Kapverdy

Sal: průvodce

22°C
Aktuálně
24°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Sal

Sal je název kapverdského ostrova, který spadá do skupiny ostrovů označované jako Barlavento. Sal je dlouhý 29,7 kilometrů a široký 11,8 kilometrů. Jeho celková plocha činí 219,8 kilometrů čtverečních a žije na něm přes 33 tisíc obyvatel. Dominantním městem ostrova je Espargos.

Ostrov Sal byl objeven v roce 1460 a jeho první název zněl Llana. Až teprve po objevení dvou velkých vodních ploch na ostrově se mu začalo říkal Sal. Jeho osídlení bylo do roku 1720 minimální. Tehdy došlo ke vzniku rybářské vesnice. V dřívějších letech zde bujel solný průmysl. Sůl byla vyvážena do celého světa.

Nejvyšším bodem ostrova Sal je vrchol Monte Grande, který se tyčí do výšky 406 metrů nad mořem. Jeho součástí je neosídlený ostrůvek s názvem Ilhéu Rabo de Junco. Společně s dalšími ostrovy tvoří písečné souostroví. Jsou to Maio a Boa Vista.

Jaké nabízí Sal památky a zajímavosti?

Co navštívit na Sale

Při návštěvě ostrova Sal dostanete možnost poznat ryzí kreolskou kulturu. Užijete si překrásných písečných pláží, prožijete kulturní zážitky v tamních městech a zaměříte se především na přírodní skvosty tohoto ostrova.

Hlavním městem Salu je město Espargos, kde se mimo jiné nachází mezinárodní letiště. Poznat můžete jeho novodobou, ale také tradiční africkou stránku. Město je situováno na vrcholu Monte Curral. Ještě známější je letovisko Santa Maria, které je takovým pomyslným turistickým rájem plným hotelů a restaurací. Za hlavním přístavem musíte vyrazit do městečka Palmeira a pokud dáváte přednost tradicím a rybaření, stane se vaším cílem vesnička Murdeira.

Přírodní dominantou ostrova Sal je bezpochyby lunární kráter Pedra do Lume, kde se mořská voda přeměňuje na solné postele. Proto zde byla roku 1805 zahájena těžba soli. Tamní jezírka jsou přístupná turistům a jejich účinky lze přirovnat k Mrtvému moři. Milým překvapením na ostrově Sal se stane i tamní botanická zahrada. Na pouštním vnitrozemí leží krásný zelený ráj, kde mimo jiné nechybí ani menší zoologická zahrada s několika domácími zvířaty. Útulné místo pro relaxaci.

Dalším vyhlášeným přírodním klenotem jsou podvodní jeskyně Buracony, kde budete obdivovat lávová jezera. Tím nejznámějším jezerem zasazeným do skály je Blue Eye. Abyste taková místa našli, musíte vyrazit asi pět kilometrů severně od přístavu Palmeira. Tato oblast je mimo jiné označována jako Olho Azul.

A jakým dalším aktivitám se věnovat na ostrově Sal? Užívat si budete hlavně nejlepších pláží na Kapverdách. Téměř nedotčené pláže jsou velkým lákadlem pro turisty. Věnovat se můžete šnorchlování nebo pozorování líhně želv. Na plážích jsou často praktikovány sportovní aktivity jakými jsou windsurfing a kiteboarding. Podmínky pro tyto činnosti jsou ideální a k dispozici je i řada odborných instruktorů.

Písečná, respektive pouštní plocha ostrova Sal doslova vybízí k poznávání a objevování. To vám v široké míře umožní čtyřkolky. Jízda na nich se vám stane doslova adrenalinovým zážitkem. Věnovat se zde můžete hikingu, což umožňuje nejvyšší vrchol Monte Grande. Krásné výhledy po okolí jsou naprostou samozřejmostí. Poznávat lze i nejbližší okolí ostrova Sal. Stačí si zaplatit některou z projížděk na luxusní lodi a o nové zážitky máte postaráno.

Zmínit bychom měli ještě jízdu na koních po plážích Santa Maria nebo potápění u nedalekého ostrůvku Ilheu Rabo de Junco, který má na délku jenom 253 metrů. Ve své podstatě jde o malou podvodní sopku. V blízkosti plážových středisek a hotelů se vám dostane kulturního programu, zábavy a nočního života.

Specifika místní kuchyně

Na kapverdském ostrově Sal si budete užívat především tradiční kuchyni, která se primárně skládá z ryb a mořských plodů. Z běžného masa je konzumováno vepřové a hovězí. Nejčastějšími přílohami jsou fazole, tropické ovoce, rýže a zelenina. Pokud dostanete zálusk na vynikající místní kuchyni, potom byste měli okusit národní jídlo Cachupa nebo rybí polévku Caldo de peixe. Ve výčtu specialit by šlo jistě pokračovat. Jsou to například jídla Canja, Moreia, Feijoada, Croquetes de peixe, popřípadě si pochutnáte na talíři s mořskými plody Prato de mariscos.

Při návštěvě ostrova Sal máte na výběr, kde se budete stravovat. Mezi tradiční restaurace se řadí oblíbené podniky jako Creparia Sol Doce, Restaurante Barracuda, Americo´s Restaurante a Farolin. K těm luxusnějším podnikům patří Le Prive, Nami – Asian Restaurant, Cize Bar a v neposlední řadě také The Bounty Beach Restaurant.

Počasí

Ostrov Sal lze s naprostou jistotou označit za tropický ráj, což se mimochodem promítá i do tamního počasí. Celoroční průměrné teploty přes den jsou mezi 23 °C až 27 °C. Ty maximální stoupají ke 35 °C. Při návštěvě ostrova Sal je třeba čas od času počítat s větrem, který přichází od severovýchodu. Pokud jde o dešťové srážky, jsou ojedinělé a v malé míře od července do poloviny října. Jejich celoroční úhrn činí asi 70 milimetrů. Vlhkost se pohybuje mezi 70 % až 75 %. Na Salu si budete užívat v podstatě celoročního sluníčka, protože zde svítí asi 350 dnů v roce. A pokud je občas zataženo, velice brzy se mraky roztrhají.

Bezpečnost

Ostrov Sal lze prezentovat jako bezpečné místo pro trávení nezapomenutelné dovolené. Kriminalita je zde na nižší úrovni a v porovnání s jinými evropskými městy je toto působiště opravdu bezpečné. Jediné, na co si dejte pozor, je odkládání cenností na pláži, kdy by mohlo dojít ke krádeži, a to třeba i od ostatních turistů. Stačí si hlídat osobní věci a s ničím jiným pravděpodobně nebudete mít problém. Pozor si dávejte při prozkoumávání ostrova a jeho podvodního světa, kdy je třeba dbát rad zkušených instruktorů a místních lidí. Nepodceňujte ani dostatečný a pravidelný pitný režim kvůli tamnímu slunnému klimatu.

Měna

Cenové náklady na dovolenou na ostrově Sal jsou přiměřené v porovnání s evropskými destinacemi. Některé věci jsou trochu dražší, většina z nich je ale vesměs levnějších. Pro představu uvádíme několik orientačních příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 23 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 185 Kč
 • Espresso = 32 Kč
 • Cappuccino = 46 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 80 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 25 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 100 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava

Na ostrov Sal se dopravíte prostřednictvím letecké dopravy. Cílovým bodem se pro vás stane letiště Sal Amilcar Cabral nacházející se asi 18 kilometrů od letoviska Santa Maria. Z České republiky jsou vypravovány spíše lety organizované přes cestovní kanceláře. Standardní cena letenky je kolem 20 000 Kč. Pokud však využijete občasných akcí nebo si rezervujete letenku s předstihem, můžete pokrátit náklady na polovinu. Doba letu je v průměru 20 hodin.

 • Po příletu na letiště nepočítejte s využitím veřejné dopravy. Ta na ostrově nefunguje.
 • Pro přepravu po ostrově se alternativou může stát minibusová doprava, kterou zajišťuje Aluger.
 • Nejčastěji jsou využívány místní taxi služby.
 • Cena za kilometr je 100 CVE a průměrná nástupní taxa činní 150 CVE.
 • Pokud se chcete pohybovat volně po ostrově, můžete využít pronájmu automobilu. Jak přímo na letišti, tak v centru města Santa Maria.
 • Půjčení vozu stojí kolem 2 000 Kč na den.
 • Pronajmout si lze také čtyřkolku.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kapverdy

 • Melia Dunas Resort & Spa
  Cape verde - Sal
 • Sol Dunas Resort & Spa
  Cape verde - Sal
 • Melia Llana Resort & Spa
  Cape verde - Sal
 • Hilton Capo Verde
  Cape verde - Sal
 • OA Salinas Sea SK
  Cape verde - Sal
 • OA Belorizonte SK
  Cape verde - Sal
 • Sobrado SK
  Cape verde - Sal

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce