Laos - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Laos: průvodce

30°C
Aktuálně
26°C
Průměrně

Laos

Hodnocení průvodce: 9.4

Krásy jihovýchodní Asie na jednom jediném místě. A tím je právě Laos, který za rozmachem současné doby a ukrývá spoustu přírodních klenotů, tradic a autentickou kulturu Asie. Etnicky rozmanitá destinace, jež na vás dýchne svou osobitostí a přívětivostí místních obyvatel. Skutečný Laos je o poznávání a zeleni v mnoha jejích odstínech. To dokazují chráněné oblasti, džungle a smaragdová rýžová pole, která jsou dominantou této země. Právě ty ve venkovských oblastech utváří Laos tím pravým Laosem. Starověké chrámy, exotika, divoká příroda i nejrůznější říční jeskyně. Mapa Laosu si vás podmaní každým svým kouskem a nabídne od každého něco.

Pokud se budete pohybovat na severu země, připravte se na horské oblasti a hluboké pánve. Typickým příkladem je náhorní plošina Xiangkhoang a Annamské pohoří. Opakem toho budou pestrobarevné a úrodné nížiny, jejichž představitelem je třeba plošina Bolovens. V Laosu se nachází také jeden z velice důležitých vodních toků, kterým je řeka Mekongu. Laos je zemí určenou pro dobrodružné turisty a cestovatele milující vynikající gastronomii a neotřelost tamního prostředí.

Průvodce pro oblíbené destinace: Laos

Co navštívit v Laosu

Do Laosu můžete vyrážet nejenom za zábavou, ale také za adrenalinem, dobrodružstvím a pohybovými aktivitami. Těch lze v této zemi provozovat více než dost. Typickým příkladem je plavba po řece Mekong, plavba kajakem divokou džunglí, paragliding, lezení po skalách Vang Vieng, možnost projet si zemi na motorce nebo návštěva oblíbeného sloního resortu Ban Xieng Lom. Nad Laos mimochodem můžete vystoupat také za pomoci balonu. Mnozí cestovatelé se pak zaměří na ryzost této země, kterou lze nalézt u tamních kmenů v nejrůznějších oblastech – Kmen Akha, horští Laové, Lao Tai a Lao Sung.

Dovolená v Laosu je výzvou, jíž by neměl nikdo odmítat. Spoustu krás a historických staveb najdete ve městě Luang Prabang, okusit byste měli i hlavní město Vientiane, jenž je označováno, jako město santalového dřeva. K vidění je Chrám Pha That Luang, Národní muzeum Lao a Brána svobody Patuxai. Za prozkoumání stojí ještě chrámový komplex Vat Phou, úchvatná čajová plantáž v provincii Phongsaly a vodopády Kuang Si. Krásy Laosu vás osloní na každém kroku a pokud se budete pohybovat v provincii Xieng Khouange, nenechte si ujít údolí kamenných džbánů.

Místní kuchyně

Laoská kuchyně vás nadchne především svou rozmanitostí. Do jisté míry můžete očekávat podobnost s thajskou kuchyní, avšak v tomto případě nejsou používány tak pálivé ingredience. Velice často se setkáte s konzumací ryb, zeleniny a rýže. Pokud jde o maso, jednoznačně vede hovězí a vodní buvol. Z nich jsou v kombinaci s nejrůznějšími bylinkami připravovány vynikající pokrmy. Při cestě do Laosu byste měli určitě ochutnat kořeněný papájový salát. Vynikající je i polévka Pho, popřípadě dáte přednost tzv. Laap, což je vlastně studený masový salát s aromatickými bylinkami. Velkou specialitou tamní gastronomie je lepivá rýže označovaná jako Sticky rice. Velice často objevíte pokrmy podávané s vejcem a výjimkou nebudou ani francouzské bagetky. Ty jsou však podávány spíše ve větších městech a restauracích.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Laos

    Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré