Kostarika

Monteverde: průvodce

18°C
Aktuálně
20°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Monteverde

Monteverde je název malé obce nacházející se v Kostarice. Konkrétně na jihu pohoří Tilarán, které je prostřednictvím rezervace propojeno s městečkem Santa Elena. Proto, když se mluví o Monteverde, často je zmiňována i Santa Elena. Obec má asi 6 500 obyvatel a je situována do oblasti označované jako Puntarenas.

Dle nejrůznějších nálezů se lze domnívat, že toto místo okupovali místní domorodci v době 3 000 let před naším letopočtem. Teprve až mezi lety 300 až 800 se zde začínají vytvářet složitější vesnice. Rozvoj tohoto místa byl do jisté míry pozastaven aktivitou sopky Arenal kolem roku 1300.

Dnes patří obec Monteverde a nedaleké město Santa Elena k rychle se rozvíjejícím oblastem, a to právě díky turismu. Tato ekoturistická destinace byla zařazena mezi světová místa, která by si měli lidé prohlédnout, než nadobro zmizí.

Jaké nabízí Monteverde památky a zajímavosti?

Co navštívit v Monteverde

Monteverde je působištěm, které budete chtít primárně navštívit kvůli překrásné přírodě. Tamní rezervace Monteverde Cloud Forest Biological Reserve byla National Geographic označena jako klenot mezi lesními rezervaci, což o mnohém vypovídá. Toto místo je velkým lákadlem nejenom turistů, ale i přírodovědců.

Rezervace byla založena v roce 1972 a ročně sem přijede asi 70 tisíc návštěvníků. Velkou zajímavostí je především její extrémní biologická rozmanitost. V celé ploše můžete spatřit 2 500 druhů rostlin, 100 druhů savců, 400 druhů ptáků a 120 druhů plazů. Tato rezervace je vlastně takovým pomyslným spojením mezi obcí Monteverde a městečkem Santa Elena.

Navštívit lze řadu zajímavých zařízení a míst. Je to například Bat Jungle v Monteverde neboli skleněné atrium s netopýry, kde se mimo jiné dostává těmto tvorům patřičné péče. Na své si pochopitelně přijdou i malé děti díky Children´s Eternal Rainforest. A co byste řekli na Monteverde Butterfly Garden? Motýlí zahrada, kde na kousku půdy uvidíte více jak 30 druhů motýlů a budete se mezi nimi pohybovat.

Překrásným místem je Rezervace Curi Cancha, kde se octnete v úžasném světě ptáků pod avokádovými stromy a ostatní faunou a flórou. Opomíjeno není ani na milovníky orchidejí, jež mohou zavítat do Orchid Garden, kde je k vidění zhruba 450 druhů orchidejí. Jak už jsme několikrát zmínili, rezervace Monteverde navazuje na Santa Elena Cloud Forest Reserve, takže obklopovat se můžete pestrým bio světem ze všech stran a na velké ploše.

Nadšenci a milovníci plazů by si měli udělat čas na návštěvu Seppentaria, kde uvidíte minimálně 20 druhů. Dále to bude San Gerardo Station nebo místo plné žab. Tomu se říká Monteverde Frog Pond. Vzhledem k tomu, že z této oblasti pochází také vynikající káva, neopomínejte na Monteverde Coffee Farm.

V Monteverde rozhodně prožijete bezpočet nezapomenutelných zážitků. Ty vám zprostředkuje třeba 100% Aventura Adventure Park, kde je oblíbená Zip dráha s délkou 1 590 metrů, z níž se vám dostane dokonalého výhledu po okolí. Nechybí ani možnost vyzkoušet si Bungee Jumping z výšky 40 metrů na úchvatném přírodním místě.

Velkým lákadlem jsou mosty Sky Walk. Jde o zajímavou stezku po visutých mostech. Ta má délku 2,5 kilometru a pohybovat se po ní můžete i s profesionálním průvodcem. Z visutých mostů se vám odhalí zcela jiný pohled na národní park. Organizovány jsou také noční prohlídky Monteverde do divoké přírody nebo budete absolvovat Horse Trek Monteverde neboli jízdu na koni vybranou oblastí. Plánovány jsou také výlety k vodopádům v rámci Canyoning Tour. Monteverde si vás zkrátka získá ve všech ohledech.

Specifika místní kuchyně

Když se budete pohybovat v oblasti Monteverde a Santa Elena, jistě neuniknete tradiční kostarické kuchyni, která je jako stvořená pro milovníky fazolí a rýže. Tyto dvě ingredience objevíte v mnoha jídlech. Připravit se dají na mnoho způsobů. Jedné z kombinací rýže a fazolí se říká Gallo Pinto. Ranní povinností jsou oblíbené kostarické omelety nebo okusíte Rice and Beans. Jestliže dáváte přednost černým fazolím, banánu a salátu, ochutnejte pokrm zvaný Casado. A kdybyste toho měli málo, vyzkoušejte místní speciality, jakými jsou Tamales, Ceviche a Plátanos.

Zárukou plného žaludku a spokojenosti bude určitě kvalitní restaurace. A těch se v Monteverde nachází hned několik. Je to například Amy´s Cuisine, Legado Don Luis, San Lucas Treetop Dining Exprerience, Choco Cafe Restaurant and Coffee Shop, Restaurante Don Luis a The Green Restaurant.

Počasí

Počasí v kostarické obci Monteverde a v jeho blízkosti, včetně národního parku, je tropického rázu. Jde o mlhavé a hodně vlhké klima. Celoroční teploty se pohybují mezi 15 °C až 23 °C, přičemž maxima sahají k 28 °C. Počítat musíte s tím, že v této oblasti spadne hodně dešťových srážek. Za celý rok je to kolem 3 000 milimetrů. Nejdeštivější období přichází od května a trvá do října. Naopak nejméně deště spadne od ledna do března.

Bezpečnost

Obec Monteverde a celá oblast je považována za bezpečnou. Setkat se zde můžete s průměrnou kriminalitou, takže když se některým věcem vyhnete a na něco si dáte pozor, nic se vám nestane. Rozhodně se vyvarujte tomu, že budete dávat na obdiv své cennosti. Akorát zbytečně upoutáte pozornost kolemjdoucích. Na frekventovanějších místech mohou hrozit drobné krádeže, ale to není nic neobvyklého. V noci je lepší pohybovat se jen v turistických oblastech. Když budete prozkoumávat lokalitu národní parku, držte se buď vyznačených tras nebo jděte s průvodcem. Divoká a v tomto případě hodně pestrá příroda může skrývat určitá nebezpečí.

Měna

Dovolenou v Monteverde lze označit za cenově přijatelnou, protože náklady na zboží a služby jsou zde nižší, nežli je průměr v zemi, potažmo hodně korespondují s Českou republikou. Pravdou však zůstává, že jak v čem.

 • Voda 1,5 litru = 40 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 265 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 75 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 160 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava

Plánujete-li poznávání Monteverde, potažmo národního parku a jeho blízkého okolí, musíte z České republiky zamířit na letiště San Jose Juan Santamaria. To je takovou pomyslnou vstupní branou do Kostariky. Z Prahy trvá let 25 až 30 hodin podle toho, kolik vás čeká přestupů. Cena letenky z Prahy je obvykle vyšší, nad 20 000 Kč. Pokud byste letěli z okolních zahraničních letišť, pak můžete ušetřit několik tisíc korun. Z letiště San Jose Juan Santamaria se do Monteverde, potažmo do Santa Elena dopravíte dálkovým autobusem. Cesta trvá přibližně 5 hodin.

 • Ve městě a okolí funguje spolehlivá autobusová doprava, popřípadě můžete využít vícemístných dodávek.
 • Cena jízdného začíná na 350 CRC po městě v rámci krátkých vzdáleností.
 • Absolvovat lze výlety do přírody terénními vozy.
 • Výjimkou nejsou ani výlety na kolech.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kostarika

 • od 61 749 Kč
  Barceló Tambor Beach
  Kostarika
 • Barceló San José
  Kostarika
 • Punta Leona Hotel & Club
  Kostarika
 • Dreams Las Mareas Costa Rica
  Kostarika
 • Holiday Inn San Jose-Aurola
  Kostarika
 • Westin Playa Conchal
  Kostarika
 • Pochote Grande
  Kostarika
 • od 53 939 Kč
  Occidental Tamarindo
  Kostarika
 • Los Lagos
  Kostarika
 • Presidente
  Kostarika
 • Studio Boutique Hotel
  Kostarika
 • od 65 589 Kč
  Bosque Del Mar
  Kostarika - Guanacaste

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné