Libérie - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Libérie: průvodce

25°C
Aktuálně
26°C
Průměrně

Libérie

Hodnocení průvodce: 7.5

Libérie je součástí Západní Afriky. Země s přátelskou náturou, svěžestí a přemírou zeleně. Tato destinace stojí za návštěvu, a to už jen kvůli tomu, jakým způsobem porazila svou nevlídnou minulost a vybudovala si fantastické zázemí pro cestovatele. Dovolená v Libérii bude nejenom o pohodlí, ale také o dobrodružství, objevování a o nejkrásnějších národních parcích v celé Africe. Toto místo je plné energie, naděje a odhalování nových věcí. Proto neváhejte a nechte na sebe dýchnout ducha Libérie a podlehněte kouzlu tamních tradic a zvyklostí.

Libérie je zemí sousedící se státy, jakými jsou Sierra Leone, Guinea a Pobřeží slonoviny. Její poměrně značná část je omílána Atlantickým oceánem. Od něj se rozprostírají dlouhé písky a nížiny s bažinami. Ty pak přecházejí do vrchovin. Jednu z nich tvoří třeba Hornoguinejská vysočina. Nejvyšším bodem ležícím přímo v Libérii je Mount Wutivi s výškou až 1 440 metrů nad mořem. Zemí také protékají významné řeky. Jsou to Mano a Cavally. Všechny samozřejmě končí v Atlantickém oceánu. Z geografického hlediska je Libérie velice rozmanitou destinací.

Co navštívit v Libérii

Hodně populární je pochopitelně pobřeží Libérie, kde se rozprostírá například věhlasná pláž Elwa. Na těchto místech najdete nejenom spoustu lehátek pro relaxaci, ale také možnost sportovního vyžití v podobě vodních hrátek. Chybět vám nebude surfování, potápění a další podobné činnosti. To vše si budete moci užívat v kombinaci s kulturními akcemi a hudebními programy. Mapa Libérie prozrazuje, že vašemu zájmu neunikne ani objevování této země. Plánovat si lze výlety do deštných pralesů s průvodcem a jiné turistické expedice.

Milovníci zvířat rozhodně nemohou vynechat Národní park Sapo, kde se nachází pestrá fauna a flóra. Dále je to Národní park Lofa-Mano, kde lze absolvovat spoustu treků a dokonce si užít i dobrodružného kempování. Minout byste neměli ani deštný prales Nimba National Forest, který se stát snaží chránit před těžaři a pytláky. Zajímavá je i přílivová laguna, jež je označována jako jezero Piso se svou plochou 103 km2. V jeho okolí narazíte na hodně etnických kmenů, kde budete moci okusit tradiční rituály na vlastní kůži. Z přírody se můžete přesunou i do malebných vesniček a měst, jakými je například přístavní letovisko Robertsport, označované jako ráj surfařů. V hlavním městě nesmíte minout Liberijské národní muzeum. Zavítat ostatně můžete i na ostrov Providence Island, kde v místním amfiteátru nahlédnete do kultury Libérie.

Místní kuchyně

Liberijskou gastronomii lze jednoznačně označit za domácí a tradiční. Přispívá k tomu i to, že k realizaci většiny pokrmů jsou využívány místní suroviny. To znamená od kozího masa, přes ryby, až po kukuřici, ořechy, ovoce, zeleninu a kasave. Místní si hodně často potrpí na ostřejších a kořeněných polévkách. K většině pokrmům dostanete speciální omáčky. Mez oblíbené přílohy patří bezpochyby kukuřičné placky nebo lahodná rýže. Pokud máte zálusk na některé specialisty, vyzkoušejte třeba banánový chleba. I takové delikatesy si můžete v Libérii dát. Opomíjeno není ani na vyznavače mezinárodní kuchyně, na níž se zaměřují některé vybrané restaurace.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce