
 • Cappuccino = 100 Kč
 • Espresso = 75 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 465 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 3 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 42 Kč

Doprava

Jestliže směřujete na západní Island, potom vaší cílovou stanicí bude letiště Keflavík. To se nachází asi 50 kilometrů od Reykjavíku. Přímo z Prahy můžete využít přímých letů, popřípadě z okolních zahraničních letišť. Cena letenky se bude pohybovat mezi 4 500 Kč až 8 000 Kč. Doba letu je přibližně čtyři hodiny. Pokud budete chtít poznávání západního Islandu započít v Reykjavíku, využijte z letiště následující dopravní spoje.

 • Gray Line Airport Express vychází na 2 400 ISK.
 • Autobusová linka č. 55 stojí 1 800 ISK.
 • Flybus je nejdražší, asi 2 500 ISK. Přesuny po západní části Islandu můžete řešit tímto způsobem.
 • Autobusy fungují nejenom ve velkých městech jako klasické MHD, ale nabízí také dálkové spoje.
 • Místní doprava obvykle začíná na ceně 460 ISK ve městě.
 • Taxi služby fungují ve městech a nejsou zrovna levné. Nástupní taxa kolem 690 ISK a cena za kilometr asi 300 ISK.
 •  Stopování je zde povoleno, ale není tak časté kvůli omezenějšímu provozu.
 • Ideální je pronájem automobilu, díky němuž nebudete vázáni na žádnou veřejnou dopravu.
 • Na letišti Keflavík stojí pronájem od 950 Kč za den, v Reykjavíku už to může být od 1 400 Kč za den.
 •  Dopravu podél západního pobřeží Islandu lze řešit i s pomocí vnitrostátní trajektové dopravy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Island

 • Islandská pohlednice - letecké víkendy
  Island - Reykjavík
 • Gejzíry, ledovce, vodopády a fjordy Islandu - letecké víkendy
  Island - Reykjavík
 • Canopy By Hilton Reykjavik City Centre
  Island - Reykjavík
 • Fosshotel Reykjavík
  Island - Reykjavík
 • Oddsson
  Island - Reykjavík
 • 4,6Dobré
  Islandská pohlednice
  Island
 • Hotel Island
  Island - Reykjavík
 • Laxnes
  Island

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé