Kapverdy

Sao Vicente: průvodce

24°C
Aktuálně
24°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Sao Vicente

São Vicente neboli ostrov sv. Vincenta. To je jeden z kapverdských ostrovů spadající do skupiny Návětrných ostrovů Barlavento. Jeho velikost je 227 kilometrů čtverečních a žije na něm přes 80 tisíc obyvatel. Délka ostrova činí 24 kilometrů a šířka 16 kilometrů. Konkrétně leží mezi ostrovy Santa Luzia a Santo Antao. Jeho hlavním městem je Mindelo.

Ostrov São Vicente byl objeven v roce 1462. Kvůli omezené vodě zde byla vybudována osada až o mnoho let později v roce 1732. Po roce 1838 docházelo k růstu počtu obyvatelstva, a to i díky založenému skladu na uhlí v Porto Grande Bay.

Celý ostrov je obklopen Atlantským oceánem a jeho severní části se dotýká záliv Port Grande. Většina území je spíše hornatého povrchu. Tím nejvyšším vrcholem je Monte Verde s výškou cca 725 metrů nad mořem. Mezi důležitá města na ostrově se řadí například Calhau, São Pedro a Baía das Gatas.

Co navštívit na Sao Vicente

Ostrov São Vicente je v podstatě vyhaslým kráterem, takže o přírodní skvosty zde rozhodně nebude nouze. Poznávání vnitrozemí můžete spojit s pestrým pobřežím nebo zavítáte do některého z větších měst, kde na vás dýchne špetka historie, kultury a zábavy.

Vaším odrazovým můstkem se stane centrum kulturního dění, jímž je hlavní město Mindelo. Právě zde na vás čekají protiklady jako třeba Avenida Marginal a ulice Rua Libertadores de África. Hlavním náměstí je Praça Estrela, za návštěvu však stojí také oblast zvaná Praça Amílcar Cabral. A co zajímavého vám Mindelo nabízí?

Je to třeba radnice města Paços do Concelho postavená v letech 1860 až 1873. Dále je to lidový neboli vládní palác Paços do Concelho a Katedrála Panny Marie Světlé. Ta byla vybudována v roce 1862. Zapomínat byste neměli na dům senátora Vera Cruze, kterému se říká Centro Nacional de Artesanato e Design. Shlédnout můžete repliku věže Belém s názvem Torre de Belém a navštívit lze sídlo guvernéra Escola Jorge Barbosa. Výjimkou není ani městský trh z roku 1878. Z nejstarší stavby města Mindelo Fortim do Rei z roku 1852 se vám dostane překrásného výhledu po okolí. Ochuzovat se nebudete ani o městské pláže, hudební akce a podobné věci.

A jaké další skvosty ostrova São Vicente byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít? Čas věnujte například návštěvě muzea Centro Nacional de Artesanato, podívejte se do parku Parque Natural Monte Verde a udělejte si výlet k majáku Farol de D. Amélia. Za zmínku stojí i muzeum Museu Do Mar a Casa Cesária Évora.

Vyrazit můžete do Bahia das Gatas, kde spaříte překrásnou zelenou lagunu vhodnou ke koupání. Hodně populární je pěší turistika na Monte Verde, kam vede jedna z nejlepších turistických stezek na ostrově São Vicente. Obdivovat budete jak bujnou vegetaci, tak panoramatický výhled z vrcholu. Alternativou se pro vás může stát vrchol Monte Cara. Některý den si naplánujte výlet do malé rybářské vesničky Calhau, kde si užijete jak živou kapverdskou hudbu, tak vynikající rybí specialisty. Naprostou povinností se pro vás stane i zátoka Porto Grande Bay

A kdybyste náhodou zatoužili po vodních sportech, potom směřujte do Sao Pedro, kde jednoznačně vede windsurfing. Jde o dlouhou písečnou pláž hned za letištěm, kde potkáte nejenom surfaře, ale také rybáře. Mezi další populární pláže patří Praia Grande, kde si užijete krásných vln. Vydejte se také do zátoky Baia das Gatas. Ta se nachází asi 15 minut cesty od hlavního města Mindelo. Toto místo je jako stvořené pro koupání a mimo jiné zde naleznete patřičné zázemí v podobě občerstvení, hudby a podobně. Ostrov São Vicente si zkrátka zamilujete.

Specifika místní kuchyně

São Vicente je ostrov, což z pohledu gastronomie vypovídá o jediném. Na jídelníčku objevíte především velké zastoupení ryb a mořských plodů. Na mnoha místech budete moci postřehnout prolínání brazilského, portugalského a kreolského kulinářství. Kromě masa si přijdete také na jiné chutné ingredience. Mezi používané se řadí kukuřice, luštěniny, brambory a zelí. Z oblíbených jídel lze jmenovat Prato de mariscos, což je talíř plný nejrůznějších mořských plodů. Zaujmout vás může rybí vývar Caldo de peixe nebo kozí maso Tchassinu. Zapomínat byste neměli ani na vyhlášené tradiční pokrmy, k nimž patří Cajnas, Feijoada a národní jídlo Cachupa. A pokud dostanete chuť na něco na zapití, zvolte buď nealkoholické džusy z tropického ovoce nebo dejte přednost pálence Grogue, popřípadě místnímu pivu.

Na ostrově São Vicente najdete řadu vyhlášených a pověstných restaurací, které polahodí vaše chuťové pohárky. Jmenovat lze například Chave d´Ouro, Casa Café Mindelo, Chez Loutcha, La Pergola, Nautilus – Restaurante Bar, Caravela Restaurante a Kalimba Beach Club.

Počasí

Při návštěvě ostrově São Vicente počítejte s teplým a suchým klimatem. Průměrná roční teplota přes den je 23,5 °C. Ty nejnižší klesají k 19 °C v zimě a ty nejvyšší naopak k 29 °C na konci léta. Teploty jsou obvykle konstantní. Pokud jde o dešťové srážky, spadne jich za rok asi 125 milimetrů, a to především v období od srpna do listopadu. Týká se to hlavně města Mindelo. Ve vyšších horských oblastech je trochu chladněji. Ať už si naplánujete dovolenou na kapverdském ostrově São Vicente kdykoliv během roku, počasí vám takovou cestu pravděpodobně nikdy nezkazí.

Bezpečnost

Ostrov São Vicente lze označit za bezpečný. S drobnou kriminalitou se můžete setkat pouze v hlavním městě Mindelo. A ta spočívá primárně ve formě menších kapesních krádeží. Obávat se však nemusíte ani nočních procházek. São Vicente je rozhodně bezpečnější, než spousta evropských měst. Pozor si dávejte snad jen na volně potulující se psy, jichž je ve městech poměrně dost. Lepší je si jich nevšímat. Při sobě raději nenoste příliš hotovosti a zbytečně na sobě nedávejte znát bohatství v podobě viditelných cenností. Ideální je splynout s tamním obyvatelstvem.

Když si budete užívat vodních radovánek, dbejte rad místních ohledně silnějších podmořských proudů. Žádné jiné přírodní nebezpeční tu na vás pravděpodobně nečeká.

Měna

Dovolená na ostrůvku São Vicente vás určitě nevyjde draho. A to v porovnání s ostatními ostrovními ráji světa nebo i ve srovnání s Českou republikou. Níže uvádíme základní přehled orientačních cen vybraného sortimentu.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 190 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 150 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Cappuccino = 30 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 20 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 100 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 27 Kč

Doprava

Když budete cestovat na ostrov São Vicente, směřujte na mezinárodní letiště Cesária Évora, které je ve své podstatě čtvrtým nejvytíženějším letištěm na Kapverdských ostrovech. Letiště se nachází asi 5 kilometrů od hlavní metropole Mindelo. Délka letu z pražského letiště Václava Havla je mezi 18,5 až 24 hodinami podle toho, jako dlouhá vás čekají mezipřistání. Ty jsou obvykle dvě. Náklady na letenky začínají na 20 000 Kč a stoupají výše.

 • S veřejnou dopravou na ostrově São Vicente moc nepočítejte. Fungují zde minibusy nebo taxi služby.
 • Na ostrově je jediná silnice první třídy z letiště do města Mindelo. Dále dvě silnice druhé třídy a pět silnic třetí třídy.
 • Za taxíka dáte v průměru 100 CVE za ujetý kilometr. Nástupní taxa bývá 150 CVE.
 • Využívat lze přístav Mindelo – Porto Grande. Odsud lze cestovat na okolní ostrovy, jakými jsou Santo Antao, Sal, Santiago a Sao Nicolau.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kapverdy

 • Hotel Murdeira Village Resort
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 14 990 Kč
  Hotel Voi Vila Do Farol Resort
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 21 390 Kč
  Hotel Halos Casa Resort
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 24 290 Kč
  Hotel Odjo D' Agua
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 25 790 Kč
  Hotel Morabeza
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 24 790 Kč
  Hotel Hilton Cabo Verde Sal Resort
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 30 090 Kč
  Hotel Riu Cabo Verde
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 28 290 Kč
  Hotel Riu Funana
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 33 590 Kč
  Hotel Riu Palace Santa Maria
  Kapverdy - Kapverdy
 • Hotel Ouril Pontao
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 18 990 Kč
  Hotel Da Luz
  Kapverdy - Kapverdy
 • od 23 990 Kč
  Hotel Melia Dunas Beach Resort & Spa
  Kapverdy - Kapverdy

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce