Poloostrov Osa - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Kostarika

Poloostrov Osa: průvodce

27°C
Aktuálně
20°C
Průměrně

Poloostrov Osa

Poloostrov Osa je druhým největším poloostrovem Kostariky a je situovan v jižní části země, konkrétně v provincii Puntarenas. Břehy tohoto poloostrova jsou omílány Tichým oceánem. Španělský název poloostrova Osa je Península de Osa.

Toto území se pyšní velkou biodiverzitou. Značná část území poloostrova Osa je pokryta chráněnými plochami a lesními rezervacemi. Žije zde více jak polovina všech druhů živočichů v Kostarice. Významné jsou zdejší ekosystémy, horské deštné pralesy a pobřežní mokřady. Hlavním městem poloostrova Osa je Puerto Jimenez.

Jaké nabízí Poloostrov Osa památky a zajímavosti?

Co navštívit na Poloostrově Osa

Poloostrov Osa je doslova magické a nedotčené místo, které si zamilují především obdivovatelé pestré fauny a flóry. Prozkoumávat zde budete nejen hustý prales, ale i krásné pláže a užijete si atmosféru tamních vesnic.

Tím hlavním městem na poloostrově Osa je Puerto Jimenez, které nabízí velice snadný přístup k plážovým vesnicím, jakými jsou Cabo Matapalo a Carate. Zde se velkým lákadlem stane zátoka Puerto Jimenez, kde si užijete čisté a mělké vody a můžete se věnovat oblíbenému kajakingu. Cabo Matapalo je asi hodinu od tohoto města a nabízí pestrý rostlinný a živočišný život. Obrovské a nedotčené pláže nesou název Playa Preciosa neboli Playa Platanares. Na nich lze obdivovat krásný odliv nebo se věnovat surfování.

Dalším důležitým místem je přístavní město Golfito situované v provincii Puntarenas. To je hodně vyhledávané kvůli jachtingu, plavbám na lodích a rybolovu. Užívat si zde budete i plážových aktivit. Jako stvořené jsou pláže Playa Zancudo, Pavones a Pilon.

Hodně populární je na poloostrově Osa zátoka a vesnice s názvem Drake Bay, které se jinak říká Agutijas. Své pojmenování nese po Siru Francisi Drakeovi. Toto místo má populaci kolem jednoho tisíce obyvatel. V oblasti jednoznačně vede potápění, šnorchlování a turistika v přírodě.

Tím největším skvostem poloostrova Osa je bezpochyby Národní park Corcovado, který byl založen v roce 1975 a jeho celková plocha činní 425 kilometrů čtverečních. Do národního parku si lze plánovat jednodenní i vícedenní výlety. Obdivovat zde můžete velice pestrou biodiverzitu. Žijí zde živočichové jako margay, tapír, tamandua, kapucíni, pumy, pelikáni, spousta druhů opic, v moři jsou to delfíni a hromada dalších tvorů. Na poloostrově Osa se vaším cílem stanou i mangrovové bažiny Humedal Nacional Térraba-Sierpe. Oblast, kde je více jak 330 kilometrů čtverečních mokřad.

Vaše kroky mohou směřovat také do záchranného střediska Wildlife Sanctuary Osa. Na toto místo se dostanete lodí a budete se nacházet v obležení národního parku Piedras Blancas. Ujít si nenechte ostrov Isla del Cano, který je jako stvořený pro potápění, protože zde žije řada mořský ryb, chráněných humrů, lastur a setkat se můžete i s delfíny a barakudami. Do vašeho cestovatelského itineráře byste měli zahrnout i muzeum Sitio Arqueológico Finca 6.

Ve výčtu přírodních zajímavostí poloostrova Osa by šlo určitě pokračovat. Zmínka padne o místech jako Sirena Ranger Station, Playa Carate, Pan Dulce Beach, Playa Sombrero, vodopádech King Louis Waterfall, Golfo Dulce Forest Reserve, Playa Sirena, Estacion San Pedrillo, La Tarde Wildlife Area, Río Agujitas, Casa Dos Rios a zahradách Osa Interactive Gardens.

Na poloostrově Osa se vám dostane i patřičného turistického zázemí, a to v podobě nejrůznějších přímořských letovisek.

Specifika místní kuchyně

Poloostrov Osa nabízí cestovatelům tradiční středoamerickou kuchyni. I na takto odlehlém místě si dopřejete národní pokrmy a místní speciality. Ochutnat můžete například jídlo zvané Casado, Batido nebo pečené plněné taštičky Empanadas. Výjimkou nejsou ani originální míchaná vejce, popřípadě si dáte dušené ragú s hovězím masem Olla de Carne. Vaše chuťové pohárky uspokojíte například smaženými lupínky z plantainů nebo dáte přednost jídlu Tamales, což jsou závitky v kukuřičném listu. K dispozici je velká spousta exotického ovoce a pokud budete chtít něco k pití, jednoznačně vítězí místní káva, čaj a kostarický nápoj Agua Dulce.

Podle toho, kde se budete na poloostrově Osa nacházet, máte možnost zvolit některé z oblíbených restauračních zařízení. V Drake Bay je to Claudios Grill, v Puntarenas je to Isla Coco´s Bar & Grill, v Golfito je to Mar y Luna Golfito, v Puerto Caldera je to Costa del Sol Restaurante & Hotel a v Pueto Jimeraz je to Steakhouse And Grill Corcovado.

Počasí

Na poloostrově Osa si užijete příjemného tropického klimatu. Průměrné denní teploty se zde pohybují nad 30 °C a ty nejnižší klesají k 23 °C až 25 °C, a to v průběhu celého roku. Rozdíl je pouze v tom, zda na poloostrov Osa vyrazíte během suchého nebo vlhkého období. Sucho je od konce prosince do přelomu března a dubna. Zbývající část roku lze považovat za deštivou. Mnohdy jsou deště každodenní, avšak v délce trvání jen několika desítek minut. Je však pravdou, že od července do září spadne poměrně dost dešťových srážek. I tato doba má však něco do sebe, protože během dešťů se začnou vynořovat další živočichové, které byste za normálních okolností nespatřili.

Bezpečnost

Poloostrov Osa lze označit díky menšímu zalidněný za bezpečný. I přesto si raději dávejte pozor na své osobní věci a peníze. Ve větších městech se lze setkat s drobnějšími krádežemi, není to ale nic hrozného. Mnohem větším nepřítelem pro vás bude sama příroda. Důkazem toho je například období dešťů, kdy může docházet k sesuvům půdy. Ať už se pohybujete po souši nebo na moři, dbejte na rady místních obyvatel. Do přírodních parků se mnohdy vyplatí cestovat s průvodci. A to nejenom kvůli bezpečnosti, ale také kvůli tomu, že vám ukáží krásná místa, jenž byste sami možná ani neobjevili.

Měna

Plánujete-li cestu na poloostrov Osa, počítejte s tím, že náklady na zboží a služby budou lehce pod hranicí průměrných cen v Kostarice. V menších vesnicích určitě zaplatíte o něco méně nežli v luxusnějších resortech. Zde je několik příkladů orientačních cen.

 • Voda 0,33 litru v restauraci = 25 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 80 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 150 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 500 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 26 Kč

Doprava

Pokud plánujete poznávání poloostrova Osa, vyrazte z České republiky směrem na největší kostarické letiště San Jose Juan Santamaria. Lety z letiště Václava Havla trvají kolem 25 až 30 hodin podle toho, jak dlouhý vás čeká přestup. Tomu se jednoduše nevyhnete. Náklady na letenky se v průměru pohybují od 20 000 Kč do 24 000 Kč. Pokud byste odlétali z okolních zahraničních letišť, můžete za letenku ušetřit několik tisíc korun.

 • Ze San Jose se lze na poloostrov Osa dopravit vnitrostátní leteckou dopravou. Vaším cílem se stane letiště Osa v Puerto Jimerez. Let trvá přibližně hodinu a náklady jsou mezi 100 až 150 USD.
 • Alternativou může být autobusová doprava nebo pronájem automobilu. Po silnici vám přeprava zabere asi 6 až 8 hodin.
 • K dispozici jsou některé místní autobusové spoje.
 • Mnohem lepší variantou je však pronájem vozu. Vzhledem k tomu, že budete jezdit i po nezpevněných cestách, je lepší volit vozy s pohonem všech čtyř kol.
 • Při cestování po poloostrově Osa vás nemusí minout ani říční doprava nebo ta námořní při pobřeží.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Kostarika

 • od 56 219 Kč
  Barceló Tambor Beach
  Kostarika
 • Barceló San José
  Kostarika
 • Punta Leona Hotel & Club
  Kostarika
 • od 69 007 Kč
  Dreams Las Mareas Costa Rica
  Kostarika
 • Holiday Inn San Jose-Aurola
  Kostarika
 • Westin Playa Conchal
  Kostarika
 • Pochote Grande
  Kostarika
 • od 43 009 Kč
  Occidental Tamarindo
  Kostarika
 • Los Lagos
  Kostarika
 • Presidente
  Kostarika
 • Studio Boutique Hotel
  Kostarika
 • od 60 059 Kč
  Bosque Del Mar
  Kostarika - Guanacaste

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné