Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Kapverdy

Santiago: průvodce

27°C
Aktuálně
24°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Santiago

Santiago je největším kapverdským ostrovem, který se nachází mezi ostrovy Maio a Fogo. Od nich je vzdálen 26 a 55 kilometrů. Velikost ostrova je 991 kilometrů čtverečních a žije na něm kolem 300 tisíc obyvatel. Hlavním městem ostrova Santiago je Praia.

Ostrov Santiago byl objeven Evropany v roce 1460. Objevitel Antón da Nolim zde vybudoval pevnost Ribeira Grande ve městě Cilade Velha. Po útocích piráty v roce 1712 bylo toto hlavní město přesídleno na působiště nynější metropole Praia.

Santiago je spíše hornatého charakteru, kromě plošší oblasti v jihovýchodní části. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Pico de Antónia s výškou 1 392 metrů nad mořem. V blízkosti hlavního města se nachází ještě vrcholy Monte das Vacas a São Lourenço dos Órgãos. Nejjižnějším místem Santiaga je Ponta Temerosa a naopak tím nejsevernějším je Ponta Moreia.

Co navštívit na Santiagu

Santiago je nejobydlenějším ostrovem Kapverd, který nabídne několik poutavých míst s originální architekturou a dlouhou historií. Tou největší dominantou se však stane příroda nabývající mnoha podob, jak ve vnitrozemí, tak na pobřeží.

Ostrov můžete začít poznávat třeba v hlavním městě Praia. Z pohledu historie se vyplatí navštívit Church of Our Lady of Grace, palác Palácio Presidencial nebo místní radnici. Za významná místa lze považovat pomník Monumento de Diogo Gomes a sochu Statue Diogo Gomes. O místní historii se více dozvíte v muzeu Núcleo Museológico da Praia a v Estátua de Diogo Gomes. Za přírodou vyrazíte do parku Pargue 5 de Julho, za nákup na tržnici Sucupira Market a skončíte na místních plážích. Vyhlášená je Prainha Beach, Quebra Canela a Cha de Areia. Zajímavostí je i maják Farol de D. Maria Pia. Ten byl postavený v roce 1881.

V relativní blízkosti od hlavního města Praia leží skalní pevnost Fortaleza Real de Sao Filipe, která byla vytvořena v roce 1593. Právě zde můžete shlédnout film o historii Cidade Velha a zároveň si užívat krásného výhledu po okolí. Nedaleko leží klášter a kostel San Francisco.

Velkým přírodním skvostem kapverdského ostrova Santiaga je Přírodní park Serra da Malagueta. Zde je situována spousta turistických tras, které vám umožní poznávat tamní přírodu. Pěší turistice se mimochodem můžete věnovat také v oblasti Pico de Antónia nebo dáte přednost Monte Graciosa. 

Mezi dominanty ostrova Santiago lze zařadit například kus historie v podobě Tarrafal Camp, pomník Pelourinho a místo zvané Ilhéu de Santa Maria. Populární je muzeum Museu da Tabanka nebo turistická atrakce Praia Cidade Velha.

Čas na ostrově lze trávit také na plážích, kde si užijete příjemné relaxace. Je to například pláž Quebra Canela, Cha de Areia, Tarrafal Beach, Prainha Beach a záliv Baía de Tarrafal. Za vodními plochami vyrazte i do oblasti zvané Barragem de Poilao.

V rámci dovolené na ostrově Santiago se nemusíte ochuzovat ani o kulturní zážitky. Ty vám může zprostředkovat akce zvaná Nossa Senhora da Graca. Milovníci hudby si přijdou na své v rámci festivalu Gamboa Festival.

Specifika místní kuchyně

Prolínání kreolské a portugalské kuchyně. Přesně tak by šlo charakterizovat gastronomii na kapverdském ostrově Santiago, kde si dopřejete nejenom tradičních jídel, ale i těch evropských. Velké zastoupení v jídelníčku mají především ryby a mořské plody. Narazit můžete třeba na tuňáka připravovaného na mnoho způsobů. Velice oblíbenou pochutinou je grilovaný kozí sýr, fazole se zeleninou, masem a bramborami. Takovému jídlu se říká Cachupa. Velký důraz je dbán na čerstvé suroviny, a to se týká také ovoce a zeleniny. Hodně používanou přílohou hlavních jídel bývá rýže. Mezi další specialisty se řadí plněné smažené taštičky, ale i tak běžné jídlo, jakým je bramborová kaše s rybou. Pokud dostanete zálusk na alkoholický nápoj, vyzkoušejte Grogue, jenž vzniká z cukrové třtiny. Jeho chuť připomíná rum. Výjimkou nejsou ani místní piva.

Jestliže patříte mezi milovníky gastronomie, na kapverdském ostrově Santiago si určitě přijdete na své. Pokud hledáte podniky zaměřené na tradiční kuchyni, vyrazte do Quintal da Musica, Ipanema, Restaurante Pescador a Maracuja. Na své si přijdou i vyznavači levnější gastronomie, kterou nabízí restaurace typu Terrazza Italia, Punto d´Incontro, Alto Mira a Kara Katxupa.

Počasí

Počasí v Santiagu si užije každý, kdo má rád teplo a slunce. To platí v podstatě v průběhu celého roku, protože průměrné teploty se pohybují kolem 24 °C až 30 °C. A je v jedno, v jakém ročním období toto místo navštívíte. Obávat se není třeba ani dešťových srážek, které se čas od času vyskytnou hlavně mezi srpnem až říjnem. Nejde však o nic zásadního. Ostrov Santiago se vyznačuje přemírou slunných dnů a jakékoliv vznikající mráčky se během velice krátkého času brzy roztrhají.

Bezpečnost

Na kapverdském ostrově Santiago je nízká kriminalita, takže se zde budete cítit podstatně bezpečněji nežli v mnohých evropských destinacích. Jediné, s čím se můžete setkat, jsou drobnější kapesní krádeže ve městech na frekventovanějších místech. To samé platí na plážích, kde je lepší cennosti nenechávat bez dozoru. Občas se může stát, že se vám lidé budou snažit prodat suvenýry trochu dráž, než je běžné. Riziko jiné kriminality zde nehrozí a obávat se nemusíte ani nočních procházek na hlavních třídách měst.

Při objevování přírody je vhodné dodržovat jistá bezpečnostní pravidla, a především dbát na rady tamních obyvatel. Určitě nepodceňujte konzumaci dostatečného množství pitné vody, v moři si dávejte pozor na silnější proudy a tím to pravděpodobně končí.

Měna

Santiago je největším ostrovem Kapverd, kde si z pohledu cenových nákladů přijde na své doopravdy každý. Ceny za zboží a služby zde nejsou oproti Evropě přemrštěné a jsou spíše nižší. Zde je několik příkladů, které vás o tom přesvědčí.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 25 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 185 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Espresso = 21 Kč
 • Cappuccino = 31 kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 18 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 140 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 100 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 27 Kč

Doprava

Kapverdský ostrov Santiago je dostupný prostřednictvím letecké dopravy. Z pražského letiště Václava Havla poletíte na letiště Praia Nelson Mandela. Cestou vás pochopitelně budou čekat mezipřistání, takže doba letu se může vyšplhat přes 20 hodin. Náklady na letenku z Prahy jsou od 15 000 Kč výše. Pokud byste zvolili třeba letiště ve Vídni, mohou ceny letenek klesnou klidně k 10 000 Kč. Z letiště do hlavního města Praia se dopravíte buď taxíkem nebo si pronajmete vozidlo.

 • V případě měst Praia funguje veřejná doprava, kterou provozuje společnost SolAtlantico.
 • Autobusy jezdí především ve městě. Cena jízdenky je od 40 CVE.
 • Mimo město jezdí hlavně minibusy nebo taxíky.
 • Za taxi služby zaplatíte 100 CVE za kilometr a 150 CVE jako nástupní taxu.
 • Na ostrově Santiago existuje hned několik hlavních tras, včetně těch vedlejších.
 • Pronájem automobilu se jeví jako nejlepší řešení. Přímo na letišti Praia Nelson Mandela si můžete půjčit vůz od 2 200 Kč na den.
 • Mezi kapverdskými ostrovy se lze přesouvat letecky nebo levnějším způsobem prostřednictvím lodní dopravy.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kapverdy

 • od 15 690 Kč
  Hotel Murdeira Village Resort
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 17 890 Kč
  Hotel Voi Vila Do Farol Resort
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 15 990 Kč
  Hotel Halos Casa Resort
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 25 990 Kč
  Hotel Odjo D' Agua
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 26 090 Kč
  Hotel Morabeza
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 27 490 Kč
  Hotel Hilton Cabo Verde Sal Resort
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 26 890 Kč
  Hotel Riu Cabo Verde
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 27 090 Kč
  Hotel Riu Funana
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 30 990 Kč
  Hotel Riu Palace Santa Maria
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 16 490 Kč
  Hotel Ouril Pontao
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 17 190 Kč
  Hotel Da Luz
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 23 490 Kč
  Hotel Melia Dunas Beach Resort & Spa
  Kapverdy - Kapverdy

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce