Laos

Pakse: průvodce

34°C
Aktuálně
26°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Pakse

Pakse, jinak řečeno Pakxe. To je název města, které se nachází v laoské provincii Champasak. V této oblasti představuje nejlidnatější metropoli, v níž žije více jak 120 tisíc obyvatel. Pakse je situováno na levém břehu řeky Mekong, konkrétně u ústí řeky Se.

Zakladatelem města byli Francouzi. Ti tu vybudovali základnu v roce 1905. Až do roku 1946 plnilo roli hlavního města království Champasak. Díky slibnému rozvoji města se Pakse stalo hospodářským centrem země, a to od roku 1975.

Město Pakse dospělo do stavu komerčního centra celého Laosu, k čemuž došlo po výstavbě mostu přes řeku Mekong. V roce 2009 zde bylo vybudováno letiště. To mimochodem posílilo turistický ruch v této oblasti.

Co navštívit v Pakse

Pakse je laoské městečko, které láká na svou jedinečnou atmosféru. Turisté zde mohou obdivovat spoustu krásných historických staveb, a to především buddhistického rázu. Navštívit můžete i blízké okolí, kde na vás čekají přírodní skvosty této země.

Velkým lákadlem laoského města Pakse je jeden z nejkrásnějších chrámů, jímž je Wat Luang, kde velice často dochází ke slavnostním událostem mnichů. Ještě dnes tu funguje mnišská škola. Pokud vás zajímá nejstarší a největší chrám v Pakse, zavítejte k Wat Phabad. Jestliže toužíte spojit buddhistickou architekturu také s výhledem, zajděte si k Wat Phou Salao, což je chrám na velkém kopci, kde je velká zlatá socha Buddhy. V současnosti se sem dopravíte také automobilem.

Výčet působivých chrámů v Pakse a v jeho okolí je více než bohatý. Určitě si nenechte ujít zříceninu chrámu Wat Phu Champasak, která nabízí velice přirozené prostředí. Některé ruiny budov jsou staré více jak 1 000 let. Toto místo je rozděleno do několika částí. Krásným chrámem je Wat Chomphet, jehož dominantou je 30 metrů vysoký zlatý Buddha. Asi pět kilometrů od města je k vidění aktivní chrám Wat Muang Kang. V jeho případě dochází k mísení hned několika architektonických stylů.

Buddhistické chrámy pochopitelně nejsou tím jediným, co můžete ve městě Pakse vidět. Je to například Muzeum historického dědictví Champasak, které ukrývá starověké rytiny, předměty, bubny a jiné věci. Zavítat můžete i ke stavbě Hong Nang Sida, jejíž vznik se odhaduje na 11. století. Ve městě Pakse nechybí ani křesťanské objekty. Tím nejznámějším je Katedrála Nejsvětějšího Srdce Páně. Uvnitř je prezentována spousta obrazů, na nichž je Ježíš vyobrazen v oblastech jižního Laosu.

Při procházkách městem si nenechte ujít Centrum řemesel Ban Saphai, kde uvidíte práci na tkalcovských strojích. Toto centrum se nachází hned vedle lodního mola. Výlet si naplánujte ke zřícenině Uo Moung, která pochází z 9. století a leží kousek od přítoku Mekongu. Doposud není známo, jaký byl primární účel objektu. Když budete ve městě Pakse míjet kruhovou fontánu, zastavte se u domu Chao Boun Oum, kde bydlel králův mladší bratr. Dům byl postaven v roce 1952. Nakonec si nechte kráskou koloniální stavbu ve francouzské stylu, jíž je Rezidence Chao Ratsadanai. Ta vznikla v roce 1921.

A co dalšího vidět v Pakse a okolí? Určitě si udělejte čas na návštěvu bývalého tábora francouzské armády. Ten nese název Ban Keosamphanh. Zde se nachází nekrásnější rýžové pole. Zajímavá podívaná na vás čeká i při návštěvě farmy Mai Savanh Lao. Ani z pohledu přírodních krás se tu nemusíte ochuzovat. Jedna z významných chráněných oblastí se jmenuje Se Pian NPA. Jde o park o rozloze asi 2 400 kilometrů čtverečních a leží jižně od města Pakse. Zde budete moci pozorovat spoustu zvířat a pestrou flóru. Za zmínku stojí i další přírodní oblast vzdálená 50 kilometrů od města. Je to Phu Xieng Thong NPA s rozlohou asi 1 200 kilometrů čtverečních.

Návštěva laoského města Pakse by se neměla obejít ani bez návštěvy jednoho z největších trhů, kterým je Talat Dao Heuang. Zde najdete skutečně vše od léčivých bylin až po mobilní telefony. Ve městě a v jeho okolí se lze věnovat nejrůznějším aktivitám. Patří mezi ně třeba treky. Oblíbeným cestovatelským cílem je náhorní plošina Bolaven, kde na vás čekají překrásné vodopády a kávová pole. Vyzkoušet byste měli také jízdu na kole k nejmalebnějšímu místu Wat Phou Salao, o němž jsme se zmiňovali.

Pokud máte rádi adrenalin, obraťte se na známou agenturu Green Discovery Laos, která vám zprostředkuje zážitky v podobě horolezectví, kajakingu, raftingu a jiných aktivit v okolí Pakse. Když do města dorazíte koncem října, máte možnost stát se nedílnou součástí festivalu Boat Race Festival, během něhož jsou pořádány závody na člunech. A když po náročné turistice zatoužíte po troše odpočinku, směřujte na masáže – Keo Oudone, Dok Champa a Thanida Spa. K dispozici je i bowlingová dráha.

Specifika kuchyně v Pakse

Je pravdou, že v rámci gastronomie budete moci okusit přemíru laoských specialit, které do značné míry souvisí s tímto regionem. Kromě kuřecího, kachního nebo vepřového masa se vám dostane ochutnávky masa netopýřího, hadího nebo krysího. To vše ve spoustě úpravách, které jsou kupodivu velice lahodné. Jídlo v Pakse rozhodně není tak ostré, jak by si mohl někdo myslet. Jeho součástí bývá rýže, konkrétně ta lepivá, jíž se říká Sticky Rice. Nechybí ani dostatek zeleniny a ostatních ingrediencí. Pokud byste náhodou nepřišli na chuť těmto pokrmů, jistě najdete v restauracích i výběr evropských jídel.

A nutno podotknout, že v oblasti restauračních zařízení je z čeho vybírat. Mezi oblíbené kavárny ve městě patří Cafe Sinouk a 124 Thaluang Cafe. Když se budete chtít najíst za nízké ceny, zavítejte do Daolin Restaurant Cafe, Champady Restaurant nebo do Sabaidee Pakse Restaurant. Stravování na vyšší úrovni se dočkáte v podnicích, jakými jsou Hasan Restaurant, Dok Mai Lao Caffe Restaurant, SéSé Wine & Beer a Le Panorama.

Počasí v Pakse

K Laosu obecně patří tropické savanské počasí, což platí i pro oblast města Pakse. Užívat si tu budete teplé klima v průběhu celého roku. Teploty se mění jenom mírně, a to s příchodem deštivého období. Pokud se budeme bavit o průměrných teplotních hodnotách, jsou na úrovni 27 °C. Minima a maxima se pohybují mezi 23 °C až 32 °C. Roční období by šlo rozdělit na dvě části podle toho, kdy prší. Suché období je od listopadu do března. To vlhké naopak od dubna do října s tím, že nejvíce dešťových srážek spadne od června do září. Měsíčně to může být kolem 420 milimetrů. Celoroční úhrn je nadprůměrný, což dokazuje asi 2 100 milimetrů srážek. V období dešťů dochází ke zvýšení vlhkosti vzduchu na 85 %.

Bezpečnost v Pakse

Dovolenou v laoském městě Pakse si určitě užijete, protože město se pojí s nižší kriminalitou a vyšší bezpečností. I přes tato fakta je vhodné dbát základní opatrnosti, jako kdekoliv jinde na světě. Dobře si rozmyslete, do jakých oblastí se v noci chcete vypravit a hlídejte si své osobní věci. Na frekventovanějších místech můžete ojediněle narazit i na kapesní zloděje. Jestliže se do Pakse chystáte během mokré sezóny, která vrcholí od června do září, neměli byste podceňovat nebezpečí rozvodněných řek a jiných vodních ploch. Díky vyšší vlhkosti neopomínejte ani na výzbroj v podobě repelentů, protože komáři mohou být otravným problémem.

Měna

Při návštěvě laoského města Pakse budete z pohledu cenových nákladů mile překvapeni. Ceny za vybrané zboží a služby jsou tu nižší nežli v České republice, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 8 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru v obchodě = od 200 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 36 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 28 Kč
 • Cappuccino = 85 Kč
 • Espresso = 60 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 8 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 80 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 730 Kč za noc

Doprava v Pakse

Vzhledem k tomu, že v blízkosti města Pakse se nachází mezinárodní letiště, bude letecká doprava jasnou volbou. Z letiště Václava Havla směřujte na letiště Pakse International Airport, kam dorazíte zhruba za 17 hodin a více. Čekají vás dvě nebo tři mezipřistání. Standardní cena letenky začíná na částce 25 000 Kč. V akci nebo při včasné rezervaci může být levnější.

 • Velká spousta služeb, které budete ve městě Pakse využívat je v docházkové vzdálenosti.
 • Vaším dopravním prostředkem po městě může být tuk tuk. Náklady na jízdu začínají na 3 000 KIP.
 • Pokud chcete cestovat mimo město, využijte dálkových autobusů. V jejich případě cena jízdenky začíná na 20 000 KIP.
 • Oblíbený je také pronájem jízdních kol. Za něj zaplatíte kolem 15 000 KIP za den.
 • V případě zájmu můžete vsadit i na pronájem motocyklu nebo automobilu. Půjčovny se nachází nejenom na letišti, ale také ve městě.
 • Na řece Mekong je provozována lodní doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Laos

  Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré