Kaunas - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Litva

Kaunas: průvodce

14°C
Aktuálně
6°C
Průměrně

Kaunas

Kaunas je druhým největším litevským městem, které má rozlohu 157 kilometrů čtverečních a je domovem pro zhruba 330 tisíc lidí. Město se nachází poblíž velké Kaunaské přehrady a na soutoku řek Němen a Neris.

Historie tohoto litevského města sahá do 11. století. Je však pravdou, že první písemná zmínka o něm samotném pochází až z roku 1361. O rok později bylo město spáleno a začalo se s jeho obnovou. O několik let později v roce 1408 získalo městská práva. Během válek zažil Kaunas okupaci Rusy. Po válce připadlo město opět Litvě.

Město Kaunas má dohromady dvanáct administrativních částí. Polovina území města je pokryta zelenými plochami v podobě nejrůznějších parků, rezervací a zemědělských oblastí. Až 93 % místních obyvatel jsou Litevci.

Co navštívit v Kaunas

Jestliže plánujete dovolenou v Litvě, určitě byste neměli vynechat prohlídku města Kaunas, které se pyšní jedinečnou architekturou a velice půvabnou atmosférou. Během jediného dne nahlédnete do historie města, užijete si kulturního programu a budete relaxovat v přírodních plochách tohoto místa.

Tou největší historickou ikonou Kaunasu je Staré Město, kde nachází nejenom radnice, ale především hrad Kaunas. Ten je druhým největším ve zemi. Původně byl postaven ve 14. století. Další architektonickou pýchou je historický prezidentský palác, v němž je dnes situováno Národní muzeum umění. Všude kolem můžete vidět spoustu kamenných budov, jejichž vznik probíhal mezi roky 1771 až 1780.

Staré Město, to jsou však i mnohé další památky. Je to třeba jedna z nejstarších obranných struktur v Evropě nesoucí název Kaunas Fortress. Dále je to hrobka neznámého vojína a Dům z Perkünas. K vidění je Kulturní centrum různých národů Kaunasu. Staré Město pochopitelně není tím jediným místem, kde můžete něco obdivovat.

V prostředí města Kaunas je historických památek více než dost. Mezi oblíbené náboženské budovy patří Barokní klášterní areál ve čtvrti zvané Pažaislis. Za návštěvu stojí Jezuitský kostel, Katedrála sv. Petra a Pavla pocházející z 15. století nebo Kostel sv. Jiřího. Vynechat byste neměli synagogu z roku 1871, Kostel sv. Archanděla Michaela a Kostel sv. Gertrudy. Z těch větších objektů je to ještě Palác Godlewského a Palác Massalského.

Pokud chcete poznat město Kaunas do nejmenšího detailu, zajděte si do některého z místních muzeí. Co takhle War Museum of Vytautas the Great? Dále je to Žmuidzinavičius Museum, Litevské muzeum letectví a Muzeum historie litevské medicíny a farmacie. Své místo ve městě má také Muzeum Kaunas pro nevidomé a Muzeum litevských lidových nástrojů Povilas Stulga.

Od poznávání je jenom kousek ke kultuře. Krásný zážitek nabízí třeba Státní divadlo, Státní hudební divadlo, Taneční divadlo, Komorní divadlo a Státní loutkové divadlo. Každému vášnivému turistovi podle jeho chuti.

Okusit byste měli i zelené plíce města Kaunas. K těm patří určitě Park Ąžuolynas. Ten je hlavním veřejným parkem města rozprostírajícím se na ploše 63 hektarů. Na jednom místě zde najdete asi největší množství vzrostlých dubů v Evropě. Dále je to Kaunaská přehrada, jež vznikla v roce 1959. Líbit se vám bude také v Kaunas Reservoir Regional Park. Ten se naopak nachází ve východní části města a vznikl v roce 1992. Vedle Kaunaského parku Santakos si nenechte ujít ani místní zoologickou zahradu. Jak můžete správně tušit, aktivit nejrůznějšího druhu je zde opravdu přehršel.

Specifika místní kuchyně

Při poznávání kaunaské kuchyně se připravte na tradiční ingredience, mezi které patří maso, brambory, pohanka, červená řepa, kopr a mléčné výrobky. U mnoha pouličních stánků můžete dostat i fritovaný chléb se sýrem, jenž je takovou místní specialitou. Za ochutnávku stojí tradiční slané pečivo Kibinai a sladké palačinky. Pokud zrovna neholdujete tradiční kuchyni, můžete si dát ryze evropská jídla, jakým je třeba pizza. V rámci komplexnosti si na zapití hlavního chodu poručte některé z litevských piv.

Milovníci tradičních pokrmů by měli určitě zavítat do restaurací, jakými jsou Etno Dvaras, Medziotoju Uzeiga, BerneliU Uzeiga nebo Avilys. Turisté prahnoucí spíše po luxusním gastronomickém zážitku musí směřovat k podnikům typu Uoksas, Monte Pacis, Perkuno Namai a Numan Restaurant.

Počasí

Vlhké kontinentální počasí vás bude provázet celým pobytem v litevském městě Kaunas. Ať už se sem rozhodnete vyrazit v jakékoliv roční době. Situování města je předpokladem příjemné ochrany před okolními větry. Průměrné teploty v létě jsou zde mezi 23 °C až 25 °C, přičemž ty nejvyšší mohou přesáhnout hranici 32°C. Zimy jsou relativně přijatelné, což dokazuje denní průměr -3 °C. Nejchladnější je pochopitelně měsíc leden. Během léta spadne trochu více dešťových srážek. Ty jsou však průběžně po celý rok. Celoroční úhrn činí asi 650 milimetrů.

Bezpečnost

Ve městě Kaunas turistům nehrozí nic neobvyklého. Kriminalita je zde průměrná a nevybočuje z běžného standardu. Pod tím si můžete představit jen drobné krádeže na frekventovanějších místech. Těm lze samozřejmě předejít tak, že si budete důsledněji hlídat své osobní věci a nebudete nechávat cennosti na sedadlech zaparkovaných vozů. Kaunas je bezpečným městem také v noci, a to pokud se budete pohybovat po hlavních třídách. Sami do okrajových nebo problematických částí města raději nechoďte.

Měna

Ceny v Kaunasu korespondují s celostátním průměrem Litvy. Možná jsou o něco menší nežli v hlavním městě. Ve srovnání s Českou republikou jde o přijatelné náklady. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Chleba = 35 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 185 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 60 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 65 Kč
 • Espresso = 36 Kč
 • Cappuccino = 55 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 35 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 155 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 31 kč

Doprava

Jestliže chcete zvolit tu nejrychlejší cestu do litevského města Kaunas, zapomeňte na automobil nebo autobus. Zvolte leteckou přepravu, která bude začínat na pražském letišti Václava Havla a bude pokračovat na letiště Kaunas. To je druhé nejrušnější letiště v zemi. Doba letu se pohybuje kolem 4 hodin a cena letenky je v průměru 4 500 Kč. Let budete absolvovat s jedním přestupem. V samotném městě Kaunas se pak přepravíte následujícími způsoby.

 • Systém veřejné dopravy ve městě zajišťuje společnost Kauno viešasis transportas, která vystupuje pod zkratkou KVT.
 • Ve městě funguje 43 autobusových a 14 trolejbusových linek.
 • Cena za jednosměrný lístek začíná na 1 EUR.
 • Pro cestování z města do okolí lze využívat dálkových autobusů.
 • Kaunas je zároveň důležitým železničním spojem. Do vzdálených měst lze cestovat i vlakem.
 • Využít můžete místních taxi služeb. Nástupní cena je cca 0,8 EUR a průměrná cena za kilometr je 0,5 EUR.
 • Městem Kaunas prochází dálnice A1 a vedou odsud další důležité silniční trasy.
 • Za zvážení proto stojí pronájem automobilu. Ten je možné zrealizovat přímo na letišti.
 • Půjčení vozu stojí od 350 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Litva

 • Radisson Blu Hotel Lietuva
  Litva
 • Kempinski Hotel Cathedrale Square
  Litva
 • Mabre Residence
  Litva
 • Vilnius Grand Resort****
  Litva

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé