Průvodce pro Luang Prabang - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Laos

Luang Prabang: průvodce

30°C
Aktuálně
26°C
Průměrně

Luang Prabang

Luang Prabang nebo také Louangphabang. To je město nacházející se v centrální části Laosu. Od roku 1995 je nedílnou součástí seznamu světového dědictví UNESCO. Město o rozloze 8,2 kilometrů čtverečních leží v průměrné výšce 305 metrů nad mořem a žije v něm přes 54 tisíc obyvatel.

Historie města Luang Prabang se pojí s 8. až 13. století, kdy se v této oblasti začaly tvořit první městské státy. Město se svého času stalo hlavní metropolí stejnojmenného království. V dřívějších zápiscích bylo známo pod označením Xieng Thong.

Luang Prabang je situováno na levém břehu řeky Mekong poblíž soutoku s řekou Nam Khan. Nedaleko se nachází letiště. Od hlavního města Laosu je Luang Prabang vzdáleno asi 425 kilometrů. V současné době představuje důležitou tepnu na řece Mekong.

Co navštívit v Luang Prabang

Ve městě Luang Prabang a v jeho okolí je spousta krásných věcí, turistických zajímavostí a přírodních úkazů. Jedinečná architektura se tu prolíná s tradičními zvyklostmi a dechberoucí přírodou. Inspirací se vám pro poznávání tohoto města mohou stát následující řádky.

Začít můžete třeba uprostřed Luang Prabang, kde se nachází posvátná hora Phousi Mount, na jejímž vrcholu je situován chrám. Stačí vyjít jen 300 schodů a octnete se před obří sochou Buddhy a zlatou stúpou. Když sem vyšplháte v době zlaté hodiny, užijete si překrásného výhledu na okolí. Z buddhistických staveb si nenechte ujít chrám zvaný Wat Xieng Thong, který je na seznamu světového dědictví UNESCO a jde o jeden z nejpropracovanějších chrámů svého druhu. Chrám byl postupem let restaurován a dnes je tvořen dvaceti budovami či stavebními prvky.

Zavítat byste měli i k Wat Mai Suwannaphumaham neboli zkráceně k Wat Mai, což je chrám postavený v roce 1780. V současnosti prezentuje velice unikátní stavbu, jejíž součástí je hodnotné muzeum. Dále to může být bývalý královský palác Haw Kham nebo Chrám a park Vipassana. Jde o budhistické sídlo krásně viditelné právě z kopce Phou Si. Ve městě Luang Prabang je i několik menších chrámů s velice osobitou architekturou a nezaměnitelnou atmosférou. Jmenovat lze například Vat Sop Sickharam, Vat Khili, Vat Sirimoungkhoun Sayaram a Vat Sibounheuang.

Ve městě Luang Prabang si nenechte ujít ani Královské chrámové muzeum postavené v roce 1904. Bývalý palác tvoří muzeum s řadou osobních věcí a fotografií. Za historií se můžete vrhnout také do Návštěvnického centra UXO Laos, které primárně cílí na artefakty z občanské války. Za zmínku stojí Centrum tradičního umění a etnologie, jenž je známé pod zkratkou TAEC. Kromě výstavy drobných řemesel se v něm nachází kavárna, obchod a knihovna. Projít se můžete třeba po Bambusovém mostě vedoucím přes řeku Nam Khan. Most je v noci krásně osvětlen.

Kromě historických objektů budete obdivovat i mnoho přírodních krás. Jednu z nich tvoří Kwang Si Falls, což jsou jedny z nejkrásnějších vodopádů na světě. Pokud se k nim vydáte, udělejte si zastávku v Save the Bears a Laos Bufallo Dairy. Přímo ve městě Luang Prabang se rozprostírají botanické zahrady Pha Tad Ke, které zároveň fungují jako vzdělávací středisko. K vidění je tu spoustu ohrožený stromů, jako třeba Water Pine a Dipterocarp. Když si uděláte výlet mimo město jihozápadním směrem, dorazíte do motýlího parku Kuang Si Butterfly Park. Ten je díky přemíře druhů motýlů doslova dech beroucí. 

Jestliže patříte k milovníkům vodopádů, jistě by vaší pozornosti neměl uniknout ani vodopád Tad Sae, který je ideální pro pěší turistiku. Cesta k němu z města Luang Prabang vám zabere asi půl dne. Realizovat zde můžete nejenom piknikový oběd, ale dopřejete si krásných výhledů. Naopak severně od města leží dvě jeskyně u ústí řeky Ou. Jsou jimi Tham Theung a Tham Ting. Jde o duchovní místa, kde lze spatřit několik dřevěných Buddhů. Mimo město je k vidění i kvantum ostatních věcí, mezi něž patří centrum pro zajištění podpory slonů zvané Elephant Village Sanctuary & Resort. Zaujmout vás může i Nam Ou Slon Elephant Farm a záchranné středisko Tat Kuang Si Bear.

Pokud jde o aktivity ve městě Luang Prabang, jistě si každý přijde na to své. Výzvou se vám stane ranní a noční trh, který je spojen s tradiční atmosférou a nabízí se nákupy nejrůznějšího sortimentu a lahodného jídla. Vyrazit můžete do divadla Garavek nebo si zajdete do zahrady Eden, kde se v malé dřevěné chatě nachází klenotnictví. U vodopádu Tad Sae vyzkoušejte zipline s více jak dvaceti plošinami nebo si zajděte na tradiční masáže. Oblíbené jsou například lázně Burasari.

Specifika kuchyně v Luang Prabang

Když se ve městě Luang Prabang trochu podrobněji zahledíte do místní gastronomie, zjistíte, že je z části podobná kuchyni thajské. Jen v tomto případě se vám nedostává tak ostrých jídel a je kladen větší důraz na pestrost stravy. Pochutnávat si budete na čerstvých surovinách, mezi nimiž najdete kuřecí a kachní maso, hovězí z vodních buvolů nebo ryby. Mezi přísadami velkého množství jídel spatříte arašídy, koriandr, česnek, zázvor, kořeněné omáčky, ale také chilli. Většinu pokrmů budete konzumovat prostřednictvím tradičních čínských hůlek. Pokud si dáte nějaké jídlo na ulici, domůžete se i specifických receptur, třeba z netopýřího nebo krysího masa. Taková gastronomie je spíše pro otrlejší. K pití nejčastěji dostanete čaj nebo vodu.

Při procházkách městem své chuťové pohárky dokáže uspokojit naprosto každý. Jestliže dáváte přednost levnějšímu stravování, využijte Cafe Kaipen, Phonheuang Cafe, Bouang a Bamboo Garden Restaurant. Pokud se přikláníte k tradičnějším recepturám, zamiřte do restaurací, jakými jsou Tamarind, Dyen Sabai Restaurant a Paste at The Apsara. Ani luxusní gastronomie zde však nejde stranou. Dokazují to restaurace typu Tangor, Bouang a Yuni Yupon Restaurant.

Počasí v Luang Prabang

Tropické klima je pro laoské město Luang Prabang naprosto vlastní. Celoroční teploty jsou tu poměrně dost vysoké a v průměru se pohybují mezi 25 °C až 31 °C. Jen výjimečně klesají pod 20 °C, a tomu se děje spíše v zimě od prosince, kdy noční hodnoty padají na 15 °C. Nejteplejší je tu jaro a léto. To se naopak maxima mohou šplhat ke 40 °C. Počasí ve městě Luang Prabang lze rozdělit na dvě období. Je to období sucha od prosince do března a období dešťů, které začíná v dubnu, stupňuje se v červnu a vrcholí v září. Listopad je už méně deštivý. V létě může za měsíc spadnout až 280 milimetrů dešťových srážek. Jejich celoroční průměr je cca 1 450 milimetrů.

Bezpečnost v Luang Prabang

Město Luang Prabang patří k těm bezpečnějším s nižším výskytem kriminality. Přesto byste při jeho poznávání měli dodržovat alespoň základní pravidla bezpečného cestování. To znamená hlídat si osobní věci na frekventovanějších místech, kde se mohou vyskytovat kapesní zloději. V noci se pohybujte v oblíbených a turistických lokalitách. Na noční cesty mimo město raději zapomeňte. Nepodceňujte občasný výskyt malárie a horečky dengue, jíž mohou kolem vodních toků přenášet komáři. Určitě se vybavte nezbytnými repelenty. Nepouštějte si k tělu toulavá zvířata, protože zde byla zaznamenána vzteklina. Pozor si dávejte také na konzumaci vody. Vyhněte se pití vody kohoutkové, a to i ve formě ledu, který je z ní vyráběn v restauracích. Přednost dávejte vodě balené.

Měna

Náklady na dovolenou v laoském městě Luang Prabang jsou nižšího rázu. A to jak v porovnání s evropskými městy, tak přímo s Českou republikou. Níže uvedené příklady vám napoví mnohem více o průměrných cenách za vybraný sortiment a služby.

 • Voda 1,5 litru = 18 Kč
 • Chleba = 45 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 220 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 16 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 15 Kč
 • Espresso = 40 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 33 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 40 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 850 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 25 Kč

Doprava v Luang Prabang

Hlavní spojení mezi Prahou a laoským městem Luang Prabang zajišťuje letecká doprava. Z letiště Václava Havla budete směřovat na mezinárodní letiště Luang Prabang, kam se dopravíte asi za 18 až 21 hodin podle toho, jak dlouhá jsou mezipřistání. Ty budete absolvovat povětšinou dvě. Náklady na letenku začínají na 19 000 Kč. Ušetřit můžete pouze nákupem letenky v akci nebo tím, že si ji rezervujete s patřičným předstihem.

 • Po městě Luang Prabang se budete moci přepravovat minibusy nebo za pomoci motocyklových taxi pro více osob.
 • Jezdí tu i klasické automobilové taxíky, jejichž cena se pohybuje kolem 4,5 USD za kilometr.
 • Důležité cíle ve městě si můžete projít pěšky.
 • Řeka Mekong vybízí k lodní dopravě.
 • Spojení s ostatními městy je zajišťováno prostřednictvím dálkových autobusů.
 • V budoucnu by měl městem Luang Prabang projíždět vysokorychlostní vlak.
 • Pronájem automobilu můžete upotřebit hned na letišti nebo až v centru města. Náklady na půjčení auta vychází od 1 400 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Laos

  Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré